آمریکا گامهای تازه ای برای انزوای بیشتر ایران بر می دارد

آمریکا گامهای تازه ای برای انزوای بیشتر ایران بر می دارد

یک مقام دولت آمریکا روز دوشنبه گفته است، واشینگتن هماهنگ با بریتانیا و کانادا و در راستای تشدید فشار ها بر جمهوری اسلامی تحریم های تازه ای را علیه اقتصاد ایران در نظر گرفته است. این مقام آمریکایی گفته است، این تحریم ها شرکت های ایرانی، سپاه پاسداران و بخش پتروشیمی را هدف قرار خواهند داد.
 
این مقام آمریکایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که این تحریم ها روز دوشنبه توسط هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام خواهند شد.
 
 در همین زمینه، روزنامه « وال استریت جورنال» نیز  از قول مقامات آمریکایی گزارش می دهد که دولت باراک اوباما قرار است ایران و بانک مرکزی آن کشور را به عنوان محدوده «پولشویی» معرفی کند . براساس این روش وزارت خزانه داری آمریکا رسما برخلاف تمایل و فشار گروه زیادی از نمایندگان مجالس از دو حزب آمریکا، بانک مرکزی ایران را در فهرست تحریم و مجازات قرار نخواهد داد.
 
به گفته مقامات آمریکایی این اقدام جدید برای تمام دولتها و موسسات مالی و تجاری در سراسر جهان یک هشدار جدی خواهد بود تا از معامله با بانک مرکزی ایران، خرید نفت آن کشور خودداری کرده و بدانند که در آینده ممکن است اقدامات جدی تری در این زمینه صورت بگیرد.
 
یک مقام دولت آمریکا به « روزنامه وال استریت جورنال » گفت :« چنین روشی به کشورهای دیگر فرصت خواهد داد تا به شکل مناسبی فعالیت های اقتصادی خود را برنامه ریزی کرده و به شکلی خرید نفت ایران را کاهش دهند که بازار انرژی را متلاطم نکند.»
 
همزمان تعداد بیشتری از موسسات و نهادهای ایرانی فعال در زمینه حمایت از فعالیت های هسته ای آن کشور توسط دولت آمریکا در فهرست تحریم قرار می گیرند از جمله موسساتی که در توسعه و ساخت سانتریفوژها و تولید پلتونیوم در راکتور آب سنگین اراک نقش دارند. فهرست جدید تحریم ها شامل نهادها و شرکت هایی نیز خواهد شد که درتولید نفت خام و صنایع پتروشیمی ایران نیز فعال هستند.
 
به نوشته روزنامه « وال استریت جورنال» قرار دادن ایران و بانک مرکزی آن کشور در فهرست «پولشویی» پیامدهای جدی خواهد داشت. در سالهای اخیر اقدام مشابهی در مورد بانک های کره شمالی و لبنان باعث شد که ذخیره ارزی آنها به شدت کاهش یابد.
 
به گفته مقامات آمریکایی بخش اعظم نقل و انتقال ارز ناشی از فروش نفت ایران از طریق بانک مرکزی آن کشور انجام می شود. در عین حال تحریم بخش پتروشیمی ایران می تواند بر میزان تولید و واردات بنزین این کشور تاثیر بگذارد. ایران به خاطر ضعف صنایع نفت خود هم اکنون حدود ۴۰ درصد از بنزین مورد نیاز خود را از خارج وارد می کند.
 
روزنامه « وال استریت جورنال» یادآوری می کند که در هفته های اخیر و به دنبال انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های هسته ای پنهانی ایران و همینطور موضوع طرح ترور سفیر عربستان در واشنگتن که به عوامل حکومت ایران نسبت داده شده ، فشارها بر دولت باراک اوباما برای تشدید مجازات های ایران افزایش یافته است.
 
به نظر می رسد اقدام جدید آمریکا تلاشی است برای انزوای بیشتر بانک مرکزی ایران بدون ایجاد تلاطم در بازار نفت . بسیاری از کشورهای آسیایی و متحدان آمریکا مثل ژاپن، کره جنوبی و هند بخش مهمی از نیاز انرژی خود را از ایران تامین کرده و معاملات مربوط به آن از طریق بانک مرکزی ایران انجام می شود.
 
این اقدام بر اساس قانون موسوم به « مقررات میهن پرستی » که در پی حوادث یازدهم سپتامبر توسط حکومت آمریکا به تصویب رسید تنظیم شده است. این مقررات به وزارت خزانه داری آمریکا اجازه می دهد که در مورد کشورها، موسسات مالی و بانک هایی که از نظر این کشور در فعالیت های تروریستی مشارکت دارند هشدارهایی صادر کند.
 
طبق ادعای مقامات آمریکایی بانک مرکزی ایران در جعل مراسلات و نقل و انتقال ارز برای تامین هزینه فعالیت های تسلیحاتی و تروریستی حکومت ایران مشارکت داشته است. از زمان تحریم بانکهای دیگر مثل بانک صادرات ، بانک ملی  و بانک ملت، بانک مرکزی ایران تمام معاملاتی را که این موسسات تحریم شده انجام می دادند برعهده گرفته است. اتهام دیگر علیه بانک مرکزی ایران انجام معاملات ارزی و بانکی قرارگاه خاتم الانبیا است که جزو نهادهای ایرانی در فهرست تحریم آمریکاست.
 
روزنامه « وال استریت جورنال » در پایان این گزارش می نویسد که هنوز مشخص نیست آیا اقدام جدید آمریکا علیه بانک مرکزی ایران نمایندگان مجالس را قانع خواهد کرد یا نه. در هفته های اخیر گروه کثیری از نمایندگان دو حزب دمکرات و جمهوری خواه کاخ سفید را به شدت تحت فشار قرار داده تا بانک مرکزی ایران را تحریم کند.
 
مقامات دولت آمریکا در مقابل می گویند که تحریم بانک مرکزی به شکل رسمی به معنای مجازات تمام دولت ها و موسسات مالی بزرگی است که با این بانک معامله دارند. یک چنین اقدامی ممکن است حتی اقتصاد آمریکا را دچار بی ثباتی کند چون کشورهای بزرگی نظیر چین، ژاپن ، هند و روسیه به طور دائم و مستمر با بانک مرکزی ایران معامله دارند.

+145
رأی دهید
-33

darkoob-1390 - قم - ايران
بدووید باااآا ،این گامهای جدیدتون تو حلق "رهبر ....این نفت بی‌ صاحب رو نخر ،فقط همین
دوشنبه 30 آبان 1390 - 17:04
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
تنها راهه پس گرفتن ایران از اشغالگران خونخوار ه بیسواده بدوی و جلاد ه اسلامی حملهٔ نظامی از طرف اسرائیل+آمریکا+ناتو می‌باشد و بس، عملیات داخلی‌ را خود مردمه به جان آمده به عهده خواهند گرفت به امید آزادی ایران که بسیار نزدیک است. آمین
دوشنبه 30 آبان 1390 - 18:03
az mast ke bar mast ! - سر د - نر و ژ
مشکل همینه دیگه ! ! همه منتظر نشستیم ببینیم آمریکا چه غلطی می‌خواد بکنه واسمون ! ! ! ! خودمون ۱۰۰ جور نافرمانی مدنی میتونیم بکنیم ، ولی‌ کو یه ذره غیرت و اتحاد !!!!!!!!!!! از ماست که بر ماست !
دوشنبه 30 آبان 1390 - 18:56
mehdikhoda - پادربورن - آلمان
یعنی‌ واقعا می‌شه یه روز جنازه خامنه ای‌ رو بندازن تو دریا ، مقبره خمینی رو خراب کنن و مجتبی‌ رو شکنجه کنن و احمدی نژاد رو بدن دست مردم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 30 آبان 1390 - 19:00
darkoob-1390 - قم - ايران
@IRAN ISRAEL USA 4EVER - . شما خودت فهمیدی چی‌ گفتی‌ ؟.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 19:56
baba bozoorg - تنسبرگ - نروژ
اینشأللا که این قدم خیر رضایت بخش باشه
دوشنبه 30 آبان 1390 - 19:34
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
دارکوب-۱۳۹۰ - قم - ایران. ، کجاشو نفهمیدین؟
دوشنبه 30 آبان 1390 - 22:56
darkoob-1390 - قم - ايران
فهمیدنش کار آسونی بود . ،منظورتون از حملهٔ نظامی آمریکا و ف‌‌‌*اسرائیل و ناتو بعدش مردم هم از داخل (البته اگه بعداز حملهٔ نظامی داخلی‌ به اون معنا بمونه!
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.