جمهوری اسلامی برخلاف تبلیغاتش باید بسیار نگران باشد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت آرا، قطعنامه پیشنهادی عربستان سعودی در مورد طرح ترور سفیر این کشور در آمریکا را تصویب کرد.

                   جمهوری اسلامی برخلاف تبلیغاتش باید بسیار نگران باشد 
 
در این قطعنامه از ایران خواسته شد تا «به تمامی تعهداتش تحت قانون بین‌الملل عمل کند» و «با کشورهایی که قصد به محاکمه کشیدن تمامی طراحان، حامیان، سازمان‌دهندگان و تلاش‌کنندگان اجرای این طرح را دارند، همکاری کند.»
 
این قطعنامه با ۱۰۶ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۴۰ رأی ممتنع به تصویب رسید.
 
در مقابل، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، آمریکا را به «سناریوسازی علیه ایران» متهم کرد و از کشورهای منطقه خواست «در دام توطئه‌ها و نیرنگ‌های آمریکا نیفتند.»
 
بهمن آقایی دیبا، کارشناس حقوق بین الملل و تحلیلگر سیاسی، در گفت و گو با رادیو فردا، دربارۀ رای مجمع عمومی سازمان ملل متحد می گوید:
 
من فکر می‌کنم باید به موضوع صدور قطعنامه در سطح مجمع عمومی سازمان ملل متحد با این دید نگاه کرد که یک تحول جدید است. چون معمولا این طور مسایل در شورای امنیت مطرح می‌شود و کشورهای عمده عضو دائم شورای امنیت و کشورهای عضو غیر دائم با یکدیگر مسایل را مطرح کرده و به توافقاتی می‌رسند.
 
در سطح مجمع عمومی تصویب این موضوع یک تحول بزرگ است و نشانه ای مبنی بر این که جامعه بین المللی با دید نگران و منفی به اقدامات جمهوری اسلامی ایران نگاه می‌کند و مشکوک است که ایران در این گونه برنامه‌ها دست دارد. دراین قطعنامه صریحا از ایران خواسته شده به تعهدات بین المللی خود عمل کند.
 
مطبوعات ایران از رأی مجمع عمومی ابراز خوشحالی کردند که رأی مجمع وارد عرصه تحریم‌ها نشده است. آیا این برداشت درستی است؟
 
نه، به هیچ وجه درست نیست. مسئله تحریم‌ها در سطح شورای امنیت سازمان ملل متحد و در سطح شورای حکام و در چهارچوب مذاکرات گروه ۵+۱ با ایران مطرح است و قطعنامه هایی که اخیرا صادر شده، دارد سیر خودش را طی می‌کند.
 
در حال حاضر موضوع محکومیت روش‌های ایران از نظر حقوق بشر در قالب اقدامات کمیته سوم مجمع عمومی در جریان است و بعدا مسئله در مجمع عمومی هم مطرح خواهد شد. این اقداماتی است که در مجموع جمهوری اسلامی را به انزوای بیشتر می‌کشاند و دید منفی و مشکوک جامعه بین المللی به فعالیت‌های ایران را نشان می‌دهد.
 
اگرچه گمانه زنی‌ها و خبرها از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران خبر می‌دهد، اما به نظر شما پیامدهای این رویدادها چه خواهد بود؟
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد اجازه دارد در صورتی که مسایلی را در سطحی تلقی کند که صلح و امنیت بین المللی را به خطر بیندازد، در چهارچوب فصل ۷ منشور تصمیماتی اتخاذ کند.
 
جمهوری اسلامی برخلاف تبلیغاتش در مطبوعات باید بسیار نگران باشد چون هر کدام ازاین اقدامات پله‌ای است تا رسیدن به وضعیتی در قالب تصمیمات اجرایی فصل ۷ سازمان ملل متحد که قطعنامه هایی صادر شود.

نادر صدیقی (واشینگتن)

+82
رأی دهید
-74

mnm - اينچن - كره
اخه این عرب بیخاصیت ارزش ترور کردن را داره که .یک سپاه برای کشتن ان ... کثیف .خودشان را علاف کنند ..بر پدر همه ...مفت خور وکثافت لعنت
دوشنبه 30 آبان 1390 - 09:18
esiiiiiii - برلین - آلمان
لطفا از هیچ آدم ...‌ نگین بابا این حیوان هستن
دوشنبه 30 آبان 1390 - 09:21
demokrasi-solh - صحنه - ایران
mnm - اینچن - کره ،چقدر بد اخلاقانه صحبت میکنید !! عزیزم من و شما هزاران سال سابقه تمدن و فرهنگ داریم .
دوشنبه 30 آبان 1390 - 09:41
shahram407 - تهران - ایران
این قضیه از اولش هم بو دار بوده فکر نکنم سپاه بیاد برای یک عرب دست چندم. اون هم تو امریکا بخواد همچین کاری بکنه احتمال داره اسرائیلی ها تو این فیلم . تروریستی نقش کارگردان رو داشته باشند.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 10:16
آینه - لندن - انگلیس
ای خاک عالم بر سر هر چی آخوند هست حی بنشینند و بگن دشمن ایران اسرائیل وآمریکاست. دشمن اصلی ایران این عربها مخصوصا عربستان هست اخه آخوند الاغ کی می خواهی بفهمییییییییییییییییییییییییییییییییییی
دوشنبه 30 آبان 1390 - 10:21
morid - بوشهر - ایران
آینه-لندن-انگلیس ما در ایران هر جه فریاد داریم بر سر این دو فاسد یعنی امریکا و اسراییل میکشیم.عربها دست نشانده انها هستند اونها اگر عوعو میکنند دمشان را بخاطر انها تکان میدهند.33 ساله که امریکا اینها را خر کرده ودارند جفتک میندازند یکی از انها صدام بود که به درک واصل شد.انها عددی نیستند پشت انها به امریکا گرمه.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 12:16
siya41 - تهران - ایران
اینچن وهموطنان عزیزخواهش می کنم سعی کنید برای ابرازاحساسات میهن پرستانه ازجملات نژاد پرستانه استفاده نکنید مگرتمام مشکلات ماتقصیراعراب یاقومی دیگه ست مگرمادرکشورمون عرب نداریم بنظرمن کثیف ترین افکار که بدترین عواقب راداره نژادپرستی ست
دوشنبه 30 آبان 1390 - 13:09
آینه - لندن - انگلیس
morid - بوشهر - ایران هموطن عزیز من بر عکس شما فکر میکنم این آمریکا و اروپا و همون اسرائیلی که شما میگید هستند که بوی پول احساس میکنند عوعو میکنند و کی ولخرج تر و پولدار تر از عربستان, عربستان هست که با پولهای که خرج میکنه اینها رو میندازه جون ایران و کی هست که از پول بدش بیاد؟ مگه همین عربها نیستند که خودشون رو جر میدند و کلی پول خرج کردند تا معتبرین مرکز نقشه دنیا اطلس هم وسوسه شه و واقعیت رو تعغیر بده و خلیج همیشه فارس رو بخاطر عربها عوض کنه. تعصب مسلمانی رو باید کنار گذاشت عربستانی ها اصلا مارو مسلمون نمیدونند و حتی ریختن خون ایرانی به عنوان شیعه رو هم افتخار میدونند.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 13:38
siya41 - تهران - ایران
آینه لندن عزیزشما دزست میگی اما همه ازبی عرضگی ماست والاهمه کشورهابدنبال منافع ملی کشورشون هستن بجزماکه سنگ حماس وفلسطین رابه سینه میزنیم
دوشنبه 30 آبان 1390 - 18:49
آینه - لندن - انگلیس
siya41 - تهران - ایران با شما موافقم حرف حساب جواب نداره از بی عرضگی خودمان هست.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 10:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.