جمعیت پایتخت ایران به ۱۳ میلیون نفر رسید

معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران می‌گوید که جمعیت تهران، پایتخت ایران به حدود ۱۳ میلیون نفر رسیده است.

             جمعیت پایتخت ایران به ۱۳ میلیون نفر رسید

به گزارش خبرگزاری فارس، نعمت‌الله ترکی یکشنبه، ۲۸ آبان ماه گفت این آمار بر اساس سه میلیون و ۸۵۰ هزار خانواری که در استان تهران زندگی می‌کنند محاسبه شده اما قطعی نیست.
 
او که این آمار را بر اساس سرشماری نفوس و مسکن ۹۰ که در روزهای گذشته انجام ‌شد، اعلام کرده، همچنین افزود که تمرکز ۸. ۵ میلیون نفر از جمعیت پایتخت در شهر تهران است.
 
اما درحالی که آقای ترکی می‌گوید تهران حدود ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد، سه سال پیش از این رئیس سازمان ثبت احوال استان تهران اعلام کرده بود که جمعیت تهران به ۱۳ میلیون و ۶۵۸ هزار نفر رسیده است.
 
علاوه بر این، سازمان ثبت احوال تیرماه سال ۸۹ اعلام کرد که حدود سه میلیون ایرانی در ۱۰ سال گذشته به تهران مهاجرت کرده‌اند.
 
بزرگ‌ترین گروه مهاجران را «جست‌وجوگران کار» و سپس کسانی تشکیل می‌دهند که برای «تحصیل» به پایتخت نقل مکان کرده‌اند.
 
استان تهران، به ویژه مرکز آن با مشکلات متعددی از جمله رشد بی‌رویه جمعیت، مهاجرت، شکل‌گیری شهرک‌های حاشیه‌ای و استقرار صنایع غیرمجاز، انواع آلودگی‌های زیست محیطی و ترافیک رو‌به‌رو است.
 
در همین رابطه روز یکشنبه، رئیس سازمان هوا‌شناسی ایران گفت افزایش جمعیت پایتخت یکی از دلایل عدم اجرای صحیح برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران است.
 
به گفته بهرام سنایی با افزایش جمعیت استاندارد کردن سوخت، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده تلاشی بی‌فایده است.
 
همچنین ماه گذشته، مرتضی تمدن استاندار تهران گفته بود که تامین امنیت «جمعیت ۵. ۸ میلیونی تهران بزرگ»، بسیار سخت است.
 
از طرف دیگر، شهر تهران گسل‌های فعالی دارد و به گفته ابوالحسن فقیه، رئیس جمعیت هلال احمر درصورت وقوع زلزله در تهران بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب می‌شود.
 
خلوت کردن پایتخت از جمله طرح‌هایی است که طی سال‌های گذشته، با توجه به افزایش بی‌رویه جمعیت تهران و گسترده شدن دولت و کاهش بهره‌وری آن، مورد توجه قرار گرفته است.
 
سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران بزرگ‌ترین سرشماری است که هر ۱۰ سال یک بار با هدف تعیین مشخصات جمعیتی کشور ایران توسط مرکز آمار ایران انجام می‌گیرد.
 
نتایج مقدماتی سرشماری عمومی نفوس مسکن در آبان‌ماه امسال حکایت از آن داشت که جمعیت ایران به مرز ۷۵ میلیون نفر رسیده است.

+37
رأی دهید
-174

dandi - لیدن - هلند
والا دیگه جای زندگی‌ کردن نیست، من یک اسم کوچولوی تهران تو شناسنامم مونده اگه اونم پاک بشه دیگه از تهرون خلاص شدم، شهر کوچک،هوای تمیز،مردم مهربان و صمیمی‌،
دوشنبه 30 آبان 1390 - 18:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.