ثبت تنها 10 طلاق در تنها دفتر طلاق زرتشتیان

معاون اداره کل ثبت اسناد و املاک استان یزد گفت: از  ابتدای فعالیت تنها دفتر طلاق دایر زرتشتیان کشور در استان یزد تاکنون تنها 10 واقعه طلاق در آن ثبت شده است.

"محمد حسن بهادر" در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: این دفتر در آبان ماه سال 1386 آغاز به کار کرده و تاکنون تنها 10 مورد واقعه طلاق زرتشتیان را ثبت کرده است؛ از این تعداد، تنها 6 مورد آن مربوط به جمعیت حدود 13 هزار نفری زرتشتیان یزد بوده است.

وی افزود: با تعلیق دفتر طلاق زرتشتیان در تهران، از سال گذشته تاکنون، تنها دفتر طلاق این اقلیت کشور در استان یزد دایر است؛ 4 مورد از طلاق ثبت شده این دفتر، برای افراد غیر بومی بوده است.

بهادر تصریح کرد: در آئین نامه زرتشتیان پنج علت اصلی برای طلاق رایج است که عقیم و نازا بودن زوجه، بیماری مسری و روانی زوجین از عمده دلایل صدور حکم طلاق است؛ نقش انجمن زرتشتیان در پیشگیری از طلاق بسیار موثر است و جاری کردن صیغه طلاق از گناهانی است که احتیاج به توبه و ندامت دارد.

وی ادامه داد: در آئین نامه زرتشتیان، در هنگام وقوع عقد، صداق تعیین و تصریح نمی‌شود و در صورت بروز طلاق، شوهر باید نصف سرمایه و نفقه طول زندگی را به زوجه بپردازد.

+163
رأی دهید
-107

sia_sefid - تهران - ایران
این چیزا نسبیه.
یکشنبه 29 آبان 1390 - 20:49
nemat420 - لندن انتاریو - کانادا
الانه که تعریف و تمجید کاربران از زرتشت و بد و بیراه گفتنشون به‌‌ اسلام شروع بشه.
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:19
a.ahooraei - اهواز - ایران
بفرما هی بگید : ما فقط با اسلام رستگار و متبرک میشیم. منم میخوام طلاقمو ثبت زرتشتی کنم و به سبک زرتشتی ازدواج کنم اما مذهب نمیخوام.
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:22
مش حسن - مسکو - روسیه
تخمی تر از قوانین من دراری اسلام کسی سراغ داره ! آفرین به زرتشت
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:57
love-iran - چابهار - ایران
خدایی دین زیبا تر از دین زرتشت به زندگی ام ندیدم با اینکه زرتشت نیستم اما واقعا دین زیبا و پاکی هست
یکشنبه 29 آبان 1390 - 22:31
shayaan - کلن - آلمان
چرت و پرت چرا در خارج از کشور که بیشتر از همه ادعا زرتشت بودن دارن از هر ۵ ازدواج ۶ تاش طلاقه بد هم می‌رن سراغ دوست بسر دوست دختر
دوشنبه 30 آبان 1390 - 02:01
اميراردلان - تهران - ايران
درود بر تو ای ایرانی اصیل بدرود
دوشنبه 30 آبان 1390 - 04:21
gorgnama - تهران - ایران
به نظر من بهترین و پاکترین دینی هست که خدا برای بشر فرستاده زرتشتیا یعنی ایرانیهایه اصیل خیلی ادمهای مهربوونی هستند من با چندتاشون رفیقم.لعنت به هرچی عرب و عرب زاده ناپاک!
دوشنبه 30 آبان 1390 - 04:27
Dara va sara - پرت - استرالیا
gorgnama - تهران - ایران.. از کجا میدونی خدا فرستاده ؟؟
دوشنبه 30 آبان 1390 - 09:00
shahram407 - تهران - ایران
مرسی هموطنان زرتشتی!
دوشنبه 30 آبان 1390 - 10:29
gorgnama - تهران - ایران
بابایه من که نفرستاده دوست عزیز دینو معمولا خدا میفرسته حلا شما اگه میدونی کسه دیگه ای فرستاده بگو ما هم بدونیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 30 آبان 1390 - 12:12
fdsa60 - تهران - ایران
درود برشما هموطنان زرتشتی. من 2 سال در یزد خدمت سربازی بودم واقعا انسانهای پاک و مهربانی هستند.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 12:44
پریستوک - تهران - ایران
shayaan - کلن - آلمان شایان عزیز چرت و پرت نیست: 1. این آمار با توجه به تعداد کم زرتشتی ها که در یک شهر ایران هستند عقلانیه. 2. آیا اون زرتشتی ها که شما دیدید زرتشتی اصیل بودن یا از اسلام برگشته. بی شک اگه همشون نه درصد بالایی از زرتشتی های خارج نشین از اسلام برگشته هستند. 3. سوء تفاهم نشه من هیچ دینی رو تایید نمی کنم چون دنبال دین و دین داری رفتن در این دور و زمانه اصلاً جایز نیست. ولی فرق است بین خالصی و ناخالصی
دوشنبه 30 آبان 1390 - 12:51
پریستوک - تهران - ایران
gorgnama - تهران - ایران من به کامنت اول شما کاری ندارم و قصد توهینم ندارم ولی اگر الان حدود 5 قرن پیش بود و پدر شما هم خلاق تشریف داشتن ایشونم می تونستن دین بیارن- خواه دین من درآوردی مانند اسلام و خواه دینی انسانساز مانند مهر پرستی و ایین زرتشت - در ضمن خیلی ها معتقدن زرتشت ادعای پیامبری نداشته و فقط مصلح اجتماعی بوده و من هم چون زرتشت رو آدم پاکی می دونم که دنبال سوءاستفاده نبوده این نظریه رو قبول دارم.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 13:58
لیلا - تهران - ایران
این آمار زرتشتیانه آمار مسلمانها هر 10طلاق در چند ....دقیقه ...ساعت...روز!!!!!!
دوشنبه 30 آبان 1390 - 18:03
shayaan - کلن - آلمان
پریستوک - تهران - ایران عجب استدلالی کردین، اگه اینطوری باشه مسلمون‌ها هم اصیل نیستند چون باز اصلیت شون بر میگرده به زرتشت.ببخشید این چیزی که شما گفتی‌ یه جورایی تًف سر بالا بود
دوشنبه 30 آبان 1390 - 23:30
پریستوک - تهران - ایران
shayaan - کلن - آلمان شاید من منظورم و بد بیان کردم یا توضیح کافی ندادم. منظور من از زرتشتی از اسلام برگشته کسایی ان که از سر احساسات و بدون تحقیق و تجربه ی کافی دینشون رو عوض کردن و فکر کردن اگر مسلمون نیستن حتماً باید یه دین دیگه داشته باشن. جریان بی خدایی به تازگی تو دنیا رواج پیدا کرده و آدم می تونه سرش و بالا بگیره و بدون این که بهش هزاران تگ چسبونده بشه بگه من بی خدام. ولی 20 سال پیش خیلی ها از روی اجبار چون اسلام و نمی خواستن زرتشتی و یا مسیحی شدن در حالیکه ایمان کامل یا کافی نداشتن. چنین آدمایی چون بعد از نمی تونن با دین جدیدم خودشونو تطبیق بدن به پوچی می رسن و سعی می کنن در پوشش دین جدید به شیوه ی خودشون زندگی کنن بدون پایبندی به اصول اون دین. ادامه...
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 03:38
پریستوک - تهران - ایران
...ادامه: و منظورم من این بود که اون افرادی که شما دیدی همون افرادین که نتونستن در غالب دین جدید در بیان و اعمالی مغایر با اصول اون دین ازشون سر می زنه ولو این که اون رفتار ناپسند نبوده و به حق باشه چرا که تربیت و اصالت دین مورد نظر یعنی زرتشتی رو نداشتن 2. شما وقتی می تونی یه فردی رو اصالتاً مربوط به چیزی ( دین خاص) یا اهل جایی بدونی که سه پشت قبلش هم اونجا باشن. نمونش : (قصد توهین به هموطنای شهرستانی رو ندارم و خیلی هم دوسشون دارم ) شهرستانی هایی که بعد 10 سال می یان تهران و اصل و نسبشون و فراموش می کنن، آیا تهرانی اصییل هستن؟ خیر. پس ایرانیایی که از پدر و مادر مسلمون زاده شدن هم نمی شه زرتشتی اصیل دونست.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 03:50
gorgnama - تهران - ایران
ای بابا ما چی میگیم مردم چی برداشت میکنن.خدا وکیلی اگه یه نفر منظور منو از کامنت اولم فهمیده باشه!حالا همه واسه ما شدن مورخ و فیلسوف اصلا زرتشت هرکی بوده پیامبر بوده یا نبوده چه فرقی میکنه؟مهم اینه که...ولش کن بابا شما درست میگی
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 04:54
shayaan - کلن - آلمان
این معیار اصیل بودن رو کی‌ تعین می‌کنه چرا ۳ نسل؟ چرا ۴ یا ۵ نسل نه؟ شما تعیین میکنی‌؟. به هر حال اونها هم که بد از اسلام سر در گم میشن مشخص که مشکل از خودشون بوده چون در حقیت بدنبل هیچ قید و بندی نیستند و تنها دین رو بهونه میکنند
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 11:57
assassin - ایران - ایران
دین زرتشت دین ما ایرانیان است. اسلام از کجا پیداش شد؟
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 21:17
پریستوک - تهران - ایران
شایان جان خود شما داری جواب خودت و می دی، مثال آوردم که بحث 3 نسل و 10 نسل پیش نیاد، آیا حرف من غیر منطقی بود! به هر حال چه 3 نسل چه 5 نسل و چه 10 نسل منظور من هم همینه اونایی که شما دیدی به قول خودت مشکل داشتن و در واقع اصالت=تربیت=رگ و ریشه نداشتن و بالعکس شما زرتشتی هایی که من دیدم بسیار با تربیت (درست) بودن ومن اسلام رو مخرب تربیت و اصالت ایرانی می دونم. خواستم بگم مشکل دار بودن اونا رو از به قول خدتون ادعاشون جدا کن و بد.ن حرف اونا فقط در حد ادعا بوده . والسلام.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 08:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.