ایران: اگر آژانس رویه خود را تعدیل کند، همکاری بیشتری خواهیم داشت

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران روز اعلام کرد اگر آژانس رویکرد خود را تعدیل کند و «در چارچوب اساسنامه و مقررات پادمان» عمل کند، در این صورت تهران آمادگی دارد همانند گذشته  و حتی فراتر از آن  با آژانس همکاری کند.

                     ایران: اگر آژانس رویه خود را تعدیل کند، همکاری بیشتری خواهیم داشت

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت: «ما آماده هستیم که با آژانس بیش از پیش همکاری کنیم به شرط این‌که آژانس رویکرد خود را تعدیل کند و در چارچوب اساسنامه و مقررات پادمان عمل کند. در این صورت آمادگی همکاری همانند گذشته  و حتی فراتر از آن را داریم.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای صالحی در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: «ایران قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی و اسنادی که از سوی رییس آژانس منتشر شده است را بی‌اثر می داند.»

علی اکبر صالحی افزود: «این اسناد قبلا هم به گونه‌ای دیگر منتشر شده بود، حالا ممکن است چند سند هم در ظاهر از دستگاه‌های اطلاعاتی و جاسوسی سایر کشورها به آنها داده باشند، حالا آمدند و مطرح کردند ولی چیزی عایدشان نشد. جنبش عدم تعهد هم هشدارهایی در این زمینه به جناب آقای آمانو داده بود.»

شورای حکام  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه با تصویب قطعنامه‌ای، نسبت به برنامه هسته‌ای ایران «ابراز نگرانی عمیق و فزاینده» کرد.

در این قطعنامه تصریح شده است که «برای ایران و آژانس ضروری است که  گفت‌وگوی خود را شدت بخشند» و از تهران خواسته شده که  «به طور کامل و بی‌درنگ به تعهداتش که در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل مندرج است، عمل کند.»

پس از تصویب  قطعنامه در شورای حکام آژانس، واشینگتن که خود یکی از  مبتکران این قطعنامه بود، با استقبال از این اقدام تاکید کرد که دولت  ایالات متحده بر فشارهای خود بر ایران ادامه خواهد داد.

علی اکبر صالحی روز یکشنبه درباره قطعنامه صادر شده در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «صدور این قطعنامه هیچ اثری نداشت و تمام آن تهدیدهایی که آژانس می‌کرد، رو شد. بیانیه جنبش عدم تعهد و موضع‌گیری برخی کشورهای بزرگ دنیا هم گزارش آژانس را زیر سوال برد. این گذشت، ما این را هم به فال نیک می‌گیریم تا آژانس رفتار خود را اصلاح کند و رفتاری منصفانه و بدون سمت‌گیری در رابطه با اعضایش داشته باشد.»

آقای صالحی افزود: «آمانو  (مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی) راجع به یک کشور اسنادی منتشر کرده است در حالی که هیچ ضابطه‌ای در مقررات آژانس وجود ندارد که بر اساس آن آژانس علیه کشوری اسنادی منتشر کند و در تاریخچه آژانس چنین چیزی وجود ندارد.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با ذکر شرایطی بر همکاری با آژانس تاکید کرده و گفته است: «تلاش ما این است که روابط خوب خود را با آمانو حفظ کنیم. ما آژانس را تنها مرجع قانونی برای فعالیت‌های هسته‌ ای کشورهای عضو می‌دانیم و نمی‌خواهیم خدشه‌ای به اعتبار آن وارد شود.»

وی افزود: «در آینده می‌بینیم که آژانس رویه خود را نسبت به ایران تعدیل خواهد کرد و راه دیگری ندارد و ما آماده هستیم که با آژانس بیش از پیش همکاری کنیم به شرط این‌که آژانس رویکرد خود را تعدیل کند و در چارچوب اساسنامه و مقررات پادمان عمل کند. در این صورت آمادگی همکاری کما فی‌السابق و حتی فراتر از آن را داریم.»

قعطنامه آژانس با ۳۲ رای موافق، دو رای مخالف کوبا و اکوادر و رای ممتنع اندونزی به تصویب رسید. گرچه در این قطعنامه از آمانو خواسته شده تا ماه مارس گزارشی از همکاری ایران با آژانس تهیه کند اما در آن سخنی از ضرب‌الاجل و اقدامات تنبیهی و ارجاع دوباره پرونده به شورای امنیت نرفته که می‌تواند بازتاب نظر روسیه و چین در قطعنامه باشد.

یک روز پیش از تصویب این قطعنامه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در کنفرانس خبری خود با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در شهر مسکو گفته بود که قطعنامه‌ای که روز جمعه به تصویب می‌رسد بیانگر رویکرد مشترک  گروه ۵+۱ نسبت به برنامه هسته‌ای ایران است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه هفته پیش اعلام کرد که برای رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نامه‌ای نوشته و از وی خواسته است که هیاتی از آژانس به ایران برود تا درباره موضوعات مطرح شده شفاف‌سازی شود. یوکیا آمانو به خبرنگاران گفت: «روشن است که ایران پرونده‌ای دارد که باید به آن پاسخ دهد.»

+38
رأی دهید
-113

a.ahooraei - اهواز - ایران
دروغ میگه مردک کثیف و حقه باز، میخواد دوباره آژانس رو سر بگردونه و تحریمها رو دور بزنه و این شش ماه باقی مانده تا تکمیل خواسته هاشون را کش بده. اینا فکر می کنند ملت احمقند اما چرا فکر میکنند که همگی احمقند؟ اینا یعنی افراد احمق اطراف خودشون را از دیگر افراد تمیّز و تشخیص نمیدن؟ 
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:32
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
فکر کردید دنیا هم مثل ملت ایران هستند که سرشان را کلاه بگذار ی و سرکوبش کنی‌.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 00:21
hashamdar - تهران - ایران
اونجای آدم دروغگو.. چند ساله دیگه می‌خوای دنیارو خر کنید تا به مقاصد کثیفتون برسید آشغالا؟؟؟؟
دوشنبه 30 آبان 1390 - 03:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.