هرم مواد غذایی

هرم مواد غذایی

 

» گروه نان:
شامل غلات کامل (گندم، جو ، جودوسر، ارزن)، برنج، و انواع ماکارانی (لازانیا، رشته فرنگی، رشته پلویی و رشته آشی) است. این گروه کربوهیدرات پیچیده و فیبرهمچنین ویتامینهای خانواده B و املاحی چون آهن و پروتئین مورد نیار بدن ما را تامین می کند.

 هرم مواد غذایی

» گروه سبزیها:
شامل بسیاری از سبزیهای متنوع از جمله سبزیهای سبز رنگ (مثل سبزی خوردن)، صیفی جات و سبزیهای نشاسته ای (مثل باقالا) است. این گروه تامین کننده املاح و ویتامین مورد نیاز ماست از جمله ویتامین A ,C واملاح کلسیم و منیزیم همچنین تامین کننده فیبرنیز می باشد.

 هرم مواد غذایی

» گروه میوه ها:
شامل انواع و اقسام میوه هایی است که شما با آن آشنا هستید. این گروه تأمین کننده فیبر، ویتامین A ,C و پتاسیم است. این گروه با اهمیت است چرا که فاقد سدیم چربی و کلسترول می باشد.

 هرم مواد غذایی

» گروه گوشت:
شامل گوشت قرمز، گوشت ماکیان، ماهی، تخم مرغ و حبوبات است.
این گروه غذایی برای تامین پروتئین، فسفر، ویتامین هایB12 ,B6 ,B3 ,B1 و بسیاری از املاح چون آهن می باشد. حبوبات زیر گروه سبزیهای نشاسته ای هستند ولی چون از نظرغذایی، محتوای پروتئین و املاح شبیه گوشت هستند در این گروه قرار دارند.

 هرم مواد غذایی

» گروه لبنیات:
شامل شیر، ماست و پنیر است بهترین منبع تامین کننده کلسیم هستند و تامین کننده پروتئین ویتامین B12 ,A ,B2 می باشند.

هرم مواد غذایی

» چربیها:
چربی ها، روغنها و شیرینیها این دسته از آنجا که کالری رژیم را تأمین می کنند قابل توجه هستند اما چون دارای مواد مغذی کمی می باشند مصرف به کمترین میزان توصیه می شود. این گروه شامل: کره، مارگارین، سس سالاد، روغنها، مایونز، خامه، پنیرخامه ای، سرشیر، چیپس ها است و مواد قندی که شکلاتها، آب نبات، شیرینی کیک، نوشابه، شربت، ژله، دسر، مربا، شکر و عسلاست.

میزان مصرف مجاز از هرگروه گروه غذایی:

11-6 واحد در روز
5-3 واحد در روز
4-2 واحد در روز
3-2 واحد در روز
3-2 واحد در روز

گروه نان
گروه سبزیها
گروه میوه ها
گروه شیر
گروه گوشت

واحدهای گروههای غذایی چه اندازه است؟

1 واحد از گروه نان=

1 برش نان (تافتون، سنگگ، بربری) به اندازه کف دست 30 گرم
2/1 لیوان برنج پخته یا ماکارانی پخته
4/3 لیوان از غلات آماده خشک

1 واحد از گروه سبزی=

لیوان سبزی خام خرده شده (1 لیوان سالاد)
2/1 لیوان سبزی پخته

1 واحد از گروه میوه=

1 عدد میوه متوسط مثل یک سیب متوسط
4/3 لیوان آب میوه

1 واحد از گروه گوشت=

60 گرم گوشت یا یک تخم مرغ
2/1 لیوان حبوبات پخته

1 واحد از گروه لبنیات =

1 لیوان شیر یا یک لیوان ماست
2 لیوان دوغ

بیان این واحدها تنها به این منظور است که شما بدانید آیا مصرف روزانه شما از گروههای غذایی درحد مورد نیاز است یا خیر و آیا خیلی کمتر ازاین میزانها مصرف می کنید؟ پس مطمئنا در آینده ای نزدیک مبتلا به کمبود مواد غذایی خواهید شد و یا اینکه خیلی بیشتر مصرف می کنید؟ پس اضافه وزن و چاقی در انتظار شماست.
ولیکن با وجود تعیین میزان دقیق انرژی مورد نیاز و تنظیم یک رژیم صحیح بر اساس تمایلات و شرایط خاص شما بر عهده یک رژیم شناس است و تنظیم رژیم های دقیق چاقی و لاغری باید فردی صورت گیرد.

دکتر بابابیگلو

+228
رأی دهید
-20

albalooo - لندن - انگلستان
من همیشه گشنه مه دلم فقط به گروه نانها فکر میکند
یکشنبه 29 آبان 1390 - 18:40
khosh bavar - يزد - ايران
در مطلبی خواندم که بهترین هرم غذایی، همان مواد غذا یی انسانهای ما قبل تاریخ که " فقط " از گوشت ( لاشه حیوانات ) و مواد گیاهی استفاده میکردند هست، زیرا ژن انسانها بمدت ۱ میلیون سال خودش را با اینگونه غذا‌ها خو داده و آنها سالمتر از انسانهایی هستند که مثلا در ۱.۰۰۰۰ سال پیش شروع به دامداری و کشاورزی ( کشت غلات ) پرداختند و بدینجهت ژن ما دوچار سر درگمی شده که در این مدت کم = ۱.۰۰۰۰ سال، خود را با این همه تنوع غذایی کنار بیاد و جالب در اینجاست که طبق آزمایشی که کردند، اشخاصی‌ که طبق انسانهای اولیه که فقط از گوشت و سبزی تغذیه میکردند، سالمتر بودند و وزن ایده‌آلی داشتند تا اشخاصی‌ که مثل من و شما که همه چیز خور هستیم، از شکلات گرفته تا ماکارونی و برنج و سیب زمینی‌ !
یکشنبه 29 آبان 1390 - 18:58
*Fanoos* - ايران - ايران
عالیه ممنونم, خوش باور جان دانستنیها و آگاهی شما مثل همیشه دقیق و خوندنی بود کلا با کامنت شما موافقم آفرین !! مگه نشنیدی که عمر افرادی که در روستا زندگی میکنن به نسبت بیشتر از شهر نشینهاست. چون 1.آب و هوای روستا خیلی سالمتر از شهره. 2. غذاهای روسjا ها کاملا طبیعی و سالمه از شیر و ماست و تخم مرغ گرفته تا گوشت و .... بعد اشخاصی که از گیاه بیشتر تغدیه کنن به نسبت سالمتر از افرادی هستن که مدام گوشت مصرف میکنن. بازم صد مرحبا به شما
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:50
khosh bavar - يزد - ايران
دوست گرامی‌، با سپاس از شما ! ولی‌ جهت اطلاع شما و دیگر عزیزان، باید خدمتتان " بفرمایم " که من متاسفانه داستان بالا را کامل ننوشتم و اینکه ، که حتی در این هرم مواد غذا یی ماقبل تاریخ، نه گوشت مرغ بود و نه شیر و نه تخم مرغ و یا حتی نان ! جان کلام اینکه، چون شما فرمودین که روستایی‌ها سالم تر از دیگران هستنند که جای شکی‌ در آن نیست، ولی‌ خواستم به این موضوع اشاره کنم که داستان این هرم مواد غذا یی بدینقرار است که حتی لب به لبنیات و یا نان و از این قبیل چیزها نباید زد ! پس اگر شما طبق این هرم مواد غذا یی ما قبل تاریخ هر روز گوشت " قرمز " بخورید و سبزی و میوه و ورزش کافی‌, " سالمتر " و دارای وزن مناسب تر از دیگران هستید. پس تا بعد شاد و سالم باشیم !
دوشنبه 30 آبان 1390 - 08:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.