فاطمه کروبی: مهدی کروبی حتی از هوای آزاد هم محروم است

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، از رهبران مخالفان که در حصر خانگی به سر می‌برد در دیدار با جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی گفت که همسرش «برای مدت‌های طولانی حتی از هوای آزاد هم محروم است و دچار مشکلات تنفسی شده است.»

                    فاطمه کروبی: مهدی کروبی حتی از هوای آزاد هم محروم است   

به گزارش وب‌سایت کلمه، خانم کروبی در این دیدار که روز شنبه انجام شده گفته است: «به دلیل مشکلاتی که در ایام حصر خانگی برای آقای کروبی ایجاد شده، کپسول اکسیژنی در اختیار ایشان قرار گرفته تا در مواقع بروز مسائل حاد تنفسی، از آن استفاده کنند.»
 
فاطمه کروبی همچنین گفته است: «روحیه مهدی کروبی عالی و مقاوم است و وی نگران و پیگیر مسائل مربوط به خانواده‌ها بوده و در ملاقات‌هایی که هر از چندی به خانواده می‌دهند همواره جویای حال زندانیان و خانواده‌هایشان می‌شود.»
 
به نوشته سایت کلمه نه تنها کل هزینه و خرج های آقای کروبی با خود وی بوده که حتی  او مجبور شده است مخارج «سرسام آور» هزینه‌های ساختمانی که بر آنها تحمیل شده از قبیل حصار و نرده‌کشی و دیگر موارد را نیز بپردازد.
 
فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی همچنین گفته که او را «چند بار به صورت تلفنی دعوت به گفت‌وگو و مذاکره کرده‌اند» که وی تاکید کرده «فقط در خانه یا دفتر کار خود و با حضور همسرش، مهدی کروبی» حاضر به صحبت و گفت‌وگو است.
 
محمدجواد لاریجانی، نماینده قوه قضاییه جمهوری اسلامی، هفته پیش در نیویورک و در پاسخ به پرسشی درباره حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی ادعا کرد که «هیچ کس بدون دستور قضایی و  محاکمه در حصر خانگی نیست». او با این حال اشاره نکرد که دو رهبر مخالفان چه زمانی و در چه دادگاهی محاکمه شده‌اند.
 
به گفته آقای لاریجانی، این دو رهبر مخالفان در ایران مردم را به خشونت دعوت کرده‌اند.
 
میرحسین موسوی و مهدی کروبی به همراه همسران خود نزدیک به ۱۰ ماه پیش و پس از آن به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به حبس خانگی برده شدند که هواداران خود و مخالفان حکومت در ایران را به تظاهرات در روز ۲۵ بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ دعوت کردند.
 
در حالی که فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی، چندی پیش از حصر خانگی آزاد شد، میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند و خانواده آنها از آنها خبر چندانی ندارند.
 
آقای لاریجانی، برادر روسای دو قوه قضاییه و مقننه در ایران، که به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به نیویورک سفر کرده بود در گفت وگو با شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است که «موسوی و کروبی از مردم خواسته‌اند که به خیابان بیایند، خشونت کنند» و «کار آنها جرم است.»
 
این در حالی است که آقایان موسوی و کروبی پس از انتخابات جنجالی سال ۱۳۸۸ که محمود احمدی‌نژاد پیروز آن اعلام شد هر بار که مردم را به راه‌پیمایی اعتراضی دعوت کردند بر لزوم پرهیز از خشونت و ادامه اعتراض مسالمت‌آمیز تاکید کردند.
 
محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، در واکنش به اظهارات اخیر محمدجواد لاریجانی، رئیس کمیته حقوق بشر قوه قضاییه ایران، در مورد وضعیت مهدی کروبی و میرحسین موسوی گفته است که تاکنون «هیچ مستند قانونی» از سوی مقامات ایران در خصوص «حصر» و «حبس» آنها ابلاغ نشده است.
 
محمدتقی کروبی در یادداشتی در وبلاگ خود به اظهارات محمد جواد لاریجانی واکنش نشان داده و گفته است: «تاکنون بار‌ها گفته‌ایم که روش حبس پدر و مهندس موسوی بدعتی تاریخی در نظام حقوقی ایران است. به استثنای حکم تفتیش منزل که در شب یورش ارائه شد، هیچ مستند قانونی دیگری از مقامات ذی صلاح مبنی بر حصر که در عمل حبس است، تاکنون ابلاغ نشده است.»
 
محمدتقی کروبی در ادامه با اشاره به ملاقات خود با مهدی کروبی نوشته است: «در یکی از ملاقات‌ها پدر تاکید کردند که به آقایان گفته‌ام من رئیس دو دوره قوه قانونگذاری این کشور بوده‌ام، شما موظف به ابلاغ حکم، دستور و یا هر مبنای دیگری هستید. خواسته‌ای که تاکنون حتی به لحاظ شکلی اجابت نشده است.»
 
فرزند مهدی کروبی همچنین نوشته است: «در اردیبهشت ماه با حضور یکی از مقامات ارشد امنیتی به ملاقات پدر و مادرم رفتم. در آن روز سخن از روشن شدن مبنای حقوقی حصر و حبس کردم و در آخر پیشنهاد دادم که با انتخاب وکیل این موضوع به لحاظ حقوقی در دستگاه قضایی پیگیری شود. مقام امنیتی حاضر در جلسه که فردی مودب، شریف و صادق بود به درستی گفتند دستگاه قضایی در این پرونده تصمیم‌گیر نیست که با انتخاب وکیل بخواهید موضوع را پیگیری کنید.»
 
محمد تقی کروبی، محمد جواد لاریجانی را متهم کرده است که «با توسل به دروغ» تلاش کرده است تا افکار جامعه بین‌المللی را نسبت به وضعیت اسفبار حقوق بشر در ایران فریب دهد.
 
احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران، مهرماه سال جاری درگزارش خود وضعیت مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را بسیار نگران کننده خوانده بود.

+51
رأی دهید
-174

khosh bavar - يزد - ايران
مردم ایران بمدت ۳۲ سال از همه چیز محرومند ! باز شماها اقلا بمدت ۳۱ سال از این نظام لذت بردید و زندگی کردید و خدا را بنده نبودید، و الان " فقط " بمدت ۱ سال خود را در سختی می‌بینید و شروع کردید به شکایت و گله کردن !؟ خجالت و حاج و شرم و حیا هم خوبی‌ چیزی هست که اقلا مراعات حال مردم را بکنید که دم از ناراحتی‌ میزنید !
یکشنبه 29 آبان 1390 - 18:33
darkoob-1390 - قم - ايران
اونموقع که قلپ قلب هوا میخورد مگه چه خیری زد به سرمون که نخردش بزنه ?
یکشنبه 29 آبان 1390 - 18:41
Sarda377 - کرج - ایران
خوش باور جدیدأ یه چیزیت شده!!!!. بایدبدونی این جنبش ،تشکیل وادامشو مدیون شجاعت کروبی ومیرحسین بوده وهست!. چون توزیاد حرف میزنی،من اگربه جای توبودم به این فکرمیکردم که چیزی که الأن ماروبه هدفمون میرسونه بهادادن به این دوعزیزه. نه ازبین بردن اونا مااگه چیزی حالیمون باشه نبایدبه گذشته این دوتا گیربدیم این همون چیزیه که حکومت میخوادفکرمیکنی اگه اینانباشن اونایی که خارج کشورنشستن میتونن برای ماکاری بکن نه عزیزم ،بدون که مهم اینه که دارندماروبه هدفمون میرسونن!
یکشنبه 29 آبان 1390 - 19:43
ari jojeh - تهران - ایران
چی‌ شد مبارز !!!! باد بهت نخورد حالت بد شد ! اون موقع که تو مجلس بودی پولارو میزدی تو گوشش خیلی‌ حال میداد نه، ملتو میفرستادی دنبال یک قرون دوزار، خودت هم تو بنز زد گلوله،
یکشنبه 29 آبان 1390 - 20:18
dkdk - اسلیس - دانمارک
بدرک که هوای آزاد نداشته.این مردک ۳۰ سال خیانت جنایات و حروم لقمگی میکرده و یکدفعه مردم دوست و افشا کننده شد.آخه ابله تو خودت بیشعور بودی نه مردم ایران که بخواهند تو را باور کنند.شنیده بودیم ‌یک شبه شاهی گدا شود اما نشنیده بودیم جنایات کار و بی‌شرفی مهربان و مردم دوست شود.
یکشنبه 29 آبان 1390 - 20:38
khosh bavar - يزد - ايران
Sarda377 - : دوست گرامی‌، منطق شما همانند منطق این سیستم اسلامی هست که چه در اوایل انقلاب و چه در طول زندگی‌ این سیستم که با آن سر و کار داریم میماند، زیرا آنها هم به معترضین با منتقدین با کوچکترین سوال و یا انتقاد از آنان با برچسب زدن ارزانشان که گوش ما را پر کرده است می‌باشد، یعنی‌ : حرف نزیند و سوال و انتقاد نکنید، زیرا اسلام در " خطر " است ! آخه این چه دینی و منطقی‌ است که با کو چکترین سوال و انتقاد به خطر می‌افتاد و حالا شده کار این دو آقایان که با کوچکترین سوال و یا انتقاد " سلامتی و نبردشان " به خطر می‌افتاد !
یکشنبه 29 آبان 1390 - 20:44
sia_sefid - تهران - ایران
حالا خوبه تو خواهر 4 تا شهیدی صدات 1000 تا خبرگزاری پخش میشه!! .. اونایی که کسی رو تو مسئولیت های لجنی ندارن چی بگن؟
یکشنبه 29 آبان 1390 - 20:53
بابک خرم دین - هامبورگ - آلمان
ما خواستار ازادی همه زندانیان سیاسی هستیم . نه تنها موسوی و کروبی همه زندانیان سیاسی آزاد باید گردند . مرگ بر جمهوری اسلامی . ما خواستار برگزاریی یک رفراندوم آزاد و عادلانه تحت نظارت ناظرین بی طرف سازمان ملل متحد و سایر گروهای ازادیخواه ایرانی در ایران برای تعین نوع حکومت هستیم و به کمتر از این هم نباید رضایت بدیم . .کمپین رفراندوم ازاد و عادلانه در فیسبوک
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:04
ari jojeh - تهران - ایران
Sarda377 - کرج - ایران. اونایی که خارج نشستن بیشترشون تحصیل کرده هستند و چون شجره نامه زندگی‌ این دو عزیزو میدونن لذا اشتباه را دو بار نمیکنن و این دو را تو ماه نمی‌بینن ! و می‌دانند که اینا از حکومت فعلی‌ خطرناک ترند فقط موقعیت دستشون نیفتاده، تو هم امیدت به خدا باشه نه این علفهای هرز !!!
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:10
ari jojeh - تهران - ایران
در ضمن هر کسی‌ رو باید در اوج قدرت محک زد، نه تو ضعف، که این دو در اوج قدرت یکی قاتل حرفه ایی که خودش سعی‌ می‌کنه انکار کنه، و دیگری دزد حرفه یئ‌ !!! تمام اینا یه واژه مشترک دارن و اونم اینه که میگن ستون این رژیم باشه فقط شاخ و برگشو عوض کنیم ولی‌ مشکل کل این رژیم پوسیده و فاسده که اینا سعی‌ می‌کنن حفظش کنن.
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:19
a.ahooraei - اهواز - ایران
اون موقع که زندانیان واسه کشیدن یک نفس سالم و یک آنی ، سوراخ های بینی شان را از زیر در انفرادی روی زمین فشار میدادن که یه ذره هوای سالم وارد ریه هاشون بشه ، جناب آقای کهروبی در قصرشان جماران بهمراه همین خانم تا صبح عشق بازی و کرکره خندشون بود. اون جوانها انسان نبودند و تو مردک کثیف وطن فروش ضد ایرانی و تازی پرست آدم هستی؟ شما باید دردهایی که به جوانها وارد کردید بچشید و بمیرید.
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:55
ghafas - مشهد - ایران
حالم از شما به هم می خوره ...هر غلطی خوردن خوردن دیگه الان که تو خط ملت قدم می زنن بازم جایی ندارن نه ؟ بهانه گیری بنی اسراییلی که می گن اینه ...به جای اینکه جذب حداکثری کنین عقده هاتون رو رو کنین تا بمونیم تو همین کثافتی که الآن هستیم
یکشنبه 29 آبان 1390 - 22:50
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
از قدیم گفتن دنیا جای تقاصه.اون نامردیها و بی‌ِ عدالتها یی که تو بنیاد شهید کردی و اون حق‌هایی‌ که از خانواده شهدا خوردی و اون هیز بازی ‌هات با زنان شهید‌ها ... اینم آخر و عاقبتت‌ای روباه مکار و هیز .
دوشنبه 30 آبان 1390 - 00:11
kian ahvaz - اهواز - ایران
کروبی رو من از نزدیک میشناسم همشهری هم هستیم این بنده خدا دزد نبود و گرنه اینطور گیر نمیومد تموم تهمت های نسبت داده به ایشون بی اساس بوده....اگر همین کروبی نبود هیچکس جرات افشا کردن تجاوز به هموطنانمون رو در کهریزک یا زندان های دیگه نداشت....من خودم از اخوند جماعت متنفرم ولی در کل انسان باید واقع بین و حقیقت گو باشد....
دوشنبه 30 آبان 1390 - 03:20
اميراردلان - تهران - ايران
درود به امید روزیکه در دنیا هیچ زندانی سیاسی نباشد درود
دوشنبه 30 آبان 1390 - 04:19
khordad88 - تهران - ایران
khosh bavar - یزد - ایران باسلام من خیلی وقته کامنتهای شما را میخونم وهمیشه بادیدن پیام شما یادکارتون گالیور میوفتم که مردی ساز مخالف میزد وهی میگفت من میدونم !!!! از این شوخی گذشته شما خودت فکر میکنی اگر درموقعیت آنهایی که الان داری مذمت شان میکنی بودی چه کاری میکردی؟و اگر میتونستی با سکوت یا معامله پشت صحنه برای خود و کل خانواده وفامیل آسایش و ثروت بدست بیاوری چه میکردی ؟انسان باید هرموقع در این شرایط قرارگرفت و تخلفی از اخلاق و قانون نکرد دیگران را شماتت کند. به امیدآن روز.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 06:32
Royan - بوخوم - آلمان
بقول آلمانیها .....حالا شاید بفهمید که مردم تو این سی سال که در زندان ایران بودنند چه احساسی دارند.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 17:07
khosh bavar - يزد - ايران
khordad88 - : با سلام و درود بر شما که مرا به یاد خاطرات بچگییم انداختید ! برایم جای تعجب است که چنین شناختی‌ از من دارید که من فکر کنم که یک " شخص " بسیار مثبتی هستم که در رفتار و کردار ونوشتهایم آشکار هست و شاید منظور شما در مورد این ۲ طفلان مسلم هست که منفی‌ مینوسم، زیرا می‌دانم که سرمایه گذاری بر روی این اشخاص کمک زیادی به ما و فرهنگ ما نمیکند و از طرفی‌ چون شغلم " انتقاد گری " هست، باید از ایشان هم انتقاد کنم، و اینرا یقیین دارم که ایشان و امثال او خواهان اسلام سبک ( اسلام light ) هستند که مرا ارضا نمی‌کند ! در مورد اینکه من اگر جای ایشان بودم چه می‌کردم ؟! عزیز جان، من به نوبه خودم خمینی هندیزاده را به گریه انداختم ! و این ۲ تأفلان مسلم و یا مشاورنش میتوانند مردم را به " اعتراض منفی‌ " دعوت کنند و ۱۰۰ نوع مبارزه و فشار دیگر به این رژیم ! حتی ایشان یکبار بخاطر زندانی هایی که اعتصاب غذا کرده بودند بخاطر همدردی دست به اعتصاب غذا نزد و مردم را به اعتصاب غذا دعوت نکرد !
دوشنبه 30 آبان 1390 - 18:42
khordad88 - تهران - ایران
khosh bavar - یزد - ایران باسلام . خوشحالم که شما را یاد خاطرات . خوب بچه گی تان انداختم !!!! بحث بنده برون رفت از وضع موجود است . ولی با گفتن از گذشته و انتقاد از گذشتگان موضوع حل نمیشود. ما باید به وضعیت الان و اینده بیشتر فکر کنیم تا بتوانیم برمشکلات غلبه کنیم من نمیگویم انتقاد نکنیم ولی زمانی که
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 04:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.