محورهای جدید در طرح سوال از رئیس‌جمهوری گنجانده می‌شود

یک نماینده مجلس می‌گوید که محورهای جدیدی در طرح سوال از رئیس‌جمهوری گنجانده خواهد شد.

               محورهای جدید در طرح سوال از رئیس‌جمهوری گنجانده می‌شود

عماد حسینی، نماینده قروه در مجلس در گفت‌و‌گو با خبرگزری کار ایران، «تخلفات دولت در اجرای کلیات اصل ۴۴ قانون اساسی و تخلفات اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها» را محورهای جدید سوال از رئیس‌جمهوری اعلام کرد.

او که خود از امضاکنندگان طرح سوال از رئیس‌جمهوری بوده با اشاره به این‌که دلایل مستندی برای این موارد دارد گفت که محورهای دیگری هم به طرح سوال از رئیس‌جمهوری اضافه خواهد شد.

این نماینده مجلس در حالی از افزودن موارد جدید به طرح سوال از رئیس‌جمهوری خبر داده، که این طرح پس از سروصدای فراوان و با تلاش هیئت رئیسه مجلس و معاون پارلمانی دولت از دستور کار خارج شد.

پیش از این، محمدحسین فرهنگی، عضو هئیت رئیسه مجلس تاکید کرده بود که این طرح از ابتدا ایراد آئین نامه‌ای داشته است.

به گفته این عضو هیئت رئیسه مجلس، طبق آئین‌نامه طرح سوال از رئیس‌جمهوری باید در رابطه با یکی از وظایف او باشد، اما در طرح سوال اخیر علاوه بر اینکه ۱۱ سوال مطرح شده بود، هریک از امضاها نیز برای یک سوال بود.

او گفت: در طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد، تعدادی از امضاکنندگان طرفدار سوال نخست، تعدادی طرفدار سوال دوم و به همین ترتیب بوده است.

طرح سوال از رئیس‌جمهوری ایران پس از آن ارائه شد که به دنبال اختلاف بین محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران بر سر وزارت حیدر مصلحی در اردیبهشت ماه، رئیس جمهوری به مدت۱۰ روز سکوت پیشه کرد و در جلسات هئیت دولت شرکت نکرد.

این طرح که در آن درباره تخلفات دولت در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از محمود احمدی‌نژاد سوال پرسیده شده، در حالی که تنها نیاز به ۷۳ امضا داشت، پنجم تیرماه با ۱۰۰ امضا از سوی علی‌ مطهری ارائه شد.

اما دو روز پس از آن اعلام شد که عده‌ای امضاهای خود را پس گرفتند. هم‌زمان یک عضو هئیت رئیسه اعلام کرد که اکثریت اعضای هیئت رئیسه این طرح را با توجه به اوضاع کشور، «به مصلحت ندانسته‌اند».

پس از این سخنان بود که اختلاف‌نظرها درمورد سوال از رئیس‌جمهوری در مجلس شدت گرفت.

درنهایت علی مطهری، از طراحان اصلی سوال از رئیس‌جمهوری ۲۰ مهرماه در اعتراض به عدم وصول طرح سوال از رئیس‌جمهوری ایران، از نمایندگی مجلس استعفا کرد.

اما درحالی که ۱۱ آبان‌ماه مجلس به استعفای علی مطهری رای نداد، بازهم طرح سوال از رئیس‌جمهوری اعلام وصول نشد.

این موضوع به اختلاف نظرها در مجلس قوت بخشید و نمایندگان مخالف و موافق سوال از محمود احمدی‌نژاد، آمارهای متفاوتی را از تعداد امضاهای این طرح ارائه کردند.

موافقان طرح سوال از رئیس‌جمهوری می‌گویند که دولت به نمایندگان فشار می‌آورد تا امضای خود را پس بگیرند و رفتار هیئت‌رئیسه مجلس را خلاف آئین‌نامه مجلس ارزیابی کرده‌اند.

درمقابل مخالفان طرح سوال از رئیس‌جمهوری تاکید کرده‌اند که «بزرگان» آن را به مصلحت ندانسته و به همین دلیل باید تلاش کرد که کار دولت دهم «به صورت طبیعی و عادی» تمام شود و یک کار «پرهزینه غیرمعمول» انجام نشود.

به موجب ماده ۱۹۶ آیین‌نامه داخلی مجلس براساس اصل ۸۸ قانون اساسى، در صورتى که حداقل یک چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یکى از وظایف رئیس‌جمهوری سؤال کنند، رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون تخصصى ارجاع مى‏کند.

همچنین بر اساس ماده ۱۹۷ آیین‌نامه رئیس‌جمهوری موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت سوال در جلسه علنى مجلس حضور یابد و به سوال مطروحه نمایندگان پاسخ گوید، مگر با عذر موجه با تشخیص مجلس ایران.

+146
رأی دهید
-17

greentree - تهران - ایران
مموتی تنها راهی‌ که برات مونده کودتا یا یک عملیات خشن هست چون اوباش‌های بیشه رهبری نقشهٔ قتلت رو کشیدند و اطرافیانت رو هم مخواند از بین ببرند،
یکشنبه 29 آبان 1390 - 16:20
darkoob-1390 - قم - ايران
این محورهای جدیدتون تو حلقه این مردک احمدی نژاد ،بابا با چک‌و لگد بیارینش تو مجلس باقیش با مطهری !
یکشنبه 29 آبان 1390 - 17:44
sia_sefid - تهران - ایران
خودتون رو کشتید .. سوال هم نمیشه ازش کرد!! خدا پدر هیتلر رو بپرسه که لا اقل تو شورای اس او اس .. همیشه به سوالات مردم جواب میداد . اون وقت به اون میگن دیکتاتور . این باید سوپر دیکتاتور باشه .. سوال میکنند ازت . عزلت نمیکنند که اینقدر کارشکنی میکنی تو این مسائل هم!!!
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.