درگیری پلیس و معترضان مصری در میدان تحریر قاهره

درگیری بین پلیس و معترضان در شهرهای مختلف مصر برای دومین روز متوالی ادامه دارد. گزارش ها حاکی از کشته شدن ۲ نفر و مجروح شدن صدها نفر طی شب گذشته است.

                                               

در قاهره پلیس برای متفرق کردن معترضانی که قصد داشتند میدان تحریر را به کنترل خود درآورند به گاز اشک آور متوسل شده است.

تازه ترین گزارش ها حاکی از آن است که میدان تحریر همچنان در کنترل صدها معترض است.

یولنده نیل، خبرنگار بی بی سی از قاهره،از برپایی چادرهایی در میدان تحریر خبرداده که به گفته این خبرنگار همانند آن در جریان اعتراضات علیه دولت حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین در این میدان برپا شده بود.

یک مرکز درمانی موقت هم برای مداوای مجروحین در این محل آغاز به کار کرده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی میدان تحریر که معمولا مکانی شلوغ و پرازدحام است در حال حاضر و در آغاز روز کاری به روی خودروها بسته شده است.

گفته می شود که اعتراضاتی هم در شهرهای اسکندریه، سوئز، و اسوان صورت گرفته است.

معترضان خواستار آن هستند که شورای نظامی مصر قدرت را به دولتی غیرنظامی واگذار کند.

قراراست اولین انتخابات پارلمانی در این کشور از زمان سرنگونی رژیم حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین، از حدود شش ماه پیش در تاریخ ۲۸ نوامبر یعنی طی یک هفته آینده برگزارشود و سه ماه به طول بیانجامد.

معترضان مصری خواستار آن هستند تا شورای حاکم نظامی قدرت را به دولتی غیر نظامی واگذار کند

معترضان که بیشتر آنها فعالین و جوانان اسلام گراهستند با پیش نویس قانون اساسی مخالفند که براساس آن به ارتش اجازه می دهد تا پس از انتخاب دولت غیرنظامی جدید همچنان قدرت زیادی در اختیار داشته باشد.

احمد هانی یکی از معترضان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است :" خشونت های روز گذشته در میدان تحریر نشان می دهد که مبارک همچنان در قدرت است."

او می گوید محمد حسین طنطاوی، رئیس شورای نظامی حاکم باید استعفا دهد.

از خشونت های روز گذشته (شنبه ۱۹ نوامبر) به عنوان یکی از شدیدترین درگیری ها بین پلیس و معترضان در ماههای اخیر نام برده شده است.

به گفته تلویزیون دولتی مصر در جریان این درگیری ها ۷۵۰ نفردر سراسر کشور مجروح شدند که از این تعداد ۴۰ نفر از پرسنل نیروهای نظامی بودند.

هشدار دولت

عصام شرف، نخست وزیر مصر از معترضان خواسته تا از میدان تحریر خارج شوند.

دولت مصر در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر کرده گفته است:" آن چه که در میدان تحریر درخ می دهد، بسیارخطرناک و تهدیدی در مسیر منافع ملت و انقلاب است."

در اوایل ماه جاری میلادی شورای حاکم نظامی مصر طرحی را تهیه کرد که در آن به اصول قانون اساسی جدید اشاره شده است.

با توجه به این که ارتش در صدد حفظ و تحکیم قدرت است، معترضان بیم آن دارند که دستاوردهای اعتراضاتشان که به سقوط حکومت حسنی مبارک منجر شد، پایمال شود.

+93
رأی دهید
-28

khosh bavar - يزد - ايران
آفرین و خدا قوت و خسته نباشید که اگر " میدان تحریر " را تنها بگذارید، نسل آینده بخاطر این اشتباه فاحش و تاریخی‌, کاغذها را به " تحریر " خواهد آورد !.
یکشنبه 29 آبان 1390 - 11:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.