پیشنهاد دو کارشناس آمریکایی برای «تحریم نفتی موثر» :بگذارید چینی ها نفت ایران را ارزان بخرند

با کم شدن تعداد خریداران نفت ایران رقابت بر سر خرید نفت این کشور کاهش یافته و قدرت شرکت های چینی برای چانه زدن و کسب تخفیف هائی بیشتر از تهران بالا خواهد رفت و در چنین شرایطی است که دولت ایران دهها میلیارد دلار درآمد نفتی را از دست می دهد و موضعش تضعیف خواهد شد.

                                                                  پیشنهاد دو کارشناس آمریکایی برای «تحریم نفتی موثر» ایران : بگذارید چینی ها نفت ایران را ارزان بخرند
 
دو کارشناس امور ایران در آمریکا به دولت اوباما پیشنهاد دادند که به جای تحریم نفتی ایران تحریم نفتی هوشمند و موثری علیه این کشور به مورد اجرا گذارد که دست یابی دولت تهران به درآمدهای نفتی را کمتر کند.

به گزارش عصر ایران روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی با عنوان "تحریم ها را رها نکنید" نظرات " مارک گرچت " و " مارک دو بوویتز " دو کارشناس آمریکایی مسایل ایران را درباره تحریم نفتی ایران انعکاس داده است .

بر اساس نظر این دو کارشناس آمریکایی اگر دولت اوباما بخواهد نفت ایران را تحت تحریم های کلی بین المللی قرار دهد قیمت جهانی این ماده حیاتی افزایشی جهشی خواهد یافت و دولت ایران در این صورت با فروش کمتر نفت ، درآمدی بیشتر کسب خواهد کرد و در عوض این مصرف کنندگان آمریکائی هستند که باید عواقب ناشی از بالارفتن قیمت ها را تحمل کنند.

از نظر این دو کارشناس آمریکایی در صورتی که دولت اوباما بخواهد فشار تحریمی به ایران را افزایش دهد باید سراغ تحریم های هوشمند و موثر نفتی برود.

از نظر این دو کارشناس آمریکا اگر بخواهد تحریم نفتی موثری علیه ایران اعمال کند باید تمامی شرکت های نفتی اروپائی و اکثر شرکت های نفتی آسیائی درگیر در معاملات نفت ایران را، که با بانک مرکزی، سپاه پاسداران انقلاب و یا شرکت ملی نفت ایران همکاری دارند، از فعالیت در آمریکا منع کند اما در عین حال نباید مانع همکاری شرکت های کشورهای دیگری از قبیل چین با دولت ایران شود .

استدلال این دو کارشناس آمریکایی بر این مبنا استوار است که در این صورت شمار خریداران نفت ایران  کاهش می یابد، بی آنکه از مقدار و موجودی نفت در بازارها کم شده و قیمت نفت افزایش یابد .

بر اساس این گزارش با اعمال تحریم های موثر و با کم شدن تعداد خریداران نفت ایران رقابت بر سر خرید نفت این کشور کاهش یافته و قدرت شرکت های چینی برای چانه زدن و کسب تخفیف هائی بیشتر از تهران بالا خواهد رفت و در چنین شرایطی است که دولت ایران  دهها میلیارد دلار درآمد نفتی را از دست می دهد و موضع قدرت اش تضعیف خواهد شد .

نیویورک تایمز در ادامه به نقل از این دو کارشناس آمریکایی می نویسد که این روش تحریم ایران ممکن است از نظر بعضی ها ناخوشایند بوده  و به معنای پاداش دادن به رفتار بد چینی ها تلقی شود اما باید توجه داشت که هدف غایی تحریم ها وارد کردن فشار بیشتر به تهران است نه الزاما فراهم کردن دلخوشی برای آمریکایی ها .

+154
رأی دهید
-23

khosh bavar - يزد - ايران
به این میگویند سیاست جهانی ! زیرا آمریکا به چین ۱.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار قرض دارد، پس چرا آمریکا چنین خوشخدمتی به چین نکند که از طریق غیر مستقیم بدهی خودش را بپردازد و آنهم با بحثهای ساختگی و خیالی و در این معامله = سیاست همه از همدیگر راضی‌ هستند، یعنی‌ : آمریکا قرض خودش را مجانی‌ تحویل چین داد، و چین که تشنه نفت ارزان هست تا چرخه اقتصادی کشورش راکد نشود و جلوی تورم را بگیرد، نیاز به نفت مجانی‌ و ارزان را دارد و ایران ما که هم تشنه بمب اسلامی کوچولو و بی‌ بخار است، از طریق چین و روسیه به قیمت بسیار بسیار گرانی تهیه می‌کند و خود را شکست ناپذیر می‌پندارد ! فقط وای بر ما که در معامله سیاسی بدبخت و فقیرتر می‌شویم و شاهد بی‌عدالتی و درد و رنج بیشتر !
یکشنبه 29 آبان 1390 - 10:05
Azadikhah - تكسل - هلند
بعضی‌ اوقات فکر می‌کنم جای هندوستان بودیم وضعمون به این شکل نبود و نمیدونم واقعا چی‌ میشد یا اینکه این فکر درست هست یا نه؟
یکشنبه 29 آبان 1390 - 10:18
a.ahooraei - اهواز - ایران
تا زمانیکه تعداد ابلهان یک کشور به تعداد روشنفکران اون کشور، می چربه همین ذلالت و بدبختی و نا امنی وجود خواهد داشت و سرمایه ها غارت خواهد شد.
یکشنبه 29 آبان 1390 - 11:27
demokrasi-solh - صحنه - ایران
با a.ahooraei - اهواز - ایران کاملا موافقم افرادیکه خامنه ایی را نایب امام زمان می دانند به نظرم از جمله ی همین ابلهانند ولی اکثر مردم از روی ناچاری حفظ ظاهر میکنند و بعضی هم برای منافع مالیشان حامی این دیکتاتورند
یکشنبه 29 آبان 1390 - 12:11
greentree - تهران - ایران
خوش باور ،مرسی‌ از کامنتت،،برای همین موسوی رو انداختند زندان چون مردمی بود و میخواست ایران پیشرفت کند و جلوی فساد رهبر و سران سپه را بگیرد ،،
یکشنبه 29 آبان 1390 - 16:39
toopchiyan1986 - london - uk
تحریمها طبقه گفت اوباما فقط دولت ایران را زیر فشار میگذره ولی‌ در عمل این طور نیست این ملتِ ایران هست که رنج میبره
یکشنبه 29 آبان 1390 - 17:35
khosh bavar - يزد - ايران
greentree - : شاد و هوشیار باشیم دوست گرامی‌ که دنیا سیاست بدجوری در حال تغییر و چرخش هست !
یکشنبه 29 آبان 1390 - 17:43
dandi - لیدن - هلند
اون آقای که اسمش هم بیداری اسلامی بود کجاست که در مورد این هم کمی‌ ذ‌ر بزنه ببینیم که چه مطلبی می‌خواهد برایمان بگوید. قطر گازمان را راحت میبرد،عربستان هم از چاههای مشترک ۱۰ برابر ایران استفاده می‌کند،مردم هم که نان ندارند بخورند، والا آخه از کجا بگم، حالا یک بسیجی‌ هم پیدا می‌شه میاد اینجا عصب آدمو میریزه به هم.
یکشنبه 29 آبان 1390 - 21:21
massoudoslo - اسلو - نروژ
ملت ایران ۳۳ سال است که از پس و پیشش فشاری اش کرده اند و گرانی و بدبختی شرافت مردم را دودره کرده حالا این تحریم هم روش . این حکومت باید انجایش را آنقدر فشار بدهند که صدای نازک و جوجه خروسی شود و میشود . ملت ایران ملت ۳۳ سال پیش نیست که با کربلا بکربلا نان خشک خور شود این بار هیچ داستانی رو باور ندارند !تحریم شدید تر بشه متاسفانه هر چند ملت ایران اذیت میشن ولی نتیجه میده.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 05:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.