بشکه نفت به جای پول نفت بر سفره ایرانیان

وزیر نفت ایران خبر از تصویب طرح فروش نفت خام به شهروندان ایرانی داده است. وی می‌گوید انتظار دارد که این طرح از آذرماه امسال اجرایی شود. به باور کارشناسان ایران در پی جذب سرمایه داخلی از این طریق است.

                                                                      بشکه نفت به جای پول نفت بر سفره ایرانیان
رستم قاسمی‌ وزیر نفت ایران از پیش فروش نفت خام به مردم از طریق اوراق سلف نفت به عنوان یک «روش نوین سرمایه‌گذاری» خبر داد. وی پیش‌بینی کرد که این روش «با استقبال زیادی» روبرو شود.
معامله‌ی سلف، به معامله‌ای گفته می‌شود که خریدار هزینه جنس مورد نظر (در اینجا نفت) را به صورت نقدی پرداخت می‌کند ولی تحویل آن در آینده صورت می‌گیرد.

وزیر نفت ایران در توضیح این روش گفت:« شرکت ملی نفت ایران برای تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری خود اوراق سلف نفتی به سررسید چهار ساله را به‌وسیله بانک عامل به صورت نقدی به متقاضیان می‌فروشد و وجوه خریداران را جمع‌آوری می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

» نخستین عرضه‌ی نفت ایران در بورس، ناکام ماند

» تدارک تحریم صنایع نفت ایران از سوی آمریکا

هر مشتری حداقل باید ده بشکه نفت خریداری کند و برگه حواله‌های استانداردی به وی تعلق می‌گیرد. بر اساس این حواله مشتری می‌تواند جهت دریافت نفت خام یا تسویه نقدی با شرکت ملی نفت ایران مراجعه کند.
بر اساس قوانین معاملات سلفی، پرداخت محصول و یا پول نقد آن در پایان تاریخ مقرر در حواله که چهار سال است صورت خواهد گرفت و به نظر می‌رسد تا پیش از آن امکان دریافت نفت و یا معادل ریالی آن وجود ندارد.

آقای رستمی با بیان اینکه درآمد حاصل از پیش فروش نفت خام صرف تامین منابع مالی این صنعت خواهد شد افزود: «این روش بهترین شیوه سرمایه‌گذاری بدون ریسک است که با حداقل خرید ۱۰ بشکه نفت خام می‌توان سرمایه‌گذاری کرد و از ارزش افزوده و بازگشت سرمایه خوبی برخوردار بود.»

جزییات پیش‌فروش نفت مشخص نیست اما وزیر نفت ایران می‌گوید مردم می توانند پس از چهار سال، نفت خریداری شده را با قیمت دیگری مثلا با قیمت ۱۲۰ دلار در هر بشکه به فروش برسانند.
وی تصریح می‌کند که اگر نفت خام خریداری شده توسط مردم به فروش نرفت، وزارت نفت آن را با همان قیمت از آنها می‌خرد و ۱۲۰ تا ۱۳۵ دلار نیز بابت تشویق خریداران در نظر گرفته شده است.

وزیر نفت از فروش نفت‌خام به شهروندان ایران در بورس نفت خبر دادوزیر نفت از فروش نفت‌خام به شهروندان ایران در بورس نفت خبر دادبا این حال مشخص نیست با توجه به نواسانات بازار نفت و همچنین میزان بالای تورم در ایران مابه تفاوت قیمت روز و چهارسال آینده به چه میزان می‌تواند برای مشتریان جذاب باشد. همچنین با توجه به محاسبه قیمت نفت بر اساس دلار و بی‌ثباتی بازار ارز، سودهی این روش به مولفه‌های بسیاری بستگی خواهد داشت.

رستم قاسمی همچنین از انتشار اوراق مشارکت ریالی شرکت ملی نفت ایران خبر داده است. به گفته وی قرار است این اوراق با نرخ سود علی‌الحساب ۱۷ درصد توسط بانک‌های عامل و با توجه به میزان استقبال عمومی عرضه شود.

صنعت نفت ایران بر اثر تحریم‌های بین‌المللی با مشکلات زیادی روبروست. عدم سرمایه‌گذاری خارجی و کمبود منابع موجب شده است بسیاری از طرح‌های توسعه میادین نفت و گاز ایران به کندی صورت بگیرد.

ایران خصوصا در منابع مشترک با همسایگان خود دچار مشکل است. همسایگانی که به راحتی می‌توانند میلیاردها دلار سرمایه را برای توسعه منابع نفت و گاز خود جذب کنند، سهم بیشتری در برداشت از منابع مشترک یافته‌اند.

به عنوان مثال در میدان نفتی مشترک فروزان، واقع در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی جزیره خارک، برداشت عربستان سعودی ۱۰ برابر ایران است. در حال حاضر ۴.۵ درصد نفت خام روزانه‌ی عربستان سعودی از این میدان تامین می‌شود.
این کشور روزانه حدود ۴۰۵ هزار بشکه نفت خام از این میدان برداشت می‌کند درحالی که برداشت ایران کمتر از ۴۵ هزار بشکه در روز است.

+142
رأی دهید
-37

Mehrdad.M - استکهلم - سوئد
این همه آدم فرهیخته و کاردن که به خاطر مدیریت فاسد اینها خونه نشین و یا آواره غربت شدن و امثال این نادان‌ها دارن مدیریت میکنند.......فقط به فکر دزدی از سرمایه ملی‌ هستند..... اندکی‌ صبر سحر نزدیک است
شنبه 28 آبان 1390 - 20:23
woooow - لیدز - انگلستان
یه‌‌روزی یه مرد از خدا می‌پرسه:. خدایا چرا اینقدر زن‌ها رو زیبا آفریدی؟. خدا میگه:برای اینکه شما مرد‌ها ازشون خوشتون بیاد. مرد می‌پرسه:پس چرا اینقدر احمق آفریدی؟. خدا میگه:برای اینکه اونها از شما مردا خوششون بیاد.
شنبه 28 آبان 1390 - 20:26
vezveznazi - تهران - ايران
زرشک!!!!!!!!!!!!
شنبه 28 آبان 1390 - 20:38
vezveznazi - تهران - ايران
زرشک!!!!!!!!!!!!
شنبه 28 آبان 1390 - 20:39
Mehrdad.M - استکهلم - سوئد
دوست لیدز .....حالا اینی که گفتید چه ربطی‌ به نفت...غارت سرمایه ملی‌ داره....در اینکه هرچی‌ آدم کج و کوله در رأس حکومت ضد ایرانی‌ هستن شکی‌ نیست ولی‌ این شامل همه مردا نمیشه که بخوایم به زنها و یا مردها توهین کنیم....
شنبه 28 آبان 1390 - 20:39
Royan - بوخوم - آلمان
یا کفگیر به کف دیگ خورده و وزارت نفت دیگه پولی نداره میخواد از جیب ملت یه چند صباحی بگذراند و تا بعد خدا بزرگه ببیند چی پیش میاد و یا دارند نقشه میکشند که یه مشت از فک و فامیلهاشون سرمایه گذاری کنند و از کاسه دولت و البته ملت ثزوتهای کلان به جیب بزنند. وگرنه مردم عادی نفت خام را به کی میخواد بشکه ای 120 دلار بفروشد. این هم یک راه دزدی است.
شنبه 28 آبان 1390 - 21:39
Taraneه - کبک - کانادا
فقط مغزشنو در خدمت غارت اموال مردم به کار می‌برن............رویان - بوخوم - آلمان راست میگی‌.
شنبه 28 آبان 1390 - 22:40
differenta - استکهلم - سوئد
به یک خارجی بگیم میخنده
یکشنبه 29 آبان 1390 - 04:27
alirezaperspolisi - بندرعباس - ایران
گمشو کثافت پررو با اون چشمهای قلمبیده قاتلت احمق مردم دیگه خیلی درازگوش فرض کردین کدومشون قصد کانادا کرده معلوم نیست توروحت اغا تو روحت
یکشنبه 29 آبان 1390 - 05:27
rezafox - دبی - امارات
copy\paste شما که یه متن رو کپی پیست میکنید اقلا جملاتی مثل "بیشتر بخوانید:. » نخستین عرضه‌ی نفت ایران در بورس، ناکام ماند" که لینک هستند رو پاک کنید دیگه اینجوریش خیلی ضایعه
یکشنبه 29 آبان 1390 - 13:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.