باکتری‌های مفید و مضر روده

دویچه وله
در روده‌ی انسان هم باکتری‌های مفید موجود است و هم باکتری‌های مضر. وظیفه باکتری‌های مفید، هضم منظم غذاست. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که ابتلاء به اسهال به باکتری‌های روده بستگی دارد، نه به سیستم ایمنی بدن.

باکتری‌های مفید و مضر روده

شاید این مساله بسیار آشنا باشد: چند نفر در یک مهمانی هستند و از یک غذا می‌خورند. اما روز بعد تنها یک نفر از آنها مشکل روده پیدا می‌کند. برت فینلی  (Brett Finlay) محققی از دانشگاه بریتیش کلمبیا در شهر ونکوور کانادا این امر را مورد بررسی قرار داده است. به گفته‌ی فینلی تا به حال گمان می‌رفت که تفاوت در سیستم ایمنی بدن انسان‌ها باعث می‌شود که برخی دچار مشکل روده شوند و برخی دیگر نه. برت فینلی و همکارانش توانستند اثبات کنند که این مساله به باکتری‌های مختلف روده بستگی دارد.

باکتری‌های مفید و مضر

روده‌ی انسان دارای باکتری‌های مفید و مضری است که شمار آنها حتی از تعداد کل سلول‌های بدن بیشتر است. باکتری‌های مضر برای مثال باعث اسهال می‌شوند. در روده نه تنها باکتری‌های مفید وجود دارد، بلکه باکتری‌های مضر هم در آنجا ساکن هستند که برای مثال باعث اسهال می‌شوند. تیم علمی برت فینلی برای انجام پژوهش خود، روده‌ی افراد مختلف و انواع متفاوت باکتری‌های روده را بررسی کرد.  به گفته‌ی همکاران این گروه، این باکتری‌های مفید هستند که باعث عملکرد درست و منظم روده شده و فرد را از محرک‌های منجر به بیماری حفاظت می‌کنند.

آزمایش روی موش‌ها

برای اثبات این مساله دانشمندان روی موشهای آزمایشگاهی تحقیق کردند. آنها ابتدا با خوراندن مسهل، روده موش‌ها راخالی و تمیز کردند. پس از آن با یک شیلنگ، محتوای روده موش اول را به موش دوم منتقل کردند. با انتقال باکتری‌های روده، موش‌های حساس، مقاوم شدند و موش‌های مقاوم، حساس! این تحقیق نشان داد که این باکتری‌های روده هستند که باعث مقاومت بدن در برابر محرک‌های بیماری می‌شوند.   

استفاده از دارو برای اکوسیستم سالم روده

مسلم است که انجام این آزمایش بر روی انسان‌ها غیر ممکن است، به همین خاطر برت فینلی توصیه می‌کند که باکتری‌های مفید از طریق مواد غذایی تکمیلی و یا دارو به بدن انسان برسند. او می‌گوید: «مثلا زمانی که کسی  از کشوری پیشرفته به کشوری  در حال توسعه سفر می‌کند، بهتر است روده‌ی خود را با باکتری‌های مقاوم تقویت کند». افزون بر این او تاکید می‌کند که تغذیه‌ی کافی و متنوع همواره باعث می‌شود که روده‌ی انسان به میزان کافی، باکتری‌های مفید دریافت کند.  

+52
رأی دهید
-105

*Fanoos* - ايران - ايران
جالبه درود بر این محققان که هر روز به علم خود می افزایند و چیزهای جالبی رو در اختیار ما قرار میدهند .متشکریم .
شنبه 28 آبان 1390 - 11:17
khosh bavar - يزد - ايران
خدا هم گرفتار باکتری و ویروس بود، زیرا وقتیکه خدا انسان را آفرید، نتوانست بر آنان چیره شود، بدینجهت هم وقتی‌ که مهندسین کامپیوتر را درست کردند، آنها هم نتونستند جلوی پیدایش ویروس و کرم‌ها را بگیرند که باعث خرابی‌ کامپیوتر ما میشوند = پس این در خلقت پیدایش هر چیزی هست که باید یک کرمی‌ به همراهش باشد !
شنبه 28 آبان 1390 - 11:26
**elham** - اصفهان - ایران
خیلی جالب بود واقعا درون بدن ما انسانها هم دنیای عجیبی‌ از این اطلاعات خوشم میاد
شنبه 28 آبان 1390 - 18:36
chaman - بوخوم - آلمان
باکتری مفیدش هست ولی آخوند مفیدش نیست و همش مضر است. چه باید کرد؟
شنبه 28 آبان 1390 - 19:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.