تحریم بانک مرکزی دولت ایران را پولدارتر می کند؟

وال استریت جرنال زیر عنوان "پیشنهاد سناتور برای تحریم بانک مرکزی ایران" می نویسد در پی گزارش گزنده سازمان ملل متحد در باره برنامه اتمی ایران، یک سناتور آمریکائی روز پنجشنبه لایحه ای پیشنهاد کرده است که هدف آن فلج کردن بانک مرکزی ایران است.

                         تحریم بانک مرکزی دولت ایران را پولدارتر می کند؟

مارک کرک Mark Kirk سناتور جمهوریخواه از ایالت ایلینوی متممی در مورد قانون مجوز سالانه مخارج دفاعی ارائه داده است که بلوکه کردن دارائی های هر نهاد مالی مستقر در آمریکا را، در صورت انجام نقل و انتقال های مالی از طریق بانک مرکزی ایران توصیه می کند. این متمم در عین حال خواستار قطع رابطه سیستم مالی آمریکا با چنین نهادهائی است.

سناتور کرک در بیانیه ای که منتشر ساخت می گوید "یا باید همین حالا عمل کنیم و یا با عواقب یک ایران اتمی مواجه شویم".

از هفته گذشته که گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی با متهم ساختن ایران به فعالیت در تکنولوژی مورد استفاده در تولید تسلیحات اتمی منتشر شد، کاخ سفید در مورد واکنش خود بیشتر ساکت بوده است، هرچند که برای شکل بخشیدن به یک ائتلاف بین المللی تلاش می کند.

مقامات آمریکائی پیشترعلنا گفته بودند دنبال وضع تحریم هائی علیه بانک مرکزی ایران هستند اما هنوز از بیم بروز اختلال در بازارنفت وارد عمل نشده اند زیرا اکثر نقل و انتقال های مالی مرتبط با نفت ایران از طریق بانک مرکزی ایران انجام می گیرد. یک نگرانی دیگر آن است که هرگونه اختلالی در غرضه نفت می تواند به سرازیر شدن ثروتی بادآورده به تهران به سبب بالارفتن قیمت های نفت منجر شود.

بیانیه می گوید در متمم پیشنهادی سناتور کرک، برای مقابله با این نگرانی و"کاستن از بار فشار بر متحدین آمریکا" در مورد نقل و انتقال های مالی مربوط به نفت یک استثنای شش ماهه توصیه شده است.

متمم همچنین فرستادن مواد غذائی، دارو و تجهیزات پزشکی برای مردم ایران را در چارچوب کمک های نوعدوستانه مستثنی میداند، و از دیدگاه امنیت ملی نیز زمینه هائی را برای چشم پوشی در اختیار ریاست جمهوری آمریکا می گذارد.

+125
رأی دهید
-18

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.