قطعنامه شورای حکام در مورد ایران صادر شد

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای را در مورد ایران صادر کرده است که در آن به نگرانی فزاینده از فعالیت‌های اتمی این کشور اشاره می‌شود.

                                                قطعنامه شورای حکام در مورد ایران صادر شد

اما این قطعنامه که مورد حمایت اکثر کشورهای عضو شورا قرار گرفته، موضوع ایران را به شورای امنیت ارجاع نمی دهد.

کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی بی سی به وین، می گوید که این قطعنامه با ۳۲ رأی موافق در مقابل ۲ رأی مخالف (کوبا و اکوادور) و یک رای ممتنع (اندونزی) تصویب شد.

این قطعنامه پس از ارائه تازه ترین گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس در مورد ایران صادر می شود که در آن برای نخستین بار جزئیاتی از فعالیت های حساسیت برانگیز ایران ارائه شده است.

این گزارش نگرانی ها در مورد جنبه های نظامی احتمالی فعالیت های اتمی ایران را به شدت افزایش داده است.

شورای حکام آژانس در قطعنامه امروز خود از ایران خواسته است که فورا به قطعنامه های شورای امنیت عمل کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون با صدور چند قطعنامه و اعمال چند رشته تحریم بین المللی از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مرتبط با آن را متوقف کند.

ایران که غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند، اتهامات در مورد وجود مقاصد نظامی در پس فعالیت های اتمی خود را رد می کند و حاضر نیست به خواست شورای امنیت تن دهد.

"قطعنامه‌هایی مانند آنچه امروز تصویب شد همیشه نتیجه معکوس داده است. این قطعنامه هم عزم ما را برای ادامه فعالیت‌های مشروع اتمی جزم می‌کند"

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس

در قطعنامه شورای حکام آژانس که امروز صادر شد، از ایران خواسته شده هیأتی بلند پایه را از آژانس بپذیرد و در مورد سئوالات و ابهامات موجود با آنها گفت و گو کند.

واکنش ایران

علی اصغر سلطانیه، نماینده دائمی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از صدور قطعنامه آژانس در یک کنفرانس مطبوعاتی حاضر شد و این قطعنامه را مأیوس کننده خواند.

او گفت که ایران پیش از انتشار گزارش آقای آمانو، به او پیشنهاد کرده بود که در رأس هیأتی بلند پایه به ایران سفر کند، اما آقای آمانو پس از مشورت با مقامات آمریکایی این پیشنهاد را رد کرد.

نماینده ایران در آژانس از رد پیشنهاد ایران توسط آقای آمانو ابراز شگفتی و تأسف کرد.

آقای سلطانیه گفت که فشار آمریکا و آژانس باعث خواهد شد که "عزم مردم ایران برای ادامه فعالیت های مشروع اتمی خود" جدی تر شود.

او تأکید کرد که قطعنامه هایی مانند آنچه امروز صادر شد، همیشه نتیجه معکوس داده است و این بار هم چنین خواهد شد.

آقای سلطانیه گفت که جهان غرب با ایران عادلانه رفتار نمی کند.

او گفت که نام افراد مشخصی در گزارش آقای آمانو آمده و به صورت علنی منتشر شده است و او مسئول هر گونه خطری خواهد بود که متوجه این افراد شود.

+138
رأی دهید
-25

aryamehr babak - تهران - ایران
بگو بدبخت شدیم دیگه جنگ شروع شد
جمعه 27 آبان 1390 - 17:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.