عبدالفتاح سلطانی از محمدجواد لاریجانی شکایت می‌کند

عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی اعلام کرد که به‌خاطر سخنان اخیر دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران در نیویورک علیه او، از وی شکایت خواهد کرد.

                                                      عبدالفتاح سلطانی از محمدجواد لاریجانی شکایت می‌کند

به گزارش تارنمای کمپین بین‌المللی حقوق بشر، عبدالفتاح سلطانی، حقوق‌دان و از بنیان‌گذاران کانون مدافعان حقوق بشر که هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برد در ملاقات با همسرش معصومه دهقان از سخنان محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و مشاور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه ایران باخبر شده است.

محمد جواد لاریجانی روز گذشته به خبرنگاران مستقر در سازمان ملل متحد گفت: "هیچ وکیلی به دلیل حرفه وکالت و یا این‌که مدافع حقوق بشر است در زندان نیست اما هر فردی که در فعالیت‌هایی علیه امنیت کشور دست داشته باشد، به‌خصوص کسانی که با گروه‌های تروریست ارتباط داشته باشند زندانی می‌شوند. آقای عبدالفتاح سلطانی با گروه‌های تروریستی ارتباط دارد که مسئول قتل بیش از ۱۰ هزار نفر در ایران می‌باشند."

معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی گفت که همسرش در ملاقات کابینی گفته است به دلیل اتهامی که محمدجواد لاریجانی به وی زده است، یا خودش از او شکایت خواهد کرد و یا از وکلایش خواهد خواست که از وی شکایت کنند.

عبدالفتاح سلطانی گفته است این اتهام نه تفهیم شده و نه ثابت شده است.

معصومه دهقان نیز در این رابطه گفت: "اتهام‌های آقای سلطانی به خودش و وکلایش تفهیم شده، پرونده کیفرخواست خورده است، قرار مجرمیت صادر شده و پرونده به شعبه منتقل شده است؛ هیچ وقت چنین حرفی نبوده است."

وی افزود: "این دنباله داستان آقای [سعید] مرتضوی است که وقتی چند سال پیش سلطانی را دستگیر کردند، گفتند او جاسوس است بعد همسرم تبرئه شد و البته هیچ‌کدام هم حتی عذرخواهی نکردند حالا خسارت هفت ماه زندان و انفرادی بماند. واقعأ اگر کسی با تروریست هم‌دست شده باشد بعد از دو ماه یادشان نمی‌افتد که آن را مطرح کنند."

به گفته عبدالفتاح سلطانی اتهامات وی "تبلیغ علیه نظام، تأسیس کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و گرفتن جایزه حقوق بشر نورنبرگ در سال ۱۳۸۷" است.

همسر عبدالفتاح سلطانی گفت: "به دلیل اتهام نامربوطی که به همسرم زده شده و خدشه‌ای که به خانواده‌ام وارد شده است می‌خواهم که وکلای همسرم از آقای لاریجانی شکایت کنند و امیدوارم در دادگاه‌های بی‌طرف به این شکایت رسیدگی شود."

عبدالفتاح سلطانی روز شنبه ۱۹ شهریورماه سال جاری بازداشت شد.

سلطانی تاکنون وکالت بسیاری از پرونده‌های حقوق بشری را بر عهده داشته است. علی افشاری، اکبر گنجی، هاله اسفندیاری، سهیل آصفی، کاظم شکری، خانواده زهرا کاظمی، خانواده زهرا بنی‌یعقوب و بسیاری از نیروهای ملی مذهبی از جمله موکلان وی بودند.

عبدالفتاح سلطانی یک بار نیز در ۲۷ خردادماه سال ۱۳۸۸ در جریان رویدادهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دفتر کار خود بازداشت شد. وی سرانجام پس از مدت بیش از ۷۰ روز بازداشت که ۱۷ روز را آن را در زندان انفرادی به‌سر برد، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

به گفته معصومه دهقان قرار بازداشت عبدالفتاح سلطانی برای دو ماه دیگر تمدید شده است.

+133
رأی دهید
-88

م ر - تهران - ايران
آخه شکایت کی را به که میخواهی بکنی ؟!
شنبه 28 آبان 1390 - 04:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.