مخالفت روسیه با برکناری بشار اسد

اخوان المسلمین سوریه می‌گوید، مردم این کشور دخالت نظامی ترکیه را خواهند پذیرفت. آلمان، بریتانیا و فرانسه نیز در تلاش‌اند با تسلیم قطعنامه‌ای به مجمع عمومی سازمان ملل رژیم سوریه را محکوم کنند.

                                                                مخالفت روسیه با برکناری بشار اسد

در حالی که فشار کشورهای غربی و اتحادیه عرب بر سوریه افزایش می‌یابد روسیه به حمایت خود از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، ادامه می‌دهد.

به گزارش رویترز، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، که کشورش یکی از معدود حامیان خارجی سوریه است، گفته است که تقاضای برکناری بشار اسد تلاش برای گفت‌وگوی دولت این کشور با مخالفان را با شکست مواجه خواهد کرد.

لاوروف با اشاره به اظهارات برخی از نمایندگان اپوزیسیون سوریه مبنی بر اینکه «مذاکرات وقتی میسر است که اسد کناره‌گیری کرده باشد» گفت: «در این صورت اقدام‌های اتحادیه عرب بی‌ارزش و بی‌معنا خواهد بود.»

اظهارات لاوروف پس از دیدار وی با کاترین اشتون، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت. اشتون گفته بود: «جهان باید از همه نفوذ خود برای وادار کردن سوریه به تغییر خط مشی خود استفاده کند.»
خانم اشتون آینده سوریه را منوط به «توان دیگر کشورها برای اعمال فشار بر سوریه» دانست به نحوی که دولت این کشور دریابد که «باید به خشونت پایان دهد، صدای مردم را بشنود و راهی برای برون‌رفت از بحران بیابد».

دولت روسیه حمله اخیر نظامیان جداشده از بدنه ارتش سوریه به واحد حفاظت و اطلاعات نیروی هوایی در حومه دمشق را «بسیار شبیه به جنگ داخلی واقعی» خوانده است.

منابع اپوزیسیون سوریه می‌گویند، در این حمله ۲۰ تن از مأموران امنیتی کشته و زخمی شده‌اند.

اتحادیه عرب و ترکیه به سوریه سه روز مهلت داده‌اند تا به سرکوب مخالفان پایان داده و با اعزام ناظران بی‌طرف موافقت کند. در غیر این صورت، رژیم بشار اسد با تحریم اقتصادی جدیدی مواجه خواهد شد.

اخوان‌المسلمین: مردم سوریه با دخالت نظامی ترکیه موافق‌اند

در همین حال روز پنج‌شنبه (۱۷ نوامبر) خبرگزاری‌های خارجی گزارش دادند که اخوان‌المسلمین سوریه حمایت خود از دخالت نظامی ترکیه را اعلام کرده است.

رویترز در این باره نوشته که محمد ریاض شفق، از رهبران اخوان‌المسلمین سوریه، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول از جامعه بین‌المللی خواست، با منزوی کردن رژیم سوریه، مردم را به تلاش برای پایان دادن به بیش از ۴۰ سال سیادت خاندان اسد تشویق کنند.

شفق افزود: «در صورتی که به دخالت خارجی نیاز باشد، مانند نیاز به حفاظت هوایی، مردم ترجیح می‌دهند ترکیه دخالت کند. آنها خواستار دخالت کشورهای غربی نیستند.»

 تلاش آلمان، فرانسه و بریتانیا برای محکومیت سوریه در سازمان ملل

            مخالفت روسیه با برکناری بشار اسد


به گزارش خبرگزاری آلمان، در همین حال آلمان، بریتانیا و فرانسه قصد دارند قطعنامه‌ای را که در آن خواستار محکومیت سوریه شده‌اند تسلیم کمیسیون حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد کنند.

محافل دیپلماتیک در نیویورک گفته‌اند، امکان دارد که رأی‌گیری در مورد این قطعنامه در روز سه‌شنبه (۲۲ نوامبر) در مجمع عمومی سازمان ملل انجام شود.

محکومیت دولت سوریه به دلیل نقض فاحش حقوق بشر محور اصلی این قطعنامه را تشکیل می‌دهد. قطعنامه از سوریه می‌خواهد، به خشونت علیه مردم خود پایان دهد و طرح اتحادیه عرب برای اصلاحات را هر چه سریع‌تر به اجرا در بیاورد.

دولت سوریه همچنین باید به ناظران مستقل اجازه نظارت بر رعایت حقوق بشر در این کشور را بدهد.

قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل الزام‌آور نیست و این تلاش بعد از شکست محکومیت سوریه در شورای امنیت صورت می‌گیرد.

در ماه اکتبر روسیه و چین با وتوی خود در شورای امنیت مانع از تصویب قطعنامه‌ای مشابه شدند که در آن سوریه به تحریم تهدید شده بود.

گر‌و‌ه‌های مدافع حقوق بشر خواستار تصویب سریع ‌قطعنامه‌ای علیه سوریه در سازمان ملل شده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید، از آغاز اعتراض‌های مردم سوریه تا کنون بیش از ۳۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

+138
رأی دهید
-46

fdsa60 - تهران - ایران
روسیه =زالوی بزرگ. در تمام طول تاریخ این روسها به نامردی معروف بودن. این پوتین هم بعد از فرو پاشی شوروی راه پول در آوردن رو پیدا کرده . یعنی استفاده از حق وتو برای سیر کردن مردم کشورش.
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 22:12
ekman - شیراز - ‫ایران
‫روسیه مانند گُنده لاتی بی آبرو و بیشرف میماند که یک مشت دزد و جیب بر را حمایت میکند و حق خودش را هم میگیرد،آبروی سیاسی یوخ،شرف و انسانیت یوخ
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 23:05
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
این روسیه دیکتاتور هست باید از کسانی‌ مثل اسد و خامنه‌ای حمایت کند
جمعه 27 آبان 1390 - 00:21
hashm - المان - المان
بشار اسد کی نه بابا الاغ ترین ادم رو زمین
جمعه 27 آبان 1390 - 00:28
massoudoslo - اسلو - نروژ
روسیه هنوز دارد پشت پرده با غرب چانه میزند و راضی اش نکرده اند و بیشتر میخاهد ...! وقتی که گرفت و به او دادند ان مقدار که بخاد دیگه خبری از روسیه نیست و یکمرتبه مردم دونیا فقط از بمب باران و جنگ ناتو میشنوند و نه چیزه دیگه . اسد راهی ندارد یا عقب بشیند یا به دیوانگی خودش ادامه بدهد تا سوریه را به روزگار لیبی تبدیل کند .
جمعه 27 آبان 1390 - 05:45
Warrior in london - لندن - انکلیس
٣٥٠٠ تا کشته. دادن ولی هنوز نترسیدن دارن مبارزه میکنن ما کلن ٣٥ تا کشته ام ندادیم.ارزوی موفقیت واسه عربای شجاع سوریه.
جمعه 27 آبان 1390 - 07:09
iSam - لندن - انگلستان
لاوروف کمونیست کثیف میتونه یکی یکی داره نوبت خودشونم میشه و برای همینه شده اسپند رو اتیش.
جمعه 27 آبان 1390 - 07:41
mohd1975 - دبی - امارات
ببخشید یمن رو فراموش کردید؟؟؟ حالا جرا اروبا و امریکا نکران سوریه هستن و یمن رو فراموش کردن؟؟ اول یمن رو درست کنن بعدش سوریه.اینجوری روسیه و ایران هم طرفداری از سوریه رو کنار میزارن.
جمعه 27 آبان 1390 - 07:57
barzani - كريستيانساند - نروژ
روسیه مساوی است با کثافت خیانت دروغگویی حالم از اسمشون بهم میخوره حتی مردومشون هم یک مشت آدمهای مزخرفی هستند
جمعه 27 آبان 1390 - 08:31
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
سیاست یعنی‌ دروغ و ریا کاری. مهم این می‌‌باشد که برای که. مثل ترکیه . تمام کارش برای رفاه ملت ترکیه. یک روز با اروپا .یک روز با آمریکا. با ایران ولی‌ ضد سوریه. پوتین زالو نیست. برای این دلبری‌ها با ایران امتیاز می‌‌گیرد. تمامی‌ دولت‌ها چنین رفتار می‌‌کنند . شاید اخلاقی‌ نباشد . ولی‌ واقعیت می‌‌باشد. همه به فکر‌ ملت خود می‌‌باشند. به جز دولت ایران. تنها دولت فاحشه دنیا. که با همه می‌‌خوابد .تازه امتیاز هم می‌‌دهد. نگا کنید به مشتری دولت ایران. سوریه . کره شمالی. سودان. حزبلا. همه از قماشه ایران. حتا این دولتها هم می‌‌دانند . چه جاهلانی در ایران حکومت دارند
جمعه 27 آبان 1390 - 08:31
بیداری اسلامی - تهران - ایران
بشار اسد هم باید سر کار بمونه چون مردم سوریه هم به این امر راضی اند و همچنین موضع دولت مردان ایران هم همین است.
جمعه 27 آبان 1390 - 08:50
م ر - تهران - ايران
یکی از راههای حمله به ایران که فعلا غربیها ادعا میکنند با مذاکره میخواهیم مسئله هسته ای ایران را تمام کنیم این است که سوریه هم مثل لیبی بشه و آمریکا و دیگر کشورها دراونجا مستقر شوند چون از نظر سوق الجیشی کشور سوریه در بهترین نقطه ممکن قرار دارد بخاطر همین هم ایران خودشو داره جر میده که بشار اسد جانی حکومتش سقوط نکنه حتی به کشته شدن یک مشت انسانهای بی گناه
شنبه 28 آبان 1390 - 06:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.