رمزگشایی حکم بازداشت موسوی و کروبی

چکیده :محمدجواد لاریجانی که در زمان نخست وزیری میرحسین موسوی به دلیل ارتباطات مشکوکش با بیگانگان، با دستور نخست وزیر از وزارت خارجه منفک شده بود، ادعا کرده که در ایران "هیچ کس بدون دستور قضایی و محاکمه در زندان خانگی نیست." او چندی پیش نیز وقتی رهبران جنبش سبز را "محارب" خواند، فتوا داده بود "به نظر من حکم این نافرمانی محاربه است و "ولی" وظیفه دارد آنها را محاکمه و منکوب کند." با توجه به اظهار نظر اخیر وی در نیویورک که مدعی شده است "حبس خانگی" میرحسین موسوی و مهدی کروبی با "حکم" صورت گرفته است، مشخص می شود حکم مورد ادعای لاریجانی از سوی چه کسانی صادر شده است. 


صدور حکمی که تاثیری در روند پویای و مانای جنبش سبز ندارد و همانطور که میر دربند گفته بود: "بنده به صراحت و روشنی می گویم فرمان اعدام و قتل و زندانی کروبی و موسوی و امثال ما مشکل را حل نخواهد کرد." ...

                                                             رمزگشایی حکم  بازداشت موسوی و کروبی

کلمه – بیتا موحد
:

در حالی که حبس غیر قانونی رهبران جنبش سبز نهمین ماه خود را پشت سر گذاشته و تاکنون مقامات قضایی از اظهار نظر صریح در خصوص توجیه شرعی و قانونی اقدام خود سر باز زده اند، محمدجواد لاریجانی، کم کاری برادر قاضی القضات خود را جبران کرده و گفته است: “هیچ کس بدون دستور قضایی و محاکمه در زندان خانگی نیست.” وی همچنین گفته است که این “حبس”، امر “سری و محرمانه ای” نیست.

هر چند این “آقازاده” نگفت “حبس خانگی” با کدام مجوز قانونی و شرعی از سوی چه کسی صورت گرفته، اما تنها مقام نزدیک به رییس قوه قضاییه با عنوان “دبیر ستاد حقوق بشر” است که اعتراف می کند اولا رهبران جنبش سبز در “حبس” هستند و ثانیا این حبس “سری” نیست و با “دستور قضایی” است.

برادر قاضی القضات که همچون رییس هیات دولت، تنها آمریکا را مکانی برای برگزاری مصاحبه با رسانه ها می داند، مدعی شد که “آنها فعالیت غیر قانونی انجام داده اند و از مردم خواسته اند به خیابان بیایند و بانک ها را تخریب کنند. وی همچنین با ژستی حق به جانب و بی کم و کاست شبیه احمدی نژاد، به آمریکایی‌ها درس مردمسالاری داده و گفته: «دموکراسی از صندوق رای بیرون می آید». وی نگفت این ادعاها بر اساس کدام “اطلاعات” و ” اسناد” صورت می گیرد و این حکم در کدام “دادگاه صالحه” صادر شده است. این سیاستمدار که در زمان نخست وزیری میرحسین موسوی به دلیل ارتباطات مشکوکش با بیگانگان، با دستور نخست وزیر از وزارت خارجه منفک شده بود، اشاره نکرد که تقلب و تخلف آشکار در انتخابات و سرکوب خشونت بار تجمعات مردمی و حبس و بازداشت فعالان سیاسی و کنشگران حقوق بشر و روزنامه نگاران و حمله شبانه به خانه ها با کدام یک از اصول دمکراسی انطباق دارد؟

همه این ادعاها در حالی صورت گرفته است که پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری و تقلب آشکار در آرا، همراهان جنبش سبز در اقدامی قانونی برای برگزاری تجمع اعتراضی درخواست مجوز کردند که بر خلاف اصل ۲۷ قانون اساسی مبنی بر آزادی برگزاری تظاهرات و تجمعات، به این درخواست پاسخی داده نشد.

بر خلاف اظهارات برادر دو قوه مقننه و قضاییه و عملکرد حاکمیت در رادیکال کردن فضای جامعه، میرحسین موسوی و مهدی کروبی نقش برجسته ای در کنترل و هدایت حرکت اعتراضی جنبش سبز داشتند. در حالی که حاکمیت دستپاچه از پرسش عمومی “رای من کجاست” سرکوب خشونت بار را راهکار خود قرار داده بود و تلاش داشت حرکت قانونی مردم را از مسیر خود منحرف نماید. میرحسین موسوی با پرهیز از خشونت هشدار می دهد که مبادا کسی فریب شعارهای ساختارشکنانه را بخورد. وی که قانون اساسی را “فصل الخطاب” می داند در قبال زمزمه هایی که خارج از مرزها شنیده می شود، به قابلیتهای مغفول مانده در قانون اساسی اشاره می کند و تاکید دارد: اینجانب قویا با چنین وسوسه‌ای مخالفم و اعتقاد دارم قانون اساسی ما همچنان دارای ظرفیت‌های ارزشمند تحقق نایافته‌ای است که باید با فعالیت همه نخبگان روحانی و دانشگاهی و اندیشمندان کشور اجرای آنها به صورت مطالبه‌ای ملی درآید.

اظهارات دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و متهم برخی پرونده‌های مربوط به زمین‌های کشاورزی اطراف تهران در حالی بیان می شود که پیش از این محسنی اژه ای دادستان کل کشور، تعبیر “بازداشت” را صحیح ندانسته و گفته بود که “بحث آیین دادرسی نیز در این زمینه مطرح نیست، اما در مورد بعضی از افراد به صلاح خود آنهاست که محدودیت‌هایی برایشان ایجاد شود و باز هم تاکید می‌کنم که تعبیر بازداشت مطرح نیست. گاهی اوقات دستگاه‌های ذی‌ربط که متشکل از چند دستگاه هستند تشخیص می‌دهند که محدودیت‌هایی را در مورد فرد یا افراد یا حتی صنفی تعیین کنند.” 


هرچند اظهارات این مقام قضایی هم دارای هیچگونه پشتوانه حقوقی نیست و بر اساس نص صریح قانون نمی توان برای “مصلحت”، “حقی” از شهروندی سلب کرد، چه رسد به اینکه بیش از نه ماه دو تن از مقامات عالی رتبه سیاسی کشور را در حبس و حصر خانگی و محروم از حق دیدار و حقوق اولیه قرار داد، اما وی به عنوان “مقام قضایی” تاکنون مدعی “اقدام قانونی” علیه رهبران جنبش سبز نشده است. حال باید دید برادر لاریجانی ها با کدام مجوز در مجامع بین المللی حضور می یابد و از “جرم” و “حکم” و “حبس خانگی” سخن می گوید.

جواد لاریجانی همیشه سعی کرده نقش “نخبه” تئوری پرداز را در جناح محافظه کار بازی کند و از رانت فرزند روحانی بودن هم خوب استفاده کرده است. او سالها پیش نظریه های کپی شده ای تحت عناوین “تفکیک مقبولیت از مشروعیت”، “ام القرا” و “نگاه به شرق” را طرح کرد که تبعات مخرب آن در عرصه سیاست داخلی و خارجی هنوز دیده می شود. اما مذاکره‌ی خفت‌بارش با نیک براون انگلیسی، او را بی‌آبروتر از آن کرده بود که متحدان سابقش باز وی را به باشگاه خود راه دهند. پس از انتخابات مهندسی شده‌ی ریاست جمهوری او برای بازسازی چهره مخدوش شده اش با توهین و هتاکی به رهبران جنبش سبز، افتخار عنوان “خواص با بصیرت” را از آن خود کرد. محمدجواد لاریجانی در حالی که گفته می شود پرونده زمین خواری هایش در دفتر کار برادرش معطل مانده و وجه المصالحه مفاسد گسترده “مردان احمدی نژاد” شده است، سعی دارد با خوش خدمتی جای خالی نخبگان طرد شده «بی بصیرت» را پر کند.


 دبیر کمیسیون حقوق بشر قوه قضائیه چندی پیش نیز وقتی رهبران جنبش سبز را “محارب” خواند، فتوا داده بود “به نظر من حکم این نافرمانی محاربه است و “ولی” وظیفه دارد آنها را محاکمه و منکوب کند.” در واقع این دانش آموخته فیزیک در غیاب علما و مراجع در بیت رهبری، “حکم فقهی” می دهد و “ولایت فقیه” را مسئول “محاکمه” محاربان می داند. حال با توجه به اظهار نظر اخیر وی در نیویورک که مدعی شده است “حبس خانگی” میرحسین موسوی و مهدی کروبی با “حکم” صورت گرفته است، مشخص می شود حکم مورد ادعای لاریجانی از سوی چه کسانی صادر شده است. 


صدور حکمی که تاثیری در روند پویای و مانای جنبش سبز ندارد و همانطور که میر دربند گفته بود: “بنده به صراحت و روشنی می گویم فرمان اعدام و قتل و زندانی کروبی و موسوی و امثال ما مشکل را حل نخواهد کرد.” حصر ۹ ماهه رهبران جنبش سبز مشکلی از حاکمان کم نکرد و بر مشکلاتشان افزود. ریزش حامیان رهبری، جبهه بندی های تازه در میان به اصطلاح اصولگرایان و خط و نشان کشیدن های آنان در برابر هم و قهر رییس دولت منتصب همه از پیامدهای این حبس غیرقانونی است.

موسوی همه‌ی آنچه را که شرط بلاغ بود، بازگفته و آنان را بارها دعوت به تبعیت از قانون کرده بود و پیشاپیش وعده بود که “اگر فکر می کنید با حبس و حصر رهبران جنبش سبز، حرکت مردم خاموش می شود، گمان خامی است. او به صراحت گفته بود: جنبش ریشه‌دارتر از آن شده است که با محدویت و یا حذف امثال بنده متوقف شود. ریزش مدام مشروعیت و نارضایتی های در حال انباشت، وضعیت ویژه ای را در کشور ایجاد کرده است. اگر سال گذشته شعار «رای من کجاست» توانست میلیونها شهروند مسالمت جو را در روزهای ۲۵ و ۲۸ و ۳۰ خرداد دور هم جمع کند، اکنون با سیاستهای سرکوب یک سال گذشته و اوضاع معیشتی مردم و فشار های بین المللی ناشی از ماجراجویی ها، احتمال حرکتهای غیر مترقبه بیشتر شده است. بنده و برادر کروبی و دیگران همراهان کوچکی با مردم هستیم. انها جا دارد از خشم روزافزون مردم بترسند نه از ما.“

+75
رأی دهید
-27

fdsa60 - تهران - ایران
درود بر شرف هر دوی شما نام شما در تاریخ بعنوان آزادیخواه ثبت می شود. خطاب به رضا پهلوی می گویم ای کاش قدری از خون پدربزرگت در وجود تو هم بود تا اینقدر بی بخار نبودی و با قاطعیت سکان مخالفان خارج از کشور را بعهده میگرفتی. ایران در این روزها فقط به یک رضا شاه احتیاج دارد.
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 21:51
bojan - شیراز - ایران
اگر شایسته سالاری ودمکراسی بود شما کجا بودید . عشق است استقامت موسوی وکروبی.
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 22:26
asdolla mirza - کابل - افغانستان
من دو چیز میگم: ۱)‌ بابا رضا پهلوی عرضه که هیچ تمام جوونیشو حالی به هولی بوده شما انتظار داری تو ۶۰ سالگیش بشه حاکم ایران؟ که بشه یه مترسک مثل خمینی امل این آخوند و اون آخوند بود؟ حاکم هم اگه مردم انتخاب کردن باید جوون باشه و پسر داشته باشه و قوی باشه این یارو مثه موسوی کروبی ببو گلابی و ضعیفه وگرنه اون ابله ها اگه یه فتوا می دادن خامنه ای ای نبود که محمودی باشه و ایران از خشکی بمیره! بماند که هر گروهی اومد سمتشون از ترس ردشون کردن!!! همون بهتر که دیگه فتوا ندن الکی مردمو به کشتن می دادن احمقا !!!
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 22:43
ari jojeh - تهران - ایران
fdsa60 - تهران - ایران. تو با این کامنتات شیرین عقل میزنی، اگر آزادی خواه این دو اند که وطن فروش صد شرف دارد، این رژیم بلکل فاسد است و بین سگ زرد و شغال فرقی‌ نیست، و این را هم بدن اگر روزی در ایران سیستم پادشاهی بر قرار شود مطمئناً سکان دار آن خانواده بی‌ وجود و لجن پهلوی نخواهد بود.!
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 23:31
khosh bavar - يزد - ايران
fdsa60 - : دوست گرامی‌، حرف و منظور شما را درک کردم که دلسوز ایران هستید و خواهان تغییر سیستم ! و از طرفی‌ از ولیعهد ایران انتقاد کردید که باید مانند رضا شاه باشد و از طرفی‌ از ایندو شخص ( موسوی و کروبی ) بعنوان تاریخ نوین ایران نام می‌برید، ولی‌ سوال من از شما چه فرق فاحشی بین ایندو و ولیعهد از لحاظ کارایی‌ و برایی می‌بینید !؟ میدانیم آتش را با آتش میشود خاموش کرد، و چون ایندو از خود رژیم هستند، پس میتوانند بهتر و شدیدتر به داد مردم برسند، آیا آنان در مرحله حساس به مردم کمک کردند و آیا آنقدر هوشیار و دانا بودند که فقط تاریخ و سرنوشت به هرکس " فقط " یکبار شانس میدهد و باید از آن استفاده کامل را کرد، که همون اعتراض مردم بعد از انتخابات بود و ایندو شخص بدون " حس " تاریخی‌ و شناخت فرصت طلایی " مردم را به " عقب نشینی و صبر " دعوت کردند که باعث بعقب افتادن جنبش مردمی شد که معلوم نیست در اینده چطور و به چه چیزی " مردم " باید دوباره اعتماد داشته باشند که باز دچار " سردرگمی " و " بی رهبری " نشوند !؟ بهرحال نکته بسیار حیاتی و کلیدی
جمعه 27 آبان 1390 - 01:22
khosh bavar - يزد - ايران
2): برای پیروزی مردم " خواندن و به صف کشیدن "همه قشر مردم " به صف مبارزان مردمی هست، یعنی‌ حتّی آن برادر و خواهر مذهبی‌ ! و سوال همیشه من از دوستانی چون شما : آیا می‌توان بر روی این ۲ شخص حساب کرد که برای آنان و معیارهای آنان جنگید !؟ چه فرقی‌ بین اسلام ایندو و اسلام ضحاک می‌بینید !؟ آیا زنان آزادی کامل را دارند که هر کس با توجه به خواسته خودش, کشف حجاب کند !؟ و صدها سوال حیاتی دیگر ! پس باید برای کسی‌ مرد که برایت تب کند ! پس همواره شاد و باهم هوشیار باشیم.
جمعه 27 آبان 1390 - 01:22
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
درود بر شما که استوار ایستاده اید، و هم قدم با جوانان ایران، در راه آزادی ، آزادیه خود را فدا کرده اید! تاریخ از شما به عنوانه قهرمان یاد خواهد کرد!.
جمعه 27 آبان 1390 - 04:40
آشی - لندن - انگلیس
نسل کنونی و جوان ایران هیچ ارضه ندارند که انقلاب کنند. ترسو هستند.
جمعه 27 آبان 1390 - 06:31
حمله نظامی - رشت - ایران
درود بر کروبی و موسوی،مرگ بر سید محمد خاتمی روباه مکار
جمعه 27 آبان 1390 - 06:45
Dionysos - پارسی - فرانسه
اگه این دو مهره رژیم تو حصر هستند پس کی براشون سبزی پاک می کنه؟ جمهوری اسلامی برای قربانی جلوه دادن این دو کارگزار رژیم فعلا اینارو گذاشته تو سرکه موقعش که شد لیته خوبی تحویل ایرانیها می دهند. دوباره خاتمی و رهبر برای دلجویی از ملت، کروبی و موسوی رو از هتل 4 ستاره بیرون می یارن و با وعده اصلاحات چند تا هالو رو پای صندوقهای رای می کشونند. تماشا کنید سناریوی خوبیه! فقط چند تا هالو باورشون شده که کروبی و موسوی قهرمان راه آزادی ایران و دموکراسی هستند.
جمعه 27 آبان 1390 - 07:51
suzanzelmey - هرات - افغانستان
کاری به حبس خانگی موسوی و کروبی ندارم دلم به حال ملت نجیب و مهربان ایران می سوزد که وسط این مسائل سیاسی نابود می شوند و باید تمام فشارهای سیاسی و اقتصادی را تحمل کنند.
جمعه 27 آبان 1390 - 09:15
bache fallah - لندن - انگلستان
موسوی به علت دزدی میلیونها دلار برادرش و کشف هنگام فرار از ایران زمان جنگ و صدور حکم اعدام توسط موسوی اردبیلی و رعد حکم توسط خمینی،مشکله بزرگی‌ پیدا کرد. برای حلّه این مشکل و سکوت برای سرمایه عظیم موسوی اردبیلی (رئیس دادستانی کل کشور) هر دو پست برداشته شد،و هر دو شخص دیگر به دنیای سیاست برنگشتند!! با گذشت زمان به حساب اینکه مردم فراموش کردند آقای نخست وزیر زمان جنگ هوای رهبری را کرده‌اند!!؟؟هنوزه روزنامهای آن زمان و سخنأن موسوی اردبیلی(در نماز جمعه) در مورد برادر نخست وزیر سابق موجود هست. شریک دزد احساس شاه دزدی کرده !! غافل از اینکه از اون زرنگتر زیاد هستند که برای منفأت شخصی‌ آمادگی بیشتتر و طرحهای‌ بزرگتری را در پشت ردای رنگینشان آماده کردن . در مورد کروبی همین را می‌دونم که با پشتوانی رفسنجانی‌ جلو اومد، در حالی‌ که رفسنجانی‌ به خاطره بالا کشیدن اکثر سرمایه‌ها توسط خودش و خانوادش (تک خوری) مورد قهره گره قویتر قرار گرفته، و قدم به قدم در حال عقب نشینی هستش
جمعه 27 آبان 1390 - 09:55
آینه - لندن - انگلیس
آشی- لندن- انگلیس حرف شما من رو یاد این میندازه. به قول خدا بیامرز بابا بزرگم که گفت ما جوان های قدیم روغن قو خوردیم اما جوان های الان روغن ریگو
جمعه 27 آبان 1390 - 12:43
oranoos blue - کرج - ایران
چقدر ملّت ایرانو اسکل فرض کردن اینا،پست‌های کلید مملکتو دادن به این ۳ تا بی‌ بخار ،هیچکسم نمیتونه حرف بزنه ،دیگه پارتی بازی از این واضحتر
جمعه 27 آبان 1390 - 17:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.