پنتاگون: بمب‌های سنگرشکن جدید ارتباطی با ایران ندارد

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز پنجشنبه اعلام کرد ارتش آمریکا در خرید بمب‌های سنگرشکن، ایران یا هیچ کشور دیگری را مدنظر نداشته است.

                       

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، گفت که از این بمب‌ها برای هدف گرفتن سلاح‌های کشتار جمعی دشمن که زیر زمین مخفی شده‌اند، میتوان استفاده کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران باید این تجهیزات تازه را به مثابه زنگ خطر تلقی کند، گفت که این بمب‌ها فقط برای بالابردن توان نظامی آمریکاست و مربوط به کشور خاصی نیست.

نیروی هوایی آمریکا اولین سری از بمب‌های سنگرشکن ۱۵ تنی محصول شرکت «بوئینگ» را دریافت کرده است که قادرند به تاسیسات و ساختارهای زیرزمینی نفوذ کرده و آنها را تخریب کنند. این بمب‌ها برای حمل توسط بمب‌افکن‌های مدل ب ۲ طراحی و ساخته شده‌اند. سخنگوی نیروی هوایی آمریکا در بیانیه کوتاهی اعلام کرد که این نیرو بمب‌های سنگرشکن جدید را از ماه سپتامبر دریافت کرده است.

نیروی هوایی آمریکا در سال ۲۰۰۹ اعلام کرده بود که شرکت «بوئینگ» ۱۶ عدد از این بمب‌ها را به زودی خواهد ساخت. سخنگوی نیروی هوایی در بیانیه تازه خود در مورد تعداد بمب‌هایی که این نیرو دریافت کرده است اطلاعاتی نداد. شرکت «بوئینگ» در ماه اوت امسال یک قرارداد ۳۲ میلیون دلاری با نیروی هوایی آمریکا امضا کرده است که شامل هشت مورد از این بمب‌های جدید است.

فرماندهان نیروی هوایی آمریکا در ماه سپتامبر اعلام کرده بودند که روند انطباق این تسلیحات جدید با بمب‌افکن‌های ب ۲ را تکمیل کرده و به این ترتیب توانایی تهاجمی و تخریبی این بمب‌افکن‌ها در حمله به تاسیسات زیرزمینی به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

این بمب‌های ۱۵ تنی نیرومند‌ترین سلاح‌های نفوذکننده متعارف ارتش آمریکا هستند. وزن و قدرت انفجاری آن شش برابر بمب‌های دو هزار و ۵۰۰ کیلویی است که تاکنون نیروی هوایی آمریکا برای حمله و تخریب تاسیسات زیرزمینی هسته‌ای، شیمیایی یا میکروبی از آنها استفاده می‌کرده است.

بمب‌افکن‌های ب ۲ به شکلی طراحی و ساخته شده‌اند که توسط رادارهای معمولی قابل ردیابی و تشخیص نیستند. این تنها مدل از هواپیماهای نظامی آمریکاست که می‌تواند از دیوار دفاع ضدهوایی که حدس زده می‌شود در کره شمالی و ایران وجود دارند به راحتی عبور کند. در عین حال تنها بمب‌افکنی است که می‌تواند بمب سنگرشکن جدید را حمل کند.

بمب‌افکن‌های ب ۲ در سال‌های اخیر اهداف نظامی در افغانستان و عراق را بمباران کرده‌اند. در ماه مارس امسال نیز سه فروند از این هواپیما‌ها در یک پرواز مستقیم از ایالت می‌سوری به لیبی، در ساعت‌های اول عملیات ناتو در خاک لیبی شرکت کرده و ۴۵ بمب را روی اهداف تعیین شده فرو ریختند.

در مورد قدرت بمب‌های سنگرشکن جدید اطلاعات رسمی چندانی منتشر نشده است. در خبری که در دسامبر سال ۲۰۰۷ توسط روابط عمومی نیروی هوایی آمریکا منتشر شد گفته شده بود که این بمب‌ها پوشش فولادی مستحکمتری دارند و قبل از انفجار می‌توانند به عمق ۷۰ متری زیرزمین نفوذ کنند.

طول این بمب حدود ۷ متر و حامل دو هزار و ۶۰۰ کیلو مواد منفجره است و توسط سیستم هدف‌یاب ماهواره‌ای هدایت می‌شود. وزارت دفاع آمریکا در ماه ژوییه سال ۲۰۰۹ رسما از کنگره آمریکا خواست که با تسریع اختصاص بودجه به این طرح روند تولید و تحویل آن به نیروهای مسلح آمریکا را تسریع کند.

+196
رأی دهید
-15

ali158 - مسكو - روسيه
رئیس بسیج که میگفت اگه ما به امریکا حمل کنیم که آمریکا برا صلح به جامعه جهانی‌ متوسل می‌شه ، چی‌ شد پس ، پدرسگا دروغ می‌گفتند ؟
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 21:35
fdsa60 - تهران - ایران
چقدر شما ها ساده هستید .این امریکا مشکلات اقتصادی خودشو با فروش اسلحه به کشورهای احمق حوزه خلیج فارس حل میکنه . ماجرای حمله هم یک دروغ بزرگ هست که این اوباما نامرد توی دنیا راه انداخته.هنوز یادمون نرفته تو سال 88 مردم شعار میدادند اوباما اوباما تو با مایی یا اینا. مرتیکه بلبله گوش میگفت ما در امور داخلی ایران دخالت نمیکنیم.
جمعه 27 آبان 1390 - 01:36
massoudoslo - اسلو - نروژ
راست میگه در حال حاضر هیچ ارتباطی با ایران ندارد این بمب های سنگر شکن !! ولی در آینده چرا ! اول سوریه
جمعه 27 آبان 1390 - 05:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.