میدان نفتی فروزان؛ رقابت نابرابر ایران و عربستان سعودی

میدان نفتی فروزان؛ رقابت نابرابر ایران و عربستان سعودی

میدان نفتی فروزان مشترک میان ایران و عربستان سعودی / عکس از شرکت نفت فلات قاره ایران

ایسنا گزارش داده است که عربستان سعودی از میدان نفتی فروزان که با ایران مشترک است، ۱۰ برابر بیش از ایران برداشت کرده است.

براساس گزارش ایسنا در حال حاضر 4.5 درصد نفت خام روزانه‌ عربستان سعودی یعنی روزانه حدود ۴۰۵ هزار بشکه از میدان مشترک فروزان تامین می‌شود.
 
این در شرایطی است که برداشت ایران از میدان  نفتی فروزان کم‌تر از ۴۵ هزار بشکه در روز است.
 
فروزان یکی از میادین نفتی مشترک ایران در منطقه خلیج‌فارس است که در ناحیه خارگ با عربستان سعودی مشترک است که به گفته شرکت ملی نفت ایران یکی از اهداف اجرای طرح توسعه این میدان نفتی مشترک تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام اعلام شده است.
 
برداشت ۱۰ برابری عربستان سعودی از میدان نفتی فروزان در شرایطی است که این کشور عربی با همکاری شرکت آمریکایی «مک درموت» توسعه این میدان را در دست اجرا دارد و این در حالی است که از سال 84 تا کنون و با تاکید هرچه بیشتر دولت محمود احمدی‌نژاد بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و در نتیجه تحریم بخش‌های انرژی ایران، بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز ایران دست کشیده و ایران را ترک کرده‌اند.
 
قرارداد توسعه میدان مشترک نفتی فروزان در سال ۱۳۸۸ ازسوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت هندی-ایتالیایی «سایپم تریون» واگذار شد با این هدف که ۱۵ هزار بشکه نفت خام دیگر از این میدان نفتی مشترک برداشت شود.
 
این در شرایطی است که ایسنا به نقل از کارشناسان انرژی هشدار داده است که بازده مخزن میدان نفتی فروزان کم شده و به علت این‌که شیب میدان به سمت عربستان است، افزایش تولید از میدان فروزان دیگر ممکن نیست.
 
برداشت نابرابر ایران از یک میدان نفتی مشترک با یک کشور همسایه پیش از این گزارش شده و هشدار مجلس را  درپی داشته است.
 
عماد حسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ایران، چند روز پیش از تلاش عراق برای افزایش برداشت از میدان‌‌های مشترک نفت خود با ایران تا چهار برابر خبر داد.
 
به گفته این نماینده مجلس «سوءمدیریت» در وزارت نفت و عوض شدن ۱۱ وزیر تنها در مدت هشت سال در این وزارت‌خانه ازجمله دلایل عمده ناهماهنگی در برداشت از میادین نفتی مشترک ایران با کشورهای همسایه است.
 
او هشدار داد که در صورت برداشت چهار برابری عراق، جایگاه ایران در اوپک متزلزل می‌شود.
 
مرداد ماه سال جاری نیز اوپک در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود که ایران در سال ۲۰۱۰ جایگاه دیرین خود به عنوان دومین صادرکننده بزرگ را از دست داده و آن را به نیجریه واگذار کرده است.
 
براساس این گزارش سالانه اوپک  ایران در سال ۲۰۱۰ روزانه دو میلیون و ۲۴۸ هزار بشکه نفت صادر کرده اما نیجریه با افزایش حدود ۳۰۰ هزار بشکه‌ای تولیدات خود، در مجموع دو میلیون و ۴۶۴ هزار بشکه در روز نفت به بازارهای جهانی صادر کرده است
 
این در حالی است که براساس گزارش‌های نفتی عربستان سعودی تا سال ۲۰۱۵ به بزرگ‌ترین تولید کننده نفت خام تبدیل خواهد شد و ذخایر نفت خام این کشور حدود ۲۶۴.۵ میلیارد بشکه برآورد شده است.
 
پیش از این برداشت «سه برابری» قطر از میدان مشترک نفت و گاز پارس‌جنوبی با انتقادهای زیادی روبه‌رو شده بود.
 
بر اساس گزارش‌ها، ایران به دلیل عدم سرمایه‌گذاری، نداشتن فن‌آوری و تجهیزات در هفت سال گذشته تنها حدود ۳۸۰ میلیون بشکه نفت برداشت کرده، درحالی که میزان برداشت قطر در این مدت یک میلیارد بشکه اعلام شده است.
 
رقابت نابرابر ایران و عربستان سعودی در میدان نفتی مشترک فروزان در شرایطی است که اختلاف میان این دو رقیب اوپک از مهرماه سال جاری برسر یک طرح جنجالی ترور تشدید شده است.
 
وزیر دادگستری آمریکا دو شهروند ایرانی را به تلاش برای ترور سفیر ریاض در واشنگتن متهم کرده و نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل اعلام کرده که به‌زودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را با هدف محکومیت طرح توطئه ترور سفیر این کشو در واشنگتن به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد کرد.
 
این پرونده جنجالی ترور که تهران آن را «ادعای ساختگی» می‌داند و دولت ریاض بر پی‌گیری آن پافشاری می‌کند، در شرایطی در جریان است که تحلیلگران نفتی نیز گفته‌اند که ایران و عربستان سعودی، دو عضو اوپک، رقیب سرسخت یکدیگر هستند و عربستان سعودی با استفاده از ابزار نفت تلاش می‌کند که از نفوذ ایران شیعه مذهب در منطقه کم کند.

+50
رأی دهید
-158

greentree - تهران - ایران
حکومت و رهبران ضعیف ایران به جای که به فکر منابع ایران باشند تمامی‌ ایران رو حراج کردند
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 10:08
rezafox - دبی - امارات
"انرژی هسته ای حق مسلم ماست" البته به چه قیمت؟ به قیمت از دست دادن هزاران منبع انژی دیگر/// گذشته از اون گیریم که ایران روزانه 4 ملیون بشکه (ده برابر عربستان) برداشت کنه چی میشه؟؟ به حال هیچ کس فرق نمیکنه فقط حسابهای خامنه ای و دار و دستش پرتر میشن راضی داریم امریکا و غرب و شرق و چین و عربستان بخورن به مردمشون هم بدن و به دنیا هم نفعی برسونن اما خامنه ای هیچی نخوره و بمیره که هرچی بیشتر گیرشون بیاد برای انسانیت بدتره یک ذره برای اینا راضی نیستیم
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 16:47
rezafox - دبی - امارات
هرچی کمتر گیر ایران بیاد بهتره چون زیاد که بشود هیچ منفعتی به حال مردم بدبخت و بیچاره نداره و به حالشون فرقی نمیکنه اما هرچی این نظام و دولت بیشتر گیرشون بیاد برای انسانیت بدتره و برای تمام دنیا بدتر میشه ضررش به تمام دنیا میرسه پس بهتره هیچ چی نداشته باشند و همین یه ذره هم خداکنه هرچه زود تر تموم بشه
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 16:49
tiger.man - گیلفورد - بریطانیا
اگه 100% ش هم مال ایران بود چه سودی بحال این ملت بدبخت داشت جز اینکه مقداری صرف حزب شیطان وحماس وبشار سگ وبیشترش ونیزمیزان اختلاس ودزدی اقایون بیشتر وبیشتر میشد پس نوش جونشون وگوارای وجودشون، حداقلش پولش رو صرف فتنه ونکبت توی منطقه نمی کنند.
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 22:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.