علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان

برخلاف یک باور عمومی غلط مبنی بر اینکه فقط زنان به افسردگی بالینی مبتلا می‌شوند، روانپزشکان تاکید دارند که مردان نیز در معرض ابتلا به این اختلال بالینی هستند.

روانپزشکان می‌گویند: با این حال علائم افسردگی در مردان می‌تواند متفاوت از علائم این بیماری در زنان باشد. بعلاوه مردان خیلی به ندرت می‌پذیرند که به این اختلال مبتلا هستند و خیلی کمتر برای بهبود حال خود به یک متخصص مراجعه می‌کنند.

به گزارش روزنامه اکسپرس، متخصصان انستیتو ملی سلامت روان در آمریکا در مطالعه جدیدی خاطرنشان کردند: اکثر مردان از علائم جسمی ناشی از افسردگی ناآگاه هستند اما اگر این اختلال تشخیص داده نشده و درمان نشود، می‌تواند پیامدهای بسیار نامطلوب و غیرمنتظره‌ای داشته باشد.

برخی از مهمترین و شایعترین علائم و نشانه‌های افسردگی در مردان عبارتند از:

-‌ دشواری در تمرکز
-‌ عصبانیت و پرخاشگری مداوم و تحریک پذیری
- سوء مصرف مواد به طور مداوم
- از بین رفتن میل جنسی
- دردهای مزمن و مشکلات هاضمه‌ای
- بی تعادلی در خواب
- خستگی افراطی و بیش از حد
اغلب مردان مبتلا به افسردگی به سختی می‌تواند روی کار خود متمرکز شوند یا اینکه ناخودآگاه بیشتر ترجیح می‌دهند روی موضوعات و افکار منفی متمرکز شوند.

افسردگی توان فرد را برای تفکر شفاف و واضح دچار اختلال می‌کند و مانع از تصمیم گیری‌های مناسب و یا انجام کارهای پیچیده می‌شود. همچنین برخلاف زنان که با گریه کردن احساس غم و افسردگی خود را بروز می‌دهند، مردان این احساس را با خشم و پرخاشگری ظاهر می‌کنند.

در برخی موارد نیز مردان، افسردگی خود را با نشان دادن خصومت نسبت به یک فرد یا یک موقعیت خاص، تشدید می‌کنند. بعلاوه مردان افسرده در شرایط عادی، تحریک پذیری بالا و غیرمعمولی دارند.

علاوه بر اینها خواب خیلی زیاد یا خیلی کم یک نشانه معمول دیگر افسردگی است. بسیاری از بیماران افسرده نیز از احساس دائمی خستگی و رخوت رنج می‌برند. اکثر آنها یک حس دائمی از خستگی را تجربه می‌کنند و فاقد انگیزه کافی برای کامل کردن کارهای روزانه دارند.

+76
رأی دهید
-97

khosh bavar - يزد - ايران
به حق چیزهای نشنیده ! مردها خودشان مقصرند که دچار چنین بیماریها میشونند، زیرا از بس که قصد دارند ادای خانمها را در بیاورنند، از آشپزی بگیر تا اتو کردن و زیر ابرو گرفتن و بتازگی هم شاهد لاک ناخن مخصوص آقایان شدیم !
جمعه 27 آبان 1390 - 04:41
*Fanoos* - ايران - ايران
khosh bavar - یزد - ایران. وای چقدر با حال گفتی ول خوش باور جان البته آشپزی کردن یا اتو کردن رو اگه یه مرد بر عهده بگیره چه اشکالی داره ؟آخه در نظر بگیر مثلا کار خونه هیچ وقت تمومی نداره و همش تکراری و خسته کننده است اکثر مردهای که به قول و گفته شما ادای خانم ها رو در می آورند اکثر از روی دلسوزی و میخوان ابراز علاقه و وجود به زندگی مشترکشان کنن و بگویند دیگه زن و مرد نداره باید کارهای خونه رو تقسم کنیم و .. ولی منم مثل شما با ایرو گرفتن و لاک ناخن اصلا موافق نیستم دیگه لوس بازی میشه
جمعه 27 آبان 1390 - 09:48
khosh bavar - يزد - ايران
دوست گرامی‌، کاملا با نظر شما موافق هستم و من هم عاشق آشپزی هستم ولی‌ از اتو کردن بی‌نهایت متنفرم و تا الان هم زیر ابرو خودم را نگرفتم ولی‌ شاید یکروزی لاک ناخن بزنم ! پس تا بعد.
شنبه 28 آبان 1390 - 02:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.