نماینده اصفهان: اگر دولت در مورد زاینده‌رود کوتاه نیاید از رهبری کمک می‌خواهیم

نماینده اصفهان: اگر دولت در مورد زاینده‌رود کوتاه نیاید از رهبری کمک می‌خواهیم

بستر زاینده رود در شهر اصفهان در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی در بیشتر ایام سال خشک بوده است

محمدتقی رهبر نماینده اصفهان گفت که اگر نمایندگان این استان نتوانند دولت محمود احمدی نژاد را به توقف طرح خود برای انتقال آب زاینده رود به استان چهارمحال و بختیاری متقاعد کنند، از رهبر ایران کمک خواهند خواست.

روزنامه "تهران امروز" چهارشنبه ۲۵ آبان (۱۶ نوامبر) از قول نماینده اصفهان نوشت که وی و همکارانش برای جلوگیری از اقدام دولت، از قوه قضائیه کمک خواسته اند و طرح سوال از وزیر نیرو را به هیات‌رئیسه مجلس ارائه کرده اند.


دولت ایران وعده داده است که برای جبران کمبود آب در استان چهارمحال و بختیاری، قسمتی از آب رودخانه زاینده رود را به این استان انتقال دهد که این وعده، باعث اعتراض مردم و مسئولان اصفهان شده است.

اعتراض اصفهانی ها بر سر انتقال آب زاینده رود بعد از آن بالا گرفت که محمود احمدی نژاد هفته پیش در جریان سفر استانی خود به استان چهار محال و بختیاری، در شهرکرد، مرکز این استان از اجرای قریب الوقوع "چهار طرح بزرگ برای آبرسانی به استان چهار محال و بختیاری" خبر داد.

چند روز بعد از انتشار این اظهارات، مرتضی سقائیان‌نژاد، شهردار اصفهان هشدار داد: "در صورتی که زاینده‌رود از اصفهان جدا شود این شهر خواهد مرد."

در همین ارتباط، عباس حاج رسولی، رئیس شورای شهر اصفهان نیز به روزنامه "تهران امروز" گفته است: "از قوه قضائیه و دادستان کل کشور درخواست کرده ایم که به مساله حق آبه مردم و سهمیه مردم اصفهان از آب زاینده رود رسیدگی کنند."

وی با تاکید بر اینکه "نباید تحت تاثیر جو عمومی از آب زاینده‌رود سهیمه بدهند" افزوده است: "مردم این حرف‌ها را [حرف‌های رئیس‌جمهور در شهرکرد] را می‌شنوند و احساس می‌کنند که حق آنان ضایع شده است. مردم ناراحت هستند و به ما فشار می‌آورند و حتی ما را تهدید می‌کنند."

روزنامه "تهران امروز" همچنین اظهارات جداگانه محمدتقی رهبر را نقل کرده که گفته است وعده برداشت آب از زاینده رود، نخستین بار در جریان اولین سفر استانی رئیس‌جمهور به چهار محال و بختیاری مطرح شده و او در جلسه‌ای به استاندار اجازه داده که "هرگونه که بخواهند از آب رود استفاده کنند".

گشایش موقت دریچه های زاینده رود


رودخانه زاینده رود، که از شهر اصفهان، دومین شهر بزرگ ایران می گذرد، در طول تابستان و نیمی از فصل پاییز امسال به علت بسته بودن دریچه های سد زاینده رود خشک بوده است.

بسته بودن دریچه های سد، با توجه به کمبود بارندگی و برای حفظ آب در مخزن پشت سد زاینده رود صورت گرفته بود که در صورت باز بودن دریچه ها در ماه های خشک، سطح آب در آن به پایین تر از حد استاندارد می رسید.

از ۱۰ روز پیش و با باز شدن دریچه های سد زاینده رود، آب در این رود مجددا جاری شده اما به گفته محمد علی طرفه، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان، این دریچه ها تنها "به مدت ۳۵ روز و برای کشت پائیزه غله، گندم و جو" جریان خواهد داشت.

در چند سال اخیر به دلیل خشک سالی فقط به مدت کوتاهی در طول سال در زاینده رود آب جاری بوده و در بقیه مواقع، بستر آن به خصوص در شهر اصفهان خشک بوده است.

+147
رأی دهید
-20

IRANI AZAD-1361 - اصفهان - ایران
چی بگم والا فکرشو بکنید مردم را از ابتدایی ترین حقوق منع میکنن. اخیرا هم احمدی نژاد یک از حرفهای مضحک خودشو گفته که باید در آینده هر مدرسه ای تو ایران یک استخر داشته باشه واقعا خنده داره یکی نیست بگه تو اگه عرضه داری بذار همین آب غیر تصفیه شده تو زاینده رود همیشه جاری باشه آب اون استخرهایی که قولشو میدی پیشکشت.
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 21:26
Royan - بوخوم - آلمان
قابل توجه پریستوک که گفته بود احمدی نزاد از آنهای دیگر بهتر, نه عزیز احمدی نزاد فقط وعده خوب میده.
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 21:55
juwan 2000 - روتردام - هلند
جوک هفته
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 23:54
قنشذهق - اصفهان - ا
مموتی پست فطرت برای عوام فریبی و گرفتن رای شهرهای کوچیک ودر و دهات در انتخابت پیش روی مجلس بین سه استان اصفهان خوزستان و چهار محال اختلاف ایجاد کرده و مسولین و مردم این سه استان را رو در روی یکدیگر قرار داده است
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 02:06
arya80 - اصفهان - ایران
با سلام. باید عرض کنم آب زاینده رود از استان چهارمحال و بختیاری در منطقه کوهرنگ سرچشمه می گیرد و سرشاخه و سد این رودخانه متعلق به این استان است و با توجه به نفوذ و قدرتی که مسئولین استان اصفهان داشته اند در چندین سال گذشته به هر شکلی که مایل بوده اند از این رودخانه استفاده می کرده اند و حق و حقوق مردم چهارمحال وبختیاری را تضییع می کرده اند. اکنون مردم استان چهارمحال و بختیاری که دارای منابع زیر زمینی و آب 12 درصدی کل ایران می باشند با مشکل کم آبی در شهرکرد، بروجن، لردگان و .. در قسمت شرب مواجهه اند و حق طبیعی و مسلم آنهاست که از اب برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی استفاده نمایند. در پایان یاد آور می شوم این رودخانه مسیر اصلی و سرچشمه اش در استان چهارمحال وبختیاری است و این مسئولین اصفهان هستند که باید برای استفاده از آب از مردم بالا دست اجازه بگیرند با اعلام طرحهای جابه جایی مسیر رودخانه تنش بین مردم دو استان بوجود نیاورند.
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 04:08
toopchiyan1986 - london - uk
رویان -بوخوم کمنتاتو دوست دارم با ان اره من عضو جدید هستم با اعقیدهای خوش باور چه فکر میکنی‌؟.
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 22:42
massoudoslo - اسلو - نروژ
اگر رهبری هم کوتاه بیاد میخاهید از کی کمک بگیرید !!
جمعه 27 آبان 1390 - 05:51
toopchiyan1986 - london - uk
رویان -بوخوم کمنتاتو دوست دارم با ان اره من عضو جدید هستم با اعقیدهای خوش باور چه فکر میکنی‌؟.
جمعه 27 آبان 1390 - 07:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.