کرزی: آمریکا می تواند در افغانستان تاسیسات نظامی داشته باشد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گشایش لویه جرگه در کابل گفت، در صورتی که منافع افغانستان در پیمان استراتژیک با آمریکا تامین شود، این کشور می تواند در افغانستان "تاسیسات نظامی" داشته باشد.

 

                                                    کرزی: آمریکا می تواند در افغانستان تاسیسات نظامی داشته باشد

آقای کرزی اما تاکید کرد که به هیچ کشوری اجازه داده نمی شود تا از خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده کند.

رئیس جمهوری افغانستان خطاب به شرکت کنندگان لویه جرگه مشورتی در کابل، تاکید کرد که امضای پیمان استراتژیک با آمریکا به سود افغانستان است تا جامعه جهانی این کشور را پس از سال ۲۰۱۴ تنها نگذارد.

قرار است حدود دو هزار نفر که از سراسر افغانستان به کابل آمده اند، در چهار روز آینده در مورد پیمان همکاری استراتژیک با آمریکا و طرح مصالحه با طالبان گفتگو کرده و در این موارد، به حکومت آقای کرزی مشورت بدهند.

تصامیم این جرگه اجرایی نیست و مقامات افغان گفته اند که هر گونه تصمیم گیری نهایی در مورد رابطه درازمدت آمریکا، باید از تائید پارلمان افغانستان بگذرد.

'دو کشور مستقل'

رئیس جمهور کرزی در سخنرانی خود در مراسم گشایش لویه جرگه در کابل، تاکید کرد که آمریکا برای "منافع خود" خواستار امضای پیمان استراتژیک با افغانستان است، اما او گفت که افغانستان نیز باید دنبال منافع خود در این رابطه باشد.

او گفت که قطع کامل عملیات های شبانه از سوی نیروهای خارجی، قطع بازرسی خانه های مردم و از بین بردن "ادارات موازی" با حکومت افغانستان، از شرایط اصلی این کشور برای ایجاد رابطه درازمدت با آمریکا است.

این جرگه برای چهار روز در کابل برگزار می شود

آقای کرزی دوبار تکرار کرد: "ما تثبیت حاکمیت ملی خود را به هر عنوان می خواهیم و از امروز می خواهیم."

رئیس جمهور کرزی گفت که رابطه درازمدت میان افغانستان و آمریکا، باید "رابطه میان دو کشور مستقل" باشد که منافع هر دو کشور در آن تامین شود.

او افزود: "هم با بریتانیا، هم با اروپا و هم با ناتو و هم با آمریکا حاضر هستیم و خوشحال هستیم که پیمان استراتژیک داشته باشیم."

آقای کرزی تاکید کرد: "اما معامله با آمریکا فرق خواهد کرد... آنها (آمریکا) با قوت اینجا می مانند، از تاسیسات نظامی استفاده می کنند، پس کوشش ما این است که مفاد خود را در مفاد آنها جستجو کنیم."

آقای کرزی گفت: "آمریکا تاسیسات نظامی می خواهد که تاثیرات خود را بر ما و بر منطقه و بر همسایه های ما خواهد داشت، اما ما، می توانیم از این تاسیسات به نفع افغانستان استفاده کنیم، اینجا منفعت افغانستان مهم است."

رئیس جمهور کرزی همچنین تاکید کرد که آمریکا در صورتی می تواند در افغانستان حضور درازمدت داشته باشد که "در امور داخلی افغانستان مداخله نکند."

اما حامد کرزی در مورد مصالحه با طالبان که یکی دیگر از مسائل مهم مطرح در این جرگه است، اظهارات مشخصی نداشت و تصمیم گیری در این مورد را که با چه کسانی، از کدام طریق و براساس چه روشی مذاکره شود، به شرکت کنندگان جرگه واگذار کرد.

+30
رأی دهید
-37

golly47 - فوكشتاد - المان
آمریکا میتواند تأسیسات نظامی داشته باشد تا من بتوانم رئیس جمهور باقی‌ بمانم ملت افغان هم مهم نیست چی‌ بخواهند
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 11:14
پری .15 - آرهوس - دانمارک
خاک بر سرت وطن فروش امریکا کم کم همه جا رو میگیره
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 11:36
greentree - تهران - ایران
گلی‌۴۷،پری۱۵،،من فکر کنم شما الفبای سیاست رو هم نمیدونید ،کرزای حق داره که میگه آمریکا در افغانستان بمونه چون با دشمن بزرگ و خطرناکی مثل طالبان طرفه و از طرف دیگه هم پاکستان ،افغانستان باید به کمک آمریکا تا ۲۰ ساله دیگه حداقل اقتصادش رو درست کنه بعد بگه به آمریکا که برو بیرون
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 13:32
chabuk - اسلو - نروژ
به خاطره این کله خربها است که افغانستان ۱۰۰ سال عقب مونده اینها مردم را مثل گوسفند فرض می‌کنن و نمیخوان که حتا زنهاشون به مدرسه برن میدونن اگه برن میشن گاو از گوسفندی درمیان دیگه مهارشون سخت می‌شه
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 13:38
bavar88 - آمستردام - هلند
از اول هم معلوم بود که این مردک امریکایی است و گرنه که امریکا کشور را ۲دستی‌ به ایشون نمیداد!! برو حالشو‌ را ببر..ههههه
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 14:32
alexxx - وين - اتريش
این میدونه آمریکا هلاکه اینه که تو افغانستان پایگاه و تاسیسات نظامی داشته باشه می‌خواد از این اقدامی که با آمریکا میکنه واسه خودش و اگه شد واسه افغانستان سودی دستو پا کنه، البته از دیده رژیم افغان سیاست خوبیه چرا که نه‌، مثل آخوندا کشورش رو منزوی کنه ؟ ولی‌ این معامله خیلی‌ واسه ایران گرون تموم می‌شه یعنی‌ مقابله با آمریکا خیلی‌ واسه ایران مشگل می‌شه. کرزی هم دقیقا این رو میدونه و اینکار رو هم میکنه.
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 14:46
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
با کرزی موافقم، با ایجاده پایگاه‌های نظامی برای ارتش قدرتمنده آمریکا در افغانستان، حلقهٔ‌ طناب دار برای خلیفه جهلو جونونه ولایت وققیه خامنه‌ای جنایتکار تنگ تر خواهد شد
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 15:29
mahdi_tala - لندن - انگليس
من به شخصه با بودنشون موافقم.. چون نیاز داریم تا چند سال دیگه و حتا اگر دائمی ...
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 17:06
nemat420 - لندن انتاریو - کانادا
چابک از نروژ .....گاو و گوسفند اون رهبر الدنگ و اون بسیجی‌‌های بیشرفت هستند.حرف دهنت رو بفهم.ساندیسی
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 20:03
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
گلی‌ ۴۷ فوک شتا د، من که توی گوگل اینجای که شما هستید را پیدا نکردم! اما چرا شما با این افکاره توده،مجاهد،چریکی تون نمیرین تو کره شمالی زندگی‌ کنید؟ آخه هی‌ .. با کمنت هاتون! عضوه باز نشستهٔ حزب خائن توده‌ هستین؟ برات متأسفم که آی‌کیو شما در سالهای جنایته استالین در شوروی داره درجا می‌زنه عزیز
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 00:38
massoudoslo - اسلو - نروژ
لازم به اجازه کرزای نیست . در حال حاضر مردم افغانستان با تمام این شرایط سخت احتیاج به امریکایی ها دارند که آنها را از صدمات و گزند های سیاسی و نظامی کشور های چون ایران پاکستان و طالبان حفظ کنه . اگه اینبار امریکا بدونه محکم کردن زیر بنای افغانستان این کشور رو ترک کنه در واقع هیچ کاری نکرده و کشور دوباره در اغتشاش مذهبی و سنتی و نظامی از بین میره .
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 08:34
Azadikhah - تكسل - هلند
bavar88 - آمستردام - هلند: جوش نزن آخه واسه ولایت فقیه هم خوبه آمریکا اونجا باشه زیاد اسلام رو صادر نکنن!
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 11:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.