کنترل بیماری ژنتیکی تخریب مخچه

کنترل بیماری ژنتیکی تخریب مخچه

پزشکان در یک آزمایش جدید پروتئینی را شناسایی کرده‌اند که روند نوعی بیماری ژنتیکی در بخش مخچه مغز را کندتر و یا حتی متوقف می‌سازد.

‌ این پروتئین به رشد نورون‌ها (سلولهای عصبی) و عروق خونی کمک می‌کند و در نهایت به کاهش روند پیشرفت این بیماری ژنتیکی و یا حتی متوقف کردن این بیماری منجر می‌شود.

متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه نورت‌وسترن می‌گویند: این بیماری که «اسپینوسربلارآتاکسیا نوع اول» نامیده می‌شود، معمولا در سنین 30 تا 40 سالگی بروز می‌کند و موجب تخریب مخچه می‌شود. مخچه بخشی از مغز است که وظیفه کنترل حرکات را برعهده دارد.

به گزارش روزنامه هرالد تریبون، این بیماری حاصل جهش ژنتیکی در پروتئینی موسوم به ataxin-1 است که نقش آن کمک به تنظیم فعالیت پروتئین دیگری با عنوان «فاکتور شد اندوتلیال عروقی» (VGEF) است.

وقتی پزشکان پروتئین VGEF را دوباره وارد مغز موش‌های آزمایشگاهی کردند متوجه شدند که فعالیت مخچه به حالت طبیعی‌تری بازمی‌گردد و ارتباطات بین نورون‌ها در مغز این موش‌ها افزایش می‌یابد.

پزشکان امیدوارند در آینده از این یافته برای درمان کنترل این بیماری ژنتیکی کمک بگیرند.

+42
رأی دهید
-126

Mehrdad2010 - ونکوور - کانادا
البته در مقاله اصلی‌ هیچ صحبتی‌ از متوقف کردن روند بیماری نشده و تنها صحبت از بهبود بعضی‌ از علایم است. این مطالعه جالب توسط گروه دکترOpal انجام شده و هدف اصلی‌ آن ژنATXN1 است که بر روی کروموزم ۶ قرار دارد و اتفاقا یکی‌ از پروژه‌های گروه ما نیز بررسی همین پروتئین می‌باشد البته در نمونه‌های انسانی‌ و امید فراوان میرود که با کشف نقشه کامل پروتئینی آن بتوان راهی‌ برای درمان این بیماری یافت.این بیماران به علت تحلیل مخچه و ارتباطات آن دچار عدم تعادل پیشرونده اندامها، اختلال سخن گفتن و حرکات چشم میشوند. در ضمن اون فاکتور رشد اندوتلیال عروقی که ذکر شده VEGF صحیح آن است و نه VGEF
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 09:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.