اردوغان: اسد نگذارد تاریخ از او به عنوان رهبری خونخوار یاد کند

در پی ادامه سرکوب معترضان توسط حکومت سوریه، دولت ترکیه فشارهای دیپلماتیک خود را بر این کشور افزایش داده است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خطاب به بشار اسد، رییس جمهوری سوریه گفته است که ساختن آینده بر "خون ستم دیدگان" ممکن نیست.

                                                اردوغان: اسد نگذارد تاریخ از او به عنوان رهبری خونخوار یاد کند

او همچنین حملات به فرستادگان دولت ترکیه در سوریه را محکوم کرده است.

آقای اردوغان همچنین گفته است که بشار اسد باید تلاش کند تا نگذارد تاریخ از او به عنوان رهبری خونخوار یاد کند.

در همین حال وزیر انرژی ترکیه اعلام کرده است که کشورش پروژه های مشترک اکتشاف نفت در سوریه را متوقف کرده است.

سوریه همچنین از سوی اتحادیه عرب که عضویت این کشور را در این اتحادیه به حالت تعلیق درآورده، تحت فشار فراینده‌ای قرار گرفته است.

روز دوشنبه این هفته نیز ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن نخستین رهبر در دنیای عرب بود که به طور صریح از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه خواست تا از قدرت کناره گیری کند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز اعتراضات به حکومت بشار اسد در سوریه از ماه مارس گذشته، بیش از ۳ هزار و پانصد نفر کشته شده‌اند.

مقام‌های سوری باندهای تبهکار و شبه نظامیان را عامل خشونت های اخیر در این کشور معرفی کرده اند.

رسانه های دولتی سوریه روز سه شنبه اعلام کردند که مقامات این کشور برای نشان دادن حسن نیت، ۱۱۸۰ نفر از کسانی را که در جریان تظاهرات اعتراض آمیز ماههای اخیر بازداشت شده بودند آزاد کرده است.

 

خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرده است که آزاد شدگان کسانی هستند که دستشان به خون کسی آلوده نبوده است.
آزادی زندانیان یکی از خواسته های اتحادیه عرب بوده است که قرار است روز چهارشنبه این هفته بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که زمانی روابط نزدیکی با دولت سوریه داشت، روز دوشنبه گفت که آنکارا از اینکه بشار اسد به خواست های جهانی برای توقف خشونت پاسخ مثبت دهد، قطع امید کرده است.

آقای اردوغان در سخنانی که در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه مطرح کرد گفت: "بشار اسد باید پایان غم انگیز کسانی را که علیه ملت خودشان اعلان جنگ می کنند را ببیند. من می‌خواهم به او یادآوری کنم که آینده را نمی توان بر خون ستم دیدگان ساخت".

به گفته آقای اردوغان تاریخ از این گونه رهبران به عنوان افرادی خونخوار یاد خواهد کرد.

تانر یلدیز، وزیر انرژی ترکیه نیز در ادامه خبرهایی که در مورد لغو همکاری های کشورش با سوریه اعلام کرده بود، تهدید کرد که در صورت ادامه سرکوب ها ترکیه صادرات برق به سوریه را متوقف خواهد کرد.

واکنش های اخیر مقام های ترکیه نسبت به سوریه پس از آن شدت گرفت که هواداران بشار اسد در دمشق به گروهی از دیپلمات های اعزامی از سوی ترکیه حمله ور شدند.

حمله کنندگان نسبت به تصمیم ترکیه برای حمایت از اقدام اتحادیه عرب در به تعلیق درآوردن عضویت سوریه در این اتحادیه خشمگین بودند.

با وجودیکه ترکیه عضو اتحادیه عرب نیست، اما قرار است وزیر امور خارجه این کشور در اجلاس روز چهارشنبه این اتحادیه که در مراکش برگزار می شود شرکت و با همتایان عرب خود دیدار و گفتگو کند.

قرار است در این اجلاس موضع واحدی در قبال تحولات جاری در سوریه اتخاذ شود.

+54
رأی دهید
-14

khosh bavar - يزد - ايران
آفرین بر اردوغان که اینقدر زیرک هستی‌ و هم از دین می‌خوری و هم از کراوات ! ترکیه بعد از چین یکی‌ بزرگترین کشورهایی هست که رشد اقتصادیی چشمگیری دارد و اینرا بدان که از تو در تاریخ ترکیه و دنیا یاد خوبی‌ می‌کنند و جالب اینجاست که از همه سران کشورهای منطقه و دنیا موضع گری مشخصی‌ در مورد جنایت فشار اسد داشتی، پس چوخ گوزل !
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 08:23
shamamai - کوردستان - ایران
پس تاریخ ازآقای اردوغان که با بمب ناپالم به جنگ مخالفان خودش میره به چه اسمی یاد مکنی ؟.دولت اردوغان از عوامفریبترین دولتهای ترکیه بوده که با مظلوم نمایی و ادعای رعایت حقوق بشر بدون هیچ مشکلی تمام جنایتهای خود را در برابر کوردهای ترکیه انجام میده.این هم از بی ثباتی منطقه خاورمیانه است که غرب دولت ترکیه رو به عنوان کشور با ثبات و حایز اهمیت قلمداد کرده وگرنه جایگاه ترکیه اینی نیست که اروپا و آمریکا تمام اختیارات را برای سرکوب بهش بدن و در مقابل جنایتهای این دولت سکوت کنن. فقط به خاطر سپر دفاع موشکی و رفع کدورت ترکیه با اسرایل تا اوضاع خاورمیانه را آرام کنن
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 09:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.