فیدل کاسترو: با حمله به ایران، جنگی خونین آغاز می‌شود

 

فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا

رهبر پیشین کوبا دوشنبه، ۲۳ آبان ماه هشدارد داد که هرگونه حمله آمریکا و اسرائیل به ایران، ناگزیر به جنگی خونین و جهانی دامن می‌زند و عوقب آن همه کشورهای جهان را درگیر خواهد کرد.

  آقای کاسترو در مقاله‌ای در روزنامه دولتی کوبا نوشت: به‌ دلیل توانایی ایران در جنگیدن، جمعیت بالا و وسعت این کشور، حمله به ایران شباهتی به ماجراجویی‌های نظامی اسرائیل در عراق و سوریه نخواهد داشت.
 
رهبر پیشین کوبا که حالا ۸۵ ساله است همچنین تاکید کرده است که در اینصورت به ناچار جنگی خونین آغاز خواهد شد و هیچی شکی در آن نیست.
 
در عین حال او معتقد است که اسرائیل قصد دارد به ایران حمله کند؛ همان‌طور که تاسیسات هسته‌ای عراق را در سال ۱۹۸۱ و تاسیسات هسته‌ای سوریه را در سال ۲۰۰۷ هدف قرار داد.
 
در این مقاله، همچنین به سخنان سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل اشاره شده که حمله به ایران را یک گزینه رو به رشد دانسته و گفته بود که دولت ایالات متحده می‌خواهد برای جلوگیری از ساخت زرادخانه هسته‌ای، به حکومت کنونی ایران پایان دهد.
 
فیدل کاسترو پیش از این نیز چندین بار به پیامدهای آغاز جنگ با ایران هشدار داده بود. او در تیرماه ۸۹ و همزمان با بالاگرفتن احتمال حمله به ایران تذکر داد که هرگونه اقدام نظامی آمریکا علیه ایران، جنگی تمام عیار به راه خواهد انداخت.
 
پیش از آن نیز او حمله نظامی به ایران را فاجعه‌بار خوانده و گفته بود که جنگ با ایران ایران می‌تواند در نهایت منجر به آغاز یک جنگ هسته‌ای جهانی شود.
 
آقای کاسترو در بخش دیگری از مقاله خود همچنین از گزارش آژانس اتمی انتقاد کرده و درمقاله خود نوشته است: این گزارش جهان را به جنگ اتمی نزدیک خواهد کرد چراکه اسرائیل نیز کلاهک‌های اتمی اعلام نشده زیادی دارد و می‌تواند هر نقطه از جهان را هدف قرار دهد.
 
کشورهای غربی پس از گزارش اخیر یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر این‌که برنامه هسته‌ای ایران، پوششی برای توسعه سلاح‌های هسته ای است، به دنبال افزایش فشار بر ایران هستند.
 
پیش از انتشار گزارش آژانس، گمانه‌زنی درباره حمله نظامی به ایران آغاز و خبرهایی درباره اعمال فشار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل بر مقام‌های اسرائیل برای حمله به ایران منتشر شده بود.
 
اما آقای باراک با رد این خبر آن را «توهم‌آمیز» توصیف کرد و گفت که زمان اتخاذ چنین تصمیمی فرا نرسیده و اسرائیل باید برای شرایط دشوار آماده باشد و در‌‌‌‌نهایت امنیت خود را تامین کند.
 
وزیر دفاع آمریکا نیز حمله نظامی را آخرین راه چاره برای جلوگیری از برنامه‌های اتمی ایران دانسته و گفته است که آمریکا با تمرکز بر گفت‌وگو، به دنبال مذاکره با متحدان خود است تا تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند.
 
گمانه‌زنی درباره حمله به ایران و اهداف اتمی این کشور، واکنش مقام‌های ارشد ایران را نیز در پی داشت.
 
در همین رابطه، رهبر جمهوری اسلامی گفت که ایران با هرگونه تجاوز و حتی تهدید با قدرت کامل برخورد می‌کند رئیس‌جمهوری ایران نیز گفت ملت ایران سرسوزنی عقب‌نشینی نخواهد کرد.
 
از سوی دیگر وزیر امورخارجه فرانسه دیروز تاکید کرد که ‌مداخله نظامی بدترین اقدام خواهد بود و جهان را وارد چرخه غیرقابل‌مهاری خواهد کرد.‌
 
وزیر خارجه آلمان نیز نسبت به حمله نظامی به ایران هشدار داده و انتخاب چنین گزینه‌ای را «غیرسازنده» خوانده است.

+139
رأی دهید
-20

IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
فیدل کاسترو این پیر خرفته کمونیست که سال‌ها هست مردمه خودش را در گدا خانهٔ بسته‌ائ به اسم کوبا در اسارت و ذلت و گرسنگی تحت شدید‌ترین اختناق از نوع استالینی آن محبوس کرده است، لطفی‌ به بشیریت بکند و هر چند وقت از قبرش در نیاد زره زیادی بزنه. بمیر ای‌ پیره بی‌ سواده سلّاخ کمونیست، ننگ بر تو و متحدانه اسلامیت در بیت ولایت جهلو سیاهی وقیحِ خامنه‌ای
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 00:38
homa--ir - هامبورگ - المان
هنور این زنده است . و یار داره وق وق میکند
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 02:00
با احترام - منچستر - انگلستان
مونیخ -المان اگر اسرائیل ظلم مکند ما باید بگوئیم دین یهودی بد هست یا دولت ایران بد میکند باید بگوئیم اسلام بد هست یا امریکا بدی میکند ما باید بگوئیم مسیحی بد هست هیچ وقت به اعتقاد و مذهب کسی توهین نکن با احترام
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 02:08
Royan - بوخوم - آلمان
ای بابا این هنوز زنده است.
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 03:08
hashamdar - تهران - ایران
اشغال تو اگه بیل زنی‌ یه بیل به ک.. خودت بزن نمیخواد سخنرانی‌ کنی‌، ایران طبل توی خالیه در این لحظه. یک دندون وقتی‌ درد میگیره میکشنش میندازنش دور، ایران هم همون دندونه هستش، مرگ یه بار شیون یه بار.. دیگه چرا ز‌ر مفت میزانی‌ کمونیست اشغال...
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 05:04
دنیای وحشی - تهران - ایران
کاملا با فیدل کاسترو موافق هستم و حمله هرکشوری به ایران دقیقا عین خودکشی برای آن کشور محسوب خواهد شد و اگر کسی مدعی وطن پرستی و میهن دوستی دارد نمی بایستی به دشمن حتی اجازه آوردن نام ایران را بدون وضو برزبانشان را به آنها بدهد.چه برسد که خواب و خیالهای حمله نیز درمغز کودنشان برعلیه ایران داشته باشند
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 07:54
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
مارکسیسم + اسلام=۳۳ سال دزدی جنایت در ایران!!!!!!!!
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 09:38
sobat - تهران - ایران
زنده باشی مرد سیاست و عمل....درود بر تو.....زندگینامه ات بیانگر شخصیت توست....ایشالله خامنه ای و احمدی نژاد بلا گردونت بشن.....صد سال زنده باشی.......
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 12:23
Mithra - پاریس - فرانسه
مونیخ_ آلمان . از طرز نوشتنتان پیدا است که کمونیست ستیز نابی تشریف دارید و لاجرم بایستی باور کرد که درست به همین دلیل ایران دوست طراز اولی هستید. عاشق اسراییل و آمریکا هم هستید و این خود دلیل دیگری بر ایران دوستیتان است. حالا لطفاء بفرمایید چقدر بدهیم راضی میشوید دست از سر کچل ایران بردارید؟ ناگفته نماند که کاسترو اگر بداند که به او علاقه ندارید ممکن است حالش دگرگون شده دوباره سرطانش عود کند. فرانسه پاریس
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 18:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.