بازداشت ۴۵ طلافروش در مشهد

روزنامه خراسان نوشت: ۴۵ نفر از طلافروشان مشهدی که اقدام به خرید طلاهای مسروقه از عاملان جنایت و سرقت‌های مسلحانه از طلافروشی‌ها کرده بودند با دستور مقام قضایی دستگیر شدند.

در پی اعترافات ۵ نفر از عاملان جنایت و سرقت‌های مسلحانه از طلافروشی‌ها که چندی قبل با تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی در مشهد دستگیر شدند، ریشه‌یابی و کشف زوایای پنهان این پرونده، با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی امام وردی در دستور کار کارآگاهان اداره جنایی آگاهی قرار گرفت و در همان مراحل اولیه تحقیقات 2 نفر از طلافروشان به اتهام خرید طلاهای مسروقه دستگیر شدند.

این در حالی بود که تبهکاران مسلح در اعترافات خود عنوان کردند که حدود 75 درصد از طلاهای مسروقه را به طلافروشی‌های مشهد فروخته اند. بنابراین با توجه به اهمیت موضوع، مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده سرقت‌های مسلحانه اخیر، دستور داد تا کلیه خریداران اموال مسروقه دستگیر و به دادسرا معرفی شوند.

این گزارش حاکی است: به دنبال دستور قاضی پرونده، کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی، تحقیقات گسترده ای را با بازجویی‌های مکرر از تبهکاران جانی آغاز کردند و آنان در طول بازجویی‌ها اسامی و آدرس‌های 45 طلافروش مشهدی را که طلاهای مسروقه را خریداری کرده بودند به کارآگاهان ارائه دادند. با تکمیل تحقیقات این پرونده، کارآگاهان پلیس آگاهی نیز این افراد را برای رسیدگی به اتهام‌شان دستگیر و به شعبه 804 بازپرسی مجتمع قضایی شهید قدوسی معرفی کردند.

قاضی حسین امام وردی با تأیید خبر دستگیری طلافروشان مشهدی گفت: این افراد در پرونده سرقت های مسلحانه اخیر به اتهام خرید اموال مسروقه دستگیر و به دادسرا معرفی شده‌اند.
 
این مقام قضایی با اشاره به این که حدود 4 نفر از طلافروشان مذکور مقدار زیادی طلا را از متهمان این پرونده خریداری کرده‌اند افزود: عاملان سرقت‌های مسلحانه به تعداد زیادی از طلافروشان مشهدی، طلاهای مسروقه را فروخته اند که پس از بررسی‌های لازم و بازجویی از متهمان، 45 نفر از طلافروشان به اتهام خرید اموال مسروقه تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا خریداران اموال مسروقه بازداشت شده اند یا خیر؟ نیز گفت: همه این افراد با صدور قرار تأمین مناسب در حال حاضر آزاد شده اند تا پس از تکمیل تحقیقات و سیر مراحل قانونی در دادگاه محاکمه شوند و رأی قضایی درباره آنان صادر شود.

قاضی امام وردی ضمن هشدار به خریداران اموال مسروقه گفت: صنف طلافروش از جمله اصناف حساسی است که همواره مورد طمع تبهکاران قرار می‌گیرند و متأسفانه باز هم طلاهای مسروقه را همین صنف خریداری می‌کنند چرا که افراد عادی به دلیل ترس از تقلبی بودن طلا و یا اعتماد نداشتن به فروشنده، هیچ‌گاه خارج از مراکز معتبر طلا خریداری نمی‌کنند.

قاضی شعبه 804 مجتمع قضایی شهید قدوسی مشهد اضافه کرد: اگر طلافروشی هنگام خرید طلای بدون فاکتور و ناشناس حتی یک لحظه بیندیشد که ممکن است این طلاها ساعتی قبل از یکی از همکارانش سرقت شده که در این سرقت همکاران آنان کشته شده است به یقین از خرید آن امتناع می کند اما متأسفانه گاهی برخی از آنان به دلیل شگردهای پیچیده تبهکاران و در موارد اندک نیز به دلیل سودجویی، فریب می‌خورند و طلای مسروقه را خریداری می‌کنند.

قاضی امام وردی با بیان این که اگر خریدار مال مسروقه نباشد به یقین ارتکاب جرایم خشن و به ویژه سرقت از طلافروشی‌ها به شدت کاهش می‌یابد تصریح کرد: آگاه سازی افراد جامعه و برخورد قاطع قضایی با مالخران اموال مسروقه، در پیشگیری از وقوع جرایم خشن نقش موثر و مهمی دارد بنابراین اتحادیه‌های طلافروشان در کشور باید راهکار مناسبی را برای جلوگیری از خرید طلاهای بدون فاکتور به اعضا و فروشندگان طلا ارائه کنند.

وی ضمن توصیه به فروشندگان و بنکداران طلا برای خودداری از خرید طلا از افراد ناشناس و بدون فاکتور خاطرنشان کرد: در حال حاضر تحقیقات قضایی در پرونده سرقت‌های مسلحانه و قتل ادامه دارد و متهمان این پرونده با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان شده‌اند.

شایان ذکر است: ۵ نفر از اعضای یک باند مخوف سرقت مسلحانه که جرایم خود را از سال‌ها قبل آغاز کرده بودند و به طلا‌فروشی‌های مشهد دستبرد می‌زدند اواخر مهرماه گذشته با تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی و دستورات صریح مقام قضایی دستگیر شدند.

+69
رأی دهید
-52

romano - تهران - ایران
نه بابا از اعتصاب می‌ترسین دارین زهره چشم می‌گیرید بازار طلا و ارز از پارسال مثل بمب ساعتی منتظر یک انفجاره.
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 05:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.