مخالفان بشار اسد: ۷۰ نفر در درگیری های روز دوشنبه سوریه کشته شدند

مخالفان بشار اسد، رییس جمهور سوریه، می گویند که در جریان سرکوب های روز دوشنبه در این کشور ۷۰ نفر کشته شدند که به گفته آنها، بسیاری از این تلفات مربوط به سربازانی است که مورد حمله نظامیان جداشده از ارتش قرار گرفتند.

                      مخالفان بشار اسد: ۷۰ نفر در درگیری های روز دوشنبه سوریه کشته شدند
 
خبرگزاری‌ آسوشیتدپرس شمار کشته‌شدگان این روز را بیش از ۵۰ نفر اعلام  کرده‌ است اما خبرگزاری های فرانسه و رویترز در گزارش های دیگری، تعداد قربانیان را حدود ۷۰ نفر گزارش کرده‌ اند.
 
بنا بر این گزارش‌ها روز دوشنبه یکی از خونین‌ترین روزها در سوریه از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در هشت ماه گذشته در این کشور بود.
 
«دیده بان حقوق بشر سوریه» که در لندن مستقر است از کشته شدن ۶۹ نفر طی روز دوشنبه خبر داده که به گفته این نهاد، ۳۴ تن از آنان سرباز بوده‌اند. تمرکز این خشونت‌ها بیشتر در استان جنوبی درعا گزارش شده‌است.
 
برپایه اعلام سازمان ملل متحد در اعتراض‌های هشت ماهه سوریه نزدیک به ۳۵۰۰ نفر کشته شده‌اند که بیشتر آنها غیر نظامی‌اند.
 
اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در تلاشی تازه برای وادار ساختن بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه، به توقف خشونت‌ها علیه معترضان، ۱۸ مقام دیگر دمشق از جمله معاون وزیر کشور سوریه را به فهرست تحریمی خود افزودند.
 
با این اقدام، شمار افرادی که به خاطر سرکوب مخالفان در سوریه، توسط اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند به ۷۴ نفر رسید.
 
بنا به تصمیم اتحادیه اروپا، شرکت‌های کشورهای عضو این اتحادیه نیز از دادوستد با ۱۹ سازمان و شرکت سوری ازجمله «سیریاتِل» منع شده‌اند.
 
شرکت «سیریاتل» بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه در سوریه‌است و رامی مخلوف، پسر دایی بشار اسد کنترل آن را در اختیار دارد.
 
روز یک‌شنبه ملک عبدالله، پادشاه اردن، نیز در گفت‌وگویی با شبکه بی‌بی‌سی به بشار اسد، توصیه کرد از ریاست جمهوری سوریه کناره‌گیری کند.
 
ملک عبدالله گفت اگر وی به‌جای بشار اسد بود از سمت خود کناره می‌گرفت و «کار را به دست کسی می‌سپرد که بتواند وضعیت کشور را اصلاح کند.»
 
پیش از این، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، و اتحادیه اروپا به طور علنی خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت شده‌اند ولی در میان کشورهای عربی و به ویژه همسایه سوریه، تاکنون چنین اظهار نظر علنی مطرح نشده بود.
 
دولت حاکم در دمشق هنوز به اظهارات پادشاه اردن واکنش نشان نداده‌است اما این توصیه ملک عبدالله خشم هواداران بشار اسد را در پی داشته و به گزارش خبرگزاری فرانسه، شامگاه دوشنبه بیش از ۱۰۰ تظاهرکننده هوادار اسد به سفارت اردن در دمشق وارد شده و پرچم اردن را پاره کردند.
 
اتحادیه عرب در واکنش به ادامه کشتار و سرکوب شهروندان سوریه، عضویت دمشق در این اتحادیه را به حال تعلیق درآورده‌است. در واکنش به این اقدام، ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه اقدام اتحادیه عرب را «شرم‌آور و زشت» خوانده‌است.
 
از سوی دیگر، احمد داوداغلو، وزیر خارجه ترکیه، نیز روز دوشنبه در کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور گفت: «آنهایی که در خاورمیانه با مردم خود نمی‌سازند و نمی‌توانند مردم را راضی نگه دارند، خواهند رفت.»
 
روز شنبه هزاران نفر از هواداران بشار اسد، به خاطر حمایت آنکارا از تعلیق سوریه در اتحادیه عرب، به سفارت و کنسولگری ترکیه در حلب و دمشق حمله‌ور شدند.

+160
رأی دهید
-20

pull.over - دوحه - قطر
مرگ بر بشار و مرگ بر نظام جمهوری اسلامی که از این جونورا دفاع میکنه.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 17:06
greentree - تهران - ایران
اسد شده مثل سگهای هار که فکر میکنه با کشتار می‌تونه بیشتر بمونه ،خاک بر اون سرت کنم که تمامی‌ مردمت رو آواره کردی به کشورهای دیگه .من فکر میکردم این اسلام کمی‌ به شما‌ها محبت یاد میده نگو که همه چیز بر عکسه
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 18:13
با احترام - منچستر - انگلستان
pull.overدوحه-قطر نمیدانم ناسزا گفتن کار ایرانیان نیست من وتو سیاستمدار نیستیم از پشت صحنه چیزی نمیدانیم
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 20:19
pull.over - دوحه - قطر
با احترام - منچستر - انگلستان:درسته که سیاست مدار نیستیم ولی اینقدر بی احساس نیستیم که خبر کشته شدن این همه انسان رو بشنویم و هیچی نگیم! ضمنا هموطن شما چیکار داری به پشت صحنه؟ کدوم پشت صحنه؟ دیگه چه چیزی واضح تر از این که نظام از تمامی این کشتارها حمایت میکند؟ از مردم بحرین دفاع میکنند،اوکی این خوبه و کارشون درست،اما مگر مردم ایران و سوریه انسان نیستند؟ به خاطر منافعت حاضر بشی این همه انسان کشته بشن؟ که چی بشه؟ حالا خوبه نظام شب و روز سنگ اسلام رو به سینه میزنه! اسلام میگه هر جا دلت خواست دفاع کن هر جا نخواست نکن؟ مظلوم مظلومه! فرقی ام نمیکنه کجایی باشه! بعدش اینکه گفتی ناسزا کار ایرانیان نیست! نه هموطن!اتفاقا ناسزا گویی جزیی از فرهنگ ایرانیان است.پیشنهاد میکنم فقط یک بار بنشینید و بازی های لیگ برتر ایران رو نگاه کنید.نکند کسانی که در ورزشگاه فحش میدهند ایرانی نیستند؟
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 22:49
با احترام - منچستر - انگلستان
دوحه-قطر بس بیا من وتو خود را اصلاح کنیم همه ما انسانیم چه عرب چه ترک چه فارس یا هر کسی دیگر
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 02:26
massoudoslo - اسلو - نروژ
پیروز و همیشگی باد مردم دلاور سوریه ! با وجودی که چند میلیون نیستند تا امروز تسلیم و سرکوب نشدند !! احترام قلبی ام را برایشان دارم .
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 08:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.