فرانسه: حمله به ایران جهان را به ورطه‌ای مهارناپذیر می‌کشاند

فرانسه: حمله به ایران جهان را به ورطه‌ای مهارناپذیر می‌کشاند

وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا بر تشدید تحریم‌ها علیه ایران تاکید کرده‌اند

وزیر خارجه فرانسه هشدارداده است که اقدام نظامی علیه ایران به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور، جهان را به "ورطه‌ای غیرقابل مهار" خواهد کشاند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلن ژوپه بعد از نشست وزاری خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که این اتحادیه تحریم‌ها علیه ایران را تشدید خواهد کرد و از "بانک سرمایه‌گذاری اروپا" خواهد خواست تا پرداخت وام به جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند.


آقای ژوپه گفت: "آشکار است که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که ایران در حال پیشرفت در زمینه ساخت تسلیحات هسته‌ای است. این خطری بزرگ برای ثبات منطقه و جهان است."

با وجود این وزیر خارجه فرانسه هشدار داد که هر گونه "مداخله نظامی، بدترین اقدام خواهد بود و ما را به ورطه ای غیرقابل مهار خواهد کشاند."

پیش از این وزیر خارجه آلمان نیز مشارکت این کشور در هرگونه گفت‌وگو درباره اقدام نظامی احتمالی علیه ایران را رد کرده بود.

در پی انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ایران را به تحقیقات در زمنیه تسلیحات هسته‌ای متهم می‌کند، کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافقت خود را برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران اعلام کرده‌اند.

"تحریم‌های بیشتر، دو هفته دیگر"

به گزارش خبرگزاری رویتر، وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه، اقدام عملی درباره اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران را به اجلاس آتی خود در اول ماه دسامبر موکول کردند.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه گفته است ایران هیچ تمایلی به مذاکره نشان نمی‌دهد و به همین دلیل "ما تحریم‌ها را تشدید خواهیم کرد. ما از بانک سرمایه‌گذاری اروپا خواهیم خواست تا سرمایه‌گذاری در ایران را متوقف کند. این سلاحی است که ما امروز می‌توانیم استفاده کنیم و مطمئنا از آن استفاده خواهیم کرد."

پیش از شروع نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا گفت که "مسیری دوگانه" در قبال ایران در پیش گرفته می‌شود. او از یک سو امکان مذاکره را در صورتی که "ایرانی‌ها واقعا اهل مذاکره باشند"، مطرح کرد و از سوی دیگر وعده داد که فشارهای بیشتری از طریق اعمال تحریم‌های تازه بر ایران وارد خواهد شد.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان با وجود رد مشارکت در اقدام نظامی علیه ایران گفته است: "اگر ایران همچنان از همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کند، اعمال تحریم‌های سخت‌تر اجتناب‌ناپذیر خواهد بود."

دو روز بعد از انتشار گزارش تازه مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و متهم کردن ایران به تحقیق در زمینه ساخت تسلیحات اتمی، دیپلمات‌ها اعلام کردند دولت‌های عضو اتحادیه اروپا طی "چند هفته آینده" دور تازه تحریم‌ها علیه ایران را تصویب خواهند کرد.

ایران با تاکید مجدد بر غیرنظامی بودن فعالیت‌‎های اتمی‌اش، می‌گوید به هر گونه تحریم غرب "پاسخی گزنده" خواهد داد.

فرانسه و آمریکا پیشتاز وضع تحریم‌های تازه علیه ایران شده‌اند، اما از آنجا که روسیه و چین چندان موافق تحریم نیستند، به نظر می‌رسد فعلا تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا تنها ابزار غیرنظامی غرب برای تغییر در مشی ایران باشد.

+38
رأی دهید
-69

IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
هیچ اتفاقی هم نخواهد افتاد، ۴ تا آفتابه لگن و چند تا بسیجیه مزدور قابل نیستند که جهان بخواد به ورطه خطرناک بیوفته! بزنید، حمله کنید، ریشه کن کنید این دستگاه جهلو سیاهی را آی‌ ارتش نیرومنده آمریکا+اسرائیل+ناتو
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 03:15
khosh bavar - يزد - ايران
فقط این تحریمها باعث قدرتمندتر شدن ایران آخوندی میشود و تاریخ اینرا به همه نشان داده که هیچ کشوری حتّی کره شمالی و کوبا را نتونستید از طریق تحریم شکست بدهید تا چه برسه به ایران و عراق که در زمان صدام هم آنرا تا سر حد مرگ محاصره اقتصادی کرده بودید !
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 03:38
آتئیست - تهران - ایران
این دو تا چرا رژ لب نمی زنند ؟
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 08:36
kamran63 - ليون - فرانسه
قابل توجه اونهایی‌ که فکر میکنند که به ایران حمله نظامی خواهد شد !! البته این صحبتها تا وقتی‌ اعتبار داره که ایران از ساختن بمب اتمی‌ دست برداره ...
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 11:51
fdsa60 - تهران - ایران
برای کشورهای زالو صفتی مثل شما بد نشده که؟شرکت پژو 70 درصد تولید ماشین ایران رو در اختیار داره و از این راه پول خوبی به جیب میزنه همین پژو 405 که حداقل 25 سال از تولیدش میگذره هنوز با افتخار در ایران تولید میشه و 15.5 میلیون تومان به فروش میرسه .اگه راست میگید شرکت پژو را ملزم به قطع رابطه کنید آقایان اروپایی زالو صفت.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 08:46
love home - گلاسگو - اسکاتلند
تو گله گاوها همیشه شیرها به گاو مریض وپیر.حمله میکنند.تحریمها همین کار رو دارن با ایران میکنن به زودی میشه مثل آخرای عراق که. نه توان شاخ زادن داشت نه توان لگد زدن.با این فشار مردم هم کاری نمیکنن
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 10:40
دستان - تهران - ایران
شما تا حالا دست به هر کاری زدید جز حمله نظامی که جرات انرا ندارید.تحریم های شما خلل بوجود می اورد ولی نمی تواند مانع خواست ایران گردد.وروزی خواهد رسید که باید جواب پس دهید به امید نزدیکی هر زودتر ان روز
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 10:59
iran london - شیراز - ایران
راست میگه شما قدرت ایران رو دست کم گرفتید.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 14:36
lion,hd - نوکیا - فنلاند
سلام به جامعه محترم ...عضو جدید هستم ،خوش باشید
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 15:21
joneper - تهران - ایران
هیچ کس نمی تونه به ایران حمله کنه همش حرف مفته
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 22:06
roxana_110 - تهران - ایران
فرانسه یکی از طرفداران پر و پا قرص حکومت ایرانه درست مثل سال 57 که اون ژیسکار دستن لعنتی ما رو به این روز انداخت
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 23:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.