دفتر عبدالله نوری: رایزنی برای بازگشت به نظام دروغ و شایعه است

دفتر عبدالله نوری: رایزنی برای بازگشت به نظام دروغ و شایعه است

عبدالله نوری، وزیر کشور دولت خاتمی


 دفتر عبدالله نوری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی در بیانیه‌ای خبرهای منتشر شده در مورد رایزنی‌های او با اصلاح‌طلبان برای «شرکت در انتخابات و بازگشت به نظام» را شایعه‌پراکنی با هدف «مشروعیت بخشیدن به صاحبان قدرت» خواند.

 وزیر ارشاد دولت نهم، محمدحسین صفارهرندی دو روز پیش (شنبه ۲۱ آبان) مدعی شد اصلاح‌طلبان در جلسات خصوصی خود می‌گویند «باید به هر قیمتی به نظام باز گردیم.» او همچنین گفته است «عبدالله نوری، کسی که شعار خروج از حاکمیت را سر می‌داد، امروز به خاتمی می‌گوید: اگر من جای تو بودم می‌رفتم و پشت در خانه رهبری می‌نشستم تا ایشان اجازه ملاقات دهند.» دفتر نوری با انتشار بیانیه‌ای این ادعا را بی‌اساس و دروغ خوانده است. خاتمی نیز روز گذشته بار دیگر بر شرط‌های خود برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مجلس تاکید کرده است.


 
«مشروعیت بخشیدن به صاحبان قدرت»


 
در بیانیه‌ی دفتر عبدالله نوری بدون نام بردن از صفارهرندی اظهارات روز شنبه‌ی او در مورد رایزنی نوری «با فعالان و چهره‌های اصلاح‌طلب درباره چگونگی بازگشت به نظام» سخنانی «نادرست و آمیخته با دروغ و تحریف» خوانده شده است. در این بیانیه که متن آن روز دوشنبه، ۲۳ آبان در روزنامه اعتماد منتشر شد، ادعاهای صفارهرندی «ترفندی شیطنت‌آمیز در ادامه خط شایعه‌پراکنی و اختلاف‌افکنی در صف جریان اصلاح‌طلبی» توصیف شده است.
دفتر وزیر کشور سابق با اشاره به خبرهایی که اخیرا در رسانه‌های نزدیک به حکومت منتشر شده در بیانه‌اش می‌نویسد، هدف «این قبیل شایعه پراکنی‌ها، ... استفاده از اعتبار سیاسی و جایگاه اجتماعی چهره‌های مورد حمایت مردم برای مشروعیت بخشیدن به صاحبان قدرت» است.


تاکید مجدد خاتمی بر شرط‌های حضور در انتخابات

دفتر عبدالله نوری: رایزنی برای بازگشت به نظام دروغ و شایعه است 
محمد خاتمی برای شرکت در انتخابات شرط‌هایی گذاشته است  
 

محمد خاتمی بارها اعلام کرده که اصلاح‌طلبان تنها در انتخاباتی شرکت می‌کنند که آزاد برگزار شود. او برای مشارکت در انتخابات نهمین دوره مجلس که اسفندماه برگزار می‌شود شرط‌هایی تعیین کرده که آزادی زندانیان سیاسی، پایان دادن به حبس خانگی دو نامزد معترض به نتایج اعلام شده‌ی انتخابات سال ۸۸، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، و باز شدن فضای سیاسی کشور مهمترین آنها هستند.
بر خلاف خبرهایی که در مورد تمایل سران اصلاح‌طلبان به "شرکت در انتخابات به هر قیمتی" منتشر می‌شود خاتمی روز گذشته، ۲۲ آبان نیز بار دیگر بر شرط‌های یاد شده تاکید کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی محمد خاتمی، او در جمع جوانان اصلاح‌طلب آذربایجان گفته است اگر شرایط مورد نظر فراهم شود مردم "اینقدر باگذشت و بزرگوار" هستند که به رغم رنج‌هایی که کشیده‌اند در انتخابات شرکت کنند.


 
«بزرگان هم بگویند مردم نمی‌آیند»


 
رئیس جمهور پیشین همچنین به سران حکومت هشدار می‌دهد که «زمان به سرعت می‌گذرد و ممکن است فرصت‌ها از دست برود.» خاتمی با اشاره به این که «نمی‌شود انتخابات به سبکی باشد که یک سلیقه می‌پسندد و همه محدود باشند و ‏همه مجبور باشند شرکت کنند» تاکید می‌کند، اگر انتخابات آزاد، سالم و رقابتی برگزار نشود «بزرگان و افراد مؤثر هم اگر بگویند شرکت کنند مردم ‏شرکت نخواهند کرد.»
خاتمی در بخش دیگری از سخنانش شرط جلوگیری از رواج فساد مالی و قانون‌گریزی صاحبان قدرت را وجود آزادی عنوان کرد و گفت «اگر آزادی باشد جلوی انحراف گرفته می‌شود اگر آزادی باشد کسانی‌که قدرت دارند ‏مجبور می‌شوند در چارچوب قانون حرکت کنند و مطابق قانون عمل کنند.»


 
دیدار و رایزنی خاتمی و نوری


 
شخصیت‌های برجسته‌ی اصلاح‌طلب پنهان نمی‌کنند که در دیدارهای اخیرشان مسائل مربوط به انتخابات نیز مورد بحث قرار گرفته است. آنچه مورد اختلاف است شایعاتی است که نزدیکان حکومت در مورد چشم‌پوشی آنان از شرط‌های خاتمی برای حضور در انتخابات منتشر می‌کنند. در بیانیه‌ی دفتر نوری نیز تحریف و نقل نادرست مواضع اصلاح‌طلبان مورد انتقاد قرار گرفته است.
روزنامه اعتماد ۱۷ مهرماه به نقل از یکی از نزدیکان عبدالله نوری نوشت «وزیر کشور دولت اصلاحات در ادامه دیدارهایی که با فعالان سیاسی دارد اخیرا هم دیداری با رییس‌جمهور سابق کشورمان داشته است. یکی از محوری‌ترین مباحثی که در این دیدار صورت گرفته است مربوط به انتخابات مجلس است.»


 
جوانان، رهبران جنبش‌های اعتراضی


 
خاتمی در بخش دیگری از اظهاراتش بدون نام بردن از رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، به سخنان اخیر او در مورد امکان تغییر نظام سیاسی ایران و واگذاری انتخاب رئیس جمهور به مجلس اشاره کرد و گفت «بحث پارلمانی یا ریاستی که مطرح می‌شود اصل این است که آیا مردم سالاری ‏هست یا نه؟اگر باشد شکل آن مشکل ندارد ولی اگر نباشد هر کدام ممکن است ‏مشکل داشته باشد. دغدغه باید این باشد که چقدر رای مردم موثر است؟چقدر مردم ‏می‌توانند اظهار نظر کنند؟»
رئیس جمهور پیشین می‌گوید «انتخابات قلب مردم سالاری است و انتخابات یعنی همه مردم با همه سلایق با همه ‏گرایش‌ها با همه قومیت‌ها با همه سلیقه‌ها و گرایش‌های اعتقادی و سیاسی ‏بتوانند شرکت کنند و رای بدهند.‏» او همچنین خود را "یک فرد کوچک از جریان اصلاحات» خواند و گفت رهبری حرکت‌های اجتماعی بر عهده‌ی جوانان است. خاتمی برای اثبات این نظر به جنبش‌های اعتراضی در منطقه اشاره کرد و افزود «در جریانات اخیر منطقه هم رهبر برجسته نمی‌بینید، اتفاقا جوانان جلودار هستند ‏و جمع می‌شوند و برای خود حرف می‌زنند و صحبت می‌کنند و تصمیم می‌گیرند.‏»

+30
رأی دهید
-103

a.ahooraei - اهواز - ایران
بی خیال بابا ! سگ زرد برادر شغاله. حالا که بازیشون نمیدن همه مردمی شدن.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 18:25
Dionysos - پارسی - فرانسه
ببندید بابا ...!!! اصلاح طلب و اصول گرا خبر مرگ همتون رو بشنویم! دست از سر مردم بردارید. کسی به شما اعتماد نداره،مردم از ولایت فقیه منزجرند، صحبت از انتخابات می کنید؟ تا کی دروغ و دزدی و آدمکشی؟ نظام اسلامی رو بگذارید در کوزه آبش رو بخورید، مردم دنبال یابو نیستند، مردم آزادی می خوان، عدالت می خوان، یک حکومت سکولار بدون دخالت مذهب و مذهبی ها می خوان. گورتون رو گم کنید . مرگ بر جمهوری اسلامی و ولایت فقیه تون!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 17:49
reza تورونتو - ترونتو - کانادا
نتیجه پایان داستان این هفته : و روباه دوباره به گرکها گفت با انتخاب راسوی احمق به عنوان ریسئ دولت جانوران وحشی شما وحشیانه این ملت را دریدید و فرزندانشان را کشتید واجازه ندادید تا بر مزار عزیزانشان کریه کنند حال این ملت اماده شودند تا ما جانوران حیله کر و خون خوار را از سرزمینشان بیرون کنند اجازه دهید که ما اصلاح طلبان حیله گر به میدان بیایم تا دوباره این ملت را گول بزنیم و بر تخت حگومت بشینیم و خون این ملت را بریزیم و چنین شود که خاتمی و گنجی و شیرین عبادی موسوی کروبی و...... جمع شودند تا در خارج و داخل ایران برنامه حکومت حیله گران را بریزند ملت ایران شب خوش برید دوباره بخوابید تا دولت حیله گران بپاشود پایان داستان تا دولت بعد...
دوشنبه 23 آبان 1390 - 19:15
بی خیال - کرمان - ایران
a.ahooraei - اهواز - ایران دوست عزیز از اسم ما استفاده نکن. در غیر این صورت فیلتر می شی. بعد هم این پیام برات میاد:. با استناد به قانون جرایم رایانه ای. دسترسۍ به تارنماۍ فراخوانده شده امکان پذیر نمۍ باشد. رسیدگی به گزارشات و شکایات: filter@dci.ir!!!!!!!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 20:56
فارسان - مرکزی - ایران
اصلاح طلب و یا اصول گرا پشت روی یک لباسند این خانه از پای بست ویران است.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 22:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.