پایه‌گذار برنامه موشکی سپاه در انفجار مهمات کشته شد


حسن مقدم، بنیان گذار برنامه موشکی سپاه، از کشته‌شدگان انفجار زاغه مهمات در ملارد است. در اطلاعیه سپاه پاسداران آمده که وی مسئول سازمان خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه و از افراد موثر در توسعه صنعت دفاعی ایران بوده است.

 
پایه‌گذار برنامه موشکی سپاه در انفجار مهمات کشته شد

 

متن اطلاعیه سپاه پاسداران در باره سردار حسن تهرانی مقدم روز یکشنبه (۲۲ آبان / ۱۳ نوامبر) در خبرگزاری‌های ایرانی منتشر شده است. در این اطلاعیه که به‌مناسبت تشیع جنازه کشته شدگان انفجار در زاغه مهمات ملارد نگاشته شده، از "سرلشکر پاسدار حسن مقدم" به عنوان مسئول خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه، بنیان‌گذار واحد توپخانه و موشکی سپاه در دوران جنگ هشت ساله" یاد شده است.
 
 در این اطلاعیه آمده که سردار حسن تهرانی مقدم سابقه‌ای سی ساله در سپاه و نقشی موثر در توسعه صنعت دفاعی کشور داشته است. واحد مرکزی خبر وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز وی را " پژوهشگر دانشگاه امام حسین" معرفی کرده است.
 
 طبق اخبار رسمی، انفجار روز شنبه (۱۲ نوامبر/۲۱ آبان)  در زاغه مهمات یکی از پادگان‌های سپاه در ملارد واقع در۲۰ کیلومتری تهران۱۷ تن از اعضای سپاه را به کام مرگ برده که حسن مقدم یکی از آنها است. اطلاعیه سپاه پاسداران چیزی در باره علت حضور حسن مقدم در این پادگان نگفته اما تاکید کرده که « مجاهدت تلاش‌های فاخر وی در راه اندازی و سازماندهی واحدهای توپخانه و موشکی سپاه ادامه خواهد یافت.»
 
اخبار و آمار مربوط به انفجار زاغه مهمات سپاه در آغاز متناقض بودند. نخست خبرهای پراکنده‌ای از یک انفجار مهیب در حوالی تهران در فیسبوک منتشر شد و محل دقیق انفجار مشخص نبود. ساعتی بعد در حالی که دودی غلیظ در آسمان غرب تهران به چشم می‌خورد، معلوم شد که حادثه در پادگانی در منطقه شهریار و ملارد روی داده است.
 
به گفته رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه، این سانحه در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه روز شنبه و در یکی از مقرهای وابسته به سازمان جهاد خودکفایی سپاه روی داده و دلیل انفجار نیز، جابجایی مهمات بوده است. این مقام مسئول افزوده که بخش دیگری از مواد منفجره زاغه نیز پس از این منفجر شده‌اند که صدای مهیبی ایجاد کردند. این در حالی است که شهروندان ساکن تهران و کرج، تنها صدای یک انفجار را شنیده‌اند.

پایه‌گذار برنامه موشکی سپاه در انفجار مهمات کشته شد
 
به گفته نماینده شهریار در مجلس سانحه در واقع دو انفجار نزدیک به‌هم بوده است


 
 آمار کشتگان و مجروحان این سانحه نیز چند مرتبه تغییر کرد. برخی رسانه‌ها از کشته شدن دستکم ۴۰ تن و ده‌ها زخمی در این انفجار خبر دادند و شمار رسمی قربانیان از سوی  رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه ۲۷ نفر اعلام شد. وی کمی بعد با تصحیح این رقم به ۱۷ نفر، یادآوری کرد که عدد اعلام شده در فاکس ارسالی ناخوانا بوده است. وی آمار رسمی مجروحان این سانحه را ۱۶ نفر دانسته و افزوده که حال برخی از مجروحان وخیم است.
 
پیش از این مجتبی خالدی، کارشناس مرکز هدایت عملیات بحران در ایران گفته بود که رقم مجروحان انفجار۲۳ نفر است.
 
 
شایعات پس از انفجار

دود غلیظ ناشی از انفجار و صدای مهیب آن، شایعاتی را در زمینه حمله نظامی به ایران یا انجام آزمایش اتمی دامن زد. سپاه پاسداران اعلام کرد که این انفجار ربطی به "آزمایش هسته ای که برخی رسانه های بیگانه مطرح کردند" نداشته است. یک شهروند تهرانی به دویچه وله گفت: «بین مردم شایع شد که اسراییل حمله کرده اما وقتی دیدیم که اوضاع خیابان‌ها عادی است و رادیو هم چیزی نمی‌گوید، متوجه شدیم که چنین نیست.»
 
در نخستین ساعات پس از انفجار، گزارش‌های ضد و نقیضی در باره علت وقوع حادثه منتشر شده بود که بعضی از آنها از انفجار یک جایگاه گاز مایع حکایت داشت. هم زمان این شایعه بر سر زبان‌ها افتاد که انفجار، عمدی و ناشی از خرابکاری بوده است.
 
از سوی دیگر ورود امدادگران به پادگان محل انفجار تا ساعت‌ها با محدودیت روبرو بود. محمد مظفر، رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران، علت محدودیت‌ها را "احتمال انفجار مجدد" دانسته است.
 
مظفر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از وضعیت بحرانی پادگان ملارد خبر داد و افزود: «دود غلیظ مانع نجات آسیب دیدگان شده است. خیابان‌های اطراف پادگان توسط مسئولان مربوطه بسته شده تا عملیات امداد و نجات بهتر انجام شود ولی تنها شش نفر از امدادگران توانستند مجوز داخل شدن پادگان را اخذ کنند.» وی افزود اورژانس تهران در خارج از پادگان مستقر شده و نتوانست داخل پادگان شود.
 
واکنش های سپاه و نمایندگان مجلس
 
حسین گروسی، نماینده شهریار در مجلس ایران به خبرگزاری خانه ملت گفته است که سانحه در واقع دو انفجار نزدیک به هم بوده است. وی تاکید کرده که برخی ساختمان‌های اطراف محل حادثه لرزیده و شیشه های پاره‌ای بناها نیز شکسته‌اند. گروسی افزوده که که این پادگان فقط انبار مهمات بوده و سربازان در آنجا حضور نداشته‌اند.

پایه‌گذار برنامه موشکی سپاه در انفجار مهمات کشته شد
 
دود ناشی از این انفجار از فاصله دور قابل رویت بود


 
اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس ایران و یکی از فرماندهان سابق سپاه، در گفتگو با سایت خبرآنلاین این شایعه را که انفجار بر اثر "خرابکاری" بوده است تکذیب کرده و گفته که کمیسیون امنیت ملی روز دوشنبه، ۲۳ آبان ماه به بررسی علت این انفجار خواهد پرداخت.
 
کریم قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز تصریح کرده که این موضوع در کمیسیون بررسی می شود. او یه خبرگزاری مهر گفته است:« «آنچه مهم است یکی از مراکز حساس نیروهای مسلح زاغه مهمات است و کوچک‌ترین غفلت در این خصوص حادثه آفرین است.»
 
ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه، نیز به خبرنگاران گفته است که «نیروهای مسلح در حال بررسی موضوع هستند و باید منتظر انجام این بررسی‌ها بود.»
 
 خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که به‌دنبال کشته شدن سردار حسن تهرانی مقدم، برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله علی لاریجانی، رییس مجلس و سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران در خانه وی حاضر شده و با خانواده او ابراز همدردی کرده اند

+207
رأی دهید
-17

Royan - بوخوم - آلمان
هرچی از اینها بیشتر به درک واصل بشه ایران آلودگی اسلامی و آخوندیش کمتر میشه.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:44
massoudoslo - اسلو - نروژ
آقا مطمئن باشیم که این یه انفجار هسته ای کوچیک آزمایشی نبوده!!؟ باشه آقا قبول یه انفجار زاغه مهمات بوده .ولی تا یادم نرفته بگم شاید هم این جزوه مانور و هماهنگی ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران است که در سطوح بسیار بالا یی از قابلیت های جنگی خودش رو نشون میده که بگه ما اینم ! هنوز غرب و اسراییل حمله نکردن اینا قات زدن که !! یعنی اینطوری میخان اگه جنگ شروع شد جواب دندان شکن بدن !!؟ من هیچ بعید نمیدونم اگه جنگ بشه موشکها و مشک های روسی این رژیم که به طرف اسراییل هدف گرفته میشن تو شهر های ایران پایین بیفتند !!!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:39
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
هر چه از این پست فطرتا بیشتر هلاک شن ملت مظلوم ما بهتر نفس میکشند
دوشنبه 23 آبان 1390 - 03:53
بحرالعلوم - یزد - ایران
بوخوم - آلمان تو آلمان واست ... بودن که رفتی اونجا از مردن ملت خوشحال می شی؟
دوشنبه 23 آبان 1390 - 08:20
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
اگه با همون روش سنتی سقوط بالــگرد دخلشو می آوردن ارزونتر نبود؟!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 15:18
greentree - تهران - ایران
کار به جایی رسیده که بیشتر مردم آرزوی مرگ ان رژیم رو میکنند ،خوب حالا رهبر چه طور میخوای دوام بیاری ،تمامی‌ نیروهای چریکی و کماندوهای کشورهای خارجی‌ هم که بسیج شدند که دست به خرابکاریهای وسیعی بزنند ،این عاقبت ایستادن در برابر مردم هست در انتخابات ،
دوشنبه 23 آبان 1390 - 15:33
Davidoff - خارکوف - اوکراین
massoudoslo - اسلو - نروژ - دوست عزیز! متاسفانه موشکهای روسی بهترین و دقیق ترین و قوی ترین در نوع خود در دنیا هستند و بیشتر از اون متاسفانه این موشکها و یا تکنولوژی اونها در اختیار ایران است! روسیه شاید از نظر صنعت هوانوردی غیر نظامی از غرب عقب افتاده باشه ولی در زمینه صنایع نظامی و موشکی بسیار قوی و پیشرفته است و باز هم متاسفانه این صنعت پیشرفته نظامی روسها حساب و کتاب نداره و به راحتی در اختیار گروه های مافیایی قرار میگیره!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 13:56
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
دویدفف - خارکوف - اوکراین اگر مثل آن هواپیمای مسافر بری باشد که وای به حال مردم ایران
دوشنبه 23 آبان 1390 - 17:31
sedaye_sokoot1388 - تهران - ایران
با درود با خوندن نوشته های دوست عزیزmassoudoslo - اسلو - نروژ یاد یه جوک خیلی قدیمی افتادم ....زمان جنگ ایران وعراق جاسم وقاسم تصمیم گرفتم یه حرکتی برای پیشبرد جنگ انجام بدن خلاصه بدون اینکه چیزی از بمب وموشک سرشون بشه تویه حیاط خونه جاسم چندتا بشکه بزگ 220 لیتری رو به روی طول *درازا*روی هم جوش دادن وشروع کردن توش رو با گوگردای کبریت پر کردن چند ماهی گذشت تا بشکه ها پر شد یه سر مخروطی هم به بالاش وصل کردن وموشک ارواح عمه شون اماده شلیک به عراق شدخلاصه قاسم یه کبریت روشن کرد وبه فیتیله موشک زد وهر دو باسرعت به عقب دویدن روی زمین خوابیدن وچشماشون رو بستن صدای انفجار مهیبی اومد که علتش منفجر شدن موشک همونجا بود چشم باز کردن دیدن اثری از موشک نیست وکل خونه جاسم هم با خاک یکسان شده همون لحظه قاسم به جاسم نگاهی کرد وگفت پسر لا مذهب غجب موشکی بود اینجا رو اینطور داغون کرد خدا میدونه تو عراق رو الان چکار کرده...... حالا شما ببینید پایگاه موشکی سپاه اینطوری منفجر شد وای به حال دشمنا؟؟؟ البته با ذکر ارواح عمشون
دوشنبه 23 آبان 1390 - 22:34
Royan - بوخوم - آلمان
نه تو ایران رهبر تو....که ار کشتن و شکنجه و تجاوز به ایرانیهالذت میبری و با ساندیس لقمه ای را که رهبر تو دهنت گذاشته قورت میدی...
دوشنبه 23 آبان 1390 - 23:17
Royan - بوخوم - آلمان
بحرالعلوم - یزد - ایران / بهتر بود اسمت بحرالفضول باشه , نه تو ایران رهبر تو.. ..... که ار کشتن و شکنجه و تجاوز به ایرانیهالذت میبری و با ساندیس لقمه ای را که رهبر تو دهنت گذاشته قورت میدی.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 23:19
Davidoff - خارکوف - اوکراین
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا - دوست عزیز!مشخصه نوشته من را کامل مطالعه نفرمودید! ولی بهرحال باید بگم که حتی هواپیماهای روسی هم کاملا ایمن و استاندارد هستند و استانداردهای سازمانهای بین المللی ایکائو و یاتا و .. را دارا می باشند و هواپیماهای جدید روسی سفارشاتی از کشورهای غربی دارد! اینکه هواپیماهای روسی در ایران حادثه داده علت آن صرفا روسی بودن آن نبوده بلکه فرسوده بودن و سرویس صحیح نشدن بوده! به همان علتهایی که هواپیماهای غربی هم در ایران حادثه داده اند! همه دانشمندارن علوم موشکی دنیا این را می دانند که تکنولوژی موشکی روسیه حرف اول را در دنیا می زند که این متاسفانه به نفع مردم ایران نخواهد بود!! اینها را طبق تخصص خودم برایتان فرمودم!
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 00:56
azarbayjan362 - تهران - ايران
همانطور که کماندوهای اسرائیلی 75 درصد موشکهای شهاب 3 رو در کرمانشاه از بین بردند من شک ندارم که این هم کار همان ها باشه ولی حکومت چون میترسه اقتدارش زیر سوال بره واسه همین اعلام نمی کنند
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 03:15
kamran63 - ليون - فرانسه
Davidoff - خارکوف - اوکراین - میشه چند تا نمونه بدی ؟! کدوم کشور غربی سفارش هواپیمای مسافربری توپولوف روسی داده ؟!!
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 12:52
massoudoslo - اسلو - نروژ
sedaye sokoot ایران تهران . دوست عزیز جوک و طعنه شما همان قصد و نظر بنده بود و خیلی هم با مزه هموطن .پاینده باشی . Davidoff .اکراین / من فرمایشات شما را قبول دارم و به جا هستند . اما منظور از جنگ مدرن نه فقط استفاده از تجهیزات و سلاح های پیشرفته است بلکه علوم جدید جنگی ! در یک جنگ از تمام علوم برای برتری استفاده میشود و باز گفته باشم : از خیلی از علم ها ! توصیه میکنم یه تحقیق کوچک در باره جنگهای که در ۴۰ گذشته شده انجام بدهید ،خواهید دید که بازندگان این جنگها در بیشتر موارد حتا از سلاح های مدرنتر از رقیبانشان سود میجوسته اند (منهای سلاح اتمی ). جنگ ایران و عراق با تمام دلیری مردان ایرانی ان زمان یه گواه فراموش نشده است . برای پیروزی و اداره یک جنگ اول از همه احتیاج به یک پشتوانه ملی مردمی است که آینده کشورشان را با آینده حکومتشان یکی میدانند و غیره ...! این حکومت ایران شاید بتواند تشنج و تلاتم ایجاد کند (شاید ) ولی چون پایگاه مردمی ندارد بازنده است .
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 09:05
kamran63 - ليون - فرانسه
azarbayjan362 - تهران - ایران - با شما موافقم دوست گرامی‌، درود بر شما.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 14:08
Davidoff - خارکوف - اوکراین
kamran63 - لیون - فرانسه - دوست عزیز! من کی صحبتی از توپولف کردم؟ گفته من در مورد همه نوع هواپیمای روسی بود (منجمله توپولف). بنده خودم یک سال در کمپانی سوخو و دو سال در بوئینگ کار کرده ام و با بسیاری از مسائل مربوط به این صنعت از نزدیک ارتباط دارم. هواپیمای توپولف 204/214 هم اکنون توسط کشور آلمان استفاده شده و سفارش چندین فروند دیگر هم داده شده.هواپیمای سوخو سوپر جت 100سفارشاتی از نزدیک به بیست کشور دنیا منجمله سوئیس و آمریکا و ایتالیا و اسپانیا و آلمان و مکزیک و لهستان و .. دارد.هواپیمای ام اس 21 که هنوز به مرحله ساخت انبوه نرسیده از ده ها کشور منجمله کشورهای غربی سفارش دارد همینطور ایلیوشین 96 ووووو! بهتر است بی دلیل در مورد چیزی که اطلاع نداریم اظهار نظر نکنیم! حتی یک پیچ و مهره هواپیما قبل از استفاده باید سرتیفیکات و پاسپورت تکنولوژیکی بین المللی داشته باشد چه برسد به کل هواپیما! اینکه ایران حتی عورضه خرید هواپیما جدید روسی را هم ندارد باید از دست اندرکاران پرسید! موفق باشید
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 00:49
alexxx - وين - اتريش
دویدفف‌خارکوف- دوست عزیز از این اطلاعات خیار چمبلی چیه مینویسی اینجا، کار و سرگرمی نداری تو ؟
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 13:36
kamran63 - ليون - فرانسه
Davidoff - خارکوف - اوکراین - تنها کشور آفریقایی استفاده کننده از توپولف مصر هست که به اشتباه سومالی نوشتم، با عرض معذرت.
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 13:45
kamran63 - ليون - فرانسه
Davidoff - خارکوف - اوکراین - دوست عزیز! در اروپا به جز در آلمان هیچ کشور دیگری از توپولف استفاده نمی‌شود ! ( اونهم در چند مسیر کوتاه و محدود ! ) به لیست کشور‌های غیر اروپایی استفاده کننده از توپولف 204 توجه کنید، فقط : روسیه، چین ، ایران، سومالی، برزیل و سوریه !! ( و لا غیر !!). هیچ جای دیگه دنیا ( آمریکا، کانادا، استرالیا ، ...) ، حتّی کشور‌های آفریقائی از توپولف استفاده نمیکننند !!. در مورد "سفارش هواپیما" ، هر وقت کشوری این جنس‌های بنجل رو خرید، آنوقت صحبت می‌کنیم !!
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 13:30
kamran63 - ليون - فرانسه
Davidoff - خارکوف - اوکراین, یادم رفت بنویسم که همه این کشورها "مجبور" به خرید توپولف هستند ! آلمان به جهت قرارداد‌های اقتصادی ( خرید توپولف = دستیابی به بازار اقتصادی روسیه و فروش کالای آلمانی‌)، و بقیه کشورها به واسطه قرار داشتن در بلوک شرق، و استفاده اجباری از جنس بنجل روسی !! از این به بعد در نوشتن کامنت بیشتر دقت کنید ! راستی‌، شما تو اوکراین چکار می‌کنید !؟
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 13:38
kamran63 - ليون - فرانسه
Davidoff - خارکوف - اوکراین- عزیز من ، لطفاً صحبت از تکنولوژی "پیشرفته" روسی نکنید که در دنیا خریداری نداره !! کمونیسم جنگ رو به دنیای سرمایه داری باخت، در همه جناح ! کمونیسم ایده‌آل به اسلام ناب محمدی شباهت داره که وجود خارجی‌ نداره !! اگه کشور‌ها نمیخوان هواپیمای توپولف بخرند، به خاطر اینهمه سانحه هوایی هست، و عدم امنیت در این هواپیما‌ها !! آخوند‌ها خر هستند، ولی‌ نه اینقدر که فقط جنس روسی بخرند !!، تا اونجا که زورشون برسه سعی‌ میکنند که جنس خوب و با کیفیت بالا بخرند، مثل همه جای دنیا !! شما بهتره برای بازاریابی کالای روسی یه روش بهتری پیدا کنی‌ !
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 13:58
Davidoff - خارکوف - اوکراین
kamran63 - لیون - فرانسه - متاسفانه این منطق ایرانی ها است که در همه زمینه ها متخصص درجه یک هستند!دکترای هوافضای خودم رو در آمریکا و در روسیه گذراندم باز اینهمه ادعا ندارم!با شمایی که از تمامی تکنولوژی شرق فقط اسم توپولف را می دانید بحثی ندارم چون آب در هاون کوبیدن است!شمایی که بحث اجبار به خرید را با بحث ایمنی هوانوردی یکی کرده و از آن کمونیست را نتیجه گیری می کنید! این نظر شما (بر اساس اطلاعات مجازی شماست) و اینهم نظر بنده بر اساس مشاهدات و تجربه کاری خودم!ما ایرانی ها یاد گرفته ایم در مباحث همیشه به بیراهمه رفته و جواب طرف مقابل را با سفسطه و مثالهای بی پایه و اساس بدهیم.اهل بحث سیاسی نیستم ولی با کمال میل با شخصی که سرش به تنش بیارزد بحث علمی خواهم کرد.اینکه بنده در اوکراین چکار می کنم به هیچ عنوان به شما ربطی ندارد ولی برای رفع کنجکاوی شما بنده در حال کار و تحقیق در آژانس فضایی روسیه هستم.همه که مثل شما خوشبخت نیستند که در فرانسه زندگی کنند!موفق باشید
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 20:37
Davidoff - خارکوف - اوکراین
- alexxx - وین - اتریش - یک کلمه هم از مادر عروس شنیدیم بالاخره! لطفا تشویش ذهنی و بیکاری خود را برای دیگران مدل قرار ندهید! با کمی جستجوی ساده در اینترنت (گرچه بعید می دانم به غیر از زبان فارسی زبان دیگری بلد باشید) به تمامی اطلاعاتی که نوشتم پی خواهید برد! البته انتظاری هم نیست!می دونم که اینجور اطلاعات برای شما خیارچمبلی است! شما علاقه دارید تا خبری درباره ایران بشنوید و فحش و ناسزا و مسخره کردن را شروع کنید تا لذت ببرید! یکمی هم در باره ادب و احترام چیزی بخونید بد نخواهد بود! با آرزوی پیروزی
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 20:45
kamran63 - ليون - فرانسه
Davidoff - خارکوف - اوکراین- دوست گرامی‌، این سایت جای فخر فروشی نیست ! من هرگز نگفتم در کدام دانشگاه درس خوانده ام، چه مدرکی‌ دارم و یا کجا کار می‌کنم ! و بدتر از همه، تنها با کسانی بحث علمی‌ می‌کنم که " سرشان به تنشان بیرزد" ! اشاره شما که همه قطعات هواپیما باید "سرتیفیکت"شده باشند مطلب جدیدی نیست !! ولی‌ ننوشته بودید که این اجناس از نوع قابل قبول، مطلوب و یا با کیفیت عالی‌ هستند. تکنولوژی روسی از جنس نوع اول است !! واگر نه در مارکت کشور‌های غربی با بؤینگ و ایرباس رقابت میکرد. اشاره ظریف من به علم و سیاست رو هم نگرفتید ! پیشرفت علمی‌ هر کشوری دقیقا به سیاست آن کشور ارتباط دارد !! اگر کشوری سیاست غلطی را در پیش بگیرد، نتیجه همان میشود که در آلمان شرقی‌ شد، و از آلمان غربی در همه زمینه‌ها عقب افتاد. در خاتمه، شما که در این رشته تحصیل کرده‌اید، برایمان بنویسید، چرا این هواپیما‌های روسی دچار سانحه میشوند و سقوط میکنند ( مراجعه شود به سقوط چندین هواپیمای توپولف در ایران ). موفق باشید.
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 08:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.