اکثر ایرانیان، نژاد آریایی ندارند

بی بی سی : گروهی از محققین ژنتیک در دانشگاه پورت موس انگلیس، به سرپرستی یک محقق ایرانی به نتایج جالبی درباره نژاد ایرانیان رسیده‌اند. این گروه معتقدند اکثر ایرانیان بر خلاف آنچه تصور می شود، نژاد آریایی ندارند بلکه به نژادی تعلق دارند که حدود ده هزار سال پیش ساکن ایران بوده‌اند. این تحقیقات که قسمتی از تحقیقات جهانی ژنتیک است به سرپرستی دکتر مازیار اشرفیان بناب سالها پیش در دانشگاه کمبریج شروع شده و در دانشگاه پورت موس به نتیجه رسیده است.

شهریار صیامی گفتگویی با سرپرست این گروه تحقیقاتی کرده است.

 

لینک دانلود مدیافایر

+321
رأی دهید
-98

roxana_110 - تهران - ایران
خدا رو صد هزار مرتبه شکر که نگفتن از نژاد عرب هستیم وگرنه من یکی خودمو می کشتم
یکشنبه 22 آبان 1390 - 23:54
habilian - قم - ایران
من محقق نیستم ولی تا اونجایی که مطالعه کردم اولین اقوام که در ایران زندگی میکردن امروزه به نام کرد میشناسیم پس آریایی ترین قوم در ایران کردهای عزیز هستند.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:00
بیداری اسلامی - تهران - ایران
ایرانی همیشه نژاد برتر است.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:03
massoudoslo - اسلو - نروژ
نژاد صیغه ای است که انسان را تا حد دایناسور و داراکولا شدن صرف میکند ! یعنی اینطوری : من آریایی ام ، تو ژرمنی ، او آمریکایی است سلام علیکم حال شما خوبه و بقیه هم مشتی عرب و ترک و پشم و پیلی هستند !! این بیماری نژاد هم هیچ دست کمی ازبیماریه اسهال استفراغ ندارد حتا بدتر . انسان به نتیحه اعمالش سنجیده میشود و نه آمالش!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:23
khosh bavar - يزد - ايران
بنی ادم اعضای یک پیکرند. که در افرینش زیک گوهرند / چو عضوی بدرد آورد روزگار . دگر عضوها را نماند قرار ! پس همواره شاد و انسان باشیم.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:26
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
قابل توجه افراد نادانی مثل saljogh که خودشو هم رگ و ریشه تیمور لنگ و چنگیز میدونه و با بی شرمی به این قضیه افتخار میکنه. پس با استناد به دلایل علمی و ژنتیکی همه ما ایرانیان از یک ریشه ایم .
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:28
tiger.man - گیلفورد - بریطانیا
بیداری اسلامی - تهران - ایران کدم نژادش؟ ایران متشکل از بیش از 10 نژاد مختلفه، کدومشون؟
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:31
fdsa60 - تهران - ایران
پس حتما این انگلیسی های ...نژاد آریایی دارن؟؟؟؟ لعنت به هرچی انگلیسیه که مثل زالو به کشورهای دیگه چسبیدن.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:28
Royan - بوخوم - آلمان
خدا را شکر حداقل همه ایرانی هستیم, اگر میگفت که عربها خیلی رو نژادمان تاثیر گذاشتند واقعا من یکی دق میکردم. دیگه چه طوری به آخوندا میگفتیم عرب نزاد , habilian - قم - ایران مرسی , باعث افتخار است.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:37
AAbiye AAbi-MANCHESTER-UK - منچستر - انگلستان
سلام من عضو جدید هستم و این اولین کامنت منه. habilian-قم-ایران عزیز صحبت از اینه که ایرانی ها آریایی نیستن نه این که کدوم قوم آریایی هستن.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:38
tiger.man - گیلفورد - بریطانیا
خدا رو صد هزار مرتبه شکر
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:45
golamali - نیوکاسل - انگلستان
با احترام به نظر دوستان , هر کس تو این دنیا تعصبیی به زبان ،نژاد، مذهب، و یا به هار چیزی عمر خودرا هدر میده،،به نظر من انسان بودن و به هم نوع خود احترام گذاشتند و عشق ورزیدن زیباترینهاست
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:50
مسلمان ایرانی - شیراز - ایران
یکی از عموهام که دکترای ژنتیک داره تحقیقی راجع به همین موضوع رو انجام میدن. نمیدونم تحقیقشون ربطی به این تحقیق داره یا نه ولی اونها هم به نتایج جالبی دست پیدا کردن که فکر کنم هنوز به نتیجه نرسیدند.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 01:26
Mahyar-Tpour - تـهـران - ایـران
اقا جان بذارید حقیقت رو قبول کنیم دیگه...عرب ها و مغولها و افریقایی ها بیریخت هستن....هیچکس دوست نداره در کشورش ژن اینها رو داشته باشه چون حال آدمو به هم میزنن...زیبایی با خودش صلح و عشق و هنر و دوستی میاره ولی زشتی چی؟ مردم بومی استرالیا اگر خوشکل بودن نسلشون منقرض نمیشد...کسی دلش به حال مردم بیریخت بنگلادش نمیسوزه چون بیریخت هستن ولی آمریکایی های ظالم رو با اینکه وحشی هستن دوست دارن چون خوشکل هستن.کلاً باید در جهان غربالگیری ژنتیکی انجام بشه و همه زیبا بشن...این فاشیسم نیست، حقیقته...آدم زیبا هر قدر هم که بد باشه باز هم دوست داشتنی هستش.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 01:35
Anarchist - دبلين - ايرلند
دوستان دقت کنید که این فقط یک نظریه است و ۱۰۰% ثابت نشده...!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 01:23
potatis - مالمو - سوئد
massoudoslo - اسلو - نروژ.khosh bavar - یزد - ایران.golamali - نیوکاسل - انگلستان.با درود به شمایی که تعصب نژادی ندارید. یک نفر میتونه برای من توضیح بده که چرا این انگلیسیها اصرار دارند تا نژاد مردم ایران را بررسی کنند!؟حالا مثلا از هر نژادی باشیم چه فرقی‌ می‌کنه ؟
دوشنبه 23 آبان 1390 - 01:44
sepherdad - سيدني - استراليا
مشگل این هست که نژاد اریا رو چی‌ بدونی؟ ما نژاد آریا رو همین نژاد خودمون (همین که این آقا‌ی دکتر هم گفت) ایرانی‌ ( با مو مشکی‌ ،چشم تیره) میدونیم اما اونها نژاد آریا رو نژاد چشم آبی و بور میدنن، به هر حال آفرین به این ملت که از ۱۰،۰۰۰ سال قبل تا الان همون هستن که باید باشن.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 01:45
بهدین - نشویل - آمریکا
هیچ نژادی ناب نیست و کرکری خواندن برخی افراد زیر نام یک نژاد ویژە و فرمانروایی بر دیگران را سزاوار و شایستەی خود دانستن بسیار احمقانە و پسروانە است. بیایید همەمان انسان باشیم و دیگران را تنها بە این شرط دوست نداشتە باشیم کە تن بە بردگیمان بدهند.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:11
setroos - کیف - اوکراین
خوب بچه ها,آقایون انگلیسی به این نتیجه رسیدن ما آریایی نیستیم,...اگه انگلیس حمله کرد به ایران,هی گفتن :بابا نژاد آریایی در خطره و سرزمین پارس داره نابود مشه و ....,اصلآ گوش ندین,بی خیالش,ما که آریایی نیستیم.....عجب داستانی ما داریم با این آنگلاساکسونها,ما ایرانی ها به آدمهای موزی,حـ... هم میگیم....
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:15
gardash - لیدز - انگلستان
جناب massoudoslo - اسلو - نروژ،. نژاد صیغه ای است که انسان را تا حد دایناسور و داراکولا شدن صرف میکند ! یعنی اینطوری : من ترک ایرانیم ، تو ژرمنی ، او آمریکایی است سلام علیکم حال شما خوبه و بقیه هم مشتی عرب و فارس (ایرانی و افغانی ) و پشم و پیلی هستند !! این بیماری نژاد هم هیچ دست کمی ازبیماریه اسهال استفراغ ندارد حتا بدتر . انسان به نتیحه اعمالش سنجیده میشود و نه آمالش!. در محال فرض گفتن ، کمی دقت کن . لطفآ. من با افتخار یک ترک آذربایجانی ایرانی هستم .
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:07
massoudoslo - اسلو - نروژ
gardash . لیدز .انگلستان / عزیز عذر میخام اگه جملاتم سست خوانده شدند و سخت فهمیده میشوند .ولی منظور من در رد نژاد پرستی و نژاد برتر است و نه بر عکس . ساق اول قارداش .
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:31
massoudoslo - اسلو - نروژ
gمسلمان ایرانی .شیراز .ایران / عزیز خوش حالم که کامنت شما را میخانم. داداش دلم برایت تنگ شده بود . سلامت و پاینده باشی هموطن .
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:36
siavash - تورونتو - کانادا
دانشمند عزیز ایرانی دلمون به همین اصل نژادمون خوش بود همین یه ذره اعتماد به نفسمون رو هم تو لطف کن بیشتر تحقیق کن ازمون بگیر
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:42
fathalikhan - ارومیه - ایران
دوستان در روز قیامت که همه ادیان ایمان دارند فقط نامه اعمال انسان وانسانیت ملاک است همه انسانها یک ریشه دارند.اعمال هیتلر آریایی خوب بود یا نلسون ماندلای سیاه پوست.ایران هر چه باشد روزی در جهان در صدر خواهد بود .تاریک ترین ساعت شب قبل از طلوع فجر است
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:44
kiyasha - برلین - المان
هنگامیکه در دانشگاه لایپزیک آلمان درس می خواندم ، چندین بار با استادان دانشگاه در باره نژاد ایرانی و آلمانی صحبت کردم و جالب اینکه فقط آنها زبان آلمانی را هندی اروپایی می دانند و در واقع زبان ما ریشه مشترک دارد و نه نژاد ما، و این فکر را خود آلمانها در ایران توسط جاسوسانشان مثل مسیو واسموس در تنگستان ، پخش می کردند که مردم را با ارتش آلمان آشنا کنند و اگر ارتش آلمان به ایران می رسید ، مسلما مخالفی به جا نمی ماند .
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:47
مانش رومشکانی - کرماشان - ایران
آدم بودن مهمتر است نه آریایی بودن.راستی خدا را شکر که آریایی نیستیم چون اینطوری اختلافات و تبعیضات نژادی در کشور کمتر میشود و هیچکس نمیتواند خود را برتر از دیگری ببیند و همه روی گزینۀ انسان بودن و هموطن بودن میتوانیم کنار هم زندگی کنیم
دوشنبه 23 آبان 1390 - 04:43
a.ahooraei - اهواز - ایران
په نه په میخواستی خامنه ای و آیت الله اردبیلی و احمدی بزاد و حجت الگواد و ثقت .... هم آریایی باشند. کرد و اقوام فارس مهاجرین هندو ایرانی اند که روی سلسله کوهستان زاگرس و فلات میانی البرز و زاگرس و جلگه خوز جایگزین شدند. مابقی هر چه هستند میتوانند سرافراز و مغرور باشند که اونی هستند که هستند. ضمناً بعد از آمدن خمینی ما همه چه خواسته و چه ناخواسته خواهر و برادر شدیم چراکه خمینی در حق ما همه پدری کرد.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:21
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
آریائی یا غیره آریائی بودن مهم نیست مهم اینه که ترک- تازیان بر شما مسلط نباشند.انسان‌ها همه با هم برابر هستند به استثنا ترک‌های ترکیه، اعراب و چند کشوره آفریقایی که جزوه آدم‌ها نمی‌شه حسابشون کرد ! هیچ چیز بدتر از راسیست بودن نیست یادتون نره
دوشنبه 23 آبان 1390 - 02:26
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
آقایان خواهشا توجه کنید. چه کسی‌ گفت که اروپایی‌ها آریایی هستن؟ تا اونجا که من مطالعه کردم نام "آریا" تنها در سنگ نبشت‌های باستانی ایران و در اوستا موجوده. اسم ایران یعنی‌ سرزمین آریایی ها، حتی در شاهنامه فردوسی‌ هم به این اسم و آریایی بودن ایرانیها اشاره شده. اروپائی‌های خبیث این اسم رو از ما دزدیدن، چون تشابهاتی بین کلمات فارسی و اروپائی پیدا کردن. اول شما ثابت بکن اروپائی‌ها آریایی هستن بعد بگو ایرانی‌‌ها آریایی نیستن. داستان اصلا اینجاست که کی‌ گفته آریایی‌ها باید موی روشن و پوست سفید و چشمه آبی‌ داشته باشن؟ تا اون جا که من خوندم اینو نازی‌های آلمانی‌ از خودشون در آوردن، و گفتن آریایی اصیل یک آلمانی‌ هست، که مزخرفه. کلمهٔ آریا فقط و فقط در سنگ نبشتهای باستانی ایران و در اوستا به چشم میخوره، به طور مثل در اوستا ذکر شده که آفتاب
دوشنبه 23 آبان 1390 - 05:24
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
مطالعه کردن در مورد سادات ایرانی مسخره است. از هر ده ایرانی یک نفر پیشوند سید دارد. آیا اصلا چنین چیزی ممکن است؟
دوشنبه 23 آبان 1390 - 05:33
sir_reza - تهران - ایران
بیداری اسلامی - تهران - ایران. نژاد برتر نداریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 05:45
king of beat - ایلی نو یس - آمریکا
پس تا حالا نژاد اسب داشتیم بی خبر بودیم حالا همه شدن محقق کل خاور میانه از نژاد ایرانیها هستن الا ن و نبین خر تو خر شده همه میزنن تو سرمون یه زمان خیلی شاخ بودیم
دوشنبه 23 آبان 1390 - 06:08
دنیای وحشی - تهران - ایران
بابا بی خیال همه این حرفها .به این فکر کنید که دراین دوره زمونه از هرنژاد و مرام و مسلکی هم که باشی میگن :بنی آدم اعضای یکدیگرند که درآفرینش زیک گوهرند . چوعضوی به درآورد روزگار دگر عضوها میشوندددددددددددد بی خیال . یعنی چی؟؟؟!!!یعنی فقط به فقط دلار و عشقس س و بس .پس بی خیال آدم و آدمیت و نژاد و این حرفها راستی این چیزها کیلو چند س؟؟ واقعاااااااا که
دوشنبه 23 آبان 1390 - 05:11
The-only-one - مونترال - کانادا
اینکه خیلی واضح است برای کسانیکه مطالعات ژنتیکی دارند.فقط 20تا 24 درصد ایرانیان فعلی دارای هاپلوگروب آر‎)‎ایگرگ کروموزم نژاد آریای‎(‎وهرجه ب قسمت شرق ایران نزدیکتر میشویم ب تراکم آن افزوده می شود ودرافغانستان وهند به اکثریت میرسد.هاپلوگروب های غالب در ایران عبارتند از‎%3d‎j ‎‎%26 r‎%3dr1+r2‎%26i‎%26q(j2+j1‎ وهاپلوگروپای دیگر ب میزان کمتر.تنوع ژنتیکی ایران زیاد است ومانند ترکیه وعراق متنوع است کلامیشه گفت خاورمیانه ای ها فامیلهای ژنتیکی همدیگرهستندجه ایرانیش جه عربش جه ترکش وربطی ب حمله اعراب ندارد زیرازکه اززمان نشات گرفتن هاپلوگروپها دودمانشان به مرور زمان درمنطقه گسترده شده اند.منشا هاپلوگروپ أریایی شمال دریای خزر ومنشاجی شمال عراق کنونی وشرق ترکیه هست منشا ای هم بالکان است. بطور خلاصه ایرانی ها ازنژاد خاورمیانه ای هستند وبا اعراب ,ترک ها, قفقازی ها فامیل ژنتیکی هستند.جهت اطلاع بیشتر ب تحقیقات ژنتیکی موجود به زبان انگلیسی است مراجعه فرمایید.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 06:53
پدرام-اهواز - اهواز - ایران
این مزخرفات چیه همه ما ایرانی هستیم چه فرق داره طرف لره ترکه عربه بلوچه و.. مهم ایرانی هستیم اگر جنگ رو رو یادتون بیاد اون موقع کسی نمیگفت چون من ترکم فارس بلوچم یا عرب پس به من چه برم جنگ یه مثلا دیگه امریکا که متشکل از نژاد های مختلف هست در زمان جنگ یا حمله تروریستی کسی دیگه سیاه سفید یا... نمیگه همه یکی میشن.انشالله اینقدر عقلمون رشد کنه که دست از این حرفهای مزخرف که فقط برای سرکار گذاشتن جهان سوم و جنگ و دعوا درست شه دست برداریم.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 07:56
Hoja Verde - کاراکاس - ونزوئلا
بابا ول کنید بحث مسخره نژادی رو. چه فرقی می کنه کی چه نژادی داره؟ این چیزها تو دنیای امروز مضحکه!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 08:47
dler - لاهتي - فنلند
همیشه این حرفو زدم شکر خدا می کن که من کرد هستم و کوردستانی هستم , نه ایرانی نه عراقی نه ترکی نه سوریایی، هەر بژی کوردستان.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 06:21
alkap0n1990 - کرج - ایران
با احترام فراوان به نظر دوستان بنده میگم که ایشون اشتباه کرده این نظریه رو ارائه داده . بعد از سالها و صده ها و هزاره ها جنگ درایران و درهم آمیختن نژادی ، انتظاری نمیره که آریایی اصیل باقی بمونه . عزیزان همون قومی که بسمت غرب حرکت کرد و در اسکاندیناوی و روم (باستان) و سوئیس وفرانسه وآلمان و.. ساکن شدن ، یه بخشیش هم به سمت جنوب حرکت کرد وبه فلات ایران اومد . حجوم مغولها وسالها حکومتشون بر ایران ، ترکها و سالها حکومتشون ، اعراب ، اروپائیان ودراین اواخر هم که دهکده جهانی شده و همه جا قاطی شده . مگه فقط ایرانه که اینطوریه ؟ الآن چند درصد مردم انگلستان از نژاد انگلو ساکسون هستن ؟ خودشون میگن 10 درصد . جرمن ها چطور ؟ 7درصد . مگه هیتلر قوانین سخت نژادی وصع نکرد ؟ برای چی بود ؟ چون میخواست جرمن رو حفظ کنه . که بعدا به فاشیست بودن وقتل عام کردن یهود متهم شد . من هم مثل تعدادی از دوستان متنفرم از بحث های نژادی ومعتقدم انسانیت یکیه همه برابرن ولی اینو هم بهش اعتقاد دارم که هر کدام از نژادها دارای مشخصات خاصی هستند . یعنی تفاوت رو قبول دارم ولی نه برتری
دوشنبه 23 آبان 1390 - 08:45
saeed_national - تبریز - ایران
اریایی بودن هنر نیست اریایی ماندن هنر هست. همانهایی که روزانه در کشور یک تن مواد مخدر را جابجا میکنن و به نوامیس مردم تجاوز میکنند و دزدی و ... مثل اینکه انها هم اریایی هستن.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 09:57
khosh bavar - يزد - ايران
دوست گرامی‌ با درود، سوال شما در مورد نژاد: نباید این را بر انگلیسیها خرده گرفت، که چرا مثل همیشه " نترس و کنجکاو " هستند و بدنبال حقیقت و دانش ! چون ما اصلا به این مسائل اهمیت علمی نمیدهیم، پس نباید از یک نفر و یا ملتی خرده گرفت که چرا اینقدر در تاریخ و گذشته ما دخالت می‌کنند و اگر آنها به نتیجه مثبتی می‌رسیدند آیا شما باز از خودتان و دیگران چنین سوالی میکردید ؟! پس همانطوری که دانشمندان در فکر تحقیقات " درخت زندگی‌ " همه جانوران هستند از لحاظ ژنتیکی‌ هستند که رابطه‌های ژنتیکی‌ همه جانوران را پیدا کنند، پس نباید انسانها از این قأعده مستسنا باشد ، ولی‌ باید مواظب و هوشیار بود که این دانش‌ها یا بحث‌ها مرا به بیراهگی نکشاند که عواقب بدی میتواند داشته باشد مانند جنگ جهانی فاشیستی هیتلر که نژاد خود را برتر می‌دانست که نتیجه‌ آن ۳۰۰ میلیون کشته در جهان بود و الان هم با یک نوع دیگر از منطق فاشیستی درگیر هستیم که بمراتب در دین اسلام میبینیم که این دین را برتر از بقیه ادیان میدانند. میازار موری که دانه کش است . که جان دارد و که جان شیرین خوش است ! پس همواره شاد و باهم باشیم.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 08:15
baghal sar kooche - ونکوور - کانادا
روز به روز این پیشرفتهای علمی‌ باعث می‌شه در خیلی‌ از دکون‌ها تخته بشه! دیروز مرکزیت زمین!...امروز نژاد پرستی‌ و برتری قومی!....فردا خدا پرستی‌ و قیامت!! .
دوشنبه 23 آبان 1390 - 10:48
seven11 - بوداپست - مجارستان
خدا را شکر که این واقعیت ثابت شد،خیلی احمقانه است که در قرن 21 هنوز یک سری آدم کوتاه فکر دنبال نژاد و اینجور چرندیات هستند، هیتلر که خودش و همنژادهاش رو برترین میدونست هم به خودش ظلم کرد و هم به همه هموطنانش و اونها رو به خاطر حماقت به کشتن داد پس خدا عقل بده به همه.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 11:01
KamalSecular - اهواز - ايران
من کاری به ژنتیک و اینجور چیزها ندارم اما اگر بخواهیم از نظر ظاهری شباهت ایرانی را با دیگر اقوام بسنجیم ایرانی ها بیشتر شبیهه عرب ها و پاکستانی ها و هندی ها و ترک ها و عراقی هستند و الخلاص !. مثلا میگند ما با آلمان ها هم نژاد هستیم ! ولی اظ نظر شباهت ظاهری زمین تا آسمان فرق داره
دوشنبه 23 آبان 1390 - 11:07
kambiz-ir - پاریس - فرانسه
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان . از قرار معلوم جاش بدجور میسوزه
دوشنبه 23 آبان 1390 - 13:00
نیایش - تهران - ایران
دوستان من خیلی خوشحالم که همه اقوام ما از یک نژاد هستند و مهم اینه که ایرانی هستند و قدمت ده هزار ساله دارند دیگه آذری و کرد و لر و بلوچ و عرب نداریم همه ایرانی هستیم و احتمالا چون جمعیت ایرانی های ساکن فلات ایران بیشتر از آریایی ها بوده تاثیر کمتری از اونها گرفتیم ولی این موضوع اهمیت نداره چون الان کشورها رو به نژادشون نمی سنجند به فهم و درک وتمدنشون می سنجند مثلا ژاپنی ها که آریایی نیستند ولی تونستن با پیشرفتشون و رفتارشون در زمان زلزله وحشتناک دنیا رو تکون بدن
دوشنبه 23 آبان 1390 - 12:29
KamalSecular - اهواز - ايران
من کاری به ژنتیک و اینجور چیزها ندارم اما اگر بخواهیم از نظر ظاهری شباهت ایرانی را با دیگر اقوام بسنجیم ایرانی ها بیشتر شبیهه عرب ها و پاکستانی ها و هندی ها و ترک ها و عراقی هستند و الخلاص !. مثلا میگند ما با آلمان ها هم نژاد هستیم ! ولی اظ نظر شباهت ظاهری زمین تا آسمان فرق داره
دوشنبه 23 آبان 1390 - 13:09
z.n.esfahani - اصفهان - ایران
مممممممممممم....می گن عرب تاثیر کمی داشته. یه کم فکر کنیم. ترک،مغول،هندی،انگلیسی،پرتقالی.... ااووووو وه.تازیده ن !!!!تازه این اخیرا ه.خیلی قبلا ها یک قوم و دو قوم اینجا نیومدند.اصا همین الان کم ایرانیهای بی بضاعت با کارگرهای افغانی وصلت می کنند و ده تا ده تا بچه دار می شن؟؟؟؟ نمی شه گفت نژاد.نمی شه گفت ایرانی انگلیسی آریایی عرب. نه فقط برای ایران. برای هیچ کشوری نمی شه گفت.ایران که دیگه اصصصصلا. باز آفریقای جنوبی کمتر. اما هیچ جای دنیا از نظر من مرزبندی نژادی نداره دیگه. بغیر از ظاهر که ژنهای مختلف کم و زیاد قاطی شده ن ،،اگر تفاوتی هست متاثر از محیطه نه ژنتیک.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 11:12
sepherdad - سيدني - استراليا
خوش باور - یزد - ایران. ن""گلیسیها خرده گرفت، که چرا مثل همیشه " نترس و کنجکاو " هستند""" ، کلی‌ خندیدم جک سال بود خوش باور! :))))
دوشنبه 23 آبان 1390 - 13:25
sanazsarmad - کلن - آلمان
مگه حالا آریا چی‌ بود؟؟ به همه اجدادم که باعثِ افتخارِ ایران بودن, افتخار می‌کنم. از میرزا کوچک خان گرفته تا ستار خان. ولی‌ شاید وقتش رسیده که اعتماد به نفس پیدا بکنیم و به جایِ اینکه پُزِ گذشته را بدیم، هوای هموطنانِ عزیزمون در هرجای دنیا را داشته باشیم. با تمامِ وجود به ملتِ عزیزم افتخار می‌کنم. به آنهائی که در ایران موندن و برای آزادی ۱۰۰ سال مبارزه میکنند و به همه دانشمندانِ ایرانی‌ که الان در مرکزِ مهمِ دنیا مشغولن. وب سایت هر دانشگاهی را که باز بکنید، به راحتی‌ ایرانی‌‌ها را می‌بینید، که این یک افتخارِ بزرگ برایِ همه اقوامِ ایرانی‌ هست. به امیدِ روزی که برابری و شادی را در همه جای ایران ببینیم
دوشنبه 23 آبان 1390 - 13:29
kambiz-ir - پاریس - فرانسه
اقا دمتون گرم . بابا جون این فارسهای افراطی مخ ما را با این کلمه اریایی خوردند. البته این قصه سر دراز دارد . بذار بینیم منبعد چه کلکی سوار خواهند کرد.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 14:45
saeed_national - تبریز - ایران
من هم بنوبه خودم این غم جانگداز را تسلیت میگم. با این امید که از این به بعد دیگر با استدلالهای کش تنبانی سعی در توجیه نژاد پرستی برنیاییم . کما اینکه خودتون بهتر دیدین که همهمون سر و ته یک کرباسیم .اینقدر هم به این شاه و به ان قبیله بد و بیرا نگید. چرا که ممکنه D N A یی از ایشان در وجود خودتان نهفته باشه. والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته. تکبیر
دوشنبه 23 آبان 1390 - 15:06
golly47 - فوكشتاد - المان
ولی‌ آخوندها از نژاد عربها و مغولها هستند نژاد آریا هیچوقت جون ۱۷ ساله را اعدام نمیکند
دوشنبه 23 آبان 1390 - 15:16
gol andam - زوريخ - سويس
khosh bavar - یزد - ایران درود ٔبر شما فرهاد عزیز حرف دل‌ منو زدین ،،،انسان باشیم و انسان بودن رو بیاموزیم ،،،
دوشنبه 23 آبان 1390 - 15:32
Azadikhah - تكسل - هلند
تحقیقات گسترده‌ای بوده.مسلمان ایرانی .شیراز .ایران:خوشحالم باز کامنت ازت میبینم.زنده باشی‌
دوشنبه 23 آبان 1390 - 16:48
ايدين - کرج - ایران
بیداری اسلامی ایران تهران- اره ... هم تو هم رهبر چلاغت از قوم برترید با او شمایلی که واسه خودتون درست کردید (ریش و پشم و چپی و یقه اخوندی)ها ها ها قوم زلیل نه برتر
دوشنبه 23 آبان 1390 - 16:27
marius111 - بو خارست - روماني
ای‌ بابا مملکت ما رو غارت کردن بردن جوان‌های مارو کشتن و زندان کردن حالا با نقشه نژاد اریایی سر کار میرییم آای کفتار پیر ولکن نیستی‌ انگلیس بی‌بی‌سی
دوشنبه 23 آبان 1390 - 17:18
مسلمان ایرانی - شیراز - ایران
massoudoslo - اسلو - نروژ سلام داداش مسعود گل. من خیلی ارادت دارم عزیز. منم خوشحالم که شما رو مجددا زیارت میکنم. دل به دل راه داره منم دلم برات تنگ شده بود. مدتی بود سعادت نداشتم زیارتتون بکنم. براتون بهترین ها رو ارزو دارم هموطن گلم
دوشنبه 23 آبان 1390 - 17:31
مسلمان ایرانی - شیراز - ایران
Azadikhah - تکسل - هلند خیلی ممنون هستم از شما عزیز آزادی خواه. منم خوشحالم که شما رو زیارت میکنم.. از اینکه به این حقیر لطف دارید بی نهایت سپاسگزارم. براتون بهترین ها رو ارزو دارم دوست عزیز. شادزی
دوشنبه 23 آبان 1390 - 17:33
آوای آزاد - آنتورپن - بلژيك
مرگ بر هر چی‌ آدم مزدور و اجنبی . همهٔ این نظریه‌ها پوچ و کشکی هستن. تنها یه نظریه من رو قانع می‌کنه.اون هم این هست که پول و قدرت همه چیو عوض می‌کنه .پول که باشه قدرت هم هست.قدرت که باشه ژ‌ن که هیچی‌ ننه بابا و اصلو نسب رو هم می‌شه عوض کار و به جاش هر چی‌ که دوست داری بذار.والا
دوشنبه 23 آبان 1390 - 19:25
Camran - بـغداد - عــــراق
کردها یا همان مادها ساکنان اولی‌ و اصلی‌ ایران هستند و آریایی بودن یا نبودن چیزی از ما کم نمیکند هرچند آریایی بودن کردها ثابت shode.iran سرزمین مادری کردها است و به این سرزمین افتخار می‌کنیم هر که هم از ایرانی‌ بودن خودش نااا راضی‌ است .... میتونند بفرمایند بیرون، ...مبارکشان با د
دوشنبه 23 آبان 1390 - 18:09
eddie33 - ارندال - نروژ
Mahyar-Tpour - تـهـران - ایـران اگه یه سر از اون خراب شده بیای بیرون شاید اون طرز فکر وحشتناک و راسیستیت عوض بشه .آخه واسه بیشتر مردم دنیا انسانیت مهمه نه قیافه .عقل توی سر آدم نباشه قیافه بخور سرش .
دوشنبه 23 آبان 1390 - 19:34
khosh bavar - يزد - ايران
gol andam - : پارمیدا جان، بعضی‌ها مثل اینکه هنوز متوجه نشدند که هر چه ما از تاریخ خودمان میدانیم, از سر نعمت همین چشم آبی‌ها داریم ! پس تا بعد, به درود دوست گرامی‌.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 21:15
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
هههه چرا اینهمه زحمت به خودشون میدان که در مورد ما تحقیق کنن ؟ خوب بگن میخوان جنگ قومی راه بندازن . راستی‌ نژاده خود اینگیلیسیها چیه ؟ اینو چرا تحقیق نمیکنن !!!!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 22:08
khosh bavar - يزد - ايران
sepherdad -: میگم، مگه من آدم نیستم که لایق جوک و لطیفه باشم !؟ یعنی‌، چون من مسلمان هستم، باید هیشه جدی حرف بزنم !؟ ولی‌ بیشوخی، شما مگه نمیدانید که این چشم آبی‌ها خیلی‌ کنجکاو و دانشجو هستند که ته و توی هر موضوعی را میخواهند در بیاورند و با آن " کسب در آمد " کنند ، زیرا دانش = قدرت است. پس همواره شاد و دانشجو باشیم !
دوشنبه 23 آبان 1390 - 21:24
khosh bavar - يزد - ايران
sepherdad - : در ضمن و جهت اطلاع شما : انگلستان به عنوان " مادر اختراعات " در جهان معروف هست !
دوشنبه 23 آبان 1390 - 21:45
alkap0n1990 - کرج - ایران
khosh bavarس - یزد - ایران . من هم گفتم که بدم میاد از رقابت نژادی وصحبت برتری نژادی . ولی ... مثل این میاد بعد از هزاره ها همچین چیزی رو میگه بدم میاد چون دقیقا همونجور که گفتی باید هوشیار باشیم به اشتباه وگمراهی کشیده نشیم ، نیت خودفروش هایی مثل این دقیقا به گمراهی کشیدن ماهاست . هیتلرکی جنگ راه انداخت ؟ هیتلر از خودش ونژادش دفاع کرد . به آلمان حمله شد در جنگ دوم . یکم مطالعه کنید . بخدا تاریخ رو همیشه پیروز جنگ مینویسه(هیتلر) . حالا هرکی یه فحش بده بهم . بگین ساندیس خور یا فاشیست . نژادپرست نیستم ولی ناراحت میشم وقتی به نژادم توحین بشه
دوشنبه 23 آبان 1390 - 23:36
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
جهت اطلاع بعضی از دوستان .. چند سال پیش در برنامه ای تلوزیونی در انگلستان نشان داد که ازمایش dna بعضی از انگلیسیهای نژاد پرست که فکر میکردند نسل اندر نسل انگلیسی هستند در اشتباهند و رگ و ریشه بعضا فرانسوی دانمارکی المانی دارند. پس بازم به ما ایرانیها که حد اقل ده هزار سال قدمت تاریخی داریم. در ضمن این محقق ایرانی که این تحقیق رو انجام داده باید مدارک و نتایج ازمایشات رو بطور دقیق ارایه بده. و اینکه وقتی از سادات و این محملات حرف میزد از body language ایشون میشد فهمید که داره مغلطه میکنه.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 00:51
ساعت 12 - تهران - ایران
نژاد ما آریائی است و همه ایرانیان تا بخشی از ترکیه و سوریو و عراق و ... از این نژادند ، این ادعای انگگگگگگگگگگگگگگگگلیسی هاست که گنجشک را رنگ می کنند جای اتوبوس دو طبقه می فروشند نام ایران از کلمه آریا گرفته شده ؟، انگلیسی ها می خواهند با این شیوه ایرانیان را از لحاظ فکری منزوی و تنها نشان دهند و رابطه نژادی ایرانیها با آلمانها و هندی ها را منفصل نشان دهند ،و می خواهند که ما دیگر به نژاد خود ننازیم، البته آقای بناب هم بعید نیست پانترک ویا فریفته انگلیس باشد. تحقیقات قبلی DNA می گفت همه ما( آریائی) و همه از یک ریشه ایم.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 01:27
shahab un3 - مسکو - روسیه
با تمام احترامی که برای این پژوهشگر و هموطن عزیز قائل هستم باید عرض کنم که شواهد ایشان قابل اثباط  کامل نیست  فقط بر روی ۲۶۰۰ نمونه بررسی شده از کجا و چگونه . ؟؟ من رد نمی کنم نظرات ایشانرو اما تاریخ چیزه دیگری را نشان میدهد چرا نام کشورما ایران هست اصلآ اگر اینگنه هست ؟؟ چرا نام سیستان بر گرفته شده از مهاجران سکایی هست?.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 01:37
khosh bavar - يزد - ايران
alkap0n1990 -: دوست گرامی‌: از این راحتتر و واضحتر نه من و نه آن شاعر ایرانی‌ و نه نویسنده فرنسوی بنام آلبرت کموس تونسته اینطور از نژاد و عواقب آن حرف بزند : که اگر کسی‌ خود را از طریق نژاد به دیگران باعث فخر و برتری بشود، این امر باعث حقارت و اهانت به نژادهای دیگری خواهد شد ! سعی‌ کنیم انسان باشیم نه آریایی و نه مسلمان و نه یهودیی و یا بهائی و یا بودایی زیرا: بنی ادم اعضای یک پیکرند. که در افرینش زیک گوهرند !
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 02:57
bestofthebest - كي يف - اكراين
به قول شاهین نجفی عزیز ، هر چی‌ و هر کی‌ که هستی‌ باش ولی‌ آدم باش !
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 03:02
khosh bavar - يزد - ايران
@ به دوستان : این بحث نژاد و ایرانی‌ بودن منو بیاد درد و مشکل یهودیها میندازه که آنان هم دچار چنین سر در گمی هستند، زیرا اگر پدر یهودی و مادر غیر یهودی باشه، آن فرزند یهودی " اصل " نیست، که بتازگی هم با اعتراض به دادگاه, فکر کنم تا اندازه ای موفق شدند که این رای دادگاه هم باعث اعتراض یهودیهای متعصب شده، زیرا آنان معتقد هستند که یک یهودی اصل، ! باید " از یک مادر / زن یهودی متولد بشود ! پس در این جهانی‌ که ما زندگی‌ می‌کنیم که خود ما بخاطر همین فکر " نژاد و دین " مورد اهانت و ضربه از دشمنان ایرانی‌ خوردیم و می‌خوریم، پس باید مانند شاعران بزرگ ایرانی‌, بزرگ منش باشیم و جهانی‌ فکر و جهانی‌ عمل کنیم ! حال فرض کنیم، که ایشان ثابت میکرد که ما آریایی هستیم و آن هم ۱۰۰% ، آیا باید قدم و فکر و دید ما به جهان عوض بشود و چه" انتظاری" از جهانیان و خودمان باید داشته باشیم !؟
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 03:21
reza_persian - تنسبرگ - نروژ
هر چی‌ رو هم که با دوزو کلک ازمون بگیرین ،اسم ایران نمیتونین ازمون بگیرین.زنده باد ایران ایرانی‌
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 06:30
mdmbe - کپنهاگ - دانمارک
این آقا هم مانند سازگارا که با دادن یک نظر سپاه پاسداران را به وجود آورد و سبب اینهمه کشت و کشتار و چپاول گردید در طول ۳۲ سال ،و مانند علی‌ شریعتی که ولایت فقیه نوین را پایه گذاری کرد و ۳۲ سال به جان مردم انداخت و مانند آقا محمد خان قاجار که شمشیر به دست شیر درون پرچم ما داد،آمده و در پناه سیاست ساکسنها و لردهای انگلیسی و به نام پژوهش سنگی‌ را به چاه انداخته که سالها وقت برای بیرون کشیدن این سنگ نیاز هست و شاید هم هیچ وقت نشود،من که ۶ سال در یونان بودم یونانیها و مخصوصا هیردوت و گزنفنون و بسیاری از تاریخدانان یونانی ایرانیها را آریائی و اریأیها را ایرانی‌ میدانند،چه سیاستی پشت این پژهژ هست گرگ پیر میداند و بس
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 07:38
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
لعنت ٔبر انگلیس
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 07:46
بابک میهندوست - تهران - ایران
به نام نامی ایران ، سخن آغاز می کنم . من ، بابک میهندوست هستم و در همین جا ...به همه ایراندوستان گرامی ، درودی می گویم .. ز ژرفای دل . دوستان نازنین من . در این که بی بی سی در این مورد نیت خیری ندارد هیچ شکی نیست . اگر شما مقاله اصلی دکتر مازیار اشرفیان بناب را بخوانید می بینید که اصلا این پژوهش ایشان، سخنش و نتیجه گیری اش 180 درجه با این تیتر دروغین و عنوان جعلی این جناب!!! بی بی سی فرق می کند . پرسش من این است که : زمانی که ...این مقاله دکتر اشرفیان متعلق به چند سال گذشته است و اصلا تیترش و هدفش و سخنش آن چیزی نیست که بی بی سی عنوان کرده است . چرا بی بی سی این تیتر ابلهانه را داغ کرده است واین جعل ناشیانه را عنوان گزارشش کرده است !!! ؟؟؟؟ و این همان دم روباه معروف است و عاقلان می فهمند که من چه می گویم .
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 08:31
ali1111 - تهران - ایران
تنها افتخار این ملت نژادش است، عده‌ای چیز دیگه‌ای کسب نکردند. حالا اون افتخار هم رفت زیر سوال. دور از جون یک عده در اینجا ملت بدبختی هستیم از لحاظ فرهنگی‌. سید علی‌ گدا هم از سرمون زیاده.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 13:52
mohsendsl - کلرادو - امریکا
مموتی که یهودی زاده از آب دراومد.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 11:29
بابک میهندوست - تهران - ایران
دوستان نازنین من . برخی از از واقعیت ها ، آن چنان مستدل و محکمند که با این خاله زنک بازی ها و این گونه تفسیر به مطلوب کردن های جعلی از روی این چنین مقالاتی ...چیزی از ارزششون کم نمیشه. و واقعیت این است که نام بلند و والای ایران ، برگرفته از نام آریا یا آرین می باشد . ایران همان(( ایرانویج)) است و همان ((ا ئیران ویجه )) است . و معنی واژه ایران می شود = جایگاه آریایان = ائیریان ویجه . پس هرکس با نام آریا مشکل دارد بداند و آگاه باشد که با نام ایران دشمن است . و واقعیت دیگر این است که امروزه این نظریه که می گوید آریایی ها از جای دیگر به ایران کوچ کرده اند واقعیت ندارد و آن چه واقعیت دارد این است که آریایی ها برخاسته از خود خاک پاک ایران بوده اند و خاستگاه آنان .. خود خود فلات ایران بوده است و نه جای دیگر .
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 08:45
alkap0n1990 - کرج - ایران
بخدا منم همینو میگم . نژاد آریایی نیست ؟ غیب گفتی بعد از هزاره ها و این همه جنگ و.. به این آدما میگن خائن که حتما و حتما شک نکنید قصدی هست پشت این سناریو . جی شد یهو به فکر این پژوهش افتاد . نژاد پرست نیستم ولی این مردک خائنه که همجی حرفی زده . مخصوصا بخش اعراب وسادات رو داره علنی میکنه . حـ... ها (امامزاده ها) به ناموس مردم تجاوز میکردن تو هر جنگ وهر کدوم از امام ها هم 60-70 تا کنیز ایرانی داشته . خوب ظلم کردن به ما حالا همونا شدن سادات و سید که میذاریم رو سرمون اونارو .
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 09:16
kambiz-ir - پاریس - فرانسه
ساعت 12 - تهران - ایران . بشین بینیم با، عیلامی ،از رو هم نمیرن.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 09:18
iraniaram - اسلو - نروژ
ای بابا تو این فیلم می‌خواد بگه ایرانی‌ نژاد آریایی نداره اونوقت یارو می‌نویسه کردها آریایی اصیل هستند.هههه
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 14:22
tirdaduk - استکهلم - استکهلم
به یزدان که گر‌ ما خرد داشتیم، کجا این سرانجام بد داشتیم.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 14:53
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
پژوهشهایشان آبکی است. دهها مقاله معتیر هست که نشان میدهد در ایران هاپلوگروپهای گوناگون وای دی ان ای j2, R1a1,R1b,I, و شمار بسیار اندکی j1,E وجود دارد. از دید مادری، میتوکندریال، ایرانیان شمال باختری به اروپاییان نزدیکند، از سوی پدری نژاد بیشتر ایرانیان، قفقازی شمال کاسپین و دریای سیاه و خاورمیانه ای R1a1 , J2 هستند. مردم شمالی ایران از دید ژنتیکی بیشتر از مردم باختری وایرانیان جنوب و خاور از مردم آسیای جنوبی تاثیر گرفته اند. کوهستانهای زاگرس و دشت کویر ایران در هزاره های پیشین سد ژن فلو بوده است.
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 18:50
hasan81 - هامبورگ - آلمان
اولا غلط کردن از حسودیشون و سیاست کثیفشان میگن دوماً یه نژاده جدیدتری تو ایران شکل گرفته خیلیهم کثیف نژاده احمدی (احمدی نژاد )
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 20:45
ساعت 12 - تهران - ایران
kambiz-ir - پاریس - فرانسه ، هه هه تو نژادت چیه که بهت برمیخوره؟ مواظب گلها در فقانسه باش :)
‌سه شنبه 24 آبان 1390 - 23:18
the-only-one - مونترال - کانادا
alkap0n1990. آقای محترم چرا نمانده؟ شما اصلا درباره ژنتیک چیزی میدانید که اینطور نظر میدهید؟. اتفاقا این علم میتواند نشان دهد که در هزاران سال گذشته اجداد من یا شما کجا زیست می کرده اند نژاد اریا در ایران به میزان 20 درصد و در میان اعراب بین 6 تا 10 درصد وجود دارد.نژاد عرب در ایران به میزان 10 درصد می باشد وبنده این احتمال را میدهد که 5 درصد از این د0 درصد سالها قبل از اسلام به هنگام پراکنده شدن کلدانیها بابلیها در سرزمینهای اطرافشان من جمله ایران پراکنده شده اند و شاید 5 درصد تا کمتر بعد از اسلام. fathalikhan . یکی از دوستان هم نوشته هیتلر نژادش آریایی بوده نه دوست گرامی y-dna. هیتلر E هست و قرابت نزدیکی با اقوام شمال افریقا دارد . baghal sar kooche - ونکوور - کاناد. این علم شاید خیلی از نظریات تاریخی را به هم زده ولی وجود خدا را نمیتواند انکار کند. بلکه برعکس وقتی شما با این آزمایش بفهمی که انسانها دسته دسته و گروه گروه میشوند و حتی میتوانی فامیلی ژنتیکی ات را بتوان قبل از 1000 سال پیدا کنی خواهی فهمید که حساب کتاب این دنیا بسیار دقیق وحساب شده است
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 07:23
the-only-one - مونترال - کانادا
. arashbehdin - اتلانتا - امریکا. بله دوست عزیز حرف شما درست هست ولی هاپلوگروپ اریایی در مرتبه دو یا سوم هست. کلا میشه گفته مردمانی خاورمیانه ای هستیم. نیایش. دوست گرامی نه ایرانیهای بلکه هیچ قبیله ای را شما پیدا نمی کنید که از یک ریشه و نژاد باشند چه برسد به ایران که تنوع نژادی دراش زیاد هست. حتی یهودی ها هم که ادعاء دارند از ایک قبیله هستند. دی ان ای نشان داده که یهودیان فعلی که از یک نژاد نیستند بلکه اکثرا کسانی هستند که به کیش یهودی در امده اند.
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 07:24
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
the-only-one - کامنتهای شما خوب بود و نشان میدهد در این زمینه آگاهی دارید. هرچند پژوهشهای بسیاری انجام شده، اما درسد ها گاهی کم و زیاد میشوند. یک دلیلش میتواند این باشد که گاهی نمونه گیریها کم هستند و دیگر اینکه مردم ایران کمتر از دیگر مردم جهان به آزمایشهای ژنتیکی علاقه نشان داده اند. اینستیتو های معتبری آزمایشهای ژنتیکی انحام میدهد و بسیاری از مردم امریکا و اروپا در ان شرکت جسته اند. بانک داده های ژنتیکی شان روزبروز کاملتر میشود و دانشمندان بهتر میتوانند بررسی کنند. ایرانیان علاقه مند میتوانند با یک تست ساده به پیشینه مادری و پدری خود ببرند.
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 10:44
the-only-one - مونترال - کانادا
arashbehdin - اتلانتا - امریکا. هموطن گرامی کاملا درست میفرمائید بنده علاقمند به این رشته و هر از گاهی تحقیقاتی را که انجام شده ونشر گردیده دنبال می کنم بخصوص در مورد ایران وخاورمیانه .مشکل اصلی دوست عزیز هزینه انجام آزمایش است که برای ایرانیان داخل ایران کمرشکن است ولی به هر حال محققین خارجی بوده اند که دز زمینه ایران و منطقه تحقیق کرده اند ونتایج را چاپ ونشر نموده اند.بنده خودم برای 10 نفر انجام دادم فقط سه نفر آریایی بودند و7 غیر اریایی. امید است که مرض نژادپرستی وخود برتر بینی از بین مردم ماومنطقه از بین برود. وهمه بدانیم که دارای فاکتورهای مشترک مثل انسانیت ومتعلق بودن به یک منطقه هستیم اریایی که در ایران هست خیلی نزدیکتراست به اریایی که درعربستان هست تا به آریایی المانی و اروپایی.وخداوند مارا دسته دسته و گروه گروه قرار داد تا اینکه همدیگر را بهتر بشناسیم=این نشان از قدرت وعظمت خالق هستی میدهد نه چیز دیگر
‌چهارشنبه 25 آبان 1390 - 11:56
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
the-only-one - هم میهن گرامی، سپاس از پاسختان.
‌پنجشنبه 26 آبان 1390 - 19:06
Aftab_bidari - لندن - انگلستان
عنت به کسی‌ که بخواهد نژاد پاک ایرانی‌ و افتخار ایرانیهای برتر را زیر علامت سوال ببرد
جمعه 27 آبان 1390 - 21:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.