نتانیاهو: مسابقه ایران برای بمب اتمی را متوقف کنید

نتانیاهو: مسابقه ایران برای بمب اتمی را متوقف کنید

در دو هفته اخیر فشار دولت اسرائیل به جامعه جهانی برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران تشدید شده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از جهان خواست برای متوقف کردن "مسابقه ایران برای تسلیح خود به جنگ افزار اتمی" درنگ نکند.

او این سخنان را پیش از جلسه غیرعلنی امروز هیات دولتش برای بررسی گزارش هفته پیش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان می کرد.

 این گزارش حاوی اسنادی بود که به گفته آقای آمانو مدارکی مستند درباره تلاش ایران برای ساخت کلاهک اتمی و آزمایش با مواد منفجره قوی است.

ایران این اسناد را بی اعتبار و جعلی خوانده، ولی هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، می گوید تهران باید به این اتهامها پاسخی روشن بدهد.

امروز آقای نتانیاهو گفت که گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی "اتهامهای بسیاری از کشورهای جهان از جمله اسرائیل را تایید می کند که ایران بطور نظام مند بدنبال ساخت جنگ افزار هسته ای است."

نخست وزیر اسرائیل افزود: "هر دولت مسئولیت پذیر دنیا باید نتایجی واضح (از این گزارش) بگیرد. جامعه بین الملل باید به موقع مسابقه ایران برای تسلیح خود به جنگ افزار اتمی را متوقف کند، مسابقه ای که صلح کل دنیا را به خطر می اندازد."

آقای نتانیاهو در حالی ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی متهم می کند که کشورش متهم است بیش از دویست کلاهک هسته ای دارد. اسرائیل سیاستی استراتژیک برای عدم تائید یا تکذیب زرادخانه اتمی خود دارد.

دولت ایران داشتن برنامه نظامی اتمی را رد کرده و می گوید ملتش برای مقابله با تهدیدهای دشمنان خارجی به جنگ افزار هسته ای نیاز ندارد.

دولت اسرائیل که اصرار می کند فعلا برنامه ای برای حمله به تاسیسات اتمی ایران ندارد، امیدوار است گزارش تازه آقای آمانو راه را برای دور تازه تحریمهای بین المللی علیه تهران هموار کند.

چین و روسیه گفته اند مخالف تحریم تازه علیه ایران هستند

رسانه های اسرائیل امروز گزارش دادند که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، در نامه ای خطاب به آقای نتانیاهو قول داده است که کشورش قویا از وضع تحریمهای جدید علیه ایران حمایت خواهد کرد.

هفته گذشته اعلام شد که آقای سارکوزی در جریان گفتگویی خصوصی با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در حاشیه اجلاس سران گروه 20 در کن فرانسه گفته که آقای نتانیاهو دروغگوست.

کاخ الیزه ارسال این نامه را تائید کرده ولی درباره مفاد آن اظهار نظر نکرده است.

بازنگری در همکاری با آژانس

در همین حال، ایران که با فشار بین المللی تازه روبرو شده، تهدید به بازنگری در سطح همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، گفت که ایران رویکرد آژانس را خصمانه و همسو با "سیاستها و دستورهای رژیم صهیونیستی و آمریکا" می داند.

به گفته آقای لاریجانی، مجلس بازنگری در همکاری با آژانس را ضروری می داند، زیرا این نهاد سازمان ملل تصمیمهایی نامنصفانه می گیرد.

رئیس مجلس ایران از کمیسیون امنیت ملی خواست این موضوع را بررسی کند و نتایج تحقیقش را به هیات رئیسه بدهد.

در همین حال علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران در گفتگویی با مجله آلمانی اشپیگل اعلام کرد که کشورش دیگر نمی تواند بر سر پرونده اتمی امتیازی به غرب بدهد.

او گفت: "مساله اتمی تنها بهانه ای برای تضعیف ما بهر وسیله ای است."

این گفتگو در حالی منتشر شده که یک مقام دولت آلمان اعلام کرد که کشورش تصمیم گرفته حجم مبادلات تجاری با ایران را محدود کند.

آلمان بزرگترین صادرکننده اروپا به ایران است.

اتحادیه اروپا در حال تدوین دور تازه ای از تحریمهای یکجانبه است که انتظار می رود تا اول دسامبر آماده تصویب شود.

+70
رأی دهید
-51

ari jojeh - تهران - ایران
آقای نتنیابو، آمریکا مثل شغال پیره و ازش چیزی در نمیاد، خودت فکر‌ خودت باش تا دیر نشده و رژیم بعدیت یه ملا نشده!!!
یکشنبه 22 آبان 1390 - 17:36
morid - بوشهر - ایران
خوب مردک ابله اول کلاهک های اتمی خود را نابود کن ویا انهارا به غربیها پس بده بعد بخاطر بمب هسته ای ساخته نشده ایران عربده بکش. بعد شما که میگفتی انقلاب مردم ایران انها را به عقب برده وقادر نیستند یک تفنگ بسازند پس چرا عین یک بزمجه میترسی؟
یکشنبه 22 آبان 1390 - 18:05
a.ahooraei - اهواز - ایران
MoSadegh-لندن-انگلیس/ برو جوابت رو توی صفحه ٢٧ کشته بخون و ضمناً امثال تو ، با اینکه این ما بودیم که جلو بعثی های عراق وایستادیم اما .... شما با این وجود یک تازی ... که از این تازی زادگان دفاع و حمایت میکنی. مصلمه که تو و امثال تو حتی جلو دشمن هم وای نمیستید و فقط از دیگران انتظار دارید و اونوقت مایی که میگیم اینها اجنبی هستند میشیم دشمن کشور و تویی که واسه فاطمیه و عاشورا و مشک ابوالفضل خودت را جر میدی میشی ایرانی. تو وقتی درک کردی که همین ها بودند که پیشینگان ما را قتل عام کردند بعد میتونی بگی من از کشورم دفاع میکنم و نه از یک کشور مستعمره عربستان. این استعماره که دیدگاه و فرهنگ و آیین خلق دیگر را دنبال کنیم.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 18:01
khosh bavar - يزد - ايران
سیاست جهانی نسبت به مردم ایران: در " روز " روشن با مردم ایران اشک ریختن و " شب‌ها " با ددمنشان ایرانی‌ در مجلس بودن و جشن گرفتن !
یکشنبه 22 آبان 1390 - 18:24
sam_afshar - مالزي - لنكاوي
بله تمام این فیلمو بازی کردن تا فشار تحریم رو بیشتر کنند
یکشنبه 22 آبان 1390 - 19:07
saeedgh00 - اهواز - ایران
ما باید داشته باشیم هیج غلطی هم نمیتوند بکنن چون این جنگ منجلابیه که هرکی سمتش بیاد توش بد جور گیر میکنه !
یکشنبه 22 آبان 1390 - 19:36
greentree - تهران - ایران
اینکه ایران بمب اتم می‌سازه باعث افتخاره ولی‌ تمامی‌ مردم از رهبر و سرداران سپاه ناراضی هستند چون چیزی جز دروغ،شکنجه ،تجاوز،کشتار در طول این ۳۰ سال از این رژیم ندیدند
یکشنبه 22 آبان 1390 - 19:47
Azadikhah - تكسل - هلند
واقعا فکر می‌کنید اسرائیل به قصد سرنگونی حکومت ایران وارد جنگ میشه؟ احمدی نژاد که در طی این سالها با حرفهاش، هلوکاست رو از زیر تلی از خاک بیرون کشید، برای اسرائیل دشمن به حساب میاد؟حکومت کنونی برای اسرائیل یه نعمت هست. اسرائیل اگه حمله هم بکنه فقط برای این هست که کار از دستش خارج نشه. یه ایران ضعیف و ویران شده و در عین حال غیر دموکرات و ماجراجو مطلوب اسرائیل هست. یه دشمنی باید تو منطقه وجود داشته باشه تا اسرائیل بتونه به مدد اون فلسطین رو لت و پار کنه. حمله اسرائیل فقط شر هست و نابودی. بعد از یک جنگ خانمان سوز دیگه کی حال داره از دموکراسی حرف بزنه
یکشنبه 22 آبان 1390 - 20:05
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
لحظهٔ ادای دین به فرزندان کوروش بزرگ فرا رسیده است،این فرصت استثنائی را اسرائیل با ارتش نیرمندش نباید از دست بدهد، حمله کنید و دستگاه جهلو سیاهی ولایت ترک‌تازیان را بر هم بریزید، ملت ایران برای همیشه سپاسگزار شما خواهد بود آی‌ فرزندان شجاع و غیور اسرائیل. این را به فرزندان کورش مدیون هستید
یکشنبه 22 آبان 1390 - 21:24
iSam - لندن - انگلستان
برای ملت ..ایران متاسفم.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 22:47
behrooz.irani - کپنهاگ - دانمارک
تصور من این است که تمام اینها بازی سیاستمداران است ،و ما تنها بازیچه این سناریو هستیم
یکشنبه 22 آبان 1390 - 23:39
feri gonzales - بروكسل - بلژيك
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان :
دوشنبه 23 آبان 1390 - 00:26
feri gonzales - بروكسل - بلژيك
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان :ببند بابا فلکه رو
دوشنبه 23 آبان 1390 - 12:06
hamitahery - تهران - ایران
دوستان جو گیر، اینقدر نشینید لغز بخونید، چشمتنو باز می‌کنید می‌بینید یه بمب خورد تو سرمون. البته بابا (جمهوری اسلامی ) این باشه از پسر (مردم ) چه انتظاری میره؟ یکم روشن فکر باشید لطفا. احساسی‌ حرف نزنید دوستانی که در ایران هستید.
دوشنبه 23 آبان 1390 - 15:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.