لاریجانی: مجلس درباره نحوه همکاری با آژانس تجدیدنظر می‌کند

لاریجانی: مجلس درباره نحوه همکاری با آژانس تجدیدنظر می‌کند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در کنار شماری از نمایندگان

رئیس مجلس ایران یکشنبه، ۲۲ آبان در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که مجلس درمورد نحوه همکاری ایران با آژانس نجدیدنظر می‌کند.

علی لاریجانی از کمیسیون امنیت ملی مجلس خواست که در همکاری با سایر دستگاه‌ها به راه‌های تجدید نظر در روابط ایران و آژانس بپردازد.
 
او که در دولت نهم، مذاکره کننده اصلی ایران با کشورهای غربی بر سر پرونده هسته‌ای بود، گزارش یوکیو آمانو را نشان‌دهنده این موضوع دانست که سطح همکاری تاثیر چندانی در گزارش‌های این نهاد ندارد.
 
در همین حال، خبرگزاری فارس متن نامه سرگشاده بسیج دانشجویی ۴۲ دانشگاه تهران را خطاب به رئیس‌جمهوری ایران و رئیس مجلس منتشر کرده که در آن خواسته شده دولت و مجلس سریعاً نسبت به خروج ایران از معاهده ان.پی.تی. اقدام کنند.
 
پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا «ان‌پی‌تی»، در سال ۱۹۶۸منعقد شد. ایران همان سال این پیمان‌نامه را امضا کرد و دوسال بعد مجلس شورای ملی آن را به تصویب رساند.
 
در حال حاضر ۱۸۸ کشور این پیمان‌نامه را پذیرفته‌اند. این پیمان کشورهای جهان را به دو طبقه کشورهای دارای سلاح هسته‌ای و کشورهای فاقد سلاح هسته‌ای تقسیم می‌کند.
 
طبق این معاهده کشورهای دارای سلاح هسته‌ای نباید به طور مستقیم یا غیرمستقیم به کشورهای غیربرخوردار در راه تحصیل این سلاح کمک کنند و کشورهای غیربرخوردار متعهد می‌شوند تا در این راه تلاش نکنند.
 
آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنان امروز خود، گزارش مدیر کل آژانس را غلط‌، بی‌مبنا و عجولانه خواند و آن را رونویسی از دستورات اسرائیل و آمریکا ارزیابی کرد.
 
رئیس مجلس ایران گفت: در حالی شاهد ارائه این گزارش هستیم که ایران اجازه بازرسی‌هایی بیش از تعهد خود را به این نهاد داده است.
 
او به آژانس هشدار داد که رویکرد این نهاد، ایران را وادار به تغییر روش خود در برخورد با آژانس خواهد کرد.
 
رئیس مجلس ایران با تاکید بر این که در گزارش جدید آژانس انرژی اتمی نکته تازه‌ای وجود نداشت، مدیر کل این نهاد را متهم کرد که تحت تاثیر ادعاها و دعواهای دایمی اسرائیل و آمریکا با ایران قرار گرفته است.
 
به گفته آقای لاریجانی ایران در زمان ریاست محمد البرادعی به ابعاد مختلف این پرونده پاسخ داده است.
 
به زعم آقای لاریجانی اگر ایران انحرافی از برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای خود داشته چرا در طول بازرسی‌های مختلف به جمهوری اسلامی هشدار داده نشد؟
 
علی لاریجانی با انتقاد از روش آژانس گفت در حالی که اسرائیل عضو ان.پی.تی نیست چگونه به این نهاد گزارش می‌دهد؟
 
اسرائیل به همراه هند، پاکستان و کوبا از کشورهایی هستند که پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را نپذیرفته‌اند.
 
او همچنین مخالفت روسیه، چین و کشورهای عدم تعهد با این گزارش را نشانه‌ای از نادرست بودن آن اعلام کرد.
 
رئیس مجلس ایران در همین راستا از اظهارات وزیر دفاع اسرائیل با عنوان «سخیف» یاد کرد و گفت که سخنان او آنقدر نادرست بود که وزیر خارجه این کشور و کشورهای غربی آن را با «دستپاچگی» رد کردند.
 
گمانه‌زنی درباره حمله نظامی به ایران از زمانی آغاز شد که برخی رسانه‌های اسرائیل، از اعمال فشار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل بر دیگر مقام‌های اسرائیل برای حمله به ایران خبر دادند.
 
علی لاریجانی در عین حال هشدار رهبر ایران به این کشورها را هم در تکذیب اقدام نظامی علیه ایران تاثیرگذار خواند.
 
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز پنجشنبه گفت که ایران با هرگونه تجاوز و حتی تهدید با قدرت کامل برخورد می‌کند و هرکس حتی اگر فکر تجاوز در مخیله‌اش خطور کند، باید خود را آماده دریافت سیلی‌های محکم و مشت‌های پولادین ارتش، سپاه و بسیج کند.
 
یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای گزارش جدید خود را ۱۷ آبان با استناد به مدارکی که آژانس اتمی «معتبر» می‌داند، منتشر کرد و از «نشانه‌های فعالیت‌های مرتبط با تولید سلاح اتمی» در ایران خبر داد.
 
این مقام پیش‌تر از همکاری ناکافی ایران با آژانس انتقاد کرده بود. این در حالی است که مقامات ایران همواره تاکید می‌کنند ایران فعال‌ترین کشور در همکاری با این سازمان است.
 
مقام‎های ارشد جمهوری اسلامی در روزهای گذشته هم‌زمان با انتشار گزارش‌های آژانس اتمی و همچنین خبرهایی پیش از آن درباره حمله نظامی به ایران، واکنش‌های تندی نشان دادند.
 
در دهه گذشته کشورهای غربی درباره ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران ابراز تردید کرده‌اند اما این اولین‌بار است که آژانس نیز در مورد نشانه‌هایی از «ابعاد نظامی احتمالی» در برنامه هسته‌ای ایران چنین گزارشی منتشر کرده است.

+130
رأی دهید
-24

iSam - لندن - انگلستان
مجلس فقط اضافی میکنه.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 22:46
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
مثلا با تجدید نظر چه غلطی میخواهید بکنید.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 23:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.