سپاه پاسداران: انفجار مربوط به یک زاغه مهمات بود

در پی وقوع انفجار شدیدی در اطراف تهران، سپاه پاسداران ایران اعلام کرده که این انفجار در یکی از زاغه های مهمات متعلق به این نهاد نظامی رخ داده است.

خبرگزاری فارس به نقل از اطلاعیه سپاه پاسداران نوشته که "مقارن ظهر امروز انفجاری در یکی از زاغه های نگهداری مهمات متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوالی تهران رخ داد."

بعد از این انفجار شدید در اطراف تهران، گزارشهای ضد و نقیضی در باره علت وقوع این حادثه منتشر شد. برخی علت را انفجار جایگاه گاز و بعضی هم انفجار "زاغه مهمات" در پادگانی نظامی در حوالی کرج عنوان کرده بودند.

شاهدان عینی به بی بی سی فارسی گفتند که صدای انفجار به قدری شدید بوده که در نقاط مختلف شهر تهران نیز شنیده شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از علی رضا جانه، مدیر کل انتظامی استانداری تهران گفته که "این صدای انفجار خارج از شهر تهران و مربوط به غرب استان تهران (ملارد و شهریار) و در یکی از پادگان هایی که در آنجا وجود دارد، است."

حسین گروسی نماینده شهریار در مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفته که این انفجار در "زاغه مهمات پادگان بیدگنه در حوالی ملارد شهریار" رخ داده است.

آقای گروسی گفته که "شدت دو انفجار به حدی بود که صدای مهیب و لرزش آن شیشه برخی ساختمان ها در اطراف محل حادثه را شکسته و مردم شهریار و شهر قدس را وحشت زده کرده است."

او افزوده که این پادگان فقط انبار مهمات بوده، و سربازان در آنجا حضور نداشتند.

خبرگزاری خانه ملت به نقل از شاهدان عینی گزارش داده که در پی انفجار در حوالی شهر قدس و ملارد از توابع شهرستان شهریار، "دود غلیظ و سفیدی آسمان را فرا گرفته است."

خبرگزاری مهر می گوید که شدت دود بقدری زیاد است که از فاصله ۱۰ کیلومتری به سختی می توان اطراف را دید و آتش انفجار هنوز خاموش نشده است. بنا به این گزارش، از ورود خبرنگاران به داخل پادگان جلوگیری شده و هلی کوپترهای امداد در آسمان منطقه می چرخند.

هنوز هیچ گزارشی از میزان خسارات احتمالی منتشر نشده است اما آقای گروسی گفته که که این انفجار که در محوطه ای باز رخ داده "تلفاتی هم در پی داشته اما شمار مجروحان حادثه زیاد نیستند."

بنابر گزارشها، نیروهای امدادی و گروههای عملیاتی آتش نشانی به محل حادثه اعزام شده اند.

هلال احمر اعلام کرده که سه تیم از سگهای زنده یاب را به محل انفجار اعزام کرده است. پویا حاجیان مدیر روابط عمومی هلال احمر به خبرگزاری مهر گفت که بعد از انفجار "زاغه مهماتی در شهر ملارد" سه تیم سگهای زنده یاب به همراه سه دستگاه آمبولانس و گروههای امدادی به سمت محل حادثه اعزام شده اند.

به گفته مدیر روابط عمومی هلال احمر، نیروهای این مجموعه در حال آماده باش بوده و هلی کوپتر امدادی نیز برای "اعزام مصدومان در شرایط خاص آماده هستند."

نماینده شهریار گفته که "هم اکنون آمبولانس ها و گروه های امدادی برای انتقال مجروحان حادثه در محل حضور دارند."

به گفته آقای گروسی، "کارشناسان نیز در محل پادگان حاضر شده و مشغول بررسی حادثه انفجار زاغه مهمات هستند."

خبرهای ضد و نقیض

در اولین لحظات بعد از وقوع انفجار خبرگزاری های ایرانی از انفجار یک جایگاه گاز خبرداده بودند اما شرکت ملی گاز انفجار در جایگاه گاز را تکذیب کرد.

جواد اوجی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در گفتگو با خبرگزاری فارس انفجار جایگاه گاز در تهران یا هر جای دیگر را تکذیب کرده است.

آقای اوجی گفته که "این انفجار هیچ ربطی به شرکت ملی گاز ندارد چرا که اگر اتفاقی رخ داده بود، دیسپچینگ شرکت ملی گاز آن را به ما نشان می داد."

خبرگزاری مهر نوشته که انفجار در عظیمیه کرج که با صدای بلندی همراه بوده موجب شکستن شیشه ها و وحشت مردم شده است.

مدیر ایمنی شرکت پخش فراورده های نفتی هم گفته که هم اکنون در کرج حضور دارد و "بر اساس اطلاعات و ارتباطات ما با آتش نشانی منطقه کرج انفجار کرج مربوط به کارخانه ای در صفا دشت کرج بوده و ارتباطی با تاسیسات صنعت نفت ندارد."

برخی گزارشهای اولیه، محل وقوع انفجار را در اطراف کرج در منطقه شهریار عنوان کرده بودند، اما عباس جوهری، فرماندار کرج گفت که "در حوزه شهریار هیچ انفجاری نداشتیم."

+144
رأی دهید
-28

greentree - تهران - ایران
به جای این هم آزمایش‌های مخفی‌ خوب کمی‌ هم به فکر‌ اقتصاد و کشاورزی باشید ،چرا تمام پول نفت رو در راه نظامی صرف میکنید ،پس مردم ایران رو چه طور مخواهید امیدوار به آینده کنید
شنبه 21 آبان 1390 - 16:03
gol andam - زوريخ - سويس
یا خود کثافت شون بودن یا تخریب ایران به دست مجاهدین شروع شد ،،،بعد هم میگن کسی‌ طوریش نشده جون مردم برای اینا مهم نیست ،،،،آخر هم کار خودشون رو کردن
شنبه 21 آبان 1390 - 18:21
Azadikhah - تكسل - هلند
مهماتی که قراره آمریکا رو بترکونه فعلاً داره خودمون رو می‌ترکونه !!
شنبه 21 آبان 1390 - 23:01
Royan - بوخوم - آلمان
امیدوارم که یک انفجار هم توی مجلس اتقاق بیافته.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 05:54
Azadikhah - تكسل - هلند
اسرائیل گفت حمله میکنه ، اینها همچین حول کردن که پادگان خودشون رو ترکوندند :))) نمردیم معنی مشت پولادین رو هم فهمیدیم :))))
یکشنبه 22 آبان 1390 - 10:35
freedomforiran - لندن - انگلستان
آرره جون عمتون ناتو زده ولی چون کاری نمی توانند بکنند بدروغ مجبورند بگویند مهمات منفجر شده است
یکشنبه 22 آبان 1390 - 14:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.