تخت جمشید ترک خورد

ترک های متعددی که در تخت جمشید ایجاد شده، این بنا را در معرض ریزش و آسیب جدی قرار داده است.

به گزارش مهر، تخمت جمشید همواره به عنوان یکی از بناهای شاخص ایران مطرح بوده است.

این بنای جهانی البته مورد آسیب های مختلفی قرار گرفته که از جمله آن می توان به رطوبت اشاره کرد که این بنای جهانی را مورد تهدید قرار داده است.

اما ترک هایی که اکنون در این بنای جهانی دیده می شود نیز بر شدت آسیب های این بنا افزوده و این امر نگرانی دوستداران میراث فرهنگی را افزوده است.

تخت جمشید ترک خورد

 

فعال میراث فرهنگی و گردشگری و مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی مرودشت با بیان اینکه ترک سنگ ها یکی از عظیم ترین بناهای سنگی جهان را در معرض خطر ریزش قرار داده گفت: یکی از موضوعاتی که با توجه به مرور زمان شاهد افزایش آن در مجموعه جهانی تخت جمشید هستیم مربوط به افزوده شدن ترک هایی بین سنگ ها، ستون ها و کاخ های این مجموعه است.

محمد اسدپور افزود: زمانیکه از پلکان وارد تخت جمشید می شویم در دروازه ملل ستون هایی وجود دارد که این ستون ها ترک هایی خورده و جدید است.

وی ادامه داد: به مرور زمان سنگ ها تحت تاثیر فرسایش و باران های اسیدی، شرایط آب و هوایی و مرور زمان فسیل شده و یک سری ترک هایی در آن به وجود می آید و طی مدت اخیر به دلیل کنترل نکردن از سوی مسئولان و متخصصان این ترک ها روز به روز بیشتر شده است.

تخت جمشید ترک خورد

 

مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی مرودشت در خصوص اقدامات انجام شده برای جلوگیری از ترک خوردن سنگهای مجموعه تخت جمشید اظهار داشت: در این مجموعه هرگردشگری بخواهد بازدیدی از نقتط مختلف داشته باشد به راحتی می تواند این ترکها را مشاهده کند از این رو در صورت ادامه این روند تخت جمشید با مشکلاتی روبه رو خواهد شد.

اسدپور با بیان اینکه به راحتی روزانه به ترک ها افزوده می شود، بیان کرد: در دیواره های دروازه ناتمام ترک های دیده می شود که آجرهای آن قابل مشاهده است و علاوه بر این کاخ صدستون نیز ترک های زیادی برداشته که به راحتی قابل مشاهده است.

وی بیان کرد: در گذشته نیز تخت جمشید ترک هایی داشته اما با مشاهده ترکهای مختلف در این بنا می توان متوجه شد که بیشتر آنها مربوط به زمان حال است.

تخت جمشید ترک خورد

این فعال میراث فرهنگی با بیان اینکه دیواره کاخ موزه نیز از این امر مستثنی نیست، بیان کرد: ترک های این بخش به حدی شدید است که وقتی از سمت چپ کاخ وارد موزه شویم این ترک ها را مردم عادی نیز به راحتی می توانند مشاهده کنند.

وی گفت: دردرگاه وروئی کاخ موزه شکاف ها و ترک های متعددی در بخش شرقی این بنا قابل مشاهده است که باعث انحنای یک ستون شده است.

اسدپور با اشاره به اینکه ترک های متعدد در کاخ ها به وفور دیده می شود، بیان کرد: نیازمند است کارشناسی دقیق برای جلوگیری از پیشرفت این ترک ها انجام و با برنامه ریزی از ان جلوگیری به عمل آید.

این فعال میراث فرهنگی با تشریح علل این ترکها نیز تصریح کرد: ممکن است برخی از این ترکها مربوط به مرور زمان، رانش ویا شرایط فیزیکی و خشکسالی باشد.

تخت جمشید ترک خورد

وی ادامه داد: اگر این روند ادامه داشته باشد در آینده ای نه چندان دور با فروپاشی نمای کنونی رو به رو خواهیم بود زیرا هر لحظه بر ترک های سنگ یا دیواره ها افزوده می شود.

اسدپور با بیان اینکه این ترک ها زیبایی سایت جهانی تخت جشمید تحت تاثیر قرار داده، اظهار داشت: به مسئولان امر پیشنهاد دادیم که درباره علت این ترک ها تحقیق شود و مقرر شده کارشناسان برای بررسی این موضوع و جلوگیری از پیشرفت آن به این مجموعه سفر کرده و راهکارها را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه در مجموعه جهانی تحت جمشید مدیریت بحران وجود ندارد، بیان کرد: اگر برای این مجموعه مدیریت بحران در نظر گرفته شود می توان از خطراتی که مجموعه را تهدید می کند جلوگیری کرد.

مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی مرودشت تاکید کرد: اگر این ترک ها به صورت گسل و شکاف باشد و یکی از کاخ ها تخریب شود دیگر نمی توان کاری انجام داد از این رو ضروری است کارشناسان راهکارهای اساسی را ارائه دهند.

+179
رأی دهید
-15

elliejon - لندن - انگلستان
متأسفانه کووو گوش شنوا
شنبه 21 آبان 1390 - 12:26
a.ahooraei - كلن - المان
اینا ملت رو ترکوندن تا چه رسد به بنای سنگی.
شنبه 21 آبان 1390 - 12:36
Azadikhah - تكسل - هلند
این اساتید به تاریخچه خودشون تو این سی سال اهمیت نمی دن اون وقت انتظار دارین به تاریخچه 2500 ساله که هیچ ربطی هم به اینا نداره اهمیت بدن؟این هم خراب بشه دیگه از ایران هیچ چیزی نمیماند . چه داریم بهش افتخار کنیم به جز تخته جمشید؟. که اون هم دارند نابود میکند
شنبه 21 آبان 1390 - 11:32
Dara va sara - پرت - استرالیا
جونتون سلامت. خیمه امام حسین چیزیش نشه. اینجور چیزاهارو آلمانیها درستش میکنن. فعلا مشک اب ابولفضل رو داشته باشید. دستشم یه چند روز دیگه میرسه.
شنبه 21 آبان 1390 - 12:14
Mahyar-Tpour - تـهـران - ایـران
حالا اگر اون بیت المقدس لعنتی بود گزارش لحظه به لحظه در شبکه ی خبر پخش میشد...مرگ بر .... زاده...منتظر روزی باشید که همه ی .... های داخلی و خارجی رو با ویروس میکشم.
شنبه 21 آبان 1390 - 12:09
ali158 - مسكو - روسيه
مگه مهم ، مهم اینه که رهبر جانش به سلامت باشه و بنده خدا بتونه به کار سرقتش برسه
شنبه 21 آبان 1390 - 12:09
بانو شجاع - دبى - امارات
دست این آخوندا همه جیز ترک می خوره (متأسفم)
شنبه 21 آبان 1390 - 14:44
*Fanoos* - ايران - ايران
آقا جان تو رو بخدا ،صدای ما را برسونید چرا اینکار می کنید با آثار باستانیمون؟تخت جمشید با 823 ستون به نظر من جزو اولین عجایب هفت گانه هست.وقتی خودمون به خودمون ضربه می زنیم توقع داریم کشور های دیگه فرهنگ ما را بشناسند.بخدا اگر تخت جمشید تو هر کشور دیگه بود دورش را دیوار طلا می ساختند.
شنبه 21 آبان 1390 - 14:15
pull.over - دوحه - قطر
اینقده گرفتاریم که ترک خوردن تخت جمشید در برابرش هیچی نیست.
شنبه 21 آبان 1390 - 20:51
Rima_London - لندن - انگلستان
هر ایرانی‌ با غیرت و اصیل از شنیدن خبر تخریب بزرگترین بنای پر افتخار مملکتش به شدت متاثر می‌شه. واقعا متاسفم که این پولی‌ هم که هنوز دزدیده نشده هرروزه صرف طلا گرفتن مقبره ائمه ادبار که تاریخه ننگ اعراب هستند می‌شه.‌ای کاش تا کلًا هویتمون را فراموش نکردیم و نوکر دربست اعراب نشدیم مملکت آزاده و ایرانی‌ تبار بشه.
شنبه 21 آبان 1390 - 22:43
sia_sefid - تهران - ایران
بالاخره دیر یا زود خراب میشه .. اما اینا زودتر دوست دارن از بین بره .. اعراب 1000 سال بعد : تخت جمشید پشت غار حرا بود و کوروش در فرمان پیامبر به ایران حمله کرد.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 04:28
pelle - استکهلم - سوئد
عوضش مشک حضرت عباس صحیح و سالم است.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 05:23
Royan - بوخوم - آلمان
هرچی دزد و بی غیرت است توی این کشور شده مسئول خوب معلومه که پای این چیزها پول خرج نمیشود/خدا بد جوری حق این ملت ناسپاس را کف دستشون گذاشت آخوندا مثل بختک افتادن رو کشور . همین را میخواستید نه؟ خرابی و نابودی و بی هویتی , فقر و اعتیاد و فحشا و جنایت فقط اینها را کم داشتیم که براش انقلاب کردید, پاشید انقلابه عکس الاغ تو ماهه/
یکشنبه 22 آبان 1390 - 06:03
masoudmaniati - شیراز - ایران
شما که احساس مسولیت میکنید چرا کمک نمیکنید؟؟.
شنبه 28 آبان 1390 - 04:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.