مشک حضرت عباس در وبلاگ‌های فارسی

 

مشک حضرت عباس در وبلاگ‌های فارسی

مراسم رونمایی از تندیس مشک حضرت عباس
 

علیرضا طاهری

 رادیو فردا : روز جمعه هفته گذشته، ۱۳ آبان‌ماه، در مجموعه فرهنگی – هنری سعدآباد، در شمال تهران، از آن چه «نماد ِ مَشک ِ اباالفضل العباس» خوانده شده رونمایی شد.
 
این تندیس با ابعاد سه در دو و نیم متر و یک تن وزن، از جنس سنگ و کامپوزیت ساخته شده است. محمدرضا پوینده، مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز، در این باره می‌گوید: برای ساختن این نماد، شانزده تن، هشت ماه تمام، زیر نظر محسن گلستانی، استاد پیکره‌تراشی، کار کرده‌اند.
 

مشک حضرت عباس در وبلاگ‌های فارسی
 

در رونمایی از این فرآورده یک تنی سنگ و کامپوزیت در مجموعه فرهنگی- هنری سعدآباد در تهران، افزوده بر اعضای انجمن دوستی ایران و عراق، شماری از نمایندگان مراجع تقلید نیز حضور داشتند.
 
محمدرضا پوینده، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز ابراز امیدواری کرده است که این کار با همیاری انجمن یاد شده به زودی در کربلا در محوطه‌ای که حرم عباس خوانده می‌شود برپا گردد.
 
رونمایی از نمادسنگ مشک ابوالفضل العباس، برادر ناتنی حسین بن علی، سومین امام شیعیان، در رسانه‌های گروهی جمهوری اسلامی بدون هیچ گونه ابراز نظری، بازتابی گسترده داشت.

مجسمه مشک حضرت عباس ​​اما بازتاب آن در وبلاگ‌های فارسی‌زبان خالی از انتقاد نبود. یکی از همین وبلاگ‌نویسان می‌گوید: گذشته از آن که ایران برای هر چه باشکوه‌تر جلوه دادن حرم ائمه شیعیان، همواره میلیون‌ها دلار هزینه می‌کند، و به تازگی در‌ها و دریچه‌هایی از طلا و نقره به کربلا فرستاده است، اما نماد مشک ابوالفضل العباس با مجموعه سنتی حرم‌های شیعی همخوانی ندارد و رگه‌هایی از گرایش‌های مدرن در آن دیده می‌شود.
 
یک وبلاگ‌نویس دیگر هم یادآور شده است که پایه‌های این کار، نمایشگر فرشتگانی است که مشک را استوار بر حوضی چند پر بر دوش گرفته‌اند، سبکی رومی دارد که «به هیچ روی بوی ایرانی – اسلامی از آن به مشام نمی‌خورد».
 
وبلاگ‌نویس دیگری تهی بودن این کار از سوگ‌آلود بودن روایت سوزناک روضه‌خوانان از کشته شدن ابوالفضل العباس در صحرای کربلا را درخور انتقاد دانسته است.
 
یکی دیگر از وبلاگ‌نویسان تاکید می‌کند که این کار به نمایش عظمتی که به روایت روضه‌خوانان از فداکاری‌های این فرزند علی ابن ابی‌طالب به دست می‌دهد، یاری نمی‌رساند.
 
در واقع این وبلاگ‌نویس به مداحانی اشاره دارد که برای تشریح عظمت این برادر ناتنی حسین بن علی، این ادعا را دستمایه می‌کنند که حتی ارامنه نیز نام پسران‌شان را ابوالفضل می‌گذارند و برای او سفره نذری می‌گسترند.
 
بر پایه نقدی دیگر، تک‌تیری که در این نماد در مشک ابوالفضل العباس فرو رفته بیشتر به تیر سرخ‌پوستان آمریکایی می‌ماند تا به تیر سپاهیان زیر فرمان یزید بن معاویه.
 
این نکته نیز درخور انتقاد آمده است که از آنجا که سوگ‌نامه عاشورا بر پایه کمبود آب و تشنگی مظلومان استوار است، فوران آب فراوان از این مشک که بیشتر به یک حوض شباهت دارد، نوعی نقض غرض می‌نماید.
 
هر چند در یکی از عکس‌های همین نمادسنگ، آن چه از مشک ابوالفضل العباس به آسمان فوران می‌کند، خون است یا در واقع به رنگ خون است.

+159
رأی دهید
-35

Taraneه - کبک - کانادا
چقدر زشت درست کردن.
شنبه 21 آبان 1390 - 03:37
feminism - لندن - انگلستان
تازیزادگان و اسلامیون بر سر مجسمه آریوبرزن سردار تاریخی ایران در یکی از میادین شهر یاسوج جنجال راه انداخته و دستور حذف آن را میدهند ولی بشکۀ آبی را در مجموعه " فرهنگی- هنری " سعدآباد تهران علَم میکنند !! سرائی که روز به روز به سمتِ قهقرائی و عقب برگشتگی گام برمیدارد !! امروز و فردا به این بشکۀ آب هم دخیل و کهنه پاره آویزان خواهند کرد !!
شنبه 21 آبان 1390 - 03:34
علی محمودی نژاد - تهران - ایران
ای شیطان پرستان! هموطنانمان در جنوب کشور از تشنگی و گرسنگی جان میدهند و شماها اباالفضل العباس بازی میکنید؟
شنبه 21 آبان 1390 - 03:43
كيارش 88 - تورنتو - كانادا
به بهانه هاب مختلف بیت المال را حیف میل کنید . حضرت عباس از دروغ و نیرنگ دوری میکنه این باید سرمشق و الگو باشه . حضرت عباس یخاطر دیگران خود را فدا کرد در حالی که مسئولین بخاطر خود مردم را فدای پست و مقام و ثروت خود میکنن به امید روز که از دست دروغگوها ودغل کار ها راحت شد
شنبه 21 آبان 1390 - 02:52
reetoon - تورونتو - کانادا
این بی‌شرفی محض که قاتلین مردم ایران رو اینطوری بپرستیم بعد عزیزان خودمون رو شکنجه کنیم و بکشیم به خاطر خواسته‌هاشون و عقاید شون نمیدونم بگم مرگ بر کی‌ یا چییییییییییی؟
شنبه 21 آبان 1390 - 04:48
Royan - بوخوم - آلمان
16 نفر هشت ماه واسه این آشغال دونی کار کردن بیشتر شبیه بادمجان تا مشک , تازه به ما ایرانیها چه ربطی داره که یه نفر عرب تو بزن بکش خانوادگی و قبیله اشون مشک آب خالی این ور و آنور میبرده.
شنبه 21 آبان 1390 - 07:14
Alborzi - کرج - ایران
با فرض اینکه مشک در اثر اصابت تیر خالی شده باید تیر به پایین مشک خورده باشه که تو این نماد ! اینطور نیست.
شنبه 21 آبان 1390 - 05:20
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
چه جالب! مشک حضرت عباس در ۱۴۰۰ سال پیش مجهز به سیستم لوله کشی‌ بوده!
شنبه 21 آبان 1390 - 10:34
شروین1360 - کوالالامپور - مالزی
یک مشک عربی = فرهنگ!! و هنر!! ایرانی!! به به، چشم فردوسی روشن!. در ضمن خیلی شبیه یک چیزیه که نمیتونم بگم!
شنبه 21 آبان 1390 - 12:29
Dara va sara - پرت - استرالیا
Alborzi - کرج - ایران.. تو هنوز تو فکر نمادی که با ذهنت مطابقت نمیکنه.. انهم چشم. میدیم درستش کنن.ای به چشم. میدیم دست بریده حضرت را کنار مشک درست کنند. که دیگه مو لای درز عرب پرستیمون نباشه...مانده ام که چرا ملا جماعت 30 ساله به ما حکومت میکنه.
شنبه 21 آبان 1390 - 11:54
gol andam - زوريخ - سويس
انسان به میزانی که می اندیشد ، انسان است، به میزانی که می آفریند انسان است نه به میزانی که آفریده های دیگران را نشخوار می کند.قاتلین مردم ایران ناکامی و بدبختی و رنج زاده شما ست
شنبه 21 آبان 1390 - 19:17
baas - روتردام - هلند
اسلام -عرب -چرند و دیگر هیچ.
شنبه 21 آبان 1390 - 20:41
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
gol andam - زوریخ - سویس/خیلی‌ قشنگ گفتی.عالی‌
یکشنبه 22 آبان 1390 - 03:35
a.ahooraei - كلن - المان
این که شبیه فشفشه است تا مشک. اما خودمونیم عجب فشاری تو مشک عباس بوده که اینجوری فوران کرده.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 04:50
kambizian - تهران - ایران
کیارش 88 - تورنتو - کانادا .خارج رفتن چه اسون آدم شدن چه مشکل.ابالفضل فدای کی شد فدای چی شد؟ اصلا به ما چه؟ به تو چه؟
یکشنبه 22 آبان 1390 - 13:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.