ردیابی پرتوهای رادیواکتیو در چند کشور اروپایی

ردیابی پرتوهای رادیواکتیو در چند کشور اروپایی

 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ردیابی ماده رادیو اکتیو غیرمعمول  ید ۱۳۱ در  جمهوری چک و شماری از کشورهای اروپایی خبر داد.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با این حال اعلام کرده است که این مقدار تشعشات رادیو اکتیو خطری را متوجه مردم نمی‌کند.
 
آژانس معتقد است که منشا این تشعشات رادیو اکتیو ربطی به نیروگاه فوکوشیما ژاپن ندارد و در تلاش است تا منشا آن را پیدا کند.
 
کارشناسان می‌گویند منشا این تششعات رادیو اکتیو، که از دو هفته پیش در حال گسترش است، همچنان به صورت راز باقی مانده و می‌تواند منابع مختلفی از  آزمایشگاه‌های پزشکی وبیمارستان‌‌ها گرفته تا زیردریایی‌های اتمی داشته باشد.
 
‌جمهوری چک می‌گوید با مشاهده پرتوهای رادیو اکتیو غیرعادی در این کشور، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در جریان گذاشته است.
 
مسئولان چک بر این باورند که  منشا این رادیواکتیو از یک کشور دیگر است و به نیروگاه اتمی چک ربطی ندارد؛ مسئولان جمهوری چک  همچنین احتمال داده‌اند،  رادیوداروها منشا این تششعات باشند.
 
در همین حال وزارت محیط زیست آلمان هم اعلام کرد که در شمال این کشور میزان تششعات ید ۱۳۱ کمی بالاتر از حد معمول است؛ آلمان همچنین گفته است که این تشعشعات ربطی به نیرو‌گاه‌های اتمی ندارد.
 
مجارستان، اسلواکی، اتریش و سوئد هم اعلام کرده‌اند که میزان پرتوهای ید ۱۳۱ کمی بالاتر از حد معمول است که به گفته مسئولان خطری متوجه مردم نمی‌کند.
 
میزان بالای ید ۱۳۱ قرار  سرطان‌زا  است و  می‌تواند مواد غذایی را آلوده کند.
 
ید ۱۳۱ دارای دوامی کمی است و «نیمه‌-‌عمرش» هشت روز است.

+173
رأی دهید
-12

zoroye iran - وين - اتريش
خدا به خیر کنه
شنبه 21 آبان 1390 - 04:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.