کلینتون از چین خواست فشار بر تهران را افزایش دهد

فرمانده سپاه رودبار در عراق کشته شد

مقامات آمریکایی می‌گویند هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، از چین خواسته است تا از نفوذ خود استفاده کرده و فشار بر ایران را افزایش دهد.

یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت که خانم کلینتون در دیدار با یانگ جیشی،  وزیر خارجه چین، در هاوایی، در آستانه اجلاس سران کشورهای آسیاـ اقیانوس آرام، گفت‌وگوی مبسوطی در مورد برنامه هسته‌ای ایران داشته و از این کشور خواسته است تا به طور علنی و خصوصی به تهران گوشزد کند که در مسیر خطرناکی قرار گرفته است.

این در حالی است که واشینگتن، این هفته، پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ابعاد «نظامی احتمالی» برنامه هسته‌ای تهران، اعلام کرد که آمریکا در پی مشورت با دیگر کشورها برای تشدید فشار بر ایران است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه هشتم آبان در گزارشی نسبت به ابعاد «نظامی» احتمالی فعالیت‌های هسته‌ای ایران به طور جدی ابراز نگرانی کرده و گفته بود که اطلاعات معتبری در اختیار دارد که نشان می‌دهد ایران احتمالا در ارتباط با توسعه سلاح هسته‌ای آزمایش‌هایی انجام داده است.

مقامات ایران این گزارش را بی‌اساس و پایه دانسته‌اند. علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، گزارش را «غیرمتوازن، غیرحرفه‌ای و سیاسی» خواند و محمود احمدی‌نژاد هم روز چهارشنبه با تأکید بر این‌ که مردم ایران نیازی به بمب ندارند، گفت: «این مردم اگر بخواهند بمب بسازند از شماها می‌ترسند؟ این مردم شما را آدم حساب نمی‌کنند.»
 
آمریکا، فرانسه و بریتانیا خواستار  وضع «تحریم‌های سخت‌» علیه ایران شده‌اند، مگر این که ایران در مورد برنامه اتمی‌ خود با جامعه بین‌الملل همکاری کند.

چین در کنار روسیه، دو کشوری که در شورای امنیت سازمان ملل از حق وتو برخوردارند، بزرگ‌ترین حامی جمهوری اسلامی است و بارها ناخشنودی خود را از اتخاذ تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا ابراز کرده است.

در همین زمینه وزارت امور خارجه چین روز پنج‌شنبه اعلام کرد که تحریم‌ها به طور بنیادی نمی‌توانند راه حلی برای پرونده هسته‌ای ایران باشند.
 
 چین ضمن اعلام مخالفت با گسترش سلاح‌های هسته ای از جمله در خاورمیانه می‌گوید تهران باید انعطاف و صداقت بیشتری از خود در تعامل با آژانس بین‌المللی انرِژی اتمی نشان دهد.
 
شورای امنیت تاکنون با صدور چهار قطعنامه تحریمی از تهران خواسته است تا غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند، ولی تهران تاکنون از این دستور سرپیچی کرده و غنی‌سازی را حق خود می‌خواند.

+93
رأی دهید
-14

bavar88 - آمستردام - هلند
ایران الان به درجه رسیده که دیگه از دست شما کاری ساخته نیست پس بیخود نه خود و نه دیگران را سر کار نگذارید. پیشرفت مردم ایران سریعتر از آنچه که فکر می‌کنید داره اتفاق میفته...به فکر اقتصاد بیمار خود باشید که داره همه شما را با هم غرق میکنه...به امید سر بلندی ایران با مردمان خوبش...در سایه رهبری هیچ صدمه به ایران نخواهد رسید...
جمعه 20 آبان 1390 - 17:15
adsi - شانگهای - چین
این جواب برای سر تیتر این خبره : کلینتون غلط .. خورد که از چین درخواست فشار بیشتر بر ایران شد
جمعه 20 آبان 1390 - 16:59
akon1361 - کیف - اکراین 
آنقدر تحریم کنید که تحریم دونتون پاره بشه ،جمعش کن بابا زنی که.فکر کردی کی‌ هستی‌.هیچ غلطی نمیتونید بکنید.
جمعه 20 آبان 1390 - 19:18
gol andam - زوريخ - سويس
اینو واقعا قبول دارم که چین بهترین کار رو انجام خواهد داد اگر ایران رو تحریم کنه ،،،چون فقط جنس اشغال وارد کشور می‌کنه ،،،و با این کارش صنعت با ارزش ایرانی‌ رو داره از بین میبره،،،،
جمعه 20 آبان 1390 - 19:59
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
باور۸۸ - آمستردام - هلند. آدمهایی مثل تو هستند که ایران به این وضع دچار شده است
جمعه 20 آبان 1390 - 20:45
koroush007 - نهران - ایران
شماbavar88 در هلند هستی یا ایران؟ما که تو ایران هستیم هیچ پیشرفتی نمیبینیم! اگر تورم ٪22 بگفته بانک مرکزی ونرخ بیکاری ٪18 وفرار مغزها با درآمد 120 میلیاردی نفتی میگی پیشرفت؟ حالا فهمیدم انرزی هسته که قیمت واقعی اون 3 میلیارد (نسل اول فرانسه برای افریقای جنوبی در سه سال ساخت نه در 17 سال 8 سال خاتمی 2 سال رفسنجانی 6 سال محمود) که 50 میلیارد ابخورده !. اگر عاشق خدمت هستی بیا ایران خواب از سرت بپره
جمعه 20 آبان 1390 - 22:44
Royan - بوخوم - آلمان
خدا کنه چین ایران راتحریم کنه بزرگ ترین خدمت به ایران از طرف آمریکا خواهد بود, ولی اگه چین این کار را بکنه کی اون ملت را میتونه خرج بده؟
شنبه 21 آبان 1390 - 07:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.