هشدار درباره داروهای لاغری چینی در بازار ایران

هشدار درباره داروهای لاغری چینی در بازار ایران

رئیس سومین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران هشدار داده که داروهای چینی برای کاهش وزن، موجب افسردگی و خودکشی می‌شوند.

فریدون عزیزی، روز چهارشنبه ۱۸ آبان در نشست خبری سومین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران از  چاقی به عنوان مهمترین مسئله بهداشتی درمانی قرن در اکثر کشورهای جهان یاد کرد و افزود: سازمان‌های جهانی که مسائل بهداشتی را زیر نظر دارند چاقی را مشکل اصلی بروز بیماری‌های غیر واگیر از جمله بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان در قرن ۲۱ می‌دانند.
 
او سپس به آمار شیوع چاقی و اضافه وزن در ایران اشاره کرد و افزود: در ایران آمار شیوع چاقی بین افراد بالای ۲۰ سال، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و شیوع دیابت بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است. به این ترتیب حدود چهار میلیون نفر از جمعیت ایران دچار دیابت هستند.
 
این فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم تاکید کرد که هر دو بیماری دیابت و چاقی در شهرها و کلان‌شهرها بیشتر از روستاها و شهرهای کوچک است.
 
آقای عزیزی، استفاده از داروهای گیاهی و سنتی برای کاهش وزن را رد کرد و گفت که کاهش وزن نیاز به یک دوره شش ماهه دارد و کاهش وزن غیر معمول با روش‌های غیرپزشکی موجب بروز بیماری‌های مزمن و غیر قابل درمان در فرد می‌شود.
 
به گفته او داروهایی که برای کاهش وزن در بازار غیر رسمی ایران وجود دارد غالبا از چین وارد می‌شود و دارای عوارضی مانند ناراحتی‌های قلبی و عروقی، افسردگی است و در نهایت نیز عوارض دیگری دارد که می‌تواند غیرقابل جبران باشد.
 
از همان چند ماه پیش که گزارش‌هایی از ورود داروهای چینی و به ویژه انواع تقلبی آن به بازار ایران منتشر شد، کار‌شناسان درباره عوارض آن هشدار دادند.
 
داروهای لاغر کننده چینی از جمله با نام «سوپر اسلیم» و «شنگ یوآن فنگ» و برخی انواع دیگر که با تبلیغات گسترده در شبکه‌های ماهواره‌ای و توسط برخی افراد سودجو در سطح شهر، اماکن عمومی و عطاری‌ها به مشتری‌ها عرضه می‌شوند.
 
اما کارشناسان بارها هشدار داد‌ه‌اند که بحث قد و وزن استاندارد، یک بحث کاملاَ تخصصی و پزشکی است و اگر کسی مشکلی در این زمینه دارد باید به پزشک مراجعه کند.
 
در همین حال ابوالفضل نیک آزما، کار‌شناس دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان قم نیز گفته بود که این داروها مورد تایید پزشکان نیست و فروش آنها در عطاری‌ها و داروخانه‌ها ممنوع است.
 
تحرک کم و شیوه زندگی از جمله خوردن غذاهای پرکالری و چرب عوامل اساسی چاقی و اضافه وزن هستند و کارشناسان بر این عقیده‌اند که با تغییر عادت‌های غلط می‌توان با اضافه وزن مبارزه کرد؛ عاملی که به گواه سازمان بهداشت جهانی، خود موجب بروز برخی از بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی و سرطان می‌شود.
 
داروهای چینی و بازار ایران
 
نگرانی درباره داروهای چینی در بازار ایران، مدتی است بالا گرفته. از جمله مواردی از تلفات بیماران تحت جراحی به خاطر استفاده از داروی بیهوشی چینی گزارش شده است.
 
طبق این گزارش‌ها حتی مواردی از تلفات بر اثر بیهوشی ضمن عمل جراحی زیبایی در ایران دیده شده است.
 
این موارد در پزشکی قانونی ایران ثبت شده و این سازمان قضائی در حال پیگیری علت مرگ بیماران است.
 
عبدالعزیز جمشید زهی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، در این باره از بررسی موضوع داروهای بیهوشی چینی در این کمیسیون خبر داده و گفته بود: این خبر حتی اگر شایعه باشد، مجلس آن را مورد بررسی قرار می‌دهد چرا که برخی از گزارش‌ها نیز حاکی از ورود داروهای تقلبی و چینی به کشور است که ضرورت بررسی این موضوع را دوچندان می‌کند.
 
در عین حال یک عضو هیئت علمی انجمن داروسازان ایران گفته است مواد اولیه داروهای چینی تاییدیه جهانی دارد.
 
سعید واقفی در این باره گفته است: در شرایط فعلی، برای تولید دارو، مواد اولیه را از چین و هند وارد می‌کنیم و این مواد تأییدیه جهانی دارند. ما تنها کشوری نیستیم که مواد اولیه تولید دارو را از چین وارد می‌کنیم، آمریکا بزرگ‌ترین مشتری مواد اولیه دارویی چین است، کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، آمریکای شمالی، اروپای غربی، انگلیس از وارد کنندگان مواد اولیه دارویی از کشور چین هستند.

+100
رأی دهید
-26

raha.de - هامبو رگ - المان
من به ورزش و رژیم غذای بیشتر معتقدم
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 23:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.