یادی از گذشته های نه چندان دور

 

+210
رأی دهید
-36

klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
هر چی فکر میکنم نمی فهمم نسل قبلی که انقلاب کرد با خودش چی فکر کرده بود به جایی نمی رسم. چه بلایی سرمون آوردن
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 18:11
mosi1970 - تهران - ایران
یاد باد آن روزگاران یاد باد ، ماحصل ننگین ترین انقلاب طول تاریخ بشریت این بود که کشوری قدرتمند ، صاحب تمدن ، با پیشینه فرهنگی غنی و دارای احترام بین المللی را بگونه ای در منجلابهای اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی قرار داده که برون رفت از آن شاید قرنها بطول انجامد .
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 18:13
arizona - فینیکس - آمریکا
khosh bavar دوست عزیزم چقدر سایت زشت و غیر قابل تحمل شده.توروخدا یه کاری کن .چشم امید به شما داریم
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 18:20
greentree - تهران - ایران
تا کسی‌ درس نخونه ، تلاش نکنه و به خارج از کشور نره و با مردم خارج از کشور آشنا نشه معنی‌ آزادی رو نمیفهمه ،مردم زمان شاه هم همین درد رو داشتند که قیام کردند
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 18:59
Royan - بوخوم - آلمان
آنوقتها برای ملت ارزش قائل بودنند , ولی حالا به ملت میگویدن خس و خاشاک ,دشمن و فتنه مردم انقلابی سال 57 همین را میخواستند خوشی زده بود زیر دلشون شاید هم آنقدر بهشون ارزش داده بودنند که همه میخواستند شاه باشند برای همین به شاه حمله کردن که تاج وتختش را هم مال خودشون بکنند که البته آخوندا تاج و تخت ازشون گرفتن, انقلاب سرافکنده گی و ننگ هیچ بهانه ای نداشت جز اینکه کشور اسلامی نبود لنگ و پاچه زیبای خانمهای ایرانی خار شده بود رفته بود تو چشم آخوندا و روشنفکرها و مذهبیون یه عده گر و گوری ماجرا جو که اسمشون چریک فدائی و مجاهد بود و توده ای هم با آخوندا همدست شدن و ملت را بخاک سیاه نشانند.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 18:57
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
greentree - تهران - ایران. --این درد شما کمونیست یا مجاهد یا ملی‌ منقلی بود نه درد مردم!!!با همین چرندیات ملت را فریب دادید و به چاه ملا و اسلامش انداختید خود الفرار........ ننگ بر انقلاب کثافت شما که باعث مرگ ۱۰۰۰۰۰۰ . نفر شد هنوز فریب!!!!
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 19:20
milad bandar - بندرعباس - ایران
ای خدا آخه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 19:43
NedayeAzadi - تهران - ایران
مردم ایران از چاله ی استبداد شاهی با سر به چاه استبداد آخوندی افتادند. برای کسب آزادیهای سیاسی قیام کردند. بدستش نیاوردند که هیچ بلکه آزادی فرهنگی، اجتماعی و مذهبی خود را نیز از دست دادند.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 19:47
milad bandar - بندرعباس - ایران
ای خدا آخه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 19:56
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
زندگی ساده اما همراه با آزادی و آزادگی داشتند. چرا این ستم را در حق ما کردند؟ و چرا ما دیگر آزاده نیستیم که شایستگی آزادی را داشته باشیم؟
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 20:07
habilian - قم - ایران
در رژیم دیکتاتوری شاه همیشه زن به عنوان کالا دیده میشد و نمونش در برنامه های تلویزیونی اون زمان کاملا مشهود بود.در رژیم ولایت فقیه هم جوری به زن جامعه ضربه زدن که دیگه نتونه بلند بشه و مجبور به خونه نشینی کردن.اما آقایونی که اظهار فضل درباره مجاهد ها و مارکسیست ها میکنند بدونند زمان شاه کسی اصلا به سیاست کاری نداشت و همین که یه سقفی داشت و تو دیسکوها میرفتن یه حالی میکردن براشون کافی بود اما این بچه ها تو زندان رفتند که بگن باباجان میلیاردها دلار تو جیبب امریکا نریزید بلکه تو این مملکت خرج کنید و دربار پول ملتو بالا نکشه که بالاخره انقلاب کردن و امیدوار بودن به هدفشون برسن که متاسفانه یه مشت جانی جنایتکار روحانی نما انقلاب رو مصادره کرد و حالا 30 ساله که این ارازل به ملت ایران حکومت میکنند و بدتر از رژیم شاه مبارزین رو شکنجه و اعدام میکنه.اما همون طور که خون شهدا رژیم فاشیستی شاه رو سرنگون کرد همین طور هم رژیم جنایتکار ولایت فقیه نابود میشه. (مرگ بر رژیم شاه و مرگ بر جمهوری به اصطلاح اسلامی که هر دوشون جز نکبت و بد بختی چیزی برای این ملت نداشتند)
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 19:35
Aygin - بیرمنگهام - انگلستان
چقدر قیافه‌ها سر زنده و شاد بودن لعنت به هر چی‌ ملا که به جز بدبختی چیزی برامون نیاوردن با این که از اون روزها چیزی یادم نمی یاد ولی‌ خیلی افسوس اون روزها رو می‌‌خور م
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 20:25
ensanam arezoost - خارگ - ایران
استعمار پیر،مجاهدین،حزب توده و ناآگاهی و ساده گی ملت...و امروز عقب ماندگی در سیاست،اقتصاد،اجتماع،هنر و ورزش که همه از دشت بی فرهنگی ما بوده و هست و امیدوارم که نخواهد بود...
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 20:49
khosh bavar - يزد - ايران
آریزونا -: عزیز جان، من که داره حالم بهم میخوره ! فکر کنم، از عمد این کار را کردند، که منو فراری بدهند ! پس تا بعد و باید دست به دعا بشیم که اقلا دست از این شوخیشان بردارند!
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 21:16
ali1111 - تهران - ایران
فکر می‌کنم تو این سایت اکثرا نسل بعد از انقلاب هستند و از لحاظ سنی‌ آن دوران را بیاد ندارند. مشکلات خیلی‌ زیاد بود، خیلی‌ خیلی‌ زیاد، مشگلات آزادی، فرهنگی‌، بخور بخور یک عده، تصمیمات غلط سیاسی، عقب افتادگی، مدرنیزه شدن‌های یک شبه که هنوزبا فرهنگ خیلی‌ از مردم ما هم خونی نداشت. بماند...عاقبت این شد. حالا اگر بخواهیم با رژیم کنونی مقایسه کنیم،(کاری که ما همه دائم می‌کنیم)بحثی‌ نیست که اونها فرشته بودند.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 21:54
m_h_gol - تهران - ایران
پدران ما در سال 57 انقلاب کردند تا ببینند خفت و خواری در نزد تمام ملل جهان چه مزه ای دارد ! می خواستند زندگی زیر خط فقر را با تمام وجود تجربه کنند !
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 21:57
Taraneه - کانادا - کبک
حیف که ما اون موقع نبودیم . arizona - فینیکس - آمریکا این که خیلی قشنگه، کلی زحمت کشیدن. من که خوشم امده.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 22:29
IRANI AZAD-1361 - اصفهان - ایران
در جواب بعضی ها که شاید فکر میکنن مردم اون زمان فقط نفهم بودن و با دست خودشون تیشه به ریششون زدند باید گفت که متاسفانه هنوز هم کسانی هستند که پشیمان نیستند از غلطی که 33 سال پیش کردن و ما و خیلی از مردم هنوز چوب نادانیه اینها رو داریم میخوریم. جالبه که بعضی هاشون با دربدری زندگیشونو اداره میکنن ولی باز هم این رژیم رو مثل جونشون دوست دارند.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 22:38
IRANI AZAD-1361 - اصفهان - ایران
به خدا قسم الان باید از همین کشورهایی که 30 سال پیش هیچ و پوچ بودند و حالا یه کسی هستند واسه خودشون و هیچ کشوری جرات نمیکنه بگه بالا چشمت ابروست مثل کره جنوبی ژاپن هند ترکیه و خیلی از کشور های اروپایی باید کیلومتر ها جلو باشیم. تازه اونها سرمایه خدادادی وعظیم هم مثل نفت و گاز رو هم نداشتن و ندارن. یه نگاهی به تاریخ دوره قاجاریه و صفویه بندازید متوجه میشین. جمهوری اسلامی هرچی داره از دوران شاهنشاهی گذشته ها داره و ثروت بسیار هنگفت نفت و گاز.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 23:00
IRANI AZAD-1361 - اصفهان - ایران
از دستندرکاران سایت ایرانیان انگلستان سپاسگزارم بابت تغییر سایت ولی انگار خوب مچ نشده چون مدام سایت پیوند ها(فی ل ت ر) بعد باز شدن سایت میاد و خیلی پنجره بزرگی داره اون قبلی ظاهرا بهتر بود. لطفا یه راهنمایی بکنید.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 23:11
*Fanoos* - ايران - ايران
من زمان قدیم و میخوام وااااااااای
جمعه 20 آبان 1390 - 00:28
toopchiyan1986 - london - uk
تا انجایی که من میدونم مصطفی کمال آتاترک بالاترین ملا‌های ترکیه را سوار یک کشتی کرد و دستور غرق شدن این کشتی را داد . به همین خاطر الان ترکیه پیشرفت‌ترین کشور مسلمان دنیاست ولی‌ ایران از این جور اشخاص نداشته
جمعه 20 آبان 1390 - 01:17
ardeshir66 - گوتنبرگ - سوءد.
سلام. دوست عزیز. از قم. مجاهدین برای دمکراسی مبارزه نمی‌کردند . هدفشان جامعه بی‌ طبقه توحیدی بود. همین مهدی رضایی بمب تو دفتر مجله زنان گذاشت چونکه عکس مستهجن ؟؟؟ چاپ میکرد. اگه شاه سلاح مدرن نمیخرید ، صدام تمام ایران را نابود میکرد.
جمعه 20 آبان 1390 - 01:18
toopchiyan1986 - london - uk
تا انجایی که من میدونم مصطفی کمال آتاترک بالاترین ملا‌های ترکیه را سوار یک کشتی کرد و دستور غرق شدن این کشتی را داد . به همین خاطر الان ترکیه پیشرفت‌ترین کشور مسلمان دنیاست ولی‌ ایران از این جور اشخاص نداشته
جمعه 20 آبان 1390 - 01:19
اريانا_ادلايد_استراليا - ادلاید - استرالیا
یعنی مشکل مملکت الان حجاب خانوماس یعنی اگه اجازه بدن خانوما حجابشونو بردارن همه مشکلات حل میشه؟یعنی اون موقع چون خانوما حجاب نداشتن مملکتم همه چیزش روبرا بود؟. الانم تو ج ا قضیه برعکس شده که مثلاً بیرون اومدن تاری از موی زنان باعث همه بدبختیاس مثل تجاوزات، قتلا، مشکلات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی حتی زلزله. نه خیر اقا جون اگه رژیم سابقم تا حالا می بود فکر نکنیند که الان مثلاً با ژاپن رقابت میکردید چون تو فرهنگ ژاپنی کار عار نیست اما تو فرهنگ ایرانی کار مال تراکتوره حالا فهمیدید مشکل کجاست؟
جمعه 20 آبان 1390 - 01:09
Warrior in london - لندن - انکلیس
ما ایرانیها لیاقت خوب و ازاد زندکی کردن نداریم. یکیم که دلش به حال مردمش بسوزه مثل شاه و خیلیای دیکه. تمام تلاشمون میکنیم تا بهش ضربه بزنیم و نابودش کنیم.
جمعه 20 آبان 1390 - 03:11
senator-nl - اوترخت - هلند
خاک بر سر هرچی‌ آخوندو آخوندزاده.
جمعه 20 آبان 1390 - 03:29
ايدين - کرج - ایران
در اینده تاریخ چه خواهد گفت راجب این اخوندها و ساندیس خورها .ولی نسل جوان از اسلام و دین فراری شده
جمعه 20 آبان 1390 - 06:34
Azadikhah - تكسل - هلند
فکر می‌کنم زمان شاه هر چیزی بود بهتر از الان بود(نمیگم عالی‌ بود ولی‌ آزادی هم یه چیز نسبی‌ هست) که بیشتره ملت به زمین و زمان فحش میدند و زمان شاه رو آرزو میکنند.نسل کسانی‌ عین من حجم که نه اونطرف رو دید و نه اینطرف رو و سوخت!نسل همسن‌های من مطمئنا افراد و یا کسانی‌ رو که باعث این بیچارگی برای خودش و ملتش شده را نخواهند بخشید.پاینده ایران و ایرانی‌
جمعه 20 آبان 1390 - 10:12
habilian - قم - ایران
ardeshir66 - گوتنبرگ - سوئد/ سلام دوست گرامی.عرض شود خدمتتون که اگه اون زمان مهدی رضایی این کارو کرد به خاطر جو مبارزات سیاسی بود,من نمیدونم شما اون زمان بودی یا نه ولی اینو بگم اون زمان اگه به مبارزین واقعی میگفتی بیا با قلم و کتاب و مقاله با رژیم مبارزه کن بهت میخندیدن و میگفتن تنها راه مبارزه,مبارزه مسلحانه است و اون زمان همه تو حال و هوای چریک بازی بودن و اگه یادت باشه خسرو گلسرخی تو دادگاه گفت که همین جوانانی که کتاب میخونند میرن زندان وقتی آزاد میشند دیگه کتاب نمیخونند بلکه اسلحه ور میدارن و مبارزه میکنند.به هر حال حرف شما متین هست که حرکات تروریستی در هر زمان و مکانی محکوم هست و در مورد شاه حداقل میتونم الان یه خدابیامرزی باید بهش بگیم به خاطر عرایض جنابعالی اما اینم فراموش نکنیم که عامل جنگ تحریک خمینی جنایتکار بود و اگه دنبال صدور انقلاب نمی بود جنگی راه نمیفتاد. موفق باشی دوست عزیز
جمعه 20 آبان 1390 - 10:44
souroosh - ساری - ایران
این عاقبت مردمی است که فریب خورده و ما جوانان سوخته را به این شرایط وحشتناک دچار نمودند .فقر فرهنگی تحصیل کرده و غیر تحصیل کرده نمی شناسد. این است پایان و عاقبت این مردم.انقلاب ننگین را قشر به ظاهر تحصیل کرده با همراهی امریکا و انگلیس نمودند و چه جالب حال منکر ان می باشند. همین مردم کلان شهرها با تحصیلات کذایی مانند مردم تهران تبریز و ...... که پرچمداران این حماقت بزرگ بودند.قرنها طول می کشد تا عواقب این ننگ از میان برود. بیچاره جوانان وطن !
جمعه 20 آبان 1390 - 11:47
souroosh - ساری - ایران
این عاقبت مردمی است که فریب خورده و ما جوانان سوخته را به این شرایط وحشتناک دچار نمودند .فقر فرهنگی تحصیل کرده و غیر تحصیل کرده نمی شناسد. این است پایان و عاقبت این مردم.انقلاب ننگین را قشر به ظاهر تحصیل کرده با همراهی امریکا و انگلیس نمودند و چه جالب حال منکر ان می باشند. همین مردم کلان شهرها با تحصیلات کذایی مانند مردم تهران تبریز و ...... که پرچمداران این حماقت بزرگ بودند.قرنها طول می کشد تا عواقب این ننگ از میان برود. بیچاره جوانان وطن !
جمعه 20 آبان 1390 - 11:47
bawafa1385 - هامبورگ - المان
من فقط سکوت میکتم و ان چیزی را که شما نمیتوانید منعکس کنید با صدای بلند داد میزنم . فریاد میکنم همین
جمعه 20 آبان 1390 - 12:50
PESARENIK - تهران - ایران
انسانیتی که از این سرزمین ربوده شد . .
جمعه 20 آبان 1390 - 13:31
sakhte zan - پاریس - فرانسه
خودم کردم که لعنت پر خودم باد
جمعه 20 آبان 1390 - 13:36
tristian - اینسبروک - اتریش
سلام من عضو جدیدم
جمعه 20 آبان 1390 - 15:25
*پسر شجاع* - تهران - ایران
راستش تنها چیزی که به نظرم میاد این هست که اون موقع 2 گروه در ایران بودند یک گروه روشنفکر و طرفدار مدرنیته ..و گروه دیگه اکثریا عوام و درگیر سنتهای خرافی قدیم و عقب مانده ...متاسفانه اتفاقی که افتاد این بود بجای اینکه این گروه عقب مونده سعی کنن خودشون رو به افراد روشنفکر برسونن با فریب تندروهای دینی سعی کردند که فراد روشنفکر رو مثل خودشان به عقب بازگردانن ..حالا که اکثریت مردم ایران و جوانان باسود شدن و با ارتباطاتی که با بقیه دنیا دارن تازه فهمیدن که نسل گذشته چه اشتباه بزرگی انجام دادن ..
جمعه 20 آبان 1390 - 16:01
*پسر شجاع* - تهران - ایران
برای من که گذشته خیلی دور هست چون متاسفانه هیچ کدوم ار اینها رو ندیدم ..
جمعه 20 آبان 1390 - 16:03
shahrzad - تهران - ایران
همیشه فکر میکنم چه خیانتی به این نسل شد.
جمعه 20 آبان 1390 - 16:51
gol andam - زوريخ - سويس
عزیز به نظر من زیاد هم بد نشده ،،،فکر کنم شما از دست افراد بی‌ جنبه می‌خواهید فرار کنید ،،،باز این عکسها رو گذاشتن دل ما رو بسوزونن،،،نسل این انقلاب بودن درد بدیست،،،فرهاد عزیز
جمعه 20 آبان 1390 - 21:14
homa--ir - هامبورگ - المان
habilian - قم - ایران. یحث باشما بی مورد هست . شمائی که از مجاهدین و کمونیستها دفاع میکنید . همین دوگروه حامی خمینی گور بگورشده بودند وار اوحمایت کردند. شاه فقید ایکاش دیکتاتور بود . شما در قم نشسته اید . و همانند اخوندها . در مورد زنان ایران سخن میرانید .
شنبه 21 آبان 1390 - 01:26
khosh bavar - يزد - ايران
gol andam - : پارمیدا عزیز و مهربان، مرسی‌ از توجه و نظرتان. داستان زیاد است ولی‌ چون من متأسفانه وقت کم دارم، نمیتونم مثل قبل در خدمت دوستان باشم و باور کن در وب سایت من شاهد " خوش باوران " زیادی شدم که باعث افتخارم هست و این هم جواب من به SSEPEHR در مورد دفاع از دمکراسی :https://iranianuk.com/article.php5?id=63023 پس همواره شاد و انسان باشیم. به درود پارمیدا گرامی‌ !
شنبه 21 آبان 1390 - 08:28
maryam-m - شیراز - ایران
سلام .تو رو خدا سایت رو برگردونید به حالت قبلش. میرم دیگه هم نمی یاما!!!!!
شنبه 21 آبان 1390 - 09:08
Ramin jung - ستکهلم - سوید
باسلام خدمت دوستان عزیز:. این بخش روشن واقعیت است. البته من از بهتر بودن شرایط در اون زمان شکی ندارم. پس این سوال پیش میاد چرا مردم انقلاب کردند. خوب شاه با امکاناتی که بوجود آورده بود قشر متوسط شهری بوجود آورد ولی به روستا ها نرسیده بود نه آب داشتن نه برق نه سواد دوم اینکه شاه به آدمهای سنتی فقیر به دید بالا به پایین نگاه می کرد دوست نداشت اونها رو مثل ملت خودش بدونه سوم فضای سیاسی برای احزاب نبود احزاب مستقل چهارم که مهمتره بعضی از رفتار های ناپسندی است که از فرهنگ خودمون برخاسته و نمی تونیم انکار کنیم
شنبه 21 آبان 1390 - 19:39
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
هما-- هامبورگ - المان. همای گرامی‌ اینها دردشان اسلام ناب محمّدی بود-گلسرخی چپ از علی‌ و حسین میگفت مجاهد هم از اسلام دیگر شریعتی‌--- جوانان را فریب دادند و به سلّاخی ملا فرستادند حالا هم همان اراجیف !!! ملتی‌ را به سیاه چال پر از خون اسلام افکندند به امید گرفتن قدرت از خمینی-او هم وقتی‌ انگشت سربالا را نشان داد ناگهان امام محبوب شد قاتل!!!چه کسی‌ میگوید نقائص زمان شاه نبود؟ بود!! ولی‌ ۱ در همه‌ کشورها کم و بیش هست ۲ لااقل کسی‌ را میاوردید از او بهتر و ایران دوست تر -نه کثافتی چون خمینی پست فطرت!!
یکشنبه 22 آبان 1390 - 15:56
nuririka - سان پائولو - برزیل
همه این بد بختی هائی که میکشیم از دست نسل گذشته هستش که خوشی زده بود زیر دلشون . خلایق هر چه لایق...............
یکشنبه 22 آبان 1390 - 17:04
kamran63 - ليون - فرانسه
رنج گًل بلبل کشید و برگ گًل را باد برد - بیستون را عشق کند و شهرتش "فرهاد" برد !!
دوشنبه 23 آبان 1390 - 18:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.