صدور نفت ایران به پاکستان قطع شد

 ØµØ¯ÙˆØ± نفت ایران به پاکستان قطع شد
سکوی نفتی ایران در خلیج فارس


 صدور روزانه ۱۲هزار بشکه نفت ایران به پاکستان متوقف شد. دلیل این امر، خودداری بانک‌ها از گشایش اعتبارات اسنادی اعلام شده است. همزمان، وزیر نفت جمهوری اسلامی اعلام کرده که صنعت نفت نیازمند ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌ است.

در شرایطی که سردار رستم قاسمی وزیر نفت جمهوری اسلامی از نیاز صنعت نفت به ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌گوید، پاکستان نیز به دلیل مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌های بین‌المللی از بازار نفت ایران خارج شد.

عدم‌همکاری بانک‌ها

 براساس قرارداد بلندمدتی میان وزارت نفت جمهوری اسلامی و شرکت پالایش نفت پاکستان، این شرکت روزانه ۱۲ هزار بشکه (سالانه ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه) نفت از ایران می‌خرید. این معامله به گزارش خبرگزاری مهر به تازگی قطع شده است.

عاصم حسین، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان، در جمع نمایندگان پارلمان این کشور گفته است که هیچ محدودیتی برای خرید نفت ایران به پاکستان تحمیل نشده است، اما برخی از بانک‌های مرتبط با آمریکا از گشایش ال سی (اعتبارات اسنادی) برای واردات نفت از ایران خودداری می‌کنند.

وزیر نفت پاکستان در عین‌حال گفته است تنها پالایشگاهی که می‌توانست نفت ایران را پالایش کند، به دلیل مشکلات فنی تعطیل شده است. خبرگزاری مهر به نقل از همین مقام می‌نویسد که به تازگی تهران و اسلام‌آباد برای مبادلات ارزی توافقنامه مشابهی با جمهوری خلق چین امضا کرده‌اند.

وزارت نفت جمهوری اسلامی تا کنون درباره دلایل قطع صدور نفت به پاکستان توضیحی نداده است. اما اگر براساس اظهارات وزیر نفت پاکستان تنها پالایشگاه قادر به پالایش نفت ایران تعطیل شده باشد، صدور نفت احتمالا دیگر از سر گرفته نخواهد شد.

سرنوشت نامعلوم صدور گاز

 در سال‌های اخیر، قراردادی نیز برای صدور ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب گاز میان تهران و اسلام‌آباد به امضا رسیده که با توجه به تحریم‌های بین‌المللی معلوم نیست به مرحله اجرائی درآید.

براساس این قرارداد، گازطبیعی میدان پارس جنوبی باید از سال ۲۰۱۴ میلادی از طریق خط لوله هفتم سراسری به کشور همسایه صادر شود.

در ماه‌های گذشته هند نیز برای پرداخت میلیاردها دلار بدهی‌های نفتی خود به جمهوری اسلامی با مشکلات بانکی روبرو شده بود. اما بعدا اعلام شد که این کشور راه جدیدی یافته و بدهی خود را به ایران پرداخته است.

نیاز صنعت نفت به ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه

صدور نفت ایران به پاکستان قطع شد

صنعت نفت فرسوده ایران نیازمند ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه ‌گذاری جدید

در حالی که در نتیجه تحریم‌های بین‌المللی همه شرکت‌های بزرگ بین‌المللی صنعت نفت ایران را ترک کرده‌اند، سردار قاسم رستمی وزیر نفت جدید جمهوری اسلامی، در اتاق تهران از بخش خصوصی خواسته است که پیشنهادات خود را برای مشارکت در توسعه صادرات نفت و گاز  با این وزارتخانه در میان بگذارند.

وزیر نفت توضیح داده که وزارت نفت برای رسیدن به اهدافی که در برنامه پنجم توسعه تعیین شده به ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید نیاز دارد. وی گفته است: «صنعت نفت بیش از هر دستگاهی نیازمند جذب سرمایه‌گذاری داخلی است، به همین علت ما دست افرادی را که در صنعت نفت سرمایه‌گذاری می‌کنند می‌بوسیم.»

وزیر نفت، در بخشی دیگر از سخنان خود اثر تحریم‌ها را بر صنعت نفت ایران عملا تایید کرده و گفته است: «امروز به علت حرکت‌های خصمانه علیه کشورمان سرمایه‌گذاران خارجی در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، اما با توجه به منابع مناسب در داخل کشور تلاش می‌کنیم این منابع را به سمت نفت جذب کنیم.

احتمال حذف سهمیه بنزین خودروها

 در حالی که وزیر نفت جمهوری اسلامی از تلاش برای افزایش تولید فراورده‌های نفتی می‌گوید، عبدالله جلالی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به خبرگزاری مهر گفته است که احتمال دارد سهمیه بنزین برخی از خودورها و موتورسیکلت ها در ایران قطع شود.

به گفته جلالی: «براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، باید در بلند مدت بنزین در کل کشور با یک قیمت واحد عرضه شود. حذف و کاهش سهمیه بنزین موتورسیکلت‌ها، برای گرایش مردم به موتورسیکلت‌های برقی ضروری است.»

خودروهای شخصی ایران، در حال حاضر تنها روزی ۲ لیتر سهمیه بنزین دولتی دارند. برای موتورسیکلت‌ها ماهانه ۲۵ لیتر، یعنی کمتر از روزی یک لیتر درنظر گرفته شده است. نرخ هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۴۰۰ تومان، بنزین نیمه‌سهمیه ای ۷۰۰ تومان و  بنزین آزاد ۹۰۰ تومان است که از هزار برابر پیش از تاسیس جمهوری اسلامی نیز بالاتر است.

+27
رأی دهید
-67

poriyaye_vali - دوحه - قطر
صدور نفت به پاکستان قطع بشه ،نشه ..ما را سه ننه..همون اشه وهمون کاسه..دلار همچنان در مقابل تومان رو به افزایش ونتیجش هم این میشه یه سکه تمام 600هزار تومان
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 15:22
romano - تهران - ایران
300 میلیارد نفت رفت جای موشک پرونی و اتم بازیتون هرچی هم مشاورهای وزارت خونه سینه چاک کردن نکنید امر از دفتر معظم الله آمد که که خفه شید اون بدبختها هم خفقان گرفتن چون راه بجایی نمی‌بردند (بماند چندتاشون هم با کتک سیر توجیه شدن) خلاصه معظم الله عشق موشک و بمب کرد و سپاه هم سیر خورد و چاپید حالا هم بیاید به مردم بگید 300 میلیار کم داریم حکایت دزد خونه مردم رو می زد خودش اول داد می‌کشید دزد رو بگیرید فرار کرد. بیچاره مردم که هیچ مقصر نمی‌دونمشون چون می‌دونم که چه زیاد آدمهای با شرفی تو همین سیستم کثافتتون فدای مقاومتشون شدن و اتفاقا خیلیها هم مقاومت جانانه کردن ماشالله سگهاتون یکی دوتا نبود که. باشه دورتون داره تموم می شه هیمن الانم دارید بزور مدیرهاتون رو نگه می‌دارید به زور پول و ترس نشا.. شب درازه.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 15:22
akon1361 - کیف - اکراین 
مرگ بر اسرائیل و آمریکا .
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 17:06
پریستوک - تهران - ایران
الهی مث قذافی ( گرچه حقش نبود) از در خونه ها برنج و ماکارونی گدایی کنید و نون خشکم نصیبتون نشه
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 18:05
greentree - تهران - ایران
دوستانه ایران : پاکستان تروریست پرور و گدا و بیچاره،،،سودان قحطی زده و وحشی ،،،فلسطینه آواره و بی‌ عقل،،،ونزوئلا با رهبری دیوانه و هذیان گویی مثل مموتی ،،،
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 18:37
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
سلام من کاربر جدید هستم
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 20:55
baas - روتردام - هلند
بسکه این ملت ......است
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 23:35
golly47 - فوكشتاد - المان
ما این وسط گیر افتادیم پاکی و عرب و غیره.... خدا آخر و عاقبت ما را بخیر کند من که فکر نمیکنم اینها بگذارند این کشور کشور بشود
یکشنبه 22 آبان 1390 - 14:55
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.