درمان گلودرد بدون آنتی‌بیوتیک

درمان گلودرد بدون آنتی‌بیوتیک

جام جم آنلاین: این روزها با سرد شدن هوا، خطر بروز سرماخوردگی همراه باگلودرد در کودکان به دغدغه والدین تبدیل شده است.

در حالی که شناخت درست از نشانه‌هایی چون گلودرد و ریشه‌های آن می‌تواند از نگرانی پدر و مادرها تا حد زیادی کم کند.

به بیان دیگر آنچه مسلم است گلودرد معمولا نشان‌دهنده عفونت دستگاه فوقانی تنفسی است که در بچه‌های کوچکی که نمی‌توانند احساس گلودردشان را به خوبی بیان کنند، با دشواری در بلعیدن غذا، خرخر کردن‌های شبانه، تنفس‌های دهانی و بوی بد دهان همراه است، اما نکته مهم در این ارتباط آن است که ریشه بسیاری از گلو دردها یا سرماخوردگی‌های همراه با این عارضه دردناک، در فصل پاییز عفونت‌های ویروسی هستند که به درمان آنتی‌بیوتیکی به هیچ وجه نیاز ندارند. پس والدین باید از مصرف خود سرانه آنتی‌بیوتیک‌ها هنگام مواجه شدن با این نشانه، تا زمان توصیه پزشک متخصص به شدت خودداری کنند.

آیا فرزندتان گلودرد دارد؟

دکتر فریبا نادری متخصص بیماری‌های کودکان با تاکید بر این‌که بیشتر گلودردها در کودکان یا حتی بزرگسالان می‌تواند به علت التهاب لوزه‌ها تحت تاثیر نوعی میکروب یا در بیشتر موارد به علت ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا ایجاد شود، می‌افزاید: ممکن است این نوع گلودردها با انسداد و آبریزش بینی و خرخر کردن یا با عفونت‌های گوش، درد گوش و کاهش شنوایی همراه باشد.

حال اگر عفونت در قسمت لوزه‌ها باشد با اختلال در بلع، احساس درد در ناحیه گلو یا خارش گلو همراه است. در عین حال درگیر بودن لوزه‌های سوم با یک عامل عفونی به صورت خرخر کردن شبانه، تنفس‌های دهانی، بوی بد دهان یا ترشحات بینی خود را نشان می‌دهد.

التهاب تارهای صوتی و حنجره نیز با خشونت صدا، سرفه‌های خروسکی و در حالت شدیدتر با نوعی خفگی همراه است. انسداد مجاری تنفسی بزرگ‌تر (تراشه‌ها) نیز با سرفه‌های بسیار خشن و عفونت‌های ویروسی در مجاری هوایی کوچک‌تر ریه‌ها، با تنگی نفس یا سرفه‌های شدید خود را نشان می‌دهد.

مقابله با درمان آنتی‌بیوتیکی

دکتر نادری با اشتباه خواندن تجویز خود سرانه آنتی‌بیوتیک توسط والدین به محض مشاهده تب، سرفه و گلودرد در فرزندانشان می‌گوید: در صورت احتمال وجود یک عفونت باکتریایی در گلو، ممکن است پزشک، آنتی‌بیوتیک تجویز کند، اما برای عفونت‌های ویروسی که عمدتا در پاییز شایع هستند، درمان آنتی‌بیوتیکی تجویز نمی‌شود، چراکه مصرف نابجای آنتی‌بیوتیک‌ها در چنین شرایطی منجر به مقاوم شدن بدن نسبت به میکروب‌ها و رشد میکروب‌های قوی‌تری می‌شود که می‌توانند در بدن بیماری‌های شدیدتری را ایجاد کنند. البته دوره بیماری‌های ویروسی از یک تا 10 روز می‌تواند طول بکشد.

وی می‌افزاید: بر این اساس به والدین توصیه می‌کنیم که به محض مشاهده نشانه‌های گلودرد در فرزندشان، بخصوص مشکل در بلع غذا و از دست دادن اشتها که احتمالا با تب نیز همراه است، به پزشک مراجعه کنند، اما پیش از آن از بخور سرد یا گرم و مصرف مایعات گرم و آبمیوه‌های طبیعی برای فرزندشان غافل نشوند. این متخصص کودکان تصریح می‌کند: تنها پزشک متخصص می‌تواند براساس شرایط بالینی عفونت‌های باکتریایی را از ویروسی تشخیص و براساس آن دارو تجویز کند.

بچه‌هایی که ‌‌بیشتر‌ در‌‌ معرض‌ خطرند

دکتر نادری با تاکید بر این‌که سرماخوردگی‌های میکروبی، ویروسی و نیز آلرژی‌ها در نقطه شروع، علائم مشابهی دارند، می‌گوید: بی‌شک درمان هر دسته از این بیماری‌ها با دیگری متفاوت است، اما نکته مهم اینجاست که عفونت‌های ویروسی در بچه‌هایی که زمینه‌های آلرژیک دارند، شایع‌تر و شدیدتر است.

همچنین احتمال بیشتری دارد که بیماری این دسته از کودکان به سمت باکتریایی شدن سوق پیدا کند. به بیان دیگر والدین کودکانی که زمینه‌های آلرژیک یا بیماری مزمن ریوی دارند، باید با مشاهده علائمی چون گلودرد و تب، هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.

به کودک خود کمک کنید

به گفته دکتر نادری، مفیدترین توصیه‌هایی که می‌توان به والدین هنگام بروز نشانه‌هایی چون گلودرد و تب در فرزندانشان کرد، این است که از شربت استامینوفن و پاشویه استفاده کنند و کودک را در یک اتاق با گرمای مناسب نگه دارند و از دادن مایعات فراوان و نیز غذاهای مایع که فرو دادن آن برای کودک راحت است، غافل نشوند.

وی می‌افزاید: براساس آخرین تحقیقات، غرغره آب نمک، احتمال عفونت از حلق به گوش میانی را بیشتر می‌کند بنابراین توصیه می‌شود که کودک را وادار به غرغره نکنید. یک نکته ضروری دیگر آن که در صورت وجود گلودرد و بد حالی عمومی تا زمان مراجعه به پزشک و شروع درمان، از فرستادن کودک به مهد کودک یا مدرسه خودداری کنید.

+143
رأی دهید
-12

man iraniam1 - نان جینگ - چین
وقتی‌ ما بچه بودیم اگه میمردیم هم باید مدرسه می‌رفتیم ، ولی‌ بچه‌های حالا از مدرسه بیزارن ، نمونش پسر من ، دیگه وقتی‌ هیچ بهانه ای‌ نداره میگه خواب صبح خیلی‌ خوبی.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 17:53
Royan - بوخوم - آلمان
man iraniam1 - نان جینگ - چین عزیز جان فقط بچه شما نیست پسر من دوسال گریه کرد که میخواد مثل داداش بره مدرسه پدر ما را در آورد, الان کلاس اول است هرروز که از خواب پا میشه می پرسه امروز روز مدرسه است میگم آره میگه. I hate school بعد از تو تخت میاد بیرون, ولی فکر کنم بچه که خواب کافی داشته باشه راحتر پا میشه و بدون درد سر میره مدرسه.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 22:06
shervin-iran - خرم آباد - ایران
Royan - بوخوم - آلمان. I hate school.............دوست عزیز شما توی آلمان انگلیسی صحبت می کنید؟؟؟
شنبه 21 آبان 1390 - 08:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.