احمدی‌نژاد: سر سوزنی عقب نمی‌نشینیم؛ جلالی: گزارش سفارش آمریکایی‌هاست

احمدی‌نژاد: سر سوزنی عقب نمی‌نشینیم؛ جلالی: گزارش سفارش آمریکایی‌هاست

سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در شهر کرد. ۹ نوامبر ۲۰۱۱
 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، روز چهارشنبه بار دیگر به گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته‌ای ایران واکنش نشان داد و در همین روز کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس، نیز این گزارش را «فاقد ارزش» و «سفارش شده از سوی آمریکایی‌ها» نامید.
 
محمود احمدی‌نژاد در این سخنرانی بار دیگر تکرار کرد که ایران «سر سوزنی از این مسیری که در پیش گرفته عقب‌نشینی نخواهد کرد».
 
در همین حال علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس، نیز در واکنش به این گزارش جدید گفت که «آمانو عواقب اشتباه تاریخی خود را خواهد دید».
 
محمود احمدی‌نژاد در سخنرانی خود در شهر کرد، مرکز چهارمحال و بختیاری، که روز چهارشنبه از تلویزیون دولتی ایران پخش شد در واکنش به گزارش تازه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در آن مواردی از احتمال حرکت ایران در مسیر ساخت بمب اتمی درج شده گفت: «این مردم اگر بخواهند بمب بسازند از شماها می‌ترسند؟ این مردم شما را آدم حساب نمی‌کنند.»
 
رئیس جمهور ایران افزود: «این مردم نیاز به بمب ندارند و اگر بخواهند شما را بزنند راهش را بلدند و طوری می‌زنند که صدایش در نیاید، اما جیغ بنفش شما بالا برود.»
 
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تازه‌ترین گزارش خود را درباره برنامه هسته‌ای ایران روز سه‌شنبه در اختیار اعضای شورای حکام گذاشت.
 
بنا بر گزارش‌ها، اطلاعات درج شده در این گزارش «نشان می‌دهد که ایران فعالیت‌های مرتبط با توسعه یک وسیله انفجاری اتمی را انجام داده‌است».
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، گزارش مدیرکل آژانس هم‌چنین شامل یک ضمیمه «غیرمعمول دوازده‌صفحه‌ای با توضیحات فنی درباره تحقیقات با مواد منفجره و شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای قابل انطباق با انفجارات هسته‌ای است».
 
محمود احمدی‌نژاد یک روز پیش از این نیز در واکنش به گزارش تازه آژانس گفت: «ما اگر بخواهیم حال آمریکا را بگیریم از چنین سلاح‌هایی استفاده نمی‌کنیم.» وی در این سخنرانی افزود که «ملت‌ها وقتی نام رئیس‌جمهور آمریکا را می‌شنوند، بالا می‌آورند».
 
مجلس: گزارش آژانس فاقد ارزش است
 
به گزارش خبرگزاری فارس، کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز چهارشنبه در واکنش به این گزارش آژانس گفت: «این گزارش، گزارشی کاملاً سفارش شده از سوی آمریکایی‌هاست و آمانو نیز از تصمیم آمریکایی‌ها برای تهیه و ارائه آن باخبر است.»
 
وی افزود: «این مسئله مبین آن است که این سازمان‌های بین‌المللی عملاً تخصصی نیستند و سازمان‌هایی کاملاً سیاسی و در مسیر برخی اغراض و اهدافند.»
 
کاظم جلالی با اشاره به گزارش‌های قبلی آژانس اظهار داشت که «این بار به نظرم اصلاً مسئله، موضوع عجیبی است و بسیار جای پرسش دارد».
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد که «این نوع گزارش دادن از بن زیر سؤال است»، و گفت که «ما در اسناد ویکی‌لیکس هم شاهدیم که آمانو می‌گوید: من برای دادن گزارش خودم را موظف می‌دانم به‌نوعی با آمریکایی‌ها هماهنگ کنم و سپس گزارش را ارائه دهم».
 
«آمانو عواقب اشتباه تاریخی خود را خواهد دید»
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی‌اصغر سلطانیه، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز ساعتی پس از انتشار گزارش جدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به این گزارش جدید گفت که «آمانو عواقب اشتباه تاریخی خود را خواهد دید».
 
سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس گزارش جدید یوکیا آمانو درباره ایران را «غیرمتوازن، غیر حرفه‌ای و سیاسی» خواند.
 
وی ادامه داد: «آقای مدیرکل برخلاف اساسنامه اقدام کرده و با مسموم کردن فضای همکاری، زمینه تقابل میان اعضا و دبیرخانه را فراهم آورده‌ است و مسئولیت کامل عواقب چنین اشتباه تاریخی تنها متوجه اوست.»
 
به گفته آقای سلطانیه، «ایران این اشتباه تاریخی مدیرکل را با همفکری و همکاری دیگر کشورها بدون جواب نخواهد گذاشت» و «بی‌تردید کشورهای عدم تعهد، روسیه و چین [هم] این برخورد ناشایست مدیرکل را بی‌جواب نخواهند گذاشت.»

+35
رأی دهید
-83

bawafa1385 - هامبورگ - المان
شنیدم که پس از انقلاب خانمها شعار میدادند ما انقلاب نکردیم که به عقب برگردیم . خالا نوبت اقای پرزیدنت خودمان است اصلا چرا باید بعقب بگردی نازنین همینطوری که هستی بسیار خوبه بیخود برنگرد و خودت را خسته نکن
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 13:57
ari jojeh - تهران - ایران
محمود جان، دیگه داره شکم به یقین تبدیل می‌شه که تو عضو موسادی و بهترین راه را برای زیر آب کردن سر سید علی‌ انتخاب کردی، دمت گرم، برو هواتو دارم!!!
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 14:32
دستان - تهران - ایران
بمب اتم را کسانی میسازند که به پشتوانه مردمشان ایمان ندارند و اصولا این قبیل جنگ افزارها مال دول ستیزه جو و متخاصم میباشد .ما نیازی به این قبیل سلاح ها نداریم.
جمعه 20 آبان 1390 - 10:00
دستان - تهران - ایران
بمب اتم را کسانی میسازند که به پشتوانه مردمشان ایمان ندارند و اصولا این قبیل جنگ افزارها مال دول ستیزه جو و متخاصم میباشد .ما نیازی به این قبیل سلاح ها نداریم.
جمعه 20 آبان 1390 - 10:00
bavar88 - آمستردام - هلند
ایرانی‌ با غیرت هیچوقت از حمله به میهنش نترسیده و با همه وجود از آن دفاع می‌کند. این چند نفر فارسی زبان که شاید هم کلاس فارسی رفته باشند و یاد گرفته باشند و مدام زرزر موافقت حمله به ایران را میزند را جز نمک این سایت حساب کنید و بگذارید به کار خودشون مشغول باشند تا از گشنگی نمیرند....هههه
جمعه 20 آبان 1390 - 11:01
Azadikhah - تكسل - هلند
دستان - تهران - ایران: حرف شما کاملا درست است.زنده باشی‌
جمعه 20 آبان 1390 - 11:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.