گزارشی از بزرگترین سرقت‌های اطلاعاتی تاریخ

سرقت اطلاعات مانند هر سرقت دیگری برای سارق از منفعت زیادی برخوردار است و در طول تاریخ، جرایم اطلاعاتی زیادی رخ داده است.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سایت «پاپیولار ساینس» در گزارشی به بررسی برخی از جرایم اصلی اطلاعاتی در طول تاریخ پرداخته است.

دوران باستان: جاسوسان رومی و یونانی


پیش از ورود اینترنت و حتی زبان نوشتاری، جاسوسانی وجود داشتند که با سرقت اطلاعات از افراد به گروههای مخالف آنها کمک می‌کردند. جاسوسی از قدیمی‌ترین مشاغل جهان محسوب می‌شود. به نوشته کتاب «از الف تا ی اطلاعات خاورمیانه»، نوشته‌های هیروگلیف و پاپیروس مصری نشان‌دهنده حضور جاسوسان درباری بوده که از  یکهزار سال پیش از میلاد بر روی جمع‌آوری اطلاعات خارجی در مورد توان سیاسی و نظامی رقبایی مانند روم و یونان تمرکز داشتند.

سال 1606: دزدی شکلات برای همه

جدای از قلمرو جمع آوری اطلاعات نظامی، حوزه‌های بسیار جالب‌تری تحت عنوان جاسوسی صنعتی، جاسوسی شرکتهای بزرگ، سرقت مالکیت معنوی، و سرقت اسرار تجاری شناخته شده‌اند که تمامی آنها با عنوان سرقت ایده یاد می‌شود.

یکی از جالبترین سرقتها، سرقت شکلات است. این گیاه که بومی آمریکا بوده توسط فرهنگهای قبل از کلمبیایی‌ها به خصوص آزتکها و مایاها پرورش داده می‌شد که از دانه کاکائو به عنوان پول رایج خود استفاده می‌کردند. هرناندو کورتس در سفر خود به این قاره با فکر استفاده از منافع اقتصادی این نوشیدنی، چندین صندوق از آن را با خود به اسپانیا برد.

کورتس و همکارانش سپس در سال 1550 مزارع کاکائو را در مکزیک ایجاد کرده و داستانهایی در مورد تاثیرات درمانی پزشکی جالب آن در اطراف پیچید. شهرت شکلات بزودی به اروپا رسید، اگرچه اسرار تولید آن تا یک قرن در میان طبقه نجبای اسپانیا پنهان ماند.

اما در سال 1606 یک کاوشگر ایتالیایی موسوم به آنتونیو کارلتی موفق به شکستن این راز شده و به سرعت یک دستورالعمل موسوم به شکلات شیرین را به زبان محلی خود منتشر کرد.

سال 1708: سرقت اسرار ماده پرسلان توسط اروپا