فردین، از درخشش تا سکوت

فردین، از درخشش تا سکوت

با سرعت بالا ببینید

با سرعت پائین ببینید

شوکا صحرایی

جدید آنلاین : محمدعلی فردین ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۰۹ در تهران به دنیا آمد. پدرش که یکی از مدیران ادارۀ تسلیحات (قورخانه) بود، در تئاتر هم در کنار مرحوم تقی ظهوری کارهای مولیر را اجرا می‌کرد. بدین‌ سان فردین از همان کودکی با تئاتر آشنا و به آن علاقه‌مند شد.
 
او دوران ابتدایی را در دبستان ترقی در خیابان شهباز گذراند. در این دوران بیشتر وقت خود را صرف ورزش می‌کرد. ابتدا با فوتبال از باشگاه شمارۀ سه شروع کرد. بعد از مدتی به شنا و ژیمناستیک روی آورد و این رشته را تا قهرمانی ادامه داد، اما سرانجام آن را هم کنار گذاشت و به کشتی روی آورد. او کشتی را هم از همان باشگاه شمارۀ سه شروع کرد و پس از مدتی به باشگاه نیرو و راستی رفت و زیر نظر کیومرث ابوالملوکی به فراگیری فنون کشتی پرداخت.
 
ابوالملوکی در مورد فردین می‌گوید: "بسیار باهوش بود. فنون کشتی را به‌راحتی یاد می‌گرفت و راحت‌تر از آن اجرا می‌کرد. بیش از آن که از زور بازو و قدرت خود استفاده کند، از هوش و ذکاوت خود بهره می‌برد".
 
پس از باشگاه نیرو و راستی، فردین به باشگاه تهران رفت. در این‌جا بود که با تختی آشنا شد. بسیاری معتقدند که تختی و فردین از دوستان دوران دبستان بوده‌اند، اما دست‌نوشته‌های فردین بیانگر آن است که او در باشگاه کشتی با تختی آشنا شد.
 
فردین در این باشگاه زیر نظر حبیب‌الله بلور به صورت حرفه‌ای کشتی را دنبال کرد و به تیم ملی راه یافت. او از معدود کشتی‌گیرانی بود که در همان سال اول حضور در تیم ملی، موفق  به کسب مدال نقرۀ مسابقات جهانی توکیو (۱۹۵۴) شد. اما به دلیل آسیب‌دیدگی و پاره‌ای نامهربانی‌ها مجبور شد با دنیای کشتی خداحافظی کند.
 
ورود فردین به عرصۀ سینما اتفاقی بود. در زمستان ۱۳۳۷ زمانی که ۲۸ سال داشت، با دکتر اسماعیل کوشان آشنا شد. دکتر کوشان به او پیشنهاد کرد در فیلم "چشمۀ آب حیات" که سیامک یاسمی آن را کارگردانی می‌کرد، به عنوان هنرپیشۀ نقش اول در مقابل ایرن بازی کند. ایرن می‌گوید: "یک پلان را بارها و بارها تکرار کردم، چون فردین به دلیل کم‌رویی و خجالت نمی‌توانست آن را بازی کند." از همان آغاز چنگیز جلیل‌وند به جای او حرف می‌زد و آوازش را ایرج می‌خواند.
 
دومین فیلمش را، "فردا روشن است"، به همراه دلکش در سال ۱۳۳۹ بازی کرد. از آن پس دیگر به صورت حرفه‌ای به سینما روی آورد تا سال ۱۳۴۴ که فیلم "گنج قارون" به کارگردانی سیامک یاسمی را بازی کرد. تا این زمان دستمزد چندانی به بازیگران داده نمی‌شد. در یکی از دست‌نوشته‌های فردین آمده‌است که "به همراه آرمان و ناصر ملک‌مطیعی قرار گذاشتیم دستمزد زیر ۲۰ هزار تومان نگیریم"، اما در فیلم گنج قارون فردین حدود ۴۰ هزار تومان به اضافۀ پنج درصد از فروش را که حدود ۶۰۰ هزار تومان می‌شد، دریافت کرد. پس از آن دیگر ثروتمند و ستارۀ درخشان فیلم فارسی بود. کمتر ایرانی را می‌توان یافت که این فیلم را ندیده باشد. بسیاری معتقدند اگر جمعیت آن زمان را در نظر بگیریم، رکورد فروش این فیلم هنوز شکسته نشده‌است.
 
فردین اولین فیلم وسترن تاریخ ایران را هم بازی کرده‌است، آن هم در ایتالیا. این فیلم که عنوانش "مرا بکش" بود، در ایتالیا با نام "و حالا روحت را به خدا بسپار" به نمایش درآمد. او همچنین در لبنان فیلم "بر فراز پترا" و در هند فیلم "همای سعادت" را بازی کرد.
 
او علاوه بر بازیگری در زمینۀ کارگردانی، تهیه‌کنندگی و حتا گریم نیز فعال بود. استودیوی سینمایی فردین‌فیلم را بنیاد گذاشت و ویلیام وایلر، کارگردان آمریکایی را به ایران دعوت کرد.
 
فردین در سال ۱۳۴۷ فیلم "سلطان قلب‌ها "را ساخت. وقتی که این فیلم در مرحلۀ مونتاژ بود، مدتی را در انگلستان و به دور از سینمای ایران سپری کرد. در سال ۱۳۵۵ در فیلم "غزل" به کارگردانی مسعود کیمیایی بازی کرد و در سال ۱۳۵۶ "بر فراز آسمان" را ساخت.
 
بعد از انقلاب نیز به همراه سعید راد و ناصر ملک‌مطیعی در فیلم "برزخی‌ها " به کارگردانی ایرج قادری بازی کرد که سال ۱۳۶۱ روی پرده رفت. این فیلم آخرین حضور فردین در عرصۀ سینمای ایران بود و پس از آن او دیگر اجازۀ کار نداشت و از این بابت اندوهگین بود. در مراسم سالگرد علی تابش گفته بود: "همه مردم هر روز زندگی می‌کنند تا یک روز بمیرند. ما هر روز می‌میریم تا یک روز زندگی کنیم".
 
در این‌جا باید عنوان شود که فردین به همراه مرحوم ظهوری و سه تن دیگر سرپرستی ۴۰ کودک را به عهده گرفته بود و گروه آنها تمامی هزینۀ آنها را پرداخت و ماهی یک بار به آنها سرکشی می‌کردند.
 
فردین در یادداشت‌های خود خطاب به کسی که در جایی نوشته بود "فردین عددی نیست"، نوشته‌است: "امروزه تعدادی از همین بچه‌های دوست‌داشتنی و گل‌های شکفته با عنوان دکترا مشغول مداوای خانواده‌های ما هستند که بی‌شک خانوادۀ شما هم برای بازیابی سلامت به آنها مراجعه کرده‌اند و من هم با برخوردی اتفاقی در دانشگاه سان‌فرانسیسکو در ساختمان دندان‌پزشکی عظمت دستگاه الهی را بیشتر از آن چه در باره‌اش می‌دانستم، ستودم. آخر برای معالجۀ دندان‌هایم حدود پنج هزار دلار احتیاج بود که نداشتم و این گل بی‌خار که امروز شکفته با پنجه‌های طلایی خود دندان‌های مرا معالجه کرد، بدون دریافت حتا یک دلار. خدایا بنازم عظمت و بزرگی تو را. حالا شما به دنبال کدام عدد هستید؟" و در نهایت فردین پس از سکوتی طولانی در ۱۸ فروردین ۱۳۷۸ از دنیا رفت.
 

+330
رأی دهید
-37

talae sabz - رفسنجان - ايران
روحش شاد و یادش گرامی‌
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 03:23
paradise yazd - یزد - ایران
بسیار زیبا بود. لینک دانلود هم بذارید ممنون میشم
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 07:34
اريانا_ادلايد_استراليا - ادلاید - استرالیا
هرگز نمیرد انکه دلش زنده شد به عشق. خد رحمتش کنه او یک انسان بود
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 08:06
gorgnama - تهران - ایران
خدا بیامرزتش مرد بود واقعا مردم دار بود!
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 07:48
Freedomforiran - لندن - انگلستان
روحش شاد و یادش گرامى باد.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 08:46
naslesookhteh - تهران - ایران
ولی به نظرم سال 1379 فوت کرد. یادمه مراسم خاکسپاریش فردای مراسم مرحوم گرجی بود. منم کلاس دانشگاه رو پیچوندم که به مراسم برسم.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 09:33
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
این است فرهنگ تو خالی‌ ایران --قمر ملوک وزیری بهترین خواننده ی زن در فقر مطلق می‌میرد. بی‌ هیچ نام و نشانی‌ !! در همین ترکیه برای زکی مورن خواننده ی ترانس چه شکوهی و موزه به یادش همینطور بلند ارسو ی.....آنوقت این وضع هنرمندان ایران!!!!!در مصر برای امّ کلثوم و ابدالحلیم حافظ و فریدالاطرش!!! به چسبید به گور عربهای قاتل اجداد ایرانی‌ که حقتان بیش از این نیست!!
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 10:12
hamed78500 - تهران - ایران
اقا من حسابی شاکیم یعنی چی واسه چی این کارو کردین قدیم اینک دانلود داشت دیگه نداره همه دنیا پیشرفت میکنن ما ایرانیا پس رفت چه تو ایران چه بیرون ایران . خدا فردینم بیامورزه جاش واقعا خالیه. اقا جون مادرتو اینک دانلودشو بزارین
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 10:48
saeed_national - تبریز - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه . دوست عزیز زکی مورن ترنس نبود ایشون جنسیت مذکر داشت ولی ارایش میکرد همون چیزی که امروزه بیشتر جونهای ایرانی بخاطرش دارند هر روز با رژیم درگیر میشین .کی به شما گفته که زکی مورن هنرش کمتر از قمرالملوک وزیریه؟!اصلا کی به شما گفته که خواننده های کشور شما (ایران) یک سر و گردن بالاتر از خواننده های ترک و اعراب هستند؟! چرا همیشه میخواهین خودتون را عقل کل و بالاتر از دیگران نشون بدین؟!اگر تا به امروز میخواستین خودتون را بزرگتر از کشورهای همسایه نشون بدین. دیگر با این جنبش کشورهای عربی فکر نمیکنم چیز جدیدی برای گفتن داشته باشین.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 12:13
delmorde - یوتوبوری - سوئد
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه من ضمن تائید بعضی گفته های شما،. هموطن عزیز لطفا همه را با یک چوب نرانید. هستند اکنون خیلیها که دیگر این گورها برایشان بی ارزشند. متاسفانه این اخوندها دیر به حکومت رسیدند تا چهره کریه و فاسد و دروغین این مذهب سراسر جعلی را به نمایش گذارند و مشیریها یا نبودند یا در بند تا با دلیل و مدرک ثابت کنند اسلام دین خدائی نیست بلکه شیطانیست و اصلا دین امری خصوصیست و نباید حکومت کند. تا مردم زودتر آگاه شوند. اما من خوشحالم قبل از مرگم بهوش امدم.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 12:27
*Fanoos* - ايران - ايران
درود بر شما که سرگذشت این مرد بزرگ و پرآوازه ایران را نوشتی. او از پهلوانان سرشناس ایران زمین بود که مصداق آن را میتوان در شاهنامه دید. روحش شاد. کاش می شد فیلمی از این بزرگ مرد سینما ساخت ,خیلی منقلب شدم خیلی ,نسلی که دیگه وجود نداره وبا رفتنشون خیلی از خوبیها رفت. .
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 12:50
sina83 - اوسلو - نروژ
فردین از جمله اسطوره‌های سینمای ایران بود ، هست و خواهد بود روحش شاد!!!!!!!!!!
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 13:29
pesarenik - تهران - ایران
اشک و افسوس...
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 14:13
bavar88 - آمستردام - هلند
حالا قمر در عقرب شد چی‌ شد؟؟ جدی مرد. ههههه
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 17:05
amirali25 - قم - ایران
خیلی دوست دارم فردین .جاودان بودی و جاودان هستی وجاودان خواهی ماند
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 17:18
a.ahooraei - كلن - المان
Saeed_national-دوست عزیز , من مطالب دوستمون Artemiss را زیاد مطالعه میکنم و فکر نمیکنم که ایشون ندونه ترانس چی هست! چه ربطی داره که اون خواننده مذکر بوده یا مؤنث؟ ایشون گفتند: ترانس سکسوال بوده اگه اشتباه نکنم. و یک ترانس سکسوال هم میتونه مرد باشه و هم میتونه زن باشه و این یک بیماری هست.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 17:52
a.ahooraei - كلن - المان
Saeed_national-دوست عزیز , ضمنآ من نتونستم یه ذره اونورتر از شما بیام, شما اگه میگید کشور شما ایران , پس چرا خودتون را با نام ایران الایش کردید؟ خوب تشریف ببرید ترکیه یا کشورهای عربی زندگی کنید, ایران فقط ایرانی را می پذیره و نه اجنبی پرست را. امیدوارم از حرف حق ناراحت نشید و بل نگیرید و ناسزاگویی نکنید که من آنچه برداشت کردم پاسخ دادم.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 17:57
m_h_gol - تهران - ایران
خواهش می کنم مانند گذشته برای کلیپ های ویدئوئی لینک دانلود بگذارید. با تشکر از سایت همیشه محبوب IranianUk.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 22:05
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
a.ahooraei - کلن - المان. مطلب را گرفتید این کاربر ایرانی‌ نیست وگرنه نمی‌نوشت ایران شما!! در ضمن حالتی که زکی مورن داشت یک امر شخصی‌ و من آنرا ۱۰۰ در ۱۰۰ خصوصی می‌دانم و قصدم انتقاد نبود!! منتها چون سواد این آقا نم برداشته دقیقا برعکس تعبیر کرد!!
جمعه 20 آبان 1390 - 09:47
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
delmorde - یوتوبوری - سوئد. گرامی من با هیچ دینی در ستیز نیستم جز اسلام که کشورم را نابود کرد و رهائی شما از دام منحوس آن را شادباش میگویم..همین
جمعه 20 آبان 1390 - 09:54
saeed_national - تبریز - ایران
a.ahoorae- کلن - المان . دوست عزیز ما هم همون جواب دادیم که ایشون (زکی مورن) دوجنسه نیستن .البته بین خواننده های ترکی ترنس هم داریم از جمله میشه بولنت ارسوی را مثال زد.ولی زکی مورن ترنس نبود اما ارایش میکرد (زیر ابرو بر میداشت و....)از همون کارهایی که بچه سوسولها.. هم میکنند. دوست عزیز من در مورد هر نظری تفکر و تحقیق میکنم بعد کانت می زارم و مثل حضرتعالی کاری به تعصب و قومیت ندارم.به همان اندازه که به استاد بنان و شجریان و قمرالملوک وزیری و کلا خوانندهای اصیل فارسی گوش میدم به همان اندازه هم به اهنگهای عالم قاسم اوف و رشید بهبودف و بلبل اذربایجانی و یا از خواننده های اصیل صانعت ترک به همین زکی مورن و امل ساین و احمد کایا و ... می پردازم.
جمعه 20 آبان 1390 - 11:20
saeed_national - تبریز - ایران
a.ahoorae- کلن - المان . دوست عزیز موضع و لحن بیان حضرتعالی کاملا در اسم ایدی که برای خود برگزیدی خودنمایی میکنه. امثال شما همیشه عادت کردین که در مقابل یکی دو کلمه حرف منطقی با یک اذربایجانی زودی اتهام پان ترک و ....بزنید.همون لحنی که رژیم ایران در جواب روزنامه نگار ها و اصلح طلبان از مارک ایادی استکبار و ... استفاده میکنه. و اما در مورد جنابعالی اشکال دومی هم وارد هست و انهم اینه که شما که اینقدر به ایران علاقمند هستید! پس چرا در ایران نیستید؟! و اما توصیه به دوستانی که طرز فکر جنابعالی را دارند.دوستان اینکه اینقدر به تاریخ رجوع میکنید و خوی و منش یک اذری یا ترک را به خلق و خوی امثال چنگیز و سایر غارتگران تاریخ پیوند میدهید. این از پایه و اساس غلط هست.ما در طول تاریخ شاهان بی عرضه زیادی داشتیم که بیشترشان از روی سادگی و حتی عیاشی قسمت عظیم خاک این کشور را به کشورهای همسایه کادو دادند . ایا این شاهان همه ترک بودند؟اصلا فارسی بینشان نبوده؟!
جمعه 20 آبان 1390 - 11:22
saeed_national - تبریز - ایران
a.ahoorae- کلن - المان .دوست عزیز بهترین کتاب تاریخی ی که در مورد ایران وجود داره تاریخ ویل دورانته .شما برین تاریخ و یل دورانت را بخونین و ببینین که خاندان درباری زمان کمبوجیه و .. برای از دست ندادن داعیه قدرت چه نوع ازدواجهایی میکردند. پدر با دختر و خواهر با برادر و مادر با پسر .در عرف جامعه ما به معجون حاصل از این ازدواج زنازاده اطلاق میشه.ایا این صحیح است که ما در جر و بحث با همدیگه از اینجور القاب برای هم استفاده کنیم؟! داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حساب هست. پس بیایین همگی مرده پرستی و کنار بگذاریم.و به اون کسی که به من میگه تو با این طرز تفکر در این مملکت جایی نداری.میگم کور خوندی من با همین افکار ازاد اندیشیم در این کشور زندگی خواهم کرد
جمعه 20 آبان 1390 - 11:23
Peqyman101 - بروکسل - بلژیک
یاور۸۸، توهم یه روزی میمیری. ولی‌ فرقش اینه که فردین در قلب میلیونها انسان هنوز زندست.یه ذرّه مرفتتو درک می‌خواد دونستن این که تو نداری.
جمعه 20 آبان 1390 - 14:21
saeed_national - تبریز - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه.دوست عزیز کسی غیر ایرانی نیست و سوادش هم نم نکشیده.نوشته شما کاملا لحن تحقیر امیز داره.
جمعه 20 آبان 1390 - 16:53
saeed_national - تبریز - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه.دوست عزیز کسی غیر ایرانی نیست و سوادش هم نم نکشیده.نوشته شما کاملا لحن تحقیر امیز داره.
جمعه 20 آبان 1390 - 16:52
gol andam - زوريخ - سويس
saeed_national - تبریز - ایران دوست عزیز شما چرا از ناراحت میشین؟ ایشون همیشه نظر خودشون رو گفتند و با کسی‌ هم سر ستیز ندارن عقاید ایشون بسیار برای ما محترم هست،،، من به کتابی‌ که یک خارجی‌ در مورد مردم ایران می‌نویسه و سر تا پا غرض در اون هست رو به هیچ عنوان قبول ندارم ،،،و اینو توهین به مردم ایران میدونم موفق باشید
جمعه 20 آبان 1390 - 19:55
homa--ir - هامبورگ - المان
saeed_national - تبریز - ایران. اقای محترم ویل دورانت نه ویل دورانته / و ویل دورانت یک قلسفه دان هست و. ممکن است نام کتاب و یل دورانت را که در مورد کمبوجیه نوشته شده نام ببرید. با تشکر
یکشنبه 22 آبان 1390 - 13:55
saeed_national - تبریز - ایران
homa--ir - هامبورگ - المان . خانم محترم ان ه اخر ویل دورانت معنی است میده.اینجوری میخواهی کتاب ویل دورانت را بخوانی.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 18:34
saeed_national - تبریز - ایران
homa--ir - هامبورگ - المان . قبل از اینکه سندی از ویل دورانت را بیاریم. از انجایی که بعضی از دوستان به نویسنده خارجی اعتماد ندارند.لذا من قبل از ویل دورانت به یک سند از شاهنامه فردوسی که در مورد ازدواج محارم ایران باستان هست.اشاره میکنم. داستان ازدواج بهمن با دخترش همای چهرزاد و نتیجه ی این ازدواج، داراب بود.
یکشنبه 22 آبان 1390 - 19:43
saeed_national - تبریز - ایران
homa--ir - هامبورگ - المان .وقتی که هما از پدرش باردار بود، بهمن در بستر بیماری افتاد، وصیت کرد که فرزندش که اکنون جنین است، خواه پسر باشد یا دختر، به پادشاهی برسد. پسر بد مر او را یکى همچو شیر. که ساسان همى خواندى اردشیر. دگر دخترى داشت نامش هماى. هنرمند و بادانش و نیک راى. همى خواندندى ورا چهر زاد. ز گیتى بدیدار او بود شاد. پدر در پذیرفتش از نیکوى. بران دین که خوانى همى پهلوى. هماى دلافروز تابنده ماه. چنان بد که آبستن آمد ز شاه. چو شش ماه شد پر ز تیمار شد. چو بهمن چنان دید بیمار شد. چو از درد شاه اندر آمد ز پاى. بفرمود تا پیش او شد هماى. بزرگان و نیک اختران را بخواند. بتخت گرانمایگان بر نشاند. چنین گفت کاین پاک تن چهر زاد. بگیتى فراوان نبودست شاد. سپردم بدو تاج و تخت بلند. همان لشکر و گنج با ارجمند. ولى عهد من او بود در جهان. هم انکس کزو زاید اندر نهان. اگر دختر آید برش گر پسر. ورا باشد این تاج و تخت پدر. چو ساسان شنید این سخن خیره شد. زگفتار بهمن دلش تیره شد ....(فردوسی).
یکشنبه 22 آبان 1390 - 19:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.