روسیه: از وضع تحریم های بیشتر علیه ایران حمایت نمی کنیم

 

روسیه: از وضع تحریم های بیشتر علیه ایران حمایت نمی کنیم

با وجود آنکه آمریکا، فرانسه و بریتانیا اعلام کرده اند در پی انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران، قصد دارند تحریم های بیشتری را علیه این کشور وضع کنند، روسیه می گوید به هیچ عنوان از وضع این تحریم ها حمایت نخواهد کرد.

در گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی که دیروز (۸ نوامبر، ۱۷ آبان) منتشر شد، اعلام شده است که احتمال دارد ایران در پی ساخت تسلیحات اتمی باشد.

گنادی گاتیلو، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته است که وضع تحریم های بیشتر علیه ایران، می تواند به معنای راهی برای تغییر رژیم در این کشور تعبیر شود.

آقای گاتیلو افزود: "چنین شیوه ای برای ما قابل قبول نیست، و روسیه قصد پیگیری چنین طرحی را ندارد".

در گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که دیروز به نمایندگان کشورهای عضو ارائه شد، آمده است که آژانس به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد ایران آزمایش هایی انجام داده که با ساخت یک وسیله انفجار هسته ای مرتبط است.

مقام های ایرانی همواره تاکید کرده اند که فعالیت های هسته ای این کشور فقط کاربردهای غیرنظامی دارد.

پیش از این فرانسه و آمریکا اعلام کرده بودند که با توجه به نکاتی که در گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شده است، هر دو کشور وضع تحریم های بیشتر علیه ایران را در دستور کار قرار خواهند داد.

بریتانیا در پی تحریم بخش های مالی و انرژی ایران
در همین حال ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا امروز در پارلمان این کشور اعلام کرد که کشورش قصد دارد برای مهار برنامه هسته ای ایران، تحریم های جدیدی را در مورد بخش های مالی و نفت و گاز این کشور به تصویب برسانند. به گفته او، برنامه هسته ای ایران با توجه به گزارش جدید آژانس اکنون ابعاد نظامی پیدا کرده است،

"وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین به طرح ادعایی در مورد ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا توسط ایران اشاره کرد و گفت "افشای این توطئه" نشانگر نیات آشکار ایران برای حمایت از تروریسم در خارج از مزرهای این کشور است."

آقای هیگ در سخنان امروز خود گفت: "ایران در حال افزایش تولید اورانیوم غنی شده در سطوحی است که کاربرد غیر‌نظامی ندارد. اما در عوض این حجم از اورانیوم به راحتی و با سرعت قابل تبدیل به مواد مورد استفاده در تسلیحات نظامی است".

وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین به طرح ادعایی در مورد ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا توسط ایران اشاره کرد و گفت "افشای این توطئه" نشانگر نیات آشکار ایران برای حمایت از تروریسم در خارج از مزرهای این کشور است.

البته آقای هیگ در سخنان امروز خود تاکید کرده است که کشورش همچنان در پی یافتن راه حلی از طریق مذاکره است، اما این امر را تنها در صورت تمایل ایران برای مذاکره در مورد پرونده هسته ای این کشور بدون تعیین پیش شرط، عملی دانست.

امروز محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در واکنش به گزارش جدید آژانس گفت: "این مردم اگر بخواهند بمب بسازند، از شما نمی‌ترسند و شما را آدم حساب نمی کنند، این مردم نیاز به بمب ندارند و با فرهنگ و منطق و اخلاق و عدالتخواهی، دمار از روزگار شما در می آورند".
 

                                                 فرانسه خواهان افزایش فشارهای دیپلماتیک بر ایران شد  

                                                روسیه: از وضع تحریم های بیشتر علیه ایران حمایت نمی کنیم  
 

علاوه بر وزیر امور خارجه بریتانیا، امروز همتای فرانسوی او، آلن ژوپه نیز در بیانیه ای نسبت به گزارش جدید آژانس در مورد ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

وزیر امورخارجه فرانسه در مورد گزارش جدید آژانس درباره ایران ابراز نگرانی کرد

آقای ژوپه در این بیانه عنوان کرده که ایران هیچگاه برای شفاف سازی و از بین بردن تردیدهای آژانس درباره نقاط حساس پرونده هسته ای خود، با مسئولان آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری به سزایی نکرده است.

وزیر امور خارجه فرانسه در بخش دیگری از این بیانیه در مورد نیات ایران از گسترش برنامه هسته ای این کشور ابراز نگرانی کرده و نوشته است: "بخش هایی از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که ناظر بر فعالیت ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران است، در کنار افزایش حجم اورانیوم غنی شده در ایران و ادامه آزمایش ها روی موشک های بالستیک در این کشور، تصویری را ترسیم می کند که در مورد نیات ایران تردیدی باقی نمی گذارد".

آلن ژوپه در ادامه از کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است که در اجلاس هفته آینده، طی قطعنامه ای از ایران بخواهند برای روشن ساختن ابهامات در مورد ابعاد نظامی برنامه اتمی خود اقدام کند و به بازرسان آژانس اجازه دهد بدون محدودیت و ایجاد مانع از تاسیسات مورد نظر در ایران بازرسی کنند.

در انتهای این بیانیه آمده است: "فرانسه معتقد است که در بحث افزایش فشارهای دیپلماتیک علیه ایران، باید وارد مرحله بعدی شویم. چنانچه ایران به خواست های جامعه جهانی پاسخ مثبت ندهد، و از همکاری جدی خودداری کند، ما آماده ایم که از طریق همکاری با جامعه جهانی تحریم های تازه ای را علیه این کشور وضع کنیم".

+91
رأی دهید
-14

منگوله مشهدی - مشهد - ایران
باج بگیرهای توتالیتر ساز کثیف، از شما نامعلوم زاده ها ازین بیشتر هم میشه انتظار داشت. مثل اینکه مزه کرده اون پولهایی که در این سالها از گلوی مردم دربند ایران تو حلق گشادتون تلمبار کردین. یه روز تو کتابای تاریخ بچه های همین سرزمین از شما اون طوری که لایقش بودین یاد خواهد شد.
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 22:52
vahid.sharifi - ونكوور - كانادا
از روسها خائن تر و ضد ایرانی‌ تر وجود ندارد! اینها دشمنان اصلی‌ مردم ایران و تاریخ ما هستند. بقأ و دوام حکومت آخوندی مدیون خیانت این باج گیر‌های کثیف است. مردم ایران باید سفارت روسیه را در تهران به آتش بکشند و سفیر این کشور را با لگد از خاک ایران بیرون کنند. پرچم کثیف روسیه و عکس دیکتاتور کبیر پوتین رو باید در تظاهرات‌ها آتش زد.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 00:10
homa--ir - هامبورگ - المان
منگوله مشهدی - مشهد - ایران. وافعیت را نوشتید. مرسی
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 23:34
homa--ir - هامبورگ - المان
منگوله مشهدی - مشهد - ایران. وافعیت را نوشتید. مرسی
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 23:32
bache shapoor - يوسدال - سوئد
حالا با این همه زحمتی که روسیه برای بدست آوردن ایران کشیده و چند مهره به عنوان رهبر و .. گذاشته تو ایران چطور می‌تونه رضایت بده که رژیم ایران تغییر کنه؟ ما علاوه بر شعار مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه‌ای بزرگترین شعار مان باید مرگ بر روسیه باشد. مرگ بر روسیه، مرگ بر روسیه، مرگ بر روسیه
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 23:28
bache shapoor - يوسدال - سوئد
لعنت به روسیه که نمیخواد رژیم ایران عوض بشه، بی‌شرف‌ها از همون اول سال ۵۷ که خمینی گور به گور شده رو گذاشتن سر کار تا حالا دارن از این بی‌شرف‌ها حمایت و پشتیبانی‌ می‌کنن!!! این روسیه از سالها قبل از انقلاب دنبال ایران بود و تمام اون اتحاد جماهیر شوروی و حمله به افغانستان همش برای دستیابی به ایران بود! همانطور که دیدیم چند سال بعد از پیروز شدن عنقلاب شوروی از هم پاشید
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 23:06
potatis - مالمو - سوئد
ما مردم ایران خودمون به فکر خودمون نیستیم اونوقت انتظار داریم روسیه به فکر منافع ما باشه اگه پول نفت توی جیب آمریکائیها میرفت الان اونا بودن که با وضع تحریمها مخالفت میکردند.
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 22:58
seven11 - بوداپست - مجارستان
اولاً رو هر مطلبی کلیک میکنیم یک ساعت جون میکنه تا باز بشه حالا خوبه ما خارج ایران هستیم دوماً این امامزاده روسیه از اون امامزاده هاست که کور میکنه ولی شفا نمیده با خیلی از دیکتاتورها رابطه خوبی داشت مثل صدام، قذافی، میلوسویچ و بقیه و هارت و پورت هم زیاد میکرد حالا ببینید که سید علی گدا خامنه ای چقدر بدبخته که به این امامزاده دخیل بسته.
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 23:10
bache shapoor - يوسدال - سوئد
ادامه: و نیروهای روسیه از افغانستان خارج شدن!!! در زمان تظاهرات‌های عنقلاب شعارهای مردم نه غربی و نه شرقی‌ بود و همه میگفتن مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی و رو دیوارها همین شعارها نوشته میشد ولی‌ بلافاصله بعد از اینکه عنقلاب به ثمر رسید شعار مرگ بر روسیه هم از رو دیوارها پاک شد هم از زبانها حذف شد!!! و همهٔ سیستم شد کمونیستی و روسی!!!(کوپن و خیلی چیزهای دیگر) و روسیه شد دوست ایران!!!
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 23:19
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
homa--ir - هامبورگ - المان. به امید روزی که در سرزمین خودت صاحب زندگی و خوشبختی باشی که لایقش هستی. تو و تمام پاره های تنم خارج از ایران
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 00:25
ekman - شیراز - ‫ایران
فرمایشات وزیر خارجه روسیه را آن عده‌ای که معتقدند که کشورهایی مانند آمریکا ،و بطور کلی‌ غرب دلشان به‌حال ملّت ما سوخته،توجه بفرمایند.منافع روسیه تامین است،پس گور پدر ملت ایران صلوات،چرا تحریم بیشتر و سرنگونی رژیم؟.به عراق و افغانستان و لیبی‌ تجاوز کردند که با خیال راحت منابع طبیعی آنها را غارت کنند.ما خودمان شتری را بردیم پشت بام ،خودمان هم باید بیاریم پایین،کسی‌ دلش به‌حال ما نسوخته،دموکراسی بهانه است
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 01:23
بهدین - نشویل - آمریکا
در دنیای سیاست هر کسی بە فکر خودش است. وبرای حکام هر سرزمینی هم بهترین و دوراندیشانەترین راە برای بە فکر خویش بودن، بە فکر مردم سرزمین خویش بودن است. potatis با کامنتتان کاملا موافقم.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 02:01
greentree - تهران - ایران
چین و روسیه با جارو برقی دارند ایران رو تمیز میکنند و ترکیه هند هم با جارو دستی‌ ،رهبری که ضد ملت ایران باشه مثل معتادی هست که همهٔ اموالشو میفروشه که بیشتر بمونه
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 09:19
kamran63 - ليون - فرانسه
منگوله مشهدی - مشهد - ایران - با شما موافقم، کاملا درست نوشتید. درود بر شما.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 15:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.