جو فریزر، رقیب دیرینه محمدعلی کلی درگذشت

جو فریزر شصت و هفت ساله یکی از مهم‌ترین رقبای محمد علی کلی، قهرمان بوکس سنگین وزن جهان که به سرطان کبد مبتلا بود، درگذشت. جو فریزر در سال ۱۹۶۴ در قالب تیم بوکس المپیک ایالات متحده آمریکا توانست مدال طلای سنگین وزن رقابت‌های المپیک توکیو را از آن خود کند.

جو فریزر، رقیب دیرینه محمدعلی کلی درگذشت

او در سال ۱۹۷۱ در مسابقه‌ای که به «مبارزه قرن» معروف شد، پس از سال‌ها موفقیت محمد علی کلی، در یک رقابت نفس گیر بر وی پیروز شد. فریزر در راند آخر (راند پانزدهم) محمد علی را ناک اوت کرد. این اولین شکست کلی پس از ۳۱ پیروزی محسوب می‌شد. دو مسابقه دیگر دهه‌ی ۷۰ اما با پیروزی محمد علی همراه بود. جو فریزر در سال ۱۹۷۴ و ۱۹۷۵ در برابر وی مغلوب شد.

رندورف شوگر، تاریخ نگار بوکس که سه گانه‌ی اعجاب انگیز محمد علی کلی و جو فریزر را در دهه‌ی هفتاد دنبال کرده، می‌گوید نام فریزر و کلی با هم مترادف شده است


قهرمان پیشین بوکس سنگین وزن جهان دوشنبه شب به دلیل سرطان کبد در سن 67 سالگی درگذشت.

جو فریزر دوشنبه شب در خانه‌اش واقع در شهر فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا دار فانی را وداع گفت. این بوکسور به دلیل مبارزه با محمد علی کلی، بوکسور افسانه‌ای جهان مشهور شد. این دو، سه بار با یکدیگر مبارزه کردند که یکی از آنها دیدار معروف مانیل در سال 1975 بود.
 
فریزر که به "اسموکین جو" معروف بود در دوران حرفه‌ای مبارزات خود به استفاده از هوک‌های ویران کننده دست چپش مشهور بود. فریزر در سال 1976 از دنیای بوکس خداحافظی کرد هرچند که در سال 1981 برای آخرین بار روی رینگ ظاهر شد.
 
فریزر در سال 1971 در مبارزه‌ای که به "نبرد قرن" شهرت پیدا کرد موفق شد محمد علی کلی را در راند پانزدهم در "اسکوئیر گاردن" شکست دهد. وی در حالی میدان مبارزه را ترک می کرد که اولین شکست زندگی کلی را به وی تحمیل کرده بود.
 
محمد علی کلی در سال 1974 در مبارزه‌ای که 12 راند به طول انجامید و در پایتخت فیلیپین برگزار شد، فریزر را شکست داد. کلی پس از آن در خودنوشت نامه‌اش عنوان کرد که چیزی نمانده بود در آن دیدار بمیرد.
 
جو فریزر دو بار به عنوان قهرمانی سنگین وزن جهان دست پیدا کرد تا اینکه در سال 1973 به جورج فورمن باخت. فریزر در فیلادلفیا زندگی می کرد و در آنجا برای سال‌های بسیاری یک باشگاه مشتزنی راه انداخته بود.
 
فریزر در سال 2009 در به سی ان ان گفته بود: " مشکلی با کار کردن با بچه‌ها ندارم. این بچه‌ها فردای ما هستند. چنانچه ما به آنها اهمیتی ندهیم چطور انتظار داریم که کاری از پیش ببرند".
 
از فریزر پرسیدند که آیا به "راکی بالبوآ" شباهت داشته است؛ وی در پاسخ اظهار داشت: بی تردید. من در کشتارگاه کار کرده‌ام و همان کسی هستم که در خیابان‌‎های فیلادلفیا می دوید.
 

+221
رأی دهید
-31

*Fanoos* - ايران - ايران
یادش گرامی روحش شاد
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 14:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.