گزارش آژانس در میان اعضا پخش شد

 

گزارش آژانس در میان اعضا پخش شد

تازه‌ترین گزارش آقای آمانو برای نخستین‌بار جزئیاتی از ابعاد "نگران‌کننده" برنامه اتمی ایران را فاش می‌کند

تازه ترین گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ساعتی پیش میان اعضای آژانس منتشر شد، از وجود "نشانه‌های فعالیت‌های مرتبط با تولید سلاح اتمی" در ایران حکایت دارد.

در این گزارش که بی بی سی نسخه ای از آن را به دست آورده است، تصویری مفصل از تحقیقات و فعالیت های ایران ارائه شده که گفته می شود اهداف نظامی داشته است.

 یک خبرنگار بی بی سی که گزارش آقای آمانو را مطالعه کرده است، می گوید که اطلاعاتی با جزئیات در این گزارش وجود دارد از اینکه ایران نوعی از مدل سازی کامپیوتری را انجام داده که تنها به سلاح اتمی مربوط می شود.

در عین حال گزارش آژانس به صراحت نمی گوید که ایران در حال ساخت سلاح اتمی است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در آستانه انتشار گزارش آقای آمانو به شدت از او انتقاد کرده بود.

آقای احمدی نژاد صبح امروز در تهران گفته بود: "متأسفانه فردی را در رأس آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده‌اند که نه تنها اختیاری از خود ندارد، بلکه قوانین آژانس را زیر پا می گذارد و فقط حرف‌های آمریکا را تکرار می کند".

او آقای آمانو را متهم کرد که در مورد فعالیت های اتمی ایران "گزارش های غیر واقعی" تهیه می‌کند.

ایران اتهامات آمریکا و سایر کشورهای غربی را در مورد نظامی بودن اهداف برنامه اتمی خود رد می کند و تأکید دارد که این برنامه را تنها با هدف تولید انرژی و کاربردهای علمی از جمله در زمینه پزشکی دنبال می کند.

عصبانیت روسیه

گزارش خبرگزاری ها حاکی است که مقامات روسیه از گزارش تازه آژانس ابراز نارضایتی کرده اند.

وزارت امور خارجه روسیه در این مورد بیانیه ای منتشر کرده که در آن آمده است: "روسیه به شدت از اینکه گزارش آژانس به عامل افزایش تنش های موجود بر سر برنامه اتمی ایران تبدیل شده، مأیوس و متعجب شده است".

روسیه در مورد موجه بودن "انتشار محتوای این گزارش در سطح عمومی" ابراز تردید جدی کرده و رفتار کشورهایی را که خواهان هر چه تندتر بودن گزارش آژانس بوده اند، غیر سازنده خوانده است.

گزارش آژانس

مهم ترین و جنجال برانگیزترین بخش گزارش تازه آژانس، ضمیمه ۱۲ صفحه ای آن است که با عنوان "ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران" منتشر می شود.

این نخستین بار است که آژانس در مورد نشانه هایی از "ابعاد نظامی احتمالی" در برنامه اتمی ایران، جزئیاتی تا این اندازه مفصل منتشر می کند.

این ضمیمه سه بخش دارد.

در بخش اول ضمیمه، تاریخچه ای از تلاش های آژانس برای یافتن پاسخ سئوالات و ابهاماتی که در مورد اهداف و ماهیت جنبه های نگران کننده برنامه اتمی ایران ارائه شده است.

بخش دوم هم به منابع و اعتبار اطلاعات و چگونگی بررسی آنها توسط آژانس اختصاص دارد.

اما در بخش سوم، تحلیل آژانس از اطلاعات در دسترس و ارتباط آن با جنبه های نگران کننده برنامه اتمی ایران ارائه شده است.

+88
رأی دهید
-56

xalid - تهران - ایران
واهمه روسیه از این است که اگر غربی ها به ایران بیایند در هر صورتی ،سهم باجشان از ایران قطع میشود .به همین دلیل میخواهند به هر قیمتی باشد جمهوری دیکتا توری اسلامی ماندگار باشد .
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 08:59
massoudoslo - اسلو - نروژ
این اقایان تا ندهند ایران را این گوساله پرست های صهیونیست شخم نزنند نخواهند نشست. این داستان مهدی داره موعودش میاد و صدور انقلاب و فروپاشی جهان سرمایه داری و ایران دوستی اسلامی و ولایت جمکرانی و انرژی صلح آمیز و بقیه حرفا و حروف بی معنی هیچ دردی رو دوا نخواهند کرد و هیچ کس به داد ایران نخواهد رسید . این رژیم سقوط خود را به ویرانی ایران در جنگ گره زده . احمدی نژاد جدیدا گفته : عشق است !!! (در صورتی که صهیونیست ها به ایران حمله کنند ). خب دکتر ممه (البته گلو آنها را برده ) کجا ی جنگ عشق است که داری به ملت ایران زورکی میچپانی !!!؟
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 08:23
مهدیار - تهران - ایران
این همه غرض ورزی یه جا ندیده بودم
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 08:16
dkdk - اسلیس - دانمارک
همش الکیه.هیچ کاری نمیکنند.
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 06:35
siavash - تورونتو - کانادا
سلام دوستان میشه لطفا به من بگین اگر اسراییل حمله به تاسیسات اتمی ایران بکنه آیا فاجعه چرنوبیل تکرار نمیشه؟ آیا بخشهایی از تهران و ایران به مواد رادیو اکتیو آلوده نمیشه؟ من میبینم که بالاخره اسراییل دیر یا زود حمله میکنه.
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 06:02
dbsh3000 - يوتبوري - سوئد
روسیه غلط کرد
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 03:49
Pezhman - وين - اتريش
حمله هوای به ایران بالاترین خطای ممکنه است. ایران دنبال بهانه میگردد تا از سازمان منع گسترش سلاح‌های اتمی‌ خارج شود.پاکستان با حمایت و سرمایه گذاری ایران به سلاح اتمی‌ دست یافت بهتر است بگوییم:دست یافتند. ایران از سازمان منع گسترش سلاح‌های اتمی‌ خارج خواهد شد.و بمب‌های اتمی‌ را که بیست سال پیش ساخته بعد از مدتی‌ کوتاه نشان خواهدداد..بهترین راه, حمایت از دانشجویان و تشکیل دولت در تبعید است. حمایت مادی معنوی از دولت در تبعید.و حذف واژه تجزیه از مبادلات و گفتگو‌های سیاسی با ایرانیان مخالف رژیم است. حمله به چند نقطه بی‌ ارزش بهانه‌ استفاده از تجارت پر سود مواد مخدر را به ملاها خواهد داد.نقاط مهم قابل دسترسی نیستند.زیر کوه‌های سراسر ایران محفوظ و مخفی هستند.
‌چهارشنبه 18 آبان 1390 - 03:35
massoudoslo - اسلو - نروژ
سیاوش.تورنتو .کانادا /دوست عزیز همینطور است که میگید . چرا فکر میکنید ایران هول هولکی این نیروگاه را وارد شبکه کرد (که فقط راکتور ها به کار بیفتند )!!؟ حتا برخی از این مراکز اتمی ایران زیاد از مناطق مسکونی دور نیست (اگر بگویم جمهوری پر برکت سعی داره از این مراکز با حصار انسانی پشتیبانی و نگاه داری کنه زیاد حرف نادرستی نزده ایم ). پژمان .وین.اتریش /حرفت درست است در رابطه با حمایت جنبش مردمی و این کار هم بهترین است اما تمام نقاط اتمی ایران قابل شناسی و هدف هستند طوری که دیگر نشود از آنها استفاده کرد و مهم هم نیست که کجا قایمش کرده اند مهم این است که چه را و چگونه متروکش کنند .ایران سلاح کشتار همگانی دارد و به این دلیل غرب با هر چه که در توان دارد هرگز اجازه نمیدهد که خر ایران در منطقه شاخ در بیاورد و مستعمره چین در اقتصاد شود(حتا اگر یه گوجه فرنگی در امریکا به ۱۰۰۰ دلار هم برسد ،منظورم بحران اقتصادی است ، این غرب است که دست پیش را گرفته تا آینده اقتصادی خاور میانه را رقم بزند ).این حکومت در آخر مجبور به باختن است ولی ملت ایران برنده میشوند.
‌پنجشنبه 19 آبان 1390 - 08:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.