بیل مکانیکی‌‌های شهرداری بلای پیکر کاخ گلستان

بیل مکانیکی‌‌های شهرداری بلای پیکر کاخ گلستان

تعویض لوله‌های آب با استفاده از بیل مکانیکی پیکر کاخ گلستان را لرزاند و ساخت و سازهای شهری بار دیگر بافت تاریخی پایتخت را با خطر جدی رو‌به‌رو کرد. این در حالی است که شهردار منطقه 12، هرگونه اقدام شهری در این بافت را هماهنگ با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهران می‌داند.


بیل مکانیکی‌های شهرداری در حریم مصوب کاخ گلستان


 
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ بار دیگر ساخت و سازهای شهری در بافت تاریخی پایتخت آغاز شده است. کارشناسان میراث فرهنگی هشدار می‌دهند که تعویض لوله‌های آب و فاضلاب شهری در چند قدمی کاخ گلستان، با بیل مکانیکی، استفاده از لودر و کامیون‌های سنگین پیکر این بنای قاجاری را با خطری جدی رو‌به‌رو کرده، این در حالی است که شهردار منطقه 12  عبور هرگونه وسیله سنگین به خصوص بیل مکانیکی از کنار کاخ گلستان را تکذیب می‌کند.
 
مشاهدات عینی خبرنگار CHN  و عکس‌های گرفته شده از حریم مصوب کاخ گلستان اما گویای مسئله دیگری است. این مشاهدات نشان می‌‌دهد که برای تعویض لوله‌های آب و فاضلاب، وسایل سنگین حمل و نقل، بیل مکانیکی استفاده می‌شود. این اقدامات در حالی اجرایی می‌شود که ضوابط و قوانین میراث فرهنگی گویای آن است که عبور و  مرور هر گونه وسیله سنگینی در حریم مصوب بناهای تاریخی ممنوع است.
 
با این همه، علیرضا بزرگوار همچنان بر ادامه اقدامات در مجاورت این مجموعه تاریخی تاکید می‌کند و در برابر سوالات خبرنگار  CHN   مبنی بر اینکه این اقدامات به کاخ قاجاری گلستان صدمه وارد می‌کند و باید متوقف شود، تنها به گفتن این جمله تکراری بسنده می‌کند: «اقدامات شهری که در حال حاضر نزدیکی کاخ گلستان انجام می‌شود، دارای صورت جلسه بوده و نقطه نظرهای سازمان میراث فرهنگی هم در این مورد لحاظ شده است.»
 
او همچنین می‌گوید که این تعمیرات فاصله زیادی با کاخ گلستان دارد و زمانیکه خبرنگار CHN تاکید می‌کند که این اقدامات در حریم مصوب کاخ است، می‌گوید: «مشکلی برای کاخ گلستان پیش نمی‌آید. ما در هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی هستیم . در همه جای دنیا این ساخت و سازها در کنار بناهای تاریخی انجام می شود. نگران نباشید.»
 
با این حال، گفت و گو با کارشناسان میراث فرهنگی حاکی از آن است که اقدامات اخیر در بافت تاریخی انجام می‌شود و به پیکر کاخ گلستان صدمات جدی و غیرقابل جبرانی وارد می‌کند.
 
این کارشناسان همچنین از مکاتبات بسیار با شهرداری منطقه 12 و سازمان میراث فرهنگی تهران مبنی بر اینکه استفاده از بیل میکانیکی به شدت به بدنه کاخ صدمه وارد می‌کند هشدار دادند و خواستار جلوگیری از ادامه این فعالیت‌ها شدند.
 
اما شهردار منطقه 12، همچنان می‌گوید که در هماهنگی کامل با سازمان میراث تهران است. تماس با رییس سازمان میراث تهران برای گرفتن اطلاعات بیشتر در این مورد بی نتیجه است. در حال حاضر مدیرکل سازمان میراث فرهنگی تهران از سوی رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برکنار شده‌است.
 
مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن‌ترین بناهای پایتخت 200 ساله ایران است.
 
سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام، در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می‌دهد، به روزگار صفویه باز می‌گردد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.