وزیر خارجه روسیه، حمله به ایران را اشتباهی فاحش خواند

وزیر خارجه روسیه، حمله به ایران را اشتباهی فاحش خواند

سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه

وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد که در حال حاضر هر حمله نظامی علیه ایران اشتباهی فاحش است و پیامدهای غیر قابل پیش‌بینی خواهد داشت.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز دوشنبه ۱۶ آبان (هفتم نوامبر) در پاسخ به احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران، آن را یک اشتباه جدی خواند و تاکید کرد که مسئله هسته‌ای ایران راه حل نظامی ندارد.
 
او در عین حال یادآور شد که کشمکش‌ها در دو کشور همسایه ایران، عراق و افغانستان، موجب درد و رنج بسیار شده و شمار زیادی نیز کشته به جا گذاشته است.
 
طی روزهای گذشته و در آستانه ارائه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران، بحث حمله نظامی به این کشور برای متوقف‌کردن اهداف نظامی برنامه‌‌هایش در محافل سیاسی غرب مطرح شده است.
 
روزنامه‌های چاپ اسرائیل نیز از تلاش بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل برای جلب نظر موافق دیگر اعضای کابینه در حمله به ایران خبر داده‌اند.
 
با این حال آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه نیز حمله نظامی به ایران را منجر به بی‌ثباتی کل منطقه ارزیابی کرده و گفته بود که می‌توانیم با تشدید تحریم‌ها، اعمال فشار بر ایران را بیشتر کنیم.
 
نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز هنگامی که خبرنگاران درباره احتمال حمله نظامی به ایران پرسیدند، تنها به پاسخ «عجله نکنید» بسنده کرده است، او البته بلافاصله تاکید کرده که درصورتی که ماهیت اسرائیل تهدید شود، این کشور بیکار نخواهد نشست.
 
این در حالی است که در همین روز شیمون پرز، رئیس‌جمهوری اسرائیل درباره حمله به ایران هشدار داده و تاکید کرده بود که احتمال این حمله بیشتر و بیشتر می‌شود.
 
از طرف دیگر، در گزارشی که روز ۱۵ آبان در روزنامه هاآرتص منتشر شده، آمده است که مقامات آمریکا موفق نشدند اسرائیل را به هماهنگی با آمریکا برای هرگونه حمله به ایران متعهد کنند.
 
در همین حال، هفته گذشته ارتش اسرائیل یک موشک بالستیک را آزمایش کرد که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد اما مقام‌های رسمی تاکید کردند که این آزمایش از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود.
 
در مقابل، ایران بارها گفته است که هر حمله‌ای را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت و به تازگی نیز حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز در واکنش به اخبار رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرد که اسرائیل از هرگونه حمله‌ای به ایران پشیمان و به‌شدت مجازات خواهد شد.
 
حمله به ایران در شرایطی شدت گرفته است که قرار است این هفته گزارش محرمانه آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران ارائه شود، گزارشی که شماری از رسانه‌ها به نقل از دیپلمات‌ها و کارشناسان غربی بخش‌هایی از آن را منتشر کرده‌اند که بر فعالیت نظامی اتمی ایران دلالت می‌کند.
 
امروز (دوشنبه، ۱۶ آبان) نیز واشنگتن‌پست نوشته است که ایران با کمک دانشمندان خارجی گام‌هایی اساسی برای ساخت تسلیحات هسته‌ای برداشته است.
 
با این حال، روسیه و چین از دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته‌‌اند که پیش از انتشار گزارش به ایران فرصت دهد تا اتهام‌های پیرامون فعالیت‌های مرتبط با تسلیحات هسته‌ای را بررسی کند و به آن‌ها پاسخ دهد.

بهمن مرادی - ایتالیا - رم
کاملاً درست فرمودند چون منافع شوروی به خطر می افته. بخاطر منطقه و ایران نیست. عزیزان هم وطن نیز. داغ نفرمایید احساس وطن پرستی بجای خود. اخوندا ایران که هیچ مطمعن باشید کره زمین رو نابود میکنن
سه‌شنبه 17 آبان 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.